72010 skanuj0108 (24)

72010 skanuj0108 (24)



224

historii sygnalizują okres, kiedy to pogańskie wierzenia zastępowało chrześcijaństwo. Cud pojawienia się Maryi jest niejako ilustracją słów samej reżyserki, która stwierdziła, iż właśnie tylko znak od Stwórcy może uratować ludzkość od niebezpieczeństwa1, w jakim człowiek znalazł się niemal na własne życzenie. Jest nim współczesny świat pełen zagrożeń, konfliktów, wojen i nienawiści.

Odpowiednikiem średniowiecznego łowcy skuszonego szatańskim podarunkiem jest młody policjant Max (Gary Kemp, właściwe wszystkie główne rolę reżyserka powierzyła nie-Węgrom), który w pracy przeżywa wyjątkowo trudny okres, po tym jak zamiast obezwładnić porywacza, zastrzelił zakładnika - młodą kobietę. Traci on pewność siebie, wiarę we własne możliwości, również przełożeni nie są już przekonani do jego dotychczasowych, wysokich kwalifikacji. Pojawia się wtedy tajemniczy sojusznik, który oferuje mu bezinteresownie - jak można by przypuszczać - owych siedem kuł. Dzięki nim zdesperowany Max rewelacyjnie zdaje test pozwalający mu otrzymać nowe zadanie. Misją jest ochrona rosyjskiego mistrza szachowego Maxima, który jednakże odmawia przyjęcia opieki, co tylko komplikuje zadanie młodemu policjantowi zmuszając go do utrzymywania dystansu pomiędzy nim, a strzeżonym „obiektem". Często zdarza się, że obserwuje on Maxima przez lunetę swojego karabinu co sprawia wrażenie, że sam czyha na jego życie.

O intertekstualności dzieła Enyedi świadczy inspiracja operą Karla Marii von Webera pt. Wolny strzelec, której fragmenty można usłyszeć w ścieżce dźwiękowej. Jak wspomniałem, autorka szuka odpowiedzi na pytania rodzące się w nowej rzeczywistości inaczej niż prezentowana wcześniej Fekete. Mamy tutaj do czynienia z odnajdywaniem rozwiązań głęboko w przeszłości, własnej historii i kulturze. Stąd liczne sekwencje o tej tematyce ukazujące czasy zamierzchłe, kiedy to ludzie wierzyli w nadprzyrodzone, inspirowane boską mocą zjawiska, zwłaszcza, że -co widać w tych fragmentach - zdarzyły się w rzeczywistości. Bynajmniej nie jest to naiwny punkt widzenia, ale dobrze funkcjonujący, zwłaszcza w sferze wizualnej, sposób interpretacji zjawisk społecznych. Wyjątkowej urody zdjęcia Tibora Mathe (współpracującego z Enyedi już przy okazji Mojego wieku XX) potwierdzają słuszność wyboru, który zaprowadził reżyserkę w rejony mistycyzmu połączonego z rozważaniami religijnymi (gdybyśmy tylko chcieli uwierzyć w zbawczą moc cudów). Enyedi eksploruje zagadnienia bliskie kwestiom poruszanym w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, mianowicie losu człowieka, przeznaczenia, które z góry wyklucza możliwość ingerencji w bieg wydarzeń oraz szans na zmianę przyszłości.

Równie tajemniczymi ścieżkami podąża Enyedi w Szymonie Magii, współczesnej opowieści z linearną narracją, ze wspaniałą, tytułową rolą Petera Andoraia2. Jako interesującą informację, bo nie tylko ciekawostkę, należy podać fakt, że w tym samym roku co dzieło Enyedi powstał film Bena Hopkinsa o tym samym tytule. Jednak filmy ten różni sposób adaptacji legendy biblijnego gnostyka jakim był Szymon z Samarii. W swoim debiucie Hopkins pokazuje na tle żydowskiej wioski losy człowieka zepchniętego na margines przez lokalną społeczność, a obdarzonego (tak sądzi otoczenie) tajemną siłą. Węgierska reżyserka natomiast prezentuje historię magika (maga - brzmi mniej trywialnie) przybywającego z Węgier na prośbę francuskiej policji celem rozwiązania zagadki skomplikowanego morderstwa. Realizacja dwóch filmów o zbieżnych - do pewnego stopnia - wątkach i inspiracjach nasuwa przypuszczenie o jakiejś ogólniejszej potrzebie szukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania w zjawiskach, których nie rozumiemy do końca, ale które chcielibyśmy móc interpretować.

Szymon Mag, według Enyedi, jest częściowo nową wersją legendy biblijnego bohatera, a przynajmniej adaptacją do naszej rzeczywistości fragmentów jego życiorysu. Jest także ponownie, obok Magicznego łoiucy, reakcją reżyserki na zachodzące w świecie zmiany.

Mistyk, mag przyjeżdża więc do Paryża, wielokulturowej stolicy niegdyś wielkiego mocarstwa, analogicznie jak jego poprzednik do starożytnego Rzymu skupiającego w swoim sercu różne narody, religie. Bowiem według jednej z legend w I wieku naszej ery człowiek o imieniu Szymon przybywał tam demonstrując wszem i wobec swoje nadprzyrodzone zdolności. Miał on jakoby wyzwać na pojedynek Świętego Piotra i dowieść swoich umiejętności lewitowania, unosząc się na nad ziemią. .Zirytowany takim zuchwałym zachowaniem apostoł modlitwami sprowadza gniew boży, powodując śmiertelny w konsekwencji upadek przybysza. Według innego przekazu, Szymon poniósł śmierć w wyniku podjęcia próby przeżycia trzech dni pod ziemią.

W filmie Ildikó Enyedi sytuacja jest - rzec można - odwrócona. Przybysz z Węgier jest osobą wyciszoną, nie szukającą poklasku, unikającą rozgłosu, w przeciwieństwie właśnie do swojego starożytnego pierwowzoru. Nie dba o zaszczyty, ani tym bardziej gratyfikację finansową,

1

S. Helden, Magie Hunter. „Sun Franciso Chronicie" 5 July 1996.

2

Aktora tego możemy kilkakrotnie spotkać w filmach Istwana Szabó, zarówno jako odtwórcę roli pierwszoplanowej, jak i tych z drugiego szeregu.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj8 24. Wzory społeczne. 1/ Wzór społeczny jest to zespół norm określających te właściwości, któ
skanuj0013 24 PSPPWHIRRi cząć proces modernizacji taboru. To wpłynęłoby dodatnio na przemysł produku
58738 skanuj0031 Czasopisma studenckie ukazujące się przez cały okres PRL to odrębny rozdział w hist
14618 skanuj0038 (24) obecnego stulecia, natomiast historia sięga XIX wieku. Sponsorowanie jest blis
skanuj0017 (24) stąd otrzymamy N} = G] cos 60°, r, =/iiVj =/iGjCos60o.    (D-18.10) G

więcej podobnych podstron