54039 strA Funkcja kształceniowa

54039 strA Funkcja kształceniowa



Funkcja kształceniowa


*

Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku w pewnej izolacji od świata zewnętrznego. Dla ludności miejscowej turystyka jest wówczas ucieleśnieniem marzeń, uosabia bezczynność oraz symbolizuje luksus. Turyści wydający duże kwoty na przyjemności, które w dodatku nie mają widocznego związku z pracą, rodzą u nich frustracje oraz niechęć do codziennej pracy. W pewnym sensie turystyka staje się wtedy jakby propagandowym modelem konsumpcjonizmu i „antyrozwoju". Napływ turystów powoduje bowiem zmiany w moralności i obyczajowości ludności miejscowej. Mieszkańcy terenów recepcyjnych nie zawsze chcą dostrzegać fakt (albo też nie rozumieją tego), że zachowania turystów, które próbują naśladować, na ogół są jedynie zachowaniami „wakacyjnymi". Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, która stara się ubierać w podobny do turystów sposób, tak samo jak oni zachowywać, itd. Zmiany te dotyczą nie tylko zewnętrznych form zachowania, ale także sfery światopoglądowej i moralnej. Negatywnym zjawiskiem jest także zanikanie tradycyjnej gościnności w dużych ośrodkach turystycznych, gdzie stosunki międzyludzkie nierzadko zamieniane są na towar do sprzedaży.

Jedną z najważniejszych funkcji współczesnej turystyki jest funkcja kształceniowa, często nazywana także poznawczą. Pozwala ona zaspokoić jedną z ważnych potrzeb człowieka, jaką jest nigdy do końca nie zaspokojona ciekawość świata. Istotę tej funkcji chyba najlepiej oddaje powiedzenie „podróże kształcą", które ma w Polsce kilkusetletnią tradycję. Przy założeniu, że kształcenie jest częścią składową wychowania, funkcja ta może być traktowana jako jedna ze składowych funkcji wychowania. Turystyka uczy (poszerza wiedzę) oraz przysparza wielu umiejętności praktycznych. W procesie poznania świata szczególne znaczenie ma doświadczenie osobiste. Człowiek zawsze miał największe zaufanie do tego, co sam zobaczył, dotknął, przeżył. K. Przecławski wyraża pogląd, że poprzez turystykę, człowiek współczesny przywraca znaczenie pierwotnemu.doświadczeniu osobistemu, tyle że w skali globalnej46. Bez wątpienia funkcja kształceniowa najbardziej stymuluje aktywność intelektualną

Przecławski K., Turystyka i jej rola we współczesnym świecie, w :Problemy Turystyki Nr 3 (37), Instytut Turystyki. Warszawa 1987, s. 97.

41


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
68392 str5 Funkcja zdrowotna Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku odwrotna, kiedy programy wyjazdó
54624 strC Funkcja miastotwórcza Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku imprezy zwykle chodzi o zwie
60125 str3 Funkcja wypoczynkowa Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku w tytule tego podrozdziału py
str7 Funkcja wychowawcza Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku preferujących wypoczynek na słońcu j
strI Funkcja ekonomiczna Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku Niestety zdarza się również, że tur
50184 stra Dysfunkcje Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku firmy, dokonują oceny realizacji progra
64234 strc c d Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku Znaczne szkody w środowisku przyrodniczym wyr
50519 strG c d Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku można dostrzec bogactwo i różnorodność kultur
strE Dysfunkcje Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku się szkolnictwo, nauka, powstają urządzenia r
stre Dysfunkcje Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku i bezpieczeństwa, które są niezbędne dla rozw
26211 stri c d Turystyka w obliczu wyzwań XXI wieku przyjemności, z drugiej zaś „miejscowych"

więcej podobnych podstron