59478 skanuj0031

59478 skanuj0031



82 PEDIATRIA

nem, trwa dłużej i ma wyższą częstotliwość. Głównymi czynnikami wpływającymi na jakość szmeru są: szybkość przepływu, gęstość i lepkość krwi, zmiany długości i średnicy miejsc przepływu krwi przez serce, zastawki lub duże naczynia.

Ze względu na bliskość miejsc osłuchowych stosuje się metodę pośrednią tj. osłuchuje się przez słuchawkę. Chorego osłuchuje się zawsze w pozycji na wznak, na lewym boku oraz w pozycji pionowej, pamiętając, że zarówno tony jak i szmery są lepiej słyszalne w jednym z tych położeń badanego. Serce osłuchuje się przy zwykłym oddychaniu badanego dziecka; u starszych dzieci można polecić zatrzymanie oddechu (na krótko).

Zasady osłuchiwania serca

Objawy akustyczne czynności serca są drganiami wywołanymi jego pracą mechaniczną i przepływem krwi, drgania przenosząc się z prądem krwi mogą być lepiej słyszalne i dlatego rzeczywiste rzuty anatomiczne zastawek serca nie zawsze są właściwym miejscem ich osłuchiwania.

Zastawka dwudzielna — osłuchuje się ją na koniuszku serca (rzeczywisty rzut zastawki dwudzielnej przypada na przyczep IV lewej chrząstki międzyżebrowej do mostka).

Zastawka tętnicy głównej — osłuchuje się ją w drugim prawym międzyżebrzu przy mostku, w miejscu najbliższego jej przylegania do ściany klatki piersiowej.

Zastawka tętnicy płucnej — osłuchuje się w drugim lewym międzyżebrzu przy mostku (właściwy rzut).

Zastawka trójdzielna — osłuchuje się ją w miejscu przyczepu piątej prawej chrząstki żebrowej do mostka.

Wychodząc z założenia, że badaniem osłucho-wym należy uchwycić jak najszybciej objawy chorobowe, obowiązuje następujący porządek:

•    Osłuchiwanie serca zaczyna się od zastawki dwudzielnej.

© Jeśli nie ma zmian osłuchowych w tym miejscu, osłuchuje się kolejno: zastawki tętnicy głównej, pnia płucnego, zastawkę trójdzielną.

Zasady osłuchiwania fonendoskopein

•    Osłuchuje wyłącznie jedna osoba, własnym, dobranym fonendoskopem zaopatrzonym w lejek i membranę, posługując się nim w zależności od potrzeb (membrana — tony o wysokiej częstotliwości, lejek — tony i szmery o niskiej częstotliwości).

•    Fonendoskop powinien spełniać wszelkie wymogi dobrego aparatu osłuchowego (długość grubych przewodów, przekrój światła, wielkość oliwek).

•    Osłuchiwać chorego w różnych pozycjach i fazach oddechu.

© Osłuchiwanie rozpoczyna się w pozycji na wznak i w zależności od potrzeb w pozycji na lewym boku i z pochyleniem do przodu.

© Osłuchiwania serca nie należy przeprowadzać na samym początku badania.

© Stosować siłę przyłożenia (ucisku) w zależności od rodzaju wysłuchiwanego dźwięku.

© Badanie powinno być przeprowadzone w wygodnym, izolowanym pomieszczeniu, dobrze ogrzanym i pozbawionym hałasu; chory winien być rozebrany do pasa, badający po prawej stronie chorego.

Szmery serca

Nad sercem, poza tonami, można wysłuchać zjawiska akustyczne zwane szmerami. Powstają one w wyniku zmian nieokresowych, wytwarzanych wewnątrz serca lub poza tym narządem (szmery wewnątrz-, zewnątrzsercowe).

Jeśli szmery te dotyczą osób zdrowych, nie wywołują następstw fizjopatologicznych w układzie krążenia — nazywa się je szmerami fizjologicznymi (niewinnymi, przygodnymi); szmery, które towarzyszą określonym chorobom serca noszą nazwę patologicznych.

Szmery wewnątrzsercowe (ze względu na stan serca i mechanizm powstawania) dzielą się na:

@ Organiczne.

© Czynnościowe.

© Przygodne.

Szmery organiczne powstają w wyniku zmian zastawek serca oraz nieprawidłowych połączeń pomiędzy jamami serca lub dużymi naczyniami.

Szmery czynnościowe powstają w sercu anatomicznie niezmienionym wskutek zaburzeń nie związanych z wadą serca, często w stanach patologicznych poza układem krążenia, w których dochodzi do zwiększonego wyrzutu serca (np. niezmieniona zastawka, rozciągnięcie pierścienia włóknistego przez powiększoną komorę).

Szmery przygodne (niewinne, fizjologiczne) to szmery stwierdzane u osób z prawidłowym układem sercowo-naczyniowym.

Po stwierdzeniu obecności szmeru należy zwrócić uwagę na następujące jego cechy:

•    Stosunek szmeru do okresu pracy serca.

•    Głośność i punkt największej głośności {punc-tum maximum).

•    Przemieszczanie się (promieniowanie) szmeru.

© Rodzaj szmeru (barwa i charakter).

•    Zależność głośności szmeru od pracy, wysiłku i fazy oddychania.

W zależności od okresu pracy serca wyróżnia się:

•    Szmery skurczowe — w okresie skurczu, pomiędzy I i II tonem.

   Szmery rozkurczowe — pojawiające się. w okresie między II i I tonem serca.

© Szmery skurczowo-rozkurczowe — słyszalne zarówno w okresie skurczu, jak i rozkurczu.

Ryc. 5.1. Obmacywanie brzucha u dziecka (pozycja

stojąca).


Ocenę głośności, z określeniem w jakiej okolicy jest największa, przeprowadza się w sześciostopniowej skali wg Levine’a:

1° — ledwo słyszalny.

IP — średnio nasilony.

IIP — głośny, ale bez drżenia.

IV° — głośny, z drżeniem.

V° — bardzo głośny, ale słyszalny tylko za pomocą słuchawki przyłożonej do klatki piersiowej.

Vl° — tak głośny, że słyszalny słuchawką, która nie dotyka do klatki piersiowej.

Badanie jamy brzusznej Badanie podmiotowe

Schorzenia przewodu pokarmowego mają swoją określoną symptomatologię kliniczną. Wszelkie dolegliwości podmiotowe i przedmiotowe, pochodzące z tego układu, określa się nazwą „dyspeptycz-nych”. W grupie tej mieszczą się zarówno: brak łaknienia (przyczyny organiczne, czynnościowe), ulewanie i/lub wymioty, bóle brzucha, zaburzenia w oddawaniu stolca i ich jakości (biegunka, zaparcia) oraz inne dolegliwości (np. krwawienie z przewodu pokarmowego), związane z chorobą poszczególnych narządów tego układu.

Ból brzucha jest nieprzyjemnym odczuciem i emocjonalnym przejawem aktualnego lub potencjalnego uszkodzenia tkanki lub narządu w jamie brzusznej, albo sygnałem ostrzegawczym, że uszkodzenie takie nastąpi.

Przewlekły ból brzucha oznacza trzy lub więcej epizody bólowe, występujące w okresie nie krótszym niż trzy miesiące. Ból jest na tyle dokuczliwy, że: upośledza aktywność życiową dziecka, powoduje przedłużającą się nieobecność w przedszkolu, szkole, powoduje upośledzenie aktywności fizycznej i obniżenie własnych zainteresowań (np. efektywność nauki w szkole).

Badanie przedmiotowe

Badanie fizykalne narządów jamy brzusznej u dzieci jest technicznie trudne, co wynika z wielu uwarunkowań. Po pierwsze, powłoki brzuszne oddalają rękę badającego od narządów wewnętrznych; grubość ich jest zróżnicowana indywidualnie i zmienna wraz z wiekiem. Dziecko małe jest szczególnie trudno ułożyć do badania we właściwej pozycji, trudno jest także rozpoznać charakter dolegliwości głównych. W przypadku objawu wiodącego, jakim są bóle brzucha, zarówno charakter, jak i lokalizacja tego typu dolegliwości nastręcza wiele trudności.

Badanie jamy brzusznej wykonuje się u starszych dzieci w łóżku, u małych dzieci na stole do badania niemowląt, w pomieszczeniu dobrze oświetlonym i ogrzanym. Pacjent pozostaje w pozycji leżącej (na wznak), z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia lub skrzyżowanymi na klatce piersiowej (małe dzieci), z lekko uniesioną głową i nogami lekko ugiętymi w stawach kolanowych (rozluźnienie powłok brzusznych). Badana część ciała pozostaje odkryta od wyrostka robaczkowego do wzgórka łonowego.

Po obejrzeniu powłok brzusznych (oglądanie) przystępujemy do badania palpacyjnego. W zależności od badanego narządu pozycja dziecka może ulec zmianie, podobnie jak techniki badania palpacyjnego (ryc. 5.1).

W czasie tego badania, w celu odwrócenia uwagi i zmniejszenia lęku dziecka, pożądanym jest prowadzenie z nim rozmowy. W tym czasie obserwuje się zazwyczaj twarz dziecka, oceniając jego reakcje bólowe wywołane obmacywaniem.

W celu szczegółowego zlokalizowania procesu chorobowego należy wykorzystać umowną topografię jamy brzusznej, którą przedstawia ryc. 5.2. Dzieli ona brzuch na 4 umowne okolice topograficzne.

Ryc. 5.2. Podział brzucha dwiema prostopadłym

liniami na 4 kwadranty.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0004 12 Wstęp nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływan
skanuj0070 (14) 4.4.3. Dochodowa elastyczność popytu Ważnym czynnikiem wpływającym na poziom oraz st
skanuj0004 12 Wstęp nazywa siebie Wilkołakiem. Wykorzystywał on starannie wypracowaną metodę wpływan
skanuj0077 2 B778. Joasia Podborska - kobieta wyemancypowana Czynnik wpływający na życie
P1030353 IcM, Czynniki wpływające na £zdrowie społeczeństwa IfmlycYna naprawcza ma najmniejszy udzia
skanuj0001 ĆWICZENIE 12Elektroda tlenowa : skalowanie i czynniki wpływające na pomiar stężenia tlenu
skanuj0214 bmp 1. Polityka Unii Europejskiej w ochronie zdrowia 215 Główne czynniki wpływające na wz
DSC82 Czynniki wpływające na somatyczną embriogenezę * Przykładowo stymuiatorywzrostu. Ukie tak auk
62254 skanuj0048 (15) 489 14.9. Oporność na leki14.9.3.    Inne czynniki wpływające n
Czynniki polityki zagranicznej6 82 część pierwsza: Zarys teorii stosunków międzynarodowych podkreśl
33917 skanuj0018 (82) 2. potencjał koalicyjny - liczba politycznie możliwych aliansów, w jakich ma s

więcej podobnych podstron