52889 skanuj0016 (313)

52889 skanuj0016 (313)



tem są wszystkie dobra materialne i usługi, które można zaoferować na rynku nabywcom do konsumpcji, użytkowania lub dalszego przerobu (Altkorn, 2000; Garbarski i in., 2000).

Produkty będące przedmiotem obrotu na rynku dzieli się, według koncepcji marketingu, na: dobra fizyczne, usługi, osoby, miejsca, organizacje, pomysł organizacyjny, technologiczny i idee. Produktem w rozumieniu marketingowym nazywa się dobro lub usługę zdolne do zaspokojenia potrzeb. Jednak o sukcesie produktu czy usługi na rynku decyduje wiele elementów, a każdy z nich wymaga rozpoznania i nadania mu odpowiedniej rangi, co przyczynia się do usatysfakcjonowania nabywcy.

Produkty turystyczne, podobnie jak i inne rodzaje produktów rynkowych, muszą zostać dostosowane do aktualnych i potencjalnych potrzeb konsumentów. Wiek XXI charakteryzują większe wymogi dotyczące nie tylko jakości produktów, ale również ich lepszego dostosowania do możliwości pełniejszego zaspokojenia potrzeb - zgodnie z zasadą marketingowej koncepcji gospodarki rynkowej i wymogów konkurencji. W sferze turystyki wyraża się to większą różnorodnością produktów, możliwością ich dostosowywania do indywidualnych potrzeb klientów, kształtowaniem produktu w różnych jego wariantach - cenowych, jakościowych i innych, co zwiększa możliwość wyboru (Nowakowska, 2005).

14.2.2. Klasyfikacja produktów turystycznych

Według Middletona (1996) produkt turystyczny to - z punktu widzenia potencjalnego klienta - pakiet składników materialnych i niematerialnych dających możliwość spędzenia czasu wolnego w dowolnym miejscu docelowym. Pakiet jest postrzegany przez turystę jako przeżycie dostępne za określoną cenę.

Panasiuk (2005) uważa, że produktem turystycznym jest to wszystko, co kupuje turysta w związku z podróżą turystyczną, zbiór dóbr i usług nabywanych przez turystów, walorów turystycznych, z których korzystają, a które są dla nich szczególnym przedmiotem zainteresowania, pojedyncza usługa lub pakiet wzajemnie powiązanych, spójnych i komplementarnych usług, zaspokajających potrzeby turystów.

Middleton (1996) wyróżnia pięć składników produktu: atrakcje i środowisko miejsca docelowego, infrastrukturę i usługi miejsca docelowego, dostępność miejsca docelowego, wizerunek i postrzeganie miejsca docelowego jako elementy silnie wpływające na decyzję zakupu, cena łączna - czyli za przejazd, zakwaterowanie oraz atrakcje. Najczęściej podawaną w literaturze strukturą produktu turystycznego jest: rdzeń produktu (istota), produkt rzeczywisty (podstawowy), produkt poszerzony (ulepszony), produkt potencjalny.

191


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Polityka produktu Produktem jest wszystko, co można zaoferować na rynku w’ celu zwrócenia uwagi, dok
1. Środki zaspokojenia potrzeb Środkami służącymi do zaspokajania potrzeb są dobra materialne i usłu
page0283 279 Podzielmy sobie wszystkie dobra, których pragnąć może nasza wola, na dobra zewnętrzne i
20906 skanuj0067 (31) Czym są metody wychowania? Przez metody wychowania rozumie się na ogół sy
PRODUKCJA - działalność gospodarcza, w wyniku której powstają dobra materialne i usługi zaspokajając
skanuj0020 bmp •n iy. Opracowywanie potrzebnych materiałów W praktyce najczęściej można obserwować s
WYKŁAD IXISTOTA I FUNKCJE PODATKU Podatkami są wszystkie wąsko rozumiane podatki, także da, składki
Izolacje próżniowe - p le VIP Co to jest? Są to nowoczesne materiały izolacyjne, które wykorzystują
Kopia skanuj0016 IOchroną objęte są grunty rolne: - uznane za ochronne przaz-S^ispi® Środowiska (N)
H Bradley , PŁEĆ Konsumpcja3 towarów, czyli są produkowane przede wszystkim po to, by za pomocą wy
skanuj0042 (85) HH Grafika menedżerska i prezentacyjnaKomputerowy pokaz slajdów Slajdy można wydruko
skanuj0007 1I. UWAGI WSTĘPNE Zestaw narzędzi badania psychologicznego, które można by stosować zarów
scandjvutmp16801 320 wszystko nakazać mogą? Władzca wschodni, kupujący w bazarze, na wagę złota, do

więcej podobnych podstron