P1010094 (6)

P1010094 (6)



UH iomaito-gielowvch w ^ , pujo zarówno w borze mieszanym świeżym lak i    K°zlenickleJ wy*tę-

Karzycki 1983).    CZym’ Jak I w olsie Jesionowym (Jaworski,

Jodła rozwija sic i odnawia Hnhrr*

kwnśnym, Jak i zbliżonym do bbojęln^o    8 ebaC1 0 odczynlc ,llnle

| Siedliskowe typy lasu

L J,°tia!°hBarCk HIw rlcach nalurulncgo zasięgu może występować na siedliskach, boru mieszanego świeżego, lasu mieszanego świeżego, lasu iwie-

żego, asu mieszanego wilgotnego, lasu wilgotnego, boru mieszanego wyżynnego, lasu mieszanego wyżynnego I lasu wyżynnego, a w górach na siedliskach lasu mieszanego górskiego I lasu górskiego. Rolę domieszkową pełnić może Jodła w borze mieszanym wilgotnym I borze mieszanym górskim, wprowadzana Jest również w borze świeżym (Zasady hodowli lasu 1988, Tramplcr I In. 1990). I Na wymienionych siedliskach borów i borów mieszanych na niżu Jodła występuje obok dębu bezszypułkowego i sosny, zaś na siedliskach żyźnicjszych lasowych, w lesic wilgotnym — obok dębu szypułkowego i jesionu, a w lesie świeżym i lesic mieszanym świeżym — z dębem szypułkowym. Na Wyżynie Małopolskiej i na Pogórzu Karpackim tworzy drzewostany z sosną lub bukiem, H w reglu dolnym z bukiem i świerkiem oraz domieszką Jawora, wiązu i innych gątunków.

I W optymalnych warunkach siedliskowych Jodła wykształca drzewostany Jednogatunkowc, rosną one głównie na Roztoczu, w Górach Świętokrzyskich, w Beskidzie Sądeckim (okolice Starego Sącza, Piwnicznej i Krynicy), w Beskidzie Niskim (m.in. okolice Grybowa i Rymanowa) i w Bieszczadach (okolice Baligrodu, Birczy i Lutowisk).

■    Zagrożenia abiotyczne

■    Jak Już wspomniano, Jodła jest bardzo wrażliwa na mróz. Przykładem są bardzo duże szkody mrozowe, wyrządzone w drzewostanach jodłowych przez mroźne zimy w roku 1928/29 i 1940/41. Przy temperaturze poniżej 30°C mogą prfccmarzać 1-3-lettlie igły. Jodła cierpi od przymrozków wiosennych. Skutki Kkód mrozowych są pomniejszane przez JeJ duże zdolności regeneracyjne. Rysy niżowe na pniu powstają szczególnie na okazach o silnie rozwiniętych koronach. Na głębokich, niezbyt mokrych glebach Jodła jest odporna na wiatr (silny lorzeń palowy). Może Jednak ulegać wiatrołomom. Okiść stwarza mniejsze za-gijożcnie niż u świerka. Jodła jest też mniej wrażliwa od świerka na susze (głę-B>ki system korzeniowy) (Materiały ETH).

I Jodła cierpi od zgryzania i spałowania. Nic powtarzające się zgryzanie nie jebt Jednak dla Jodły bardzo niebezpieczne z uwagi na JeJ dużą zdolność rege-Hracji. Bardziej niebezpieczne Jest spałowanie; zdarcie kory 1 łyka powoduje H/iom powstawanie martwicy, co osłabia znacznie żywotność jodeł. Brak za-Bzpicczcnia przed szkodami ze strony zwierzyny może uniemożliwić uzyskanie


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0020 (85) Siedliska terenów nizinnych3.1.3. Lasy mieszane « Las mieszany świeży LMśw Siedliska
2012 01 05;57;12 STYLE MIESZANE dzielą się na zle, obojętne i dobre, w zależności od jego preferenc
Zrzut ekranu 14 06 01 o 43 53 Komórki mające zdolność do wydzielania substancji zarówno endo- jak i
192 JAKOŚĆ PODSTAWOWYCH ELEMENTÓW ŚRODOWISKA BMŚw - Bór mieszany świeży Lł    -
2012 01 05;57;12 STYLE MIESZANE dzielą się na złe, obojętne i dobre, w zależności od jego preferenc
P1010076 (6) <^taz *bz f
P1010066 GUZ MIESZANY ŚLI (TUMOR MI* Rozmaz cytologiczny z biop nianki przyusznej :tvs parotis)
P1010068 (2) GUZ MIESZANY ŚLINIANKI PRZYUSZNEJ (TUMOR MIXTUS PAROTIS). Gniazda komórek nabłonkowych
Zdjęcie499 fwo/7<7 mieszaninę idealną zarówno w fazie ciernej 7„., u nowagowy mieszaniny, w które
SPM?074 Zaburzenia depresyjne i lękowe - mieszane To takie zaburzenia w których występują zarówno
2.3 Modele mieszane Model mieszany zakłada, że istnieją zarówno stany ciągłe jak i dyskretne. Stany

więcej podobnych podstron