67062 strona (2)

67062 strona (2)



83


Choroby zwierząt

sowane do regularnego pobierania małych porcji pokarmu.

Osoby, które nie mają za wiele czasu, wcale nie muszą rezygnować z częstego karmienia ryb. Z pomocą przyjdą im automaty do zadawania karmy, które skonstruowano z myślą o dokarmianiu zwierząt podczas urlopów. Najlepsze do tego celu są urządzenia wyposażone w kilka zbiorniczków na karmę. W ten sposób możemy zmieniać rodzaje podawanej karmy i zadowolimy wszystkich mieszkańców akwarium. Nie wolno nam jednak całkowicie zdać się na automat. Wieczorem powinniśmy sami karmić zwierzęta, by móc zaobserwować ich upodobania pokarmowe i wyrobić sobie zdanie o ich stanie zdrowia.

Nie zjedzone resztki pokarmu zanieczyszczają wodę w akwarium. Dlatego powinniśmy karmić w sposób oszczędny i zgodny z potrzebami zwierząt. Przed karmieniem musimy na krótko wyłączyć filtr. W przeciwnym razie zawieszony w wodzie pokarm zostanie szybko zassany do wnętrza filtra i zacznie w nim gnić. Naturalnie nie można zapomnieć o ponownym włączeniu urządzenia po nakarmieniu zwierząt. Znacznym ułatwieniem będzie tu zamontowanie zegara sterującego. Wyciągając przed każdym karmieniem wtyczkę z kontaktu, szybko zrezygnujemy z wyłączania pompy filtra. Dlatego przyda się nam chociaż jedna możliwość wygodnego wyłączania tego urządzenia. Niektóre automaty do podawania karmy mają już wbudowany układ, który umożliwia czasowe odłączenie filtra. Natomiast pompy są często wyposażone w przycisk przerywający ich pracę.

Dokładniejsze informacje dotyczące wymagań i upodobań pokarmowych poszczególnych gatunków, można znaleźć w rozdziale „Zwierzęta w akwarium morskim”.

Choroby zwierząt

Jeśli mówi się o chorobach, które pojawiają się w akwarium morskim, to przede wszystkim ma się tu na myśli choroby ryb. Zwierzęta bezkręgowe rzadko są nękane przez choroby. A jeżeli jest inaczej, to niewiele o tym wiadomo. Natomiast ryby często padają ofiarą najrozmaitszych pasożytów i bakterii. Bardzo ważną sprawą jest więc zapobieganie tym chorobom.

Zbiornik kwarantannowy

Najpewniejszym sposobem zapobiegania chorobom jest kwarantanna. Poważni importerzy zwierząt powinni ją przeprowadzić u siebie, jeszcze przed wystawieniem na sprzedaż danej ryby. Niektóre sklepy zoologiczne zapewniają kupujących o przeprowadzonej kwarantannie. Niestety, robią to często tylko po to, by pozyskać nowych klientów.

Jeśli więc chcemy założyć akwarium morskie i nie spotkać się później z niemiłymi niespodziankami, powinniśmy się równocześnie zdecydować na kupno zbiornika kwarantannowego. Urządzamy go dużo wcześniej, jeszcze przed planowanym zakupem nowych zwierząt. Będzie nam do tego potrzebny wydajny filtr szybkosączący, odpieniacz, a także typowe oświetlenie i ogrzewanie. Oszczędzając na wyposażeniu kwarantanny, ryzykujemy życiem osłabionych przez transport zwierząt i prowokujemy pojawienie się chorób.

Zbiornikiem kwarantannowym, powinniśmy opiekować się tak samo jak akwarium. Żeby zapewnić zwierzętom warunki zbliżone do tych, jakie panują w akwarium głównym, to właśnie z niego bierzemy wodę do napełnienia zbiornika. Ten zbiornik pełni teraz rolę kwarantanny. Z akwarium głównego musi pochodzić aż 2/3 wody wypełniającej kwarantannę. Tylko pozostała 1/3 objętości może zostać uzupełniona przez świeżo przygotowaną wodę. Możemy też dodać do niej preparatu Aqua-Safe lub innego środka, który ochroni skórę ryb przed infekcjami. W zbiornikach kwarantannowych bardzo często pojawiają się uszkodzenia skóry, które powstają podczas odławiania zwierząt. A to sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych.

By ograniczyć możliwość okaleczenia ryb w czasie odławiania, wykorzystajmy do tego nie tylko siatkę, ale także szklany słoik. Za

Automat do podawania karmy wyposażony w elektroniczny zegar sterujący i mechanizm dozujący karmę (zdjęcie firmy Eheim)



Wyszukiwarka