77568 parch jabłoni cz III

77568 parch jabłoni cz III



Parch jabiom 233

Tabela 11.2. Skrócona tabela MiUsa

Średnia temperatura w °C

Liczba godzin zwilżenia liści niezbędna dla infekcji w stopniu:

słabym

średnim

silnym

0,5—5

ponad 48

ponad 48

ponad 48

8

19

26

38

10

14

19

29

14

10

14

22

17—24

9

12

18

25

13

17

26

Zarodniki workowe kiełkują na zwilżonych liściach i zakażają je dając początek pasożytnicze; faz ę choroby. Duży wpływ na przebieg infekcji ma temperatura. Zależność r-iędzy czasem zwilżenia liści, temperaturą i nasileniem infekcji została ujęta w tzw. tabeli Millsa, znajdującej szerokie zastosowanie w sygnalizacji terminów opryskiwań jabłoni. W temperaturze optymalnej dla grzyba, w granicach 17—24°C, do infekcji słabej dochodzi już po 9 godzinach zwilżenia liści, a do infekcji silnej po zwilżeniu trwającym 18 godzin. Czas zwilżenia liści rejestruje się za pomocą specjalnych aparatów ustawionych w punktach sygnalizacyjnych.

Okres inkubacji choroby trwa 9—10 dni w temperaturze optymalnej, w niższej do trzech tygodni. Po okresie tym na liściach pojawiają się plamy, a na nich zarodniki konidialne, dające początek licznym infekcjom wtórnym. Młode liście jabłoni są wrażliwsze na zakażenie niż starsze, natomiast owoce zachowują wrażliwość przez cały okres wzrostu, aż do zbiorów. Zarodu < konidialne przenoszone są w czas e ooadów w kroplach wody.

Prz> ob czan j czasu zwilżenia liści dolicza se «'ó*< e orzerwy, w których liście sa ijche r'ze^wy te, zależnie od wilgot~oś r cc a e^za ~ocą *rwać od 4 do 8 coc z -

Cyc -oz>» c>c ~ • carc~o ac^o- z wyraźnie oddadkiMą fazą saprofityczną i pasożytnicza roarodafe, :a ec ;a~ a *e choroby    : :a: a; a: - : s-e: : - : ••• .

w jednym dbeśe wegeśacp na —.a wpły-pnym sezonie. Grzyb zawsze wytwarza w saprofazie otocznie w ilości zapewniającej pierwotne zakażenie młodych liści, a nasilenie infekcji zależy od warunków atmosferycznych w nowym okresie wegetacyjnym.

Zwalczanie. Parcha jabłoni zwalcza się głównie metodami chemicznymi. Metody agrotechniczne odgrywają rolę pomocniczą. Duże nadzieje wiąże się z hodowlą odmian jabłoni odpornych na parch.

Chemiczne zwalczanie jest bardzo skuteczne, lecz aby było niezawodne muszą być spełniane trzy warunki:    właściwy

wybór fungicydu i termin opryskiwania oraz dokładne wykonanie zabiegu.

Asortyment fungicydów przeznaczony do walki z parchem jabłoni jest bardzo bogaty. W ich ocenie uwzględnia się działanie zapobiegawcze — przed infekcją, działanie interwencyjne — w czasie i bezpośrednio po infekcji, działanie w czasie inkubacji choroby i działanie wyniszczające po pojawieniu się na liściach jabłoni plam parcha.

Typowymi środkami zapobiegawczymi są fungicydy miedziowe i dwutiokarba-minowe (zineb, maneb, mankozeb, tiram), kaptan, kaptafol i ciecz siarkowo-wapien-na. Kaptan i ciecz siarkowo-wapienna działają także dość dobrze w czasie infekcji.

Dobre działanie zapobiegawcze, interwencyjne i wyniszczające wykazują fungicydy dodynowe (preparaty:    Syllit,

Dodinox, Melprex).

Zapobiegawczo, interwencyjnie oraz w czasie inkubacji choroby działają fungicydy systemiczne z grupy związków ben-zimidazolowych:    karbendazym, benomyl,

tiofanat metylu oraz fenarymol, etakona-zol i tryforyna. Związki benzimidazolowe, bardzo skuteczne w początkowym okresie stosowania, przestają działać po kilku latach na skutek uodpornienia się grzyba. Obecnie najlepszym środkiem grzybobójczym przeciwko parchowi jabłoni jest fenarymol (Rubigan).

Program chemicznej ochrony jabłoni obejmuje przeciętnie 6—10 opryskiwań. 'erminy zabiegów określa się na podsta-.s e jednej z trzech zasad:

' «veaług faz rozwojowych jabłoni, tj. wówczas gdy abłonie są w fazie zielonego ca>a c* atowego, różowego pąka, odpa-

i


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
parch jabłoni cz I Parch jabłoni 231 Parch jabłoni — Yenturia inaeąualis (Cke.) Aderh., stadium 
parch jabłoni cz IV 234 Grzyby powodujące choroby rosnn dania płatków i później w fazach wzrostu owo
23143 parch jabłoni cz II CD O — •— ZT Q> £ >* N > $ CD * O O »■ -Ł 4—i O $ 03 CL
img19 Komórki biorące udział w procesach odporności-cz.III: O Monocyty: największe komórki krwi, o ś
Ewaluacja w edukacji: koncepcje, metody, perspektywy Dziady cz. III, Wielka Improwizacja (fragmenty)
egz 11 cz III prof W 29. 06. 2011 r.Matematyka I Egzamin pisemny z analizy matematycznej 1. Obliczy
2013 10 28 04 25 94 CZ. III. OD PRZESZŁOŚCI DO TERAŹNIEJSZOŚCI ich rozmieszczenia są różne. Słonie,
gospodarka odpadami w Polsce cz III Twórcy tej metody wskazują na następujące zalety w porównaniu z
3 06 Piotr Bieranowski - ćwiczenia z WYTRZYMAŁOŚCI MATERIAŁÓW, CZ. III

więcej podobnych podstron