59759 skanuj0041 (44)

59759 skanuj0041 (44)



dy posiadające większe umiejętności i doświadczenie z tymi o mniejszym doświadczeniu.

• Szyk dowolny. Zalecany na większych akwenach (rozlewiska, jeziora). Uczestnicy płyną pomiędzy prowadzącym i zamykającym w dowolnej konfiguracji kajaków, w zwartej grupie. Dopuszcza się pływanie równoległe kilku osad. Głównym celem jest niedopuszczenie do zbytniego rozciągnięcia się grupy i możliwość pełnej kontroli nad zachowaniem każdej z osad.

Bez względu na rodzaj szyku wszystkie osady znajdują się zawsze pomiędzy kajakiem instruktora prowadzącego a kajakiem jego pomocnika zamykającego spływ. Istnieje przy tym obowiązek niewyprzedzania pod żadnym pozorem nadającego tempo i regulującego rytm wiosłowania prowadzącego ani też pozostawania za wiozącym apteczkę i reperaturkę „zamkowym". W przypadku imprezy grupowej rozpiętość szyku nie powinna przekraczać 15-20 minut. W spływach masowych, jeżeli organizator nie zastosuje podziału na grupy, należy umiejscowić w odstępach 45-60 minutowych załogi dysponujące apteczką i reperaturką.

W czasie trwania kilkugodzinnego szkolenia prowadzący i kadra oceniają prezentowane przez uczestników umiejętności. Ocena ta winna być podstawą przy dobieraniu osad oraz ustalaniu szyku płynięcia na pierwszym etapie. Dokładnego omówienia jego trasy, ze szczególnym uwzględnieniem występujących na niej miejsc niebezpiecznych i ewentualnych zagrożeń, dokonać należy każdorazowo podczas wieczornego spotkania kadry ze wszystkimi uczestnikami spływu.

Bezpośrednio przed wypłynięciem na trasę wszystkich zaplanowanych etapów prowadzący zarządza krótką (ok. 10-15 minutową) odprawę, na której przypomina o poczynionych poprzedniego dnia ustaleniach, odnośnie do przebiegu danego etapu, sposobów poruszania się na trasie oraz zasadach sygnalizacji ewentualnych zagrożeń. Odprawa powinna się odbywać bezpośrednio przed wypłynięciem, po całkowitym uporządkowaniu miejsca biwakowego, zapakowaniu bagaży osobistych i sprzętu biwakowego do kajaków oraz ich zwodowaniu w kolejności płynięcia. Wypłynięcie następuje bezpośrednio po zakończeniu odprawy.

Początkowy etap nie powinien być zbyt długi ani wyczerpujący. Prowadzący spływ instruktorzy winni zwrócić baczną uwagę na zachowanie się uczestników na trasie i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokonać ewentualnych zmian w składach poszczególnych osad lub zmienić ustalenia dotyczące szyku płynięcia na kolejnym etapie. Następne etapy przebiegają zgodnie z harmonogramem imprezy. Najważniejszym jednak zadaniem prowadzących spływ jest bezpieczne przeprowadzenie grupy przez odcinki rzeki, na których pojawiają się naturalne i sztuczne przeszkody. Sposób ich pokonywania określa jednoznacznie komandor, który płynąc

120


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0150 (12) gj prosić o informacje osoby posiadające większą wiedzę -    samemu u
70558 skanuj0022 (44) _ ■ARKANY WięKSZ€XX - SĄD OSTATECZNY (czas realizacji prognozy — Strzelec) Czę
87093 skanuj0019 (213) 38 Treści kształcenia budową w stosunku do grupy posiadającej większe możliwo
skanuj0012 (44) — 18—    DEFINICJE I PODSTAWOWE POJĘCIA ZWIĄZANE Z TURYSTYKĄ W statys

więcej podobnych podstron