54060 Scan 140410 0109

54060 Scan 140410 0109



Zdjęcie 13 - Polscy pracownicy Chung-Hong z chińskim transparentem: „Women bu shi jiqiren" (Nie jesteśmy maszynami/robotami)


ZAKUOyrffĘCf s

GacowiwkóW! ‘M

strajkującymi a pozostałą częścią załogi, transportując strajkujących do zakładu osobnymi autobusami. Nie wolno im było również wchodzić do hal produkcyjnych. Ostatecznie w strajku wzięło udział 29 osób - nie była to nawet połowa członków związku.

Odizolowana grupa kontynuowała strajk mniejszościowy jeszcze do 10 czerwca, zbierając się codziennie na przyzakładowym parkingu z transparentami: „Nie jesteśmy maszynami”, „Zarząd kłamie”, „Precz z wyzyskiem”. Wspierali ich sympatycy stojący na ulicy przed bramą.

10 lipca wszyscy strajkujący (z jednym wyjątkiem13) zostali wyrzuceni z pracy: 24 osoby zostały zwolnione dyscyplinarnie, czterech członków związku zawodowego objętych ochroną przed wypowiedzeniem zostało zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na czas nieokreślony. Tym samym strajk został praktycznie zakończony. Ponieważ związki zawodowe w Polsce nie płacą zasiłku strajkowego (IP nawet nie miałaby na to środków), a pracownikom nawet bez strajku płaca ledwo wystarcza do końca miesiąca, długa symboliczna kontynuacja strajku w ramach protestu przed fabryką (jak np. w przypadku Gate Gourmet w Dusseldorfie 2005/6) była wykluczona. Osoby zwolnione miałyby wprawdzie duże szanse uzyskać przed sądem odprawę, a nawet decyzję o przywróceniu do pracy, ponieważ jednak postępowanie przed sądem pracy ciągnie się w nieskończoność, w tej sytuacji nie miało to żadnego znaczenia.

Kampania

Ten nieoczekiwany rozwój wypadków skłonił IP do zorganizowania publicznej kampanii. Związek zaapelował o wysyłanie do Chung Hong i LG listów i maili protestacyjnych, o finansowe wsparcie dla strajkujących a ponadto

0    organizowanie manifestacji przed zakładami LG poza granicami Polski. Osoby popierające strajk przetłumaczyły relacje opisujące jego przebieg

1    postulaty związkowców na wiele języków (w tym chiński i koreański).

11 lipca, następnego dnia po wyrzuceniu z pracy, zwolnieni wraz z osobami wspierającymi demonstrowali w SSE na linii od głównego zakładu LG do Chung Hong. Pod koniec zmiany rozdawali pracownikom LG ulotki opisujące wspólne problemy pracownicze w fabrykach i wzywali do poparcia strajku w Chung Hong. W międzyczasie wiadomo już było, że pracownicy LG łamali strajk, pracując w Chung Hong, żeby utrzymać produkcję.

W dniu 16 lipca część ze zwolnionych pracowników Chung Hong i osoby je wspierające przez wiele godzin okupowało biuro państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, która wydaje fabrykom zezwo-

13 Jedna osoba w czasie dzikiego strajku była chora.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
65214 Scan 140410 0065 Zdjęcie 10 - Pracownicy czekają w kolejce na wpuszczenie do fabryki. poszło n
14643 Scan 140410 0014 2. Funkcja ośrodka opieki pracowniczej Po serii samobójstw w Foxconnie szybko
Scan 140410 0013 Zdjęcie 2 - Na twarzy młodej kobiety maluje się zmęczenie. się wypadkami przy pracy
Top 13 BMP 156 SZYMON SZYMONOWIC Słoneczko, śliczne oko, dnia oko pięknego! Nie jesteś ty zwyczajów
Scan 140410 0060 stoimy, to jest męczące”. Inna pracownica opowiadała nam, jak to kiedyś przed połud

więcej podobnych podstron