53719 OMiUP t1 Gorski6

53719 OMiUP t1 Gorski6



Oprócz pomp głębinowych równie często stosowane są pompy całkowicie zanurzone, to znaczy takie, w których zarówno część robocza, jak i silnik napędzający umieszczone są na dnie zbiornika.

Unika się w ten sposób prowadzenia długiego wału napędowego przez całą wysokość zbiornika i uzyskuje całkowitą szczelność zbiornika, ponieważ nie istnieje problem kłopotliwego uszczelniania wału napędowego przez pokład. Z drugiej jednak strony zaprezentowane rozwiązanie wymaga bardzo dużej niezawodności

silników napędowych pomp, których naprawa — w przypadku uszkodzenia__

jest bardzo kłopotliwa i powoduje konieczność wyciągnięcia z wnętrza zbiornika całego zespołu zanurzonego. Dodatkowo pojawia się problem uszczelnienia między pompą a komorą (korpusem) silnika napędowego. Napęd odbywa się najczęściej silnikami hydraulicznymi, choć można również niekiedy spotkać rozwiązania z silnikiem elektrycznym.

Istotnym problemem eksploatacyjnym w przypadku pomp głębinowych i zanurzonych jest usunięcie resztek ładunku z rurociągu tłocznego, pozostałych po zakończeniu operacji wyładunkowej (np. w rurociągu o średnicy 200 mm, przy wysokości zbiornika 10 m pozostaje ponad 0,3 m3 czynnika). Dotyczy to również cieczy znajdującej się w rurociągach na pokładzie zbiornikowca, aż do zaworów kolektora ładunkowego. Techniczne sposoby rozwiązania tego problemu przedstawiono na rysunku 2.114. Pokazuje on zespół zanurzonej pompy ładunkowej firmy Frank Mohn AS (Norwegia). Jest ona przystosowana do pompowania rozmaitych ciekłych produktów chemicznych (pompy o wydajnościach od 30 do 300 m3/h i ciśnieniach rzędu 0,6^0,8 MPa) oraz ropopochodnych /pompy o wydajnościach rzędu 30CM000 m3/h i ciśnieniach w granicach 0,8h-1,1 MPa/.

Materiałem, z którego wykonuje się pompy oraz osprzęt zamontowany przy pompach wewnątrz zbiornika, są stale stopowe, na przykład o składzie: Cmax— 0,06 +■ 0,03%; Si — 0,6 4- 0,45%; Mn — 1,5 + 1,8%; Cr — 15,5 + 10,5%; Ni — 13,5 * 25,0%; Mo — 2,7 -s- 4,5%.

Materiał ten, poza dobrymi cechami mechanicznymi i dużą odpornością chemiczną, charakteryzuje się całkowitym brakiem iskrzenia przy pocieraniu (sparkless), co przy długich i elastycznych konstrukcjach, pracujących w atmosferze par węglowodorowych jest istotną zaletą.

Stale o dużej zawartości chromu (do 19,5%) oraz niklu (25%) zawierają jeszcze dodatek miedzi (1,5% Cu) i stosowane są do produkcji pomp do wyładunku bardzo agresywnych ciekłych produktów chemicznych.

Zespół pompowy, przedstawiony na rysunku 2.114, składa się z trzech oddzielnych elementów, kołnierza pokładowego z rozdzielaczem 15 czynnika hydraulicznego oraz króćcem tłoczącym pompy wraz z zaworem 16, rurociągów oleju roboczego (poz.l 1,12,13) oraz bloku pompowego wraz z silnikiem hydraulicznym-Wszystkie wymienione części są ze sobą połączone kołnierzowo z teflonowymi uszczelkami, odpornymi na działanie czynników chemicznych. Rurociąg 11 doprowadzający olej roboczy do silnika hydraulicznego 8 pod ciśnieniem około 17 MPa umieszczony jest w środku rurociągu zasilania. W przeciwnym kierunku, współ-

146


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
OMiUP t1 Gorski2 W instalacjach rurociągów ładunkowych zbiornikowców strumienice stosowane są nieki
14014 OMiUP t1 Gorski4 Sprawność pomp z pierścieniem wodnym jest niewielka i wynosi w zależności od
OMiUP t1 Gorski8 I Dla pomp wirowych: rjm = 0,98 dla pomp o małych wydajnościach, T)m = 0,99 dla po

więcej podobnych podstron