img321

img321




Rys. 376. Sposób przecinania płyty z tworzywa sztucznego



Rys. 377. Przecinanie szkła organicznego

mochodowych. W czasie szlifowania papier i obrabianą powierzchnię należy obficie polewać wodą. (Papiery do szlifowania — „waterproof" można nabyć w sklepach narzędziowych).

Niektóre tworzywa sztuczne możemy sklejać rozpuszczalnikiem tego tworzywa. Jeżeli np. pękła lalka zrobiona z celuloidu, to wystarczy wpuścić kilka kropli acetonu między przełamane powierzchnie, docisnąć obie łączone części do siebie i odstawić je aż do wyschnięcia. Wpuszczony aceton rozpuścił tworzywo, które

po dociśnięciu skleiło się, a po wyparowaniu rozpuszczalnika powstało trwałe połączenie części.

Powszechnie znanym rozpuszczalnikiem polistyrenu jest płyn do czyszczenia tkanin (czterochloroety-len). Jeżeli uszkodzimy jakąś zabawkę lub przedmiot zrobiony z polistyrenu, należy przede wszystkim zebrać i zestawić wszystkie uszkodzone części i odłamki. Następnie pomiędzy popękane krawędzie wpuszczamy niewielką ilość rozpuszczalnika, natychmiast silnie dociskając sklejane kawałki. Po kilku godzinach, gdy rozpuszczalnik całkowicie wyparuje, spoina jest mechanicznie bardzo wytrzymała. Nie trzeba dodawać, że sklejane powierzchnie powinny być czyste bez śladów pyłu, kurzu lub tłuszczu. Dlatego najlepiej naprawę (sklejanie) wykonywać natychmiast po uszkodzeniu przedmiotu.

Do drobnych prac modelarskich możemy we własnym zakresie sporządzić gotowe kleje. Klej do celuloidu zrobimy przez rozpuszczenie w czystym acetonie drobno pociętych kawałków celuloidu, najlepiej bezbarwnego. Objętościowo należy wsypać jedną część kawałków celuloidu na cztery części acetonu. Jeśli klej ma być bardziej gęsty należy dodać większą ilość kawałków celuloidu.

Zamiast acetonu można stosować zmywacz lakieru do paznokci lub rozpuszczalnik „Nitro".

W handlu jest dostępnych około 15 różnych rodzajów klejów. Należy podkreślić, że nie ma w ogóle klejów uniwersalnych. które sklejałyby „wszystko z wszystkim". Każdy z klejów ma określone własności chemiczne, które są przystosowane do określonych materiałów. Za podstawową zasadę należy przyjąć, że o powodzeniu klejenia decyduje dokładne przestrzeganie przepisu przygotowania kleju, który jest zamieszczony na każdym opakowaniu. Na przykład klej do metalu o nazwie * „Epidian" należy przygotować tuż przed użyciem przez zmieszanie w odpowiedniej proporcji żywicy z u-twardzaczem.

Klej butapren należy wymieszać przed użyciem, posmarować klejem o*bic łączone powierzchnie, poczekać aż warstwa nałożonego kleju trochę wyschnie, a dopiero potem silnie docisnąć do siebie łączone powierzchnie.

Niżej podano tablicę „Co czym sklejać" (tabl. 2). W rubrykach po lewej stronie i u góry zamieszczono nazwy różnych materiałów. Na przecięciu poziomych rubryk i pionowych kolumn w odpowiednich polach wpisano numer kleju, który służy do łączenia poszczególnych materiałów. Na przykład na przecię-

283


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
2.3. Sposoby zmniejszenia palności tworzyw sztucznych W celu ograniczenia palności tworzyw sztucznyc
25423 Wyciskanie1 1132 XIII. TECHNOLOGIA TWORZYW SZTUCZNYCH Przeciąganie (rys. XIII,20) polega na pr
Rys. 1. Sposób zagospodarowania tworzyw sztucznych w latach 2006-2011 [5] 2. Recykling odpadów tworz
img089 2 172 7. Badanie właściwości cieplnych i palności tworzyw sztucznych Rys. 7.7. Schemat urządz
Rys. 6. Rów kablowy - kabel przykryty folią z tworzywa sztucznego (wymiary podane w [mm]). Rys. 7. R
Sposoby radzenia sobie z odpadami z tworzyw sztucznych W zasadzie istnieją cztery sposoby radzenia s
Wtryskiwanie tworzywa do formy Rys. 27.4. Schemat wtryskarki do wyrobu elementów z tworzyw sztucznyc
CCF20091019012 160 160 Rys. 12. Podstawowe rodzaje połączeń spawanych elementów z tworzyw sztucznyc
Rys. Pi ykład odwadniania pojedynczego budynku przy użyciu rur z tworzyw sztucznych: 1 - rura di aa
cd schemat głowica odczytująca fragment płyty CD nadruk warstwa z aluminium warstwa tworzywa sztuczn
11 Ćwiczenie 1 .Formowanie wtryskowe termoplastycznych tworzyw sztucznych” przeciwdziałając tym
31 Rys. 1.28. Przykładowe kształty płyt krzyżowo zbrojonych (a-f) oraz sposób zbrojenia płyty

więcej podobnych podstron