59462 SNC00228

59462 SNC00228



Art. 15 Usuwa o .,łłpojH^»omotaami

jednostce organizacyjnej w trwały zarząd. Należy przyjąć, że zmiana stawki procentowej musi zostać poprzedzona zmianą decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu przez zmianę celu i dopiero na tej podstawie możliwa będzie zmiana stawki procentowej opłaty rocznej.

3.    Obniżka opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu może dotyczyć jedynie jednostek organizacyjnych prowadzących działalność lub wykonujących funkcje,

0    których mowa w ust 3 omawianego przepisu. W zasadzie przepis ten nawiązuje do treści art 6, w którym zdefiniowano pojęcie celów publicznych przez ich enumeratywne wyliczenie. Udzielenie zatem bonifikaty jednostce organizacyjnej, w razie oddania nieruchomości na siedziby organów administracji państwowej lub na siedziby zakładów karnych i zakładów dla nieletnich, może wynikać nie tylko z pkt 3

1    4, ale również z pkt 1 (..realizacja innych celów publicznych"). Zgodnie z art 6 pkt 6 i 7 budowa i utrzymywanie pomieszczeń dla urzędów organów władzy, administracji. jak również budowa i utrzymywanie zakładów karnych oraz zakładów dla nieletnich są celami publicznymi w rozumieniu ustawy. Takimi celami są również ochrona nieruchomości stanowiących dobra kultury, budowa i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, budowa i utrzymywanie obiektów ochrony zdrowia, przed* szkoli, domów opieki społecznej i placówek opiekuńczych itp.

4.    Jak wspomniano, ochrona nieruchomości stanowiących dobra kultury jest celem publicznym w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami. Oczywiste jest zatem, iż jednostka organizacyjna mająca w trwałym zarządzie nieruchomość wpisaną do rejestru zabytków powinna być traktowana preferencyjnie, tak by chociaż w minimalnym stopniu mogły zostać zrekompensowane nakłady związane z utrzymaniem zabytkowej nieruchomości. Ustawodawca w zakresie preferencji dla nabywców, użytkowników wieczystych i zarządców nieruchomości zabytkowych jest konsekwentny (por. art. 68 ust. 3 i art. 73 ust. 4). Właściwy organ ma obowiązek obniżenia opłaty z tytułu trwałego zarządu o 50%, jeżeli nieruchomość lub jej część składowa została wpisana do rejestru zabytków. Jedynie rada gminy, powiatu lub sejmik województwa, a także wojewoda w odniesieniu do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa mogą spowodować zmniejszenie lub podwyższenie bonifikaty. W wypadku „bezczynności” tych organów, właściwy organ z urzędu stosuje bonifikatę w wysokości 50% , tj. opłatę ustala się w wysokości 0,5% ceny nieruchomości określonej zgodnie z art. 67 ust. 3.

Utrata bonifikaty    Art. 85.1. Jednostka organizacyjna sprawująca trwały

zarząd nieruchomością, która oddala tę nieruchomość lub jej część w najem lub dzierżawę, jest zobowiązana do nwrmma opłat rocznych w wysokości 1% ceny nieruchomości i nie przysługują jej bonifikaty, o których mowa w art. 84 ust. 314. Zjnia— stawki procentowej opłaty roczaej oraz pozbawienie bonifikaty następuje w drodze decyzji właściwego organu.

2. Jeżeli po oddaniu nieruchomości w (rwały zarząd nastąpiła trwała zmiana celu wykorzystywania nieruchomości, będącego podstawą udzielonej bonifikaty, właściwy organ pozbawia przyznanej bonifikaty w drodze decyzji.

1.    Państwowa lub samorządowa jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej ma prawo, za zgodą organu nadzorującego, do oddania nieruchomości lub jej części w najem, dzierżawę albo użyczenie w drodze umowy zawartej na okres dłuższy niż czas, na który został ustanowiony trwały zarząd, z równoczesnym zawiadomieniem właściwego organu — jeżeli umowa jest zawierana na okres do 3 łat — lub za zgodą właściwego organu, jeżeli umowa jest zawierana na okres powyżej 3 lat (art. 43 ust. 3). Przesłanką zróżnicowania przez ustawodawcę stawek procentowych opłat z tytułu trwałego zarządu jest znaczenie publiczne określonych przedsięwzięć (np. budownictwo mieszkaniowe), określonych działań (działalność charytatywna, opiekuńcza, oświatowa itp.) lub wzgląd na interes państwa (realizacja celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa). Jeżeli jednostka organizacyjna wyposażona w nieruchomości niezbędne dla jej działalności, po oddaniu otrzymanej w trwały zarząd nieruchomości w najem lub dzierżawę, nie będzie w stanie należycie wykonywać zadań określonych w jej akcie utworzenia, to można uznać, że nieruchomość nie została zagospodarowana przez jednostkę organizacyjną zgodnie z decyzją o ustanowieniu trwałego zarządu, co może stanowić samodzielną przesłankę wydania przez właściwy organ decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu. Przepis pozbawiający jednostkę prawa korzystania z preferencyjnej stawki opłaty rocznej (0,1% lub 0,3% ceny) został źle sformułowany, ponieważ jego literalna wykładnia zezwala na powstanie sytuacji, w której jednostka organizacyjna, oddając w najem lub dzierżawę np. 99% nieruchomości i pozostawiając do własnego korzystania zaledwie 1%, nie traci prawa do preferencyjnej stawki opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu. Ponadto użyczenie nieruchomości nie powoduje utraty prawa do korzystniejszej stawki procentowej.

2.    Należy wskazać na to, że charakter obniżek opłat rocznych, o których mowa w art. 84 ust. 3 i 4 ustawy, jest odmienny. Na podstawie ust. 3 właściwy organ — za zgodą wojewody, rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa — może udzielić bonifikaty wskazanym jednostkom lub jednostkom prowadzącym określoną działalność. Przyznanie bonifikaty zatem ma charakter fakultatywny. Inna jest regulacja odnosząca się do bonifikaty opłaty przysługującej z tytułu oddania w trwały zarząd nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. Przyznanie takiej bonifikaty przez właściwy organ ma charakter obligatoryjny. Jedynie wojewoda, właściwa rada lub sejmik województwa mogą podwyższyć lub obniżyć bonifikatę. Można rozważać, czy odebranie prawa do bonifikaty w razie oddania w najem lub dzierżawę zabytkowej nieruchomości jest zasadne. Nieruchomość nie przestaje być obiektem podlegającym ochronie w myśl przepisów

251


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
SNC00232 Art. 90 U sława oieruchomoKaami 1.    Państwowe jednostki organizacyjne
SNC00214 Art. 71 Usuwa o gospodarce nieruchom. nego oraz przez umowę o oddanie gruntu w użytkowanie
Obraz2 dowana większość jednostek organizacyjnych pomocy społecznej należy do samorządu terytorialn
16 Art. 15.1 18) Współpracę z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi
SNC00213 Art-71    _n-......................MjŁ mości, wprowadzono tryb postępowania
SNC00233 Art. 91 z wnioskiem o wydanie decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu, może jeszcze przez 18
DZIAŁ II. ORGANIZACJA UNIWERSYTETU § 15 1.    Jednostkami organizacyjnymi Uniwersytet
IMG?08 (3) ■aw innych °s6k Poz. 628) (dalej: ustawa o Środkach przymusu) należy wskazać, że art. 15
IMG?58 (2) 3343 . art. 15 usr. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo Prasowe (Dz. tl. 19
10138 clopediaof World Art (T. 1 - 15. New York-Toronto 1959 -1968; wydana nieco wcześniej w mutacj
1779066g973432209321083410904 n Własność górnicza, użytkowanie I III AGH Prwwo geołagHzne l górnuze
Rozdział II. Wydział §15 1.    Podstawową jednostką organizacyjną Uczelni jest
Art. 9 - w przypadku gdy jednostka organizacyjna jednostki samorządu terytorialnego prowadzi działal

więcej podobnych podstron