58299 PICT5974

58299 PICT5974



Pytania takie są zwykle jedynie logicznym następstwem przebiegającej rozmowy i zadawane być mogą również przez osoby badane, co jest metodologicznie z reguły wskazane.

Główny temat podejmowanej rozmowy obejmuje zazwyczaj różne podtematy, będące jego uszczegółowieniem. One to zastępują niejako listę pytań zadawanych w metodzie sondażu. Przykładem podtematów, jakimi posłużono się w badaniach za pomocą metody dialogowej, dotyczących stylów życia rodzin, mogą być takie tematy szczegółowe, jak: budżet czasu, praca, życie rodzinne i towarzyskie, zdrowie, uczestnictwo w kulturze, aktywność publiczna, ogólne poglądy i postawy itp. (P. Lukasic-wicz, 1985, s. 102). Rozmowę taką przeprowadza się wokół uszczegółowionego w ten sposób tematu ogólnego, ale nigdy według z góry ustalonej kolejności jego poszczególnych podtematów. Kolejność ich omawiania i w ogóle uwzględnienie w rozmowie każdego z nich zależy od jej przebiegu i gotowości wypowiadania się badanych na ich temat. Możliwe są także podtematy nic przewidziane w przemyślanym uprzednio zestawie.

jyietoda dialogowa jako swobodna wymiana informacji

(Tak więc metoda dialogowa jest nade wszystko swobodną rozmową na określony temat ogólny z uwzględnieniem podporządkowanych mu kilku lub kilkunastu szczegółowych tematów. To znaczy, jest ona wzajemną wymianą myśli i uczuć, w której uczestniczą na różnych prawach osoba przeprowadzająca badania i osoby badane. Rozmowa taka przybrać może niekiedy formę dyskusji, czyli próby wynegocjowania wspólnego stanowiska w przypadku zaistnienia rozbieżności zdań. Ale na ogół w zastosowaniu metody dialogowej zabiega się o to, by była ona w szczególności wymianą informacji bez usiłowania przewartościowania opinii, przekonań czy postaw uczestniczących w niej rozmówców.

W związku z powyższym badacz może wyrażać milczącą aprobatę także na opinie czy przekonania badanych, z którymi de facto się nic zgadza, a nawet niekiedy na te, które uważa za społecznie niepożądane i szkodliwe (por. P. Łuka-sicwicz, 1985, s. 112). Pragnie w ten sposób uniknąć nadania rozmowie formy dyskusji. Niemniej z moralnego punktu widzenia — zwłaszcza w przypadku rażących rozbieżności poglądów - zachodzi potrzeba podzielenia się z badanymi własnym stanowiskiem w omawianej spawie. Ale z reguły czyni się tak w taki sposób, aby nic zniechęcać swego rozmówcy do swobodnej wymiany informacji.

Duże znaczenie w poprawnie prowadzonej metodzie dialogowej przywiązuje się do uważnego i cierpliwego słuchania tego wszystkiego, co mają nam osoby badane do przekazania, nic wyłączając z tego zwłaszcza szczerych i nader osobistych zwierzeń. Nic więc dziwnego, że uważne i cierpliwe słuchanie wypowic-

dzi badanych stanowi zarazem jeden z podstawowych warunków, jakie rozmowa powinna spełnić, by być naukowo przydatna. Szerzej jest o tym mowa w dalszej części obecnego rozdziału.

Rozumiana w ten sposób metoda dialogowa przybiera niekiedy charakter szczególnego rodzaju dialogu. Nie jest nim zwykła wymiana myśli i uczuć czy tylko słowne porozumiewanie się ze sobą dwojga lub więcej osób w ważnej dla nich sprawie. Jest nim nade wszystko odwzajemnione otwarcie się na drugą osobę czy — używając wyrażenia M. Bubera (1992) — na osobowe „Ty", czyli drugiego człowieka w jego wymiarze osobowym. Ma tu miejsce także odwzajemnione oddziaływanie jednej osoby na drugą. Jest to jednak oddziaływanie pozbawione wszelkiej manipulacji czy indoktrynacji i jakiejkolwiek innej formy narzucania komuś drugiemu swych poglądów, przekonań, postaw. Chodzi o to, by w rozmowie takiej nigdy zgodnie z wyrażeniem I. Kanta — nic traktować swego rozmówcy jako środka, lecz jako celu samego w sobie, co łączy się nierozerwalnie z poszanowaniem jego godności osobistej i okazywaniem mu swej otwartości (bezpośredniości). W takim rozumieniu rozmowa przybiera charakter spotkania, w którym także milczenie ma do odegrania niekiedy ważną rolę.

Stosowana w pedagogice metoda dialogowa raczej rzadko tylko nosi cechy prawdziwie interpersonalnego spotkania. Bywa tak, ponieważ „prawdziwej rozmowy nic można zaplanować” (M. Buber, 1992, s. 153). Wymaga to z reguły dłuższego kontaktu z osobami badanymi, na co nic zawsze stać badacza, a także jego szczególnych umiejętności w bezpośrednim kontaktowaniu się z. nimi.

Pomimo tych i innych ograniczeń w przeprowadzaniu metody dialogowej zakłada się, iż starannie stosowana może być źródłem wielu cennych informacji. Użyteczna okazuje się szczególnie w poznawaniu opinii lub stanowisk osób bada-^nych w różnych sprawach. Nierzadko ułatwia ona dostrzeżenie pewnych nowych aspektów badanego zagadnienia, nie znanych dotąd badaczowi. Z reguły umożliwia też bliższe sprecyzowanie interesujących go problemów badawczych i wysuwanych przez niego hipotez roboczych, ale „sama nic może - -jak pisze Bohdan Zawadzki (1965, s. 184) — tych hipotez sprawdzić”. Przyczynia się także do lepszego poznania osób badanych, a przynajmniej niektórych fragmentów ich życia lub całych życiorysów oraz ich stosunku do przeprowadzanych badań (por. J. Brzeziński, 1975, s. 74). Należycie odbywana może również dopomóc osobom badanym w ich osobistym dowartościowaniu się i w bliższym określeniu własnego stanowiska w omawianej spawie, ponieważ „stwarza - jak pisze Urszula Ostrowska (2000, s. 115) — autentyczną sposobność do słyszenia własnych myśli za sprawą współuczestniczcnia/współkrcowania przestrzeni dialogiczncj oraz aktywnego nawiązywania komunikatywnej wspólnoty”.

275


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PYTANIA 1 ODPOWIEDZI Pytania -Nie są zdaniami w sensie logicznym. Zatem nie mają wartości logicznej.
skanuj0384 384 Cyfrowe oświetlenie i rendering Ponieważ przebiegi okluzji są zwykle wymnażane przez
Zdj?cia 0003 (2) A co zc zdaniami w trybie oznajmującym1 Czy wszystkie takie zdania są zdaniami u&nb
IMGW71nd Pytania otwarte • są to takie pytania, w których pozostawia się respondentowi całkowitą swo
Pierwszym krokiem w doborze kadr jest zwykle poproszenie kandydata o wypełnienie formularza. Formula
Magazyn67901 171 ANKIETA GOSPODARCZA — ANNAM nień gospodarczych. Badania takie podejmowane są zw
< 14 >Informatyka + Połączenia w sieci ATM nie odwzorowują jej fizycznej struktury - a są to j
Slajd24 (111) Liczby zmiennoprzecinkowe, nazwane również liczbami rzeczywistymi sa zwykle zapisywane
SNB14091 znamiona nauki? 8 Otóż pytanie takie metodologicznie jest chybione. Istnieje bowiem o pedag
niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań dla wykrycia choroby wątroby. Badania takie są dost
Michał Wicinski, Aleksander Marciniak Glukuronidy są zwykle nieaktywne biologicznie i wydalane z moc
prigogine7 dylemat Epikura względu na kierunek czasu. Takie są równania Newtona w dynamice klasyczne
s080 (2) ROŚLINY „Dla Indian kora, korzenie i zioła o właściwościach leczniczych są zwykle podstawow

więcej podobnych podstron