56724 PwTiR045

56724 PwTiR045



88 Rozdział 4

Jednym z podstawowych obowiązków organizatora rekreacji jest opracowanie regulaminu zajęć rekreacyjnych oraz zapoznanie z nim uczestników tych zajęć. Taki regulamin powinien określać prawa i obowiązki uczestników zajęć oraz organizatora rekreacji, instruktora rekreacji ruchowej prowadzącego zajęcia oraz ewentualnie innych osób związanych z organizacją danych zajęć rekreacyjnych.

Organizator rekreacji ma obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za przebieg zajęć, która musi posiadać kwalifikacje zawodowe wymagane przez obowiązujące prawo. Uczestnicy zajęć powinni zostać ubezpieczeni od następstw' nieszczęśliwych wypadków, co ma ścisły związek z charakterem zajęć rekreacyjnych. Organizator rekreacji jest zobowiązany zapewnić uczestnikom rekreacji ruchowej warunki bezpieczeństwa oraz warunki sanitarnohigieniczne, określone w odrębnych przepisach. Ciąży na nim też obowiązek zapewnienia uczestnikom bazy rekreacyjno-sportowej odpowiedniej dla formy prowadzonych zajęć. Przy tym obiekty rekreacyjno-sportowe oraz sprzęt i urządzenia rekreacyjno-sportowe powinny spełniać wymagania określone w odrębnych przepisach. Sprawność techniczna oraz kompletność tych urządzeń i sprzętu podlegają sprawdzeniu przez osobę prowadzącą zajęcia każdorazowo przed ich udostępnieniem uczestnikom zajęć rekreacyjnych. Jeśli korzystanie z urządzenia lub sprzętu rekreacyjno-sportowego może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia, podmiot udostępniający takie urządzenie lub sprzęt powinien zapoznać osoby korzystające z nich z instrukcją prawidłowego i bezpiecznego ich używania albo zapewnić korzystanie z danego urządzenia lub sprzętu pod nadzorem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Należy dodać, że do uczestnictwa w zajęciach powinny być dopuszczene wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do udziału w zajęciach lub które złożą podpisane własnoręcznie oświadczenie o zdolności do udziału w zajęciach rekreacyjnych. W przypadku osoby niepełnoletniej takie oświadczenie powinno być podpisane przez przedstawiciela ustawowego tej osoby.

Organizator rekreacji powinien dostarczyć uczestnikom zajęć rekreacyjnych regulamin uczestnictwa w tych zajęciach oraz ich program. Powinno to nastąpić jeszcze przed ich rozpoczęciem. Taki program powinien w szczególności:

•    identyfikować organizatora rekreacji;

•    identyfikować prowadzącego zajęcia i jego kwalifikacje zawodowe;

•    określić termin lub terminy zajęć oraz miejsce ich realizacji;

•    oznaczyć urządzenia i sprzęt rekreacyjno-sportowy udostępniany uczestnikom oraz wyposażenie uczestników w sprzęt zabezpieczający i ochronny lub

ratunkowy;

•    ustalić warunki zakwaterowania i wyżywienia;

•    określić cenę zajęć i zakres usług nią objętych;

•    ustalić zasady kwalifikowania osób do udziału w zajęciach;

•    oznaczyć maksymalną liczbę osób uczestniczących w zajęciach oraz liczbę

osób przypadających na jednego prowadzącego zajęcia;

•    określić reguły zachowania się uczestników w czasie realizacji zajęć.

W razie organizacji imprezy rekreacyjnej jej organizator jest zobowiązany do zapewnienia widzom i uczestnikom regulaminu imprezy, określającego reguły zachowania się osób obecnych na imprezie. W widocznym miejscu powinien być umieszczony regulamin określający sposób korzystania z obiektu rekreacyjno-sportowego i znajdujących się w nim urządzeń. Organizator rekreacji ma obowiązek zapewnienia widzom i uczestnikom zaplecza sanitarno-hi-gienicznego. w tym osobno oznakowanych toalet dla kobiet i mężczyzn w liczbie uzgodnionej z powiatowym inspektorem sanitarnym. Ponadto na organizatorze ciąży obowiązek udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach pierwszej pomocy medycznej. Obowiązek ten obejmuje również sytuacje udzielania takiej pomocy w miejscu prowadzenia zajęć rekreacyjnych.

Podczas prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej powinny być spełnione warunki bezpieczeństwa, ustalone przez odrębne przepisy dla sytuacji prowadzenia takiej działalności przez szkoły i placówki oświatowe, jak leż w przypadkach jej wykonywania na drogach publicznych, w górach lub nad wodą, bądź w oznaczonych dyscyplinach lub dziedzinach sportu. Są one przedstawione w rozdziale 6 podręcznika.

4.2. Organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej

W razie prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji na rzecz dzieci i młodzieży szkolnej wspomniane wyżej rozporządzenie MEN z 1997 r. zobowiązuje organizatorów rekreacji, zwanych przez ten akt organizatorami wypoczynku, do zapewnienia nic tylko bezpiecznych warunków wypoczynku, ale również właściwej opieki wychowawczej. Wiąże się to z obowiązkiem tych organizatorów zatrudniania odpowiednio przygotowanej kadry pedagogicznej.

Taki wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej może być organizowany w formach wypoczynku wyjazdowego (np. kolonie, obozy, zimowiska) lub w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście). Są to tzw. placówki wypoczynku. Pod opieką jednego wychowawcy nie może być więcej niż 20 uczestników wypoczynku, jeżeli przepisy w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny nie stanowią inaczej. Jeśli są to dzieci do 10 lat. to na jednego wychowawcę nie może przypadać więcej niż piętnaścioro. Dalszemu zmniejszeniu podlega liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy, jeżeli dotyczy to dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wymagającej stałej opieki lub pomocy. Liczba ta zależy od rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zadania gminy Jednym z podstawowych obowiązków samorządu gminy jest realizacja zadań, służących
Etyka w służbie publicznej Jednym z podstawowych obowiązków urzędników służby cywilnej jest rzetelne
ROZDZIAŁ XI. PODSTAWOWE OBOWIĄZKI PRACODAWCY W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY
Rozdział II. Wydział §15 1.    Podstawową jednostką organizacyjną Uczelni jest
44583 PwTiR017 32 Rozdział 1 Prawo administracyjne normuje organizację administracji publicznej oraz
PTDC0097 SŁOWO JAKO NARZĄDZIE INTRYGI Jednym z podstawowych sposobów organizowania akcji w dramacie,
PwTiR078 154 Rozdział 6 w tym imprez turystycznych organizowanych na wodzie, odpowiada organizator i
DSCK0231 p Jednym z podstawowych odczynów organizmu na ciepło jest odczyn rt Miony naczyń krwionośny
Francuz9 4.1. PRÓBA I POPULACJA KŁOPOTY EKSPERYMENTATORA Jednym z podstawowych ograniczeń badań empi
ScannedImage 10 172 Ryc. 25. Jednym z najważniejszych obowiązków poszukiwaczy peyotu jest malowanie

więcej podobnych podstron