73213 Obraz0

73213 Obraz0



224 SOCJOLEKTY

związku z tym tworzy się zwyczaj stosowania terminu „socjolekty” w znaczeniu najogólniejszym, obejmującym wszystkie uwarunkowane społecznie odmiany języka.

O HISTORII POLSKICH SOCJOLEKTÓW

Wiedza na temat polskich socjolektów sięga XVI w. Sebastian Klonowie ukazując w Flisie obrazy z życia społecznego tego okresu zauważył, że „każde rzemięsło ma swe obyczaje i swe przezwiska”. Zaświadcza Klonowie istnienie tajnego, jego zdaniem, języka flisackiego, wspomina o języku myśliwskim i języku środowisk przestępczych. | Niestety, ani XVII, ani XVIII w. nie zostawił dostatecznie bogatego materiału językowego, który mógłby się stać podstawą rekonstrukcji jakiegokolwiek socjolektu.

Wiemy tylko, że burzliwy rozwój życia społecznego, najpierw w monarchii Jagiellońskiej, a potem w upadającej Rzeczypospolitej XVII w. sprzyjał różnorakiej działalności grup wędrownych. Szczególnie na ziemiach ruskich pracowali, przenosząc się z miejsca na miejsce, rzemieślnicy różnych specjalności (znana jest działalność pilśniarzy, którzy wykładali uprząż suknem, i czapników). Powstawały grupy drobnych kupców, których na Ukrainie nazywano ofeniami, a w Polsce ockweśnikami.

Życie religijne umożliwiło tworzenie się grup żebraczych, wędrujących z odpustu na odpust po ziemiach całej Rzeczypospolitej. W XVII w. żebracy utworzyli organizację i przyjmowali do wtajemniczonej społeczności tylko tych, którzy opanowali grę na instrumencie (lirą posługiwali się najczęściej ślepcy), kościelne i świeckie pieśni i tajny dziadowski język, zwany na Ukrainie językiem libijskim albo tirnickim, na Białorusi - lubeckim. Kształcenie limików było zorganizowane, trwało trzy lata.

Na jarmarkach i odpustach pojawiali się również wędrowni artyści -rybałci, a stałymi uczestnikami tych form życia były grupy złodziejskie mające własny sposób komunikowania się nazywany językiem wałtarskim.

Należy wierzyć Klonowicowi, że wszystkie wymienione grupy używały tylko dla siebie zrozumiałych języków, ponieważ ich działalność albo była działalnością przestępczą, albo z działalnością przestępczą graniczyła.

Rozwój przemysłu w XIX w. prowadził do tworzenia się nowych społeczności. Powstawał język wielkoprzemysłowego proletariatu, np. gwara warszawska (Wieczorkiewicz, 1966), który wypierał powoli socjolekty dawnych wędrownych grup rzemieślniczych i był już językiem jawnym.

Kwitł w dalszym ciągu wędrowny handel, a kupcy (ochweśnicy) zmieniając ciągłe asortyment sprzedawanych towarów (najpierw były nimi sukno, jedwabie, leki i dewocjonalia, potem - aż do czterdziestych lat naszego wieku - dewocjonalia, kosmetyki, drób, świnie i konie) strzegli zazdrośnie tajności swego języka (Budziszewska, 1957).


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
obraz6 (56) całości. Wyrokować o tym, kiedy się zaczyna upadek całej złożonej, podległej różnorakim
46688 Obraz6 236 SOCJOLEKTY (np. portkować ‘bać się’ - por. trząść portkami, tęgoryjnia ‘czytelnia,
58 59 (26) 58 Omówieniu uczuć poświęcono tu sporo miejsca i w związku z tym rodzi się pytanie? jaką
skanuj0006 mie audiobooka). W związku z tym rodzi się pytanie, czy ów fi. zyczny fundament nie stano
497 § 3. Styczność krzywych W związku z tym mówi się niekiedy (niezbyt ściśle, lecz poglądowo), że
52 JAROSŁAW GRZYBCZAK w związku z tym, co się dzieje w Polsce, obawy (29,4% wobec 21,9% dla ogółu ba
IMAG0790 (4) LVIII W związku z tym nasuwa się pytanie: dla kogo te metodyj dla kogo ten program? Czy
DSCN1682 znania naukowego, które nic byłoby tak fci-$Ic związane 7 tieterminizmem W związku z tym
ZBAWIENIE PRZEZ SZCZĘŚCIE 855 ologicznej26... W związku z tym starają się zbadać historyczne korzeni

więcej podobnych podstron