81974 skanuj0085 (7)

81974 skanuj0085 (7)



Roślinność siedlisk leśnych

170

nego (LŁw). Łodyga wysokości do 60 cm, galęzista, u dotu owłosiona. Uście potrójne, trójsieczne, jajowatolancetowate, ostro zakończone, od spodu owłosione. Baldachy wieloszypul-kowe (nawet do 20). Kwiatki białe, małe z pokrywkami, o płatkach odwrotnie jajowatych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc - brunatnożólta, mała. wydłużona rozłupka.

Świerząbek orzęsiony

Chaerophyllum hirsutum L.

Rodzina: baldaszkowate UmbeliHerae selerowate Apiaceae

Roślina trwała. Bardziej pospolita od świerząbka korzennego. Występuje w łęgowych lasach górskich i wyżynnych. Charakterystyczna dla siedliska LŁwyżw, LGw i OIJG. Dorasta do 80 cm. Łodyga rowkowana, u dołu owłosiona. Liście pierza-stodzielne, potrójnie 3-listkowe, u dołu długoogonkowe, górne siedzące, obejmujące łodygę. Kwiatostanem jest baldach złożony z 10-20 baldaszków osadzonych na szypułkach. Pod szypulkami małe orzęsione listki. Kwiaty białe, często z odcieniem czerwonym, z 5 orzęsionymi płatkami korony. Kwitnie od maja do czerwca. Owoc - rozłupka rozpadająca się na dwie niełupki.

Tajęża jednostronna

Goodyera repens (L.) R. Br.

Rodzina: storczykowate Orchidaceae

Niewielka roślina trwała zimozielona. Występuje głównie na niżu w świeżych borach sosnowych. Charakterystyczna dla siedliska Bśw. Łodyga do 20 cm, gruczołowato owłosiona, z pochwiastymi liśćmi o jajowatym kształcie. Kwiatostan jednostronny z wieloma małymi białymi kwiatami. Warżka mała, workowata, całobrzega. Owoc torebka z niewielkimi i wyjątkowo lekkimi nasionami.

Tarczyca pospolita

Scutellaria galericulata L.

Rodzina: wargowe Labiatae

lasnotowate Lamiaceae

<234> Roślina trwała. Charakterystyczna dla lasów łęgowych i bagiennych. Wyróżniona dla siedlisk Ol, OIJ. Łodyga wysokości 15-50 cm, wznosząca się, często rozgałęziona, czterograniasta. Liście na bardzo krótkich ogonkach, naprze-mianległe, lancetowate, o brzegu karbowanym i piłkowanym. Kwiaty niebieskie wyrastają w kątach liści po jednym, czasem po dwa. Warga górna z hełmiastą tarczką, owłosiona. Warga dolna lekko zwisająca, dłuższa od górnej. Kwitnie w okresie czerwiec-sierpień. Owoc rozłupka z brodawkami.

Tojeść gajowa

Łysi mac hia nemorum L.

Rodzina: pterwiosnkowate Primulaceae

(23£> Roślina trwała. Występuje w górach i na terenach wyżynnych, na siedliskach lasowych. Charakterystyczna dla Lwyżw, LGw. Łodyga naga, pełzająca lub podnosząca się, długości do 30 cm. Liście naprzeciwległe, jajowatosercowate, ostro zakończone, na bardzo krótkich ogonkach. Kwiaty pojedyncze w kątach liści, na cienkiej szczecince, gwiazdkowate, 5-krotne. złocistożółte. Kielich aż do nasady podzielony. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoc - kulista torebka.

Tojeść pospolita

Łysi mac hia vulgaris L.

Rodzina: płerwosnkowate Primulaceae

Roślina trwała występująca na niżu i na terenach wyżynnych. Rośnie na gruntach podmokłych. Pospolita w siedliskach OIJ, LMw, BMwyzw. Znacznie większa od tojeści gajowej. Dorasta do 150 cm. Łodyga wzniesiona, kanciasta,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
17242 skanuj0093 (6) Roślinność siedlisk leśnych wilgotnego (BGw) oraz boru wysokogórskiego wilgotne

więcej podobnych podstron