71249 skanuj0445

71249 skanuj0445



te wielu przypadkach nie jest prosta. Do stwierdzenia fazy cyklu nie wystar--r określenie tylko tempa wzrostu sektora. A.D. Little proponuje identy-Kację fazy cyklu życia sektora za pomocą wielu jego cech, a w tym tempa ■nostu, potencjału sektora, zestawu asortymentów, liczby konkurentów, ■tebilności udziałów w rynku, wzorców zakupów, łatwości wejścia, zmian technologicznych25.

Inną wadą podejścia opartego na modelu cyklu życia sektora jest koncentracja na wybranych tylko aspektach otoczenia, podczas gdy istotne ■pływy na strategię rozwoju firmy wywierają także takie czynniki jak strtegie konkurentów, polityka przemysłowa, wpływy społeczne i polityczne (por. pmkt 2.6).

3.6. Zalety i wady modeli portfelowych

W poprzednich punktach przedstawiono trzy najbardziej popularne modele ■ortfolio, tj. macierz wzrostu/udziału Boston Consulting Group (BCG), macierz atrakcyjności sektorów firmy McKinsey oraz macierz opartą na «fkłu życia sektora firmy A.D. Little. Idea budowy oraz zastosowanie tych teodeli są takie same: stanowią one narzędzia ułatwiające analizę istnie-poego zestawu działalności firmy zdywersyfikowanej z punktu widzenia ■■zwoju, a zatem narzędzie ułatwiające formułowanie strategii i alokacji ■sobów firmy.

Najprostszym modelem jest macierz wzrostu/udziału BCG o wymiarach 1x2, wyróżniająca dwa stany pozycji konkurencyjnej firmy oraz dwa stany ■która. W modelu tym pozycję konkurencyjną firmy ocenia się za pomocą ■fatywnego udziału w tynku, natomiast stopień atrakcyjności sektora za pomocą tempa wzrostu popytu.

Macierz atrakcyjności sektorów firmy McKinsey ujmuje pozycję konku-■■cyjną firmy oraz atrakcyjność branży w sposób bardziej kompleksowy, fceycja konkurencyjna jest oceniana za pomocą wielu parametrów, w tym -■działu w tynku. Stopień atrakcyjności sektora jest oceniany za pomocą fcedniej ważonej takich parametrów jak: tempo wzrostu, intensywność konkurencji, zyskowność, skala rynku, możliwości rozwoju, sezonowość i ęy-■fczność, wymagania technologiczne i kapitałowe, czynniki społeczne i pobieżne. W stosunku do macierzy wzrostu/udziału BCG jest to więc znacznie ■eisze ujęcie czynników kształtujących pozycję konkurencyjną oraz atrak-jgpiość sektora.

Model portfolio oparty na cyklu rozwoju sektora jest wyrazem podejścia ■Badającego, iż podstawową determinantą struktury sektora, a zatem i strategii, jest faza cyklu jego rozwoju. Faza cyklu rozwoju determinuje

25 A.D. little, A Management System form the 80’s.

161


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
scan0176 29022.2.5. Zasada umiaru technologicznego W wielu przypadkach nie jest możliwe znalezienie
83916 skanuj0254 (5) Polimorfizm obserwowany w przypadku P i S nie jest sprzeczny z regułą 8 —N. W o
skanuj0053 (28) 1!O Moralność przypadku mniejszy jest stopień skomplikowania i niejasności kryteriów
skanuj0007 Te siły wewnętrzne nie będą źródłem zmiany pędu układu punktów. h 22 Jak zmienia się poło
75465 Untitled Scanned 54 - 108 - W wielu przypadkach nie zachodzi potrzeba dekodowania wszystkich m
MG 18 W wielu przypadkach korzystne jest stosowanie modulacji impulsowej. Polega ona na krótkotrwał
45993 skanuj0003 Część analityczna 202 ta jest poprawna - do działania w łańcuchach cclowościowych t
514 515 (3) 514 Częit III. P«dMa*> makroekonomii czego i społecznego. Wielu specjalistów zgodnych
IMG?68 (2) Należy jednak podkreślić, że, w odniesieniu do wielu przypadków pasożytami stosunkowo łat
P1100643 (3) Interakcja wielu cząsteczek powierzchniowych jest wymagana do aktywacji limfocytu T prz
skanuj0039 ,4 76 ,4 76 M = -G(3) Wzór powyższy jest dogodny do wyznaczania modułu sztywności G. Meto

więcej podobnych podstron