71865 PrepOrg cz I 9

71865 PrepOrg cz I 9



99 -

99 -


| Typową aparatur© do destylacji z parą wodną przedstawiono na rysunku 11.32.

Parę wodną wytwarzać można w szklanej kolbie okrągłoden-nej, Jednakże ze względu na lepszą wymianę ciepła wygodniej Jest stosować kociołki metalowe (najlepiej miedziane). Kociołek musi być zaopatrzony w .rurkę zabazpiac^a ja-£a_slegającą dna, ktćrą znajdzie ujście woda lub para w przypadku nadmiernego wzrostu ciśnienia w kociołku. Erze-

Hys. 11.32. Aparatura do destylacji z pa-

rą wodną    grzewacz Pa^» Jest t0 zwlni§"

ta rurka metalowa, najczęściej miedziana, ktćrą wraontowuje się miedzy kociołek a kolbę destylacyjną i ogrzewa bezpośrednio płomieniem palnika gazowego. Wpływ przegrzania pary na przebieg destylacji został omówiony w punkcie IX.3.1.5.

Jako kolb destylacyjnych do destylacji z parą wodną używa się kolb o-krągłodennych z długą szyją. Ze względu na intensywne wrzenie cieczy w kolbie, napełnia się Ją najwyżej do połowy jej objętości destylowaną mieszaniną. Przerzuoeniu zawartości kolby do chłodnicy zapobiega długa szyja kolby oraz charakterystyczne ustawienie kolby w stosunku do chłodnicy. Rurka doprowadzająca parę do kolby powinna być cały czas zanurzona w destylowanej oieczy.

Ze względu na dużą ilość skraplanych podczas destylacji par, Jak również duże ciepło skraplania pary wodnej, do destylacji z parą wodną należy używać wystarczająco sprawnej (o długości co najmniej 1 m) chłodnicy Liebiga, gdyż w przeciwnym wypadku trudno jest odpowiednio schłodzić destylat, a czasem trudno JeBt nawet skroplić całą ilość wytwarzanych podczas destylacji par.

W przypadku destylacji niewielkiej ilości stosunkowo łatwo lotnej substancji destylacje można prowadzić bezpośrednio z kolby destylacyjnej (bez użycia kociołka), pamiętając jednak o wprowadzeniu do kolby wystarczającej ilości wody.

Po napełnieniu kolby destylacyjnej destylowaną substancją oraz kociołka wodą włącza się przepływ wody przez chłodnicę, a następnie rozpoczyna ogrzewanie kociołka oraz ewentualnie lekkie ogrzewanie kolby destylacyjnej. Podczas destylacji należy dążyć do utrzymania mniej więcej stałej objętości cieczy w kolbie destylacyjnej, zwiększając lub zmniejszając intensywność ogrzewania kolby. Postęp destylacji śledzi się obserwując wygląd destylatu. Najwygodniej jest zebrać w tym celu kilka kropli destyla-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
PrepOrg cz I 9 99 - 99 -
PrepOrg cz I9 Rozdział V ZASADY DOBORU APARATURY DO PROWADZENIA REAKCJI ORGANICZNYCH 1 SPOSÓB PERIO
PrepOrg cz I9 69 Rys. IX.2. Perforator do ekstrakcji ciężkim rozpuszczalnikiem Rys. II.3- Perforato
PrepOrg cz I 4 94 - II.3.2.3* Rektyfikacja Aparatura do rektyfikacji składa ęię z następujących zasa
PrepOrg cz I5 145 - Rys. VI.8. Zestawy do destylacji małych ilości a - kolba destylacyjna z nakłada
11342 PrepOrg cz I0 - 120 -c) Rys. IV.6. Aparaty do oznaczania temperatury topnienia metodą kapilar
PrepOrg cz I9 - 19 ed. tabeli 1*2 Reduktory i ekspaneory§ § W M< S* ¥. «. ??• i m az Krany azli
PrepOrg cz I9 39 dokonuje się metodą pr<5b. Na drodze wysalania poprzez zmianę pclarności roztwo
PrepOrg cz I9 - 83 ciśnienia słupa rtęci w tym ramieniu dodaje się prężność par wody. Manometr taki

więcej podobnych podstron