54903 przedsiebiorczosc 6

54903 przedsiebiorczosc 6



7. Mtgracił oospodarcu a światem

Główne zadania WTO lo liberalizacja międzynarodowej wymiany h Widłowej, dą/cnic do obniżenia taryf celnych i likwidacji wszelkich ba-ner w handlu międzynarodowym. a także ochrona interesów uczestników wymiany handlowej, na przykład ochrona własności intelektualnej.

N\ IO polni również funkcję arbitra w sporach dotyczących wymiany handlowe). Polska jest jednym z państw założycielskich WTO.

IMłjtłtynaraJowy Fundusz Watutowy


Międzynarodowy Fundusz Walutowy - MFW (InternationalMnnetan Futu!) powstał w I ‘>4-4 roku, a od grudnia 1945 roku działa jako organizacja wyspecjalizowana należąca do ONZ. Siedziba Funduszu mieści się w Waszyngtonie. MFW popiera międzynarodową współpracę walutową i dąży do likwidacji barier finansowych w rozwoju handlu światowego. Organizacja udziela również kredytów na pokrycie deficytu bilansu płatniczego państw członkowskich, pod warunkiem poddania się pożyczkobiorcy kontroli M FW. Polska była członkiem MFW do 1950 roku. a ponowne przyjęcie nastąpiło w 1986 roku. Na początku lat dziewięćdziesiątych środki uzyskane z MFW Polska przeznaczyła na stabilizacje złotówki. Od 1997 roku. po spłaceniu wszystkich wierzytelności, nasz kraj nie korzysta już z bezpośredniej pomocy finansowej Funduszu.

II*|dr>iMW»wy Bank Odbudowy iRtawofu


ICaopwtoBa* Odbudowy Htamoju


Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju - MBOiR (International Bank for Rrconstmction and Derelopment), bardziej znany pod nazwą Bank Światowy, to również jedna z wyspecjalizowanych organizacji ONZ. Powstał wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym na konferencji w Brctton Woods w 1944 roku. MBOiR udziela kredytów (około 300 mld USD od początku działalności) głównie na finansowanie przemian strukturalnych, ale również na konkretne przedsięwzięcia. Warunkiem otrzymania kredytu jest uzyskanie gwarancji rządowych na ich spłatę MBOiR prowadzi również doradztwo ekonomiczne (12 tys. ekspertów z ponad 100 krajów). Polska była jednym z członków założycieli Banku Światowego, jednak z powodów politycznych wystąpiła / niego w 1950 roku. Ponownie została członkiem MBOiR w 1986 roku. Od 1999 roku bank udzielił Polsce kredytów na łączną sumę 5,2 miliarda dolarów, między innymi na likwidację skutków powodzi w 1997 roku. (estrukturyzację gospodarki, ochronę środowiska.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju - EBOiR (European Bank for Retonstruction and Development) powstał w 1991 roku. Jego siedzibą jest Londyn. Udziałowcami banku jest 60 państw. Wspiera on przede wszystkim przemiany gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej oraz środkowej Azji EBOiR prowadzi działalność doradczą, finansuje tez różne projekty, na przykład dotyczące rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. W radzie zarządzającej EBOiR zasiada Jan Krzysztof Bielecki (premier polskiego rządu w 1991 r.), wiceprezesem banku jest Hanna Gronkicwicz-Walc (była prezes NBP).

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for /. t im unit ( ooperatlon and Decclopinenl - OECD) powstała w 1961 roku w wyniku przekształcenia Organizacji Europejskiej Współpracy Go-

spt arczcj. powołanej w związku z realizacją planu Marshalla, ( ckm OECD jest wspieranie handlu światowego oraz wzrostu gospodarczego w państwach członkowskich. Organizacja opracowuje raporty dotyczące sytuacji gospodarczej państw członkowskich, a na ich podstawie - wskazówki i rezolucje obowiązujące wszystkich członków OECD. Polska została przyjęta do organizacji w 19% roku jako dwudzieste ósme państwo. Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu [Cmml Eu-ropcan Frce Trade Agreemenl - CEFTA) to jedna z lokalnych inicjatyw gospodarczych powołana do życia w grudniu 1992 roku w Krakowie przez Czechosłowację (od 1993 roku Czechy i Słowację), Węgry i Polskę. Od 1996 roku członkiem porozumienia jest Słowenia, od 1997 roku Bułgaria, a od 1999 roku Rumunia. Umowa zakłada stopniowe likwidowanie taryf celnych między sygnatariuszami umowy.

OrganiMcp

Współpracy

Gospatocwj

iRommpi


Środkowo-europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu


w lutym 1991 roku w Wyszehradzie podpisano Deklarację o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej. Czeskiej i s|0Wackiej Republiki federacyjnej oraz Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej Deklaracja staja się podstawą powołania Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu w grudniu 1992 roku



Podsumowanie

•    Do najważniejszych form powiązań gospodarczych z zagranicą należą: eksport i import towarów i usług, przepływ kapitału, transfer technologii, przepływ pracowników, międzynarodowe urnowy gospodarcze.

•    Do najważniejszych międzynarodowych organizacji gospodarczych, z którymi współpracuje Polska, należą: Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu.


Pytania i polecenia

1.    Wskaż korzyści, jakie wynikają dla Polski z jej powiązań gospodarczych z zagranicą.

2.    Omów rolę, jaką odegrały międzynarodowe organizacje ekonomiczne w procesie restrukturyzacji polskiej gospodarki po 1989 roku.

197


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Zestaw I 1.    Podaj nazwę oraz przedstaw główne zadania centralnego organu
Image079 Tablica wartości tej funkcji przedstawiona na rys. 3.38a, a rozwiązanie zadania na rys.
IMGv73 Serce We wnętrzu serca powstają 4 przestrzenie: Przedsionek prawy - ujście żyły głównej górne
ŚWIĄTECZNY CHARYTATYWNY KONKURS DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH I RODZICÓW „OZDOBA ŚWIĄTECZNA OD SERC
Trójwarstwowa architektura systemów baz danych (c.d.)Główne zadanie takiej architektury to zapewnien
Główne zadania W celu uruchamiania i kontroli zadań użytkownika system operacyjny zajmuje się: •
2008 Koncepcje systemowe3 Cele rodziny jako systemu Rodzina jest systemem, którego główne zadania
Scenariusz zajęć w oddziale przedszkolnym Temat: „Mii" Cele główne: -
3. GŁÓWNE ZADANIA WYZNACZONE PRZEZ WŁAŚCICIELA I RADĘ NADZORCZĄ NA 2006 i 2007 r. W ZAKRESIE: •
I. ZAGADNIENIA OGÓLNE 1.    Główne zadania i podstawowe rodzaje wentylacji. 2.
P1060881 48 ZDOBYSŁAW MILEWSKI Rzecz jasna książka jest tylko książką. Świat w niej przedstawiony ni

więcej podobnych podstron