68484 s glib

68484 s glib






r- r*J fO ■*-* LTJ 10


Rys. 10.11. Wzmacnianie gruntu za pomocą odwodnienia iglofiltrami próżniowymi


Spiekanie i zamrażanie

Spiekanie gruntów ma szczególne zastosowanie do podłoży zbudowanych z gruntów pyłowych pochodzenia eolicznego (lessy) oraz limnoglacjalnego (osady zastoiskowe) lub fluwioglacjalnego (niektóre osady kemowe). Zabieg spiekania polega na tym, że w podłoże, przez otwory wiertniczne wprowadza się powietrze lub gazy o temperaturze 400 - S00° C. W wyniku tego działania następuje uformowanie się trwałego szkieletu gruntowego. W szeregu przypadków równolegle z doprowadzaniem gorących gazów wprowadza się w podłoże sole mineralne, co polepsza efekt petryfikacji gruntu.

Zamrażanie gruntu jest sposobem okresowego zeskalania podłoża w wyniku obniżenia temperatury poniżej 0° C. Zamarzająca w porach woda powoduje czasową petryfikację podłoża. Obniżenie temperatury prowadzone jest za pomocą specjalnego systemu rur, którymi przepływa roztwór chlorku magnezu oziębionego do -20° C. Wykorzystuje się też zamrożony do stanu płynnego azot. Metoda ta stosowana jest głównie w budownictwie podziemnym, gdy w podłożu występują grunty nawodnione uniemożliwiające wykonanie określonych prac budowlanych.

Elektrokineza

Elektrokineza wykonywana jest przez wprowadzanie w podłoże gruntowe elektrod i wytworzenie między nimi pola elektrycznego. Wtedy woda porowa zaczyna przemieszczać się ku katodzie (tak zwane zjawisko elektro osmozy), zaś drobne cząstki stałe naładowane przeciwnie niż woda, przez dostatecznie duże pory przemieszczają się ku anodzie (tak zwane zjawisko elektrokataforezy). Woda gromadząca się przy rurze wiertniczej, spełniającej rolę katody, jest odpompowywana poza teren uzdatnianego podłoża. Tak więc w wyniku elektroosmozy następuje osuszanie gruntu, a jego faza stała ulega koagulacji. Powstałe żele, będące związkami glinu i żelaza, wypełniają pory gruntowe, wytwarzając w nim powiązania koloidalne, zwiększające wytrzymałość i szczelność podłoża. Elektrokataforeza powoduje natomiast skupianie się cząstek stałych przy rurze spełniającej rolę anody, co również poiepsza cechy budowlane podłoża gruntowego, zmniejszając jego porowatość.

Trzeba stwierdzić, że w warunkach naturalnych zjawisko elektroforezy jest bardzo słabe, gdyż pory gruntu są mało drożne dla cząstek gruntowych. Z tego też powodu łączy się zazwyczaj zabiegi elektrokinezy z zabiegami iniekcyjnymi (np. sylikatyzacją dwuroztworową - co określane jest jako cebertyzacja), dostarczając do podłoża cząstki o wymiarach koloidalnych, łatwo przenikających przez pory gruntowe. Wtedy przy zabiegu wzmacniającym podłoże gruntowe, równolegle zachodzi elektroosmoza i elektrokataforeza. Proces ten rozwija się, gdy nastąpi odwodnienie spowodowane przez elektroosmozę i zaczynają istnieć sprzyjające warunki do formowania się żelu wypełniającego pory gruntowe.

10.3,4. Zabiegi wzmacniające podłoże a rodzaj budującego je gruntu

W zależności od rodzaju gruntu, jego właściwości fizyko-mechanicznych oraz rodzaju budownictwa stosuje się różne zabiegi geotechnicznej melioracji podłoża gruntowego.

125


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
22538 s gliX 10.3.2. Melioracja geotechniczna gruntu za pomocą dodawania składników Dodawanie składn
choroszyE5 455 455 Rys. 21.11. Obróbka obwiedniowa za pomocą frezu ślimakowego: nk~ prędkość obrotow
17816 Str133 (3) 133 133 9.10.4. ZDEJMOWANIE ŁOŻYSK Rys. 9.10.10. Zdejmowanie łożysk z czopów: a) ..
Badanie prądnicy synchronicznej Rys. 10. Schemat układu pomiarowego c)    za pomocą
10 11 Wstęp Co za krzyż z tym krzyżem! Jeśli chcemy zapobiec chorobom kręgosłupa i towarzyszącym im
Rys. 10. Sposób mierzenia kątów za pomocą kątomierza stolikowego: 1 - kątomierz do zmiany położenia
30950 skrypt162 167 Rys. 10.3. Pomiar prądu stałego za pomocą czujnika Halla. I,n - prąd mierzony, l
Obraz8 (31) miareczkowania 10 cm3 0,1 M roztworu FeS04 za pomocą roztworu KMn0s o stężeniu 0,02 M (
IMG00133 133 9.10.4. ZDEJMOWANIE ŁOŻYSK Rys. 9.10.10. Zdejmowanie łożysk z czopów: a) ...c) za pomoc
67462 Obraz8 (31) miareczkowania 10 cm3 0,1 M roztworu FeS04 za pomocą roztworu KMn0s o stężeniu 0,
mech030 ] 8. Zerujemy czujniki przemieszczeń (10, 13, 27). 19.    Za pomocą przełączn

więcej podobnych podstron