71943 skanuj0120 (5)

71943 skanuj0120 (5)



12-5 korporacji. Akcjonariusz nie może żądać od korporacji zwrotu pieniędzy, za które zakupił akcje. Może on wycofać pieniądze - sprzedając akcje"'.

Akcyjna forma własności jest formą własność: kolektywnej (zbiorowej). W tej formie własności wieloosobowy zespół (kolektyw) akcjonariuszy nic jest w stanie kierować kapitałem spółki, a więc swoją własnością, i musi tę funkcję powierzyć zarządcom (menedżerom) mającym odpowiednie kwalifikac je.

Zasadnicza zmiana w stosunkach akcjonariusze-zarząd spółki akcyjnej do konała się w okresie międzywojennym. Polegała ona na ograniczeniu wpływu akcjonariuszy nie tylko na zarządzanie spółka (a więc zarządzanie ich własnym kapitałem), ale przede wszystkim na wybór zarządu spółki. W wielkich spółkach akcyjnych zjawisko zwane pakietem kontrolnym akcji prawie zanikło2*. Utrzymywało się ono nadał tylko w małych spółkach akcyjnych, ale rola tych małych spółek w gospodarce narodowej w porównaniu z wielkimi spółkami jest znikoma.

Przyczyny zmian w stosunkach akcjonariusze zarząd spółki były wielorakie, ale należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie podstawowe:

bardzo znaczne wzmożenie koncentracji kapitału w wielkich spółkach akcyjnych (po ii wojnie światowej proces ten jeszcze się wzmógł),

-    szybki wzrost kapitału akcyjnego, któremu towarzyszyło bardzo silne rozproszenie akcji, czego bezpośrednim skutkiem był zanik pakietów kontrolnych w wielkich spółkach akcyjnych.

Na znaczne rozproszenie akcji wpływ miały z kolei następujące przyczyny: znaczna ekspansja kapitału dużych spółek akcyjnych, której towarzyszyły nowe emisje akcji i wykupywanie ich przez nowych akcjonariuszy.

-    dziedziczenie majątku posiadacza akcji nic przez jednego, lecz przez kilku spadkobierców (w wielu wypadkach spadkobiercy odsprzedawali innym osobom wszystkie akcje odziedziczone iub ich część).

-    wahania giełdowe cen akcji uzależnione od wahań koniunktury (wyzbywanie się akcji przez jedne osoby i zakup ich przez inne).

Wszystkie te czynniki wpłynęły na zasadniczą zmianę w dziedzinie stosunków sprawowania władzy nad kapitałem. To właśnie rozproszenie akcji spowodowało konieczność oddzielenia własności kapitału od jego kontroli-

1.    Co rozumiesz przez korporacyjną formę przedsiębiorstwa?

2.    Scharakteryzuj różnice występujące między spółką akcyjną a innymi znanymi ci spółkami.

Szerzej na temat akcji oraz czynników wpływających na ich kurs b$Lac mowa w rozdziale 12 pl.: Rynek kapitałowy.

:i Pakiet kontrolny to określona suma akcji, wystarczająca do zarządzania spółką. Może go mkć kilka osób lub jedna osoba.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0120 (5) 12-5 korporacji. Akcjonariusz nie może żądać od korporacji zwrotu pieniędzy, za które
skanuj0070 (12) 30 stępną staruszkę, może musiałby sprawdzić się, dusząc kochającą go dziewczynę. Te
społ inf 12 Społeczeństwo informacyjne nie może być traktowane w kategoriach deterministycznego sta
skanuj0003 Tak więc nauka nie może być ani dobra ani zła*ponieważ każda prawdziwa nauka zmierza do p
65920 skanuj0135 (12) Rozdział 6.1 Natomiast kontrola jakościowa zależy od wymagań prawnych i stosow
68265 skanowanie0028 (12) to. światło nie zapalało się od wnętrza; nie wychodziło z , niego — i, bu
10107 skanuj0132 (12) Zarządzanie zapasami paliwa. I przeciwnie, odstępując od praktyki cotygodniowy
7c (12) ic /Jifa nodouanuu lodourcóu °/t>C )ko^ d od) Tice co/orOCr^Za.
skanuj0013 (117) korporacyjnych wskazują, że może to być w wielu sytuacjach efektywny kierunek dział

więcej podobnych podstron