76150 prbc 5

76150 prbc 5



S ii° 0 y S    0 "Sil (Ml 09:18

< Podstawy-bi... [yf


"

egzystencję. Z wiekiem, ze zmianami rozwojowymi następują stałe przestrojenia w systemie, jakim jest organizm i uzyskiwane są kolejne stany równowagi wobec ciągłych regulacji powiązań organizmu ze środowiskiem. Łącznie jest to więc równowaga rozwojowa, zwana HOMEOREZA

13.    Czynniki rozwoju osobniczego człowieka

Czynniki oenetycznefdeterminantyl warunkują predyspozycje danego osobnika do określonego tempa rozwoju, do osiągnięcia odpowiednich rozmiarów ciała. sprawności fizycznej i umysłowej. Np.: fiłęć jest cechą wiążącą się z zasadniczymi różnicami w rozwoju chłopców i dziewcząt.

-    Czynniki (stymulatory rozwoju) to te właściwości organizmu matki, które mogą dodatkowo (pozagenowo) wpłynąć na rozwój płodu, co wynika ze ścisłego kontaktu organizmu matki i dziecka w jego życiu płodowym, np.: tryb życia matki w czasie ciąży

-    czynniki (modyfikatory rozwoju) np.: cechy klimatu, zasoby naturalne zamieszkiwanego terenu, i czynniki społeczno-kulturowe, takie jak pochodzenie społeczne, wielkość zamieszkiwanej miejscowości, wielkość rodziny.

14.    Cechy jakościowe (dyskretne)

Zdeterminowane na drodze genetycznej w sposób bezpośredni i z zasady niezmienny. Czynniki para genetyczne i środowiskowe nie mają większego wpływu na ich formowanie się. Cechy jakościowe to pewne odrębne kategorie zazwyczaj uwarunkowane jednogenowo (np. grupy krwi). Cechy te można określić jako takie, które między dwoma odrębnymi właściwościami nie mają pośrednich. Kolejne warianty nie są liniowym następstwem poprzednich.

Cechy ilościowe

Zdeterminowane są dużą liczbą słabo działających genów, a ich przejawianie się zależy od wypadkowych działań tych genów. Geny te mogą tworzyć różne zespoły wariantów, stąd możliwa jest wielka gama zmienności. Cechy ilościowe znajdują się pod wpływem czynników para genetycznych, a także podlegają różnorodnym modyfikacjom przez warunki środowiska. Cechy takie ulegają stałym przekształceniom i w sposób zasadniczy zmieniają się w procesie rozwoju osobniczego (masa i wymiary ciała, barwa tkanek, ciśnienie krwi, temperatura ciała, szybkość reakcji, inteligencja).

15. NORMA ADAPTACYJNA jest to mniej lub bardziej trwały kompleks dostosowanej do

środowiska zmienności genetycznej w obrębie populacji.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
prbc 5 S ii° 0 y S    0 "Sil (Ml 09:18< Podstawy-bi... [yf " egzystencję
prbc 7 s ir 0 g 0 *K (Ml 09:18<T Podstawy-bi... [yf 5 22.    EKSPRESJA GENU - proc
prbc 9 s ir 0 g 0 *K (Ml 09:19<T Podstawy-bi... [yf 5 J -mukowiscydoza • Pląsawica
prbc 6 S ir 0 y S    0 L"il (92*1 09:18< T Podstawy-bi... [B §   &n
prbc 6 S ir 0 y S    0 L"il (92*1 09:18< T Podstawy-bi... [B §   &n
prbc 4 s ir 0 g Q LT.M(M] 09:18<1 Podstawy-bi... Q § Zwiększanie komórek Wzrastanie (rozplem, roz
prbc 8 s ir 0 g Q LT.t! CM] 09:19<* Podstawy-bi... Q § Układ podwzgórzowo-przysadkowy - zgrupowan
45127 prbc 1 0 *:1 (Ml 09:18 i ir 0 S< ~ Podstawy-bi... [/f 1 .ROZWÓJ - oznacza pewien proces prz
prbc 2 0 *:1 (Ml 09:18i ir 0 Q S< ~ Podstawy-bi... [/f •    Wybitny rozwój zachowa

więcej podobnych podstron