63815 skanuj0020

63815 skanuj0020



30


CO TO JEST FILOZOFIA?

Rye. 3: Rknofa a nauki ucx«g6lowe


Następnie wynika stąd, że nauki realne nie znają również w pełni skutków, Jakie mogą pociągać za sobą Ich badania. Znaczenie tego faktu przybiera na ostrości w miarę wzrostu specjalizacji tych nauk. Dyscypliny umożliwiające postęp technologiczny l ekonomiczny nie znają konsekwencji rozwijanych przez siebie technologii l struktur w kontekście całości (takich jak np. zagrożenie środowiska naturalnego, zmiany struktury społecznej itp.). Pedagogika jako nauka szczegółowa nie umie sama określić celu wychowania. Medycyna dostrzega coraz bardziej, jak ważne jest całościowe widzenie człowieka.

Odpowiada się na to, że przecież nauki realne współdziałają ze sobą interdyscyplinarnie i że współpraca ta pozwala spojrzeć na całość. Zachodzi jednak pytanie, czy można uzyskać obraz całości za pomocą łamigłówki. Fragmenty łamigłówki są wykonane tak, że razem dają całość. Ale najpierw była tutaj całość, a dopiero potem fragmenty. Jeśli wszakże nauki realne nie mogą same określić swego miejsca w całości, to jak mogą się metodą interdyscyplinarną złożyć w całość? Wydaje się, że tylko filozofia Jest w stanie z perspektywy całości wskazać naukom szczegółowym Ich miejsce w ramach tej całości. Dialog interdyscyplinarny jest chyba celowy jedynie jako dialog nauk realnych z filozofią.

Jeśli chodzi o wzajemny stosunek filozofii i nauk realnych, to jest on ujmowany co najmniej trojako:

O Filozofia jest służebnicą nauk realnych, podobnie jak według pewnych

szkól schołastycznych była ona służebnicą teologii (and Ha theologlae).

Pojfde nauk realnych wyczerpuje w pełni pojęcie nauki. Filozofia jest tytko analizą wypowiedzi, założeń i metod nauk realnych, a więc analizą logiczną, teorią nauki i badaniem podstaw nauk realnych. Stanowisko to nosi nazwę scjentyzmu (od łac. scżentła - nauka), ponieważ broni absolutnego autorytetu nauk realnych i ich metod.

O Filozofio przyjmuje Jako założenia wyniki nauk realnych I przetwarza je 10 syntezy. Efektami takiego ujęcia są tzw. „naukowe obrazy świata". Również i ten pogląd nosi na sobie wyraźne piętno scjentystyczne.

O Filozofia jest autonomiczna względem nauk realnych I Ich metod. Badania filozoficzne są z gruntu różne od badań w dziedzinie nauk realnych. Filozofia nie może bezkrytycznie zapożyczać swego charakteru naukowego od nauk realnych, bowiem jej charakter naukowy sam jest problemem filozoficznym. Filozofia nie jest nauką empiryczną, lecz nie-■empliyczną wiedzą o świede empirycznym. Nie bada wianków świata doświadczalnego, lecz warunki możliwości doświadczenia w ogóle. Tylko w ten sposób jest ona w stanie mówić o całości, a tym samym dopomóc w określeniu miejsca nauk realnych w ramach tej całości.

1.4.1.4 Filozofia a nauki formalne

Ponieważ nauki formalne badają jedynie czystą formę, samą tylko strukturę związków, działają one zawsze w ramach pewnej określone) abstrakcji metodycznej i choćby dlatego ze znanych nam już przyczyn różnią się od fdo* zolu. Szczególną pozycję zajmuje tutaj logika formalna, uważana często za dyscyplinę filozoficzną. Jeszcze dzisiaj skłonni jesteśmy przyznawać jej to miejsce w filozof ii. które dał jej już ARYSTOTELES: ma ona stanowić órgo-non (gr.: narzędzie) filozofii, a więc pełnić rolę instrumentalnę. ucząc umiejętności poprawnej argumentacp i pomagając w dokładnej analizie problemów filozoficznych (por. 5.1).

1.4.2 Filozofia a religla

Mianem „reiigia" określa się złożoną wielorakość zjawisk. Re&gloznawstwo rozczionkowuje tę wielorakość według różnych kryteriów. Tak więc mówi się o religiach prymitywnych albo naturalnych, I wysokich fukształco-nychI albo kulturowych, religiach narodowych I uniwersalnych, o religiach wyrosłych spontanicznie i założonych, misjonarskich I niemls/o-narskich, monoteistycznych, politeistyanych. pantelstycznych, animistycznych, fetyszystycznych, totemistycznych, a nawet ateistycznych. Często bywają oddzielnie wyodrębniane religie oparte na świętej księdze. czyli objawione Nam wystarczy tyto wskazanie na tę niezwykłą złożoność.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0019 28 CO TO JEST FILOZOFIA? Pytania filozoficzne: Dlaczego jest coś, a nie raczę) nic? Co to
skanuj0194 30 1. Co to jest strategia i zarządzanie strategiczne spokajane i w jaki sposób to nastąp
skanuj0021 32 CO TO JEST FILOZOFIA? Na pytanie, co w lej wielorakości jest wspólnego, wydaje się odp
skanuj0017 5 24 CO TO JEST FILOZOFIA? swego założenia, lecz musi (jako filozofia matematyki czy logi
68015 skanuj0014 18 CO TO JEST FILOZOFIA? w niemałej mierze od tego, jak na te piania odpowie. Nie t
58213 skanuj0019 28 CO TO JEST FILOZOFIA? Pytania filozoficzne: Dlaczego jest coś, a nie raczę) nic?
20597 skanuj0018 26 CO TO JEST FILOZOFIA? 1.4.1.2 Nauki realne Nauki realne badają swoje wycinki rze
33562 skanuj0015 20 CO TO JEST FILOZOFIA? my obeznani i w którym się dobrze orientujemy. Nasza obecn
33853 skanuj0016 22 CO TO JEST FILOZOFIA? sposób) obdarzone silą życiową. Drugi natomiast podnosi mo
skanuj0013 CO TO JEST FILOZOFIA? 1. 1.1 Refleksja wstępna K. JaSPERS na początku swego Wprowadzenia

więcej podobnych podstron