85755 PA270537

85755 PA270537



c h u: bóle w kościach, stawach, mięśniach, ograniczenie ruchomości, obrzmienie stawów, bolesność.

7.    Dolegliwości ze strony skóry: poty, obrzęki, wysypki, plamy krwotoczne, łuszczenie się (płatowe, otrębiaste), osłabienie czucia, czucie opaczne (pares-tezje), wypadanie włosów, świąd.

8.    Dolegliwości ze strony narządu płciowego: u mężczyzn — niemoc płciowa; u kobiet: miesiączkowanie (częstość, czas trwania, obfitość, bóle), upławy, bóle w dole brzucha.

Uwaga. Przytoczony schemat powinno się stosować indywidualnie. I tak np. jeżeli na podstawie skarg dochodzi się do wniosku, że mamy do czynienia najprawdopodobniej z osobą dotkniętą chorobą narządu trawienia, to wszystko, co dotyczy dolegliwości trawiennych i w zakresie brzucha, powinno być zebrane i podane już w wywiadach o początku i dotychczasowym przebiegu obecnej choroby, przez co rubryka II, B, 2 odpada.

C. WYWIADY DOTYCZĄCE PRZESZŁOŚCI CHOREGO

1. Zawód: praca umysłowa, fizyczna w ostatnim czasie i w przeszłości; jej rodzaj (dokładnie podać, na czym polega), liczba godzin pracy, wypoczynku, snu, warunki, w których praca się odbywa (na otwartym powietrzu, bez względu na pogodę, w pomieszczeniach ciasnych, niehigienicznych, zadymionych itp., stosunki w pracy), urlopy wypoczynkowe, atmosfera rodzinna.

2. N a w y k i: nadużywanie napojów alkoholowych (od jak dawna, jak często, w jakiej ilości, rodzaj napojów

alkoholowych, czas ich picia w stosunku do spożywania pokarmów), palenie tytoniu (od jak dawna, w jakiej ilości, zwłaszcza na czczo, rodzaj tytoniu, palenie bez ustanku), nadużywanie mocnej herbaty, kawy.

3. Choroby przebyte: czy nie przechodził już przedtem choroby podobnej do obecnej, jej przebieg. Choroby, które przechodził: krzywica, zapalenie płuc, opłucnej, żółtaczka i in.; częstość zapadania na grypę; dur, zimnica, kiła, zapalenie migdałków podniebiennych, gorączka reumatyczna (ostra, reumatoidalne zapalenie stawów), płonica, błonica^ospa i inne choroby zakaźne, dna, uszkodzenia urazowe, wstrząsy nerwowe; przebyte operacje (jakie, kiedy); czy nie przeprowadzał leczenia klimatycznego, balneologicznego, sanatoryjnego.

Należy na drodze wywiadów przekonać się, czy chory przebył istotnie chorobę, którą podaje. Dotyczy to zwłaszcza chorób, o których pojęcia wśród ogółu często są mylne. I tak np. nie należy zadowolić się oświadczeniem chorego, że przebył reumatyzm, trzeba natomiast wyjaśnić, czym mianowicie ten reumatyzm się objawił (w przypadkach ostrej gorączki reumatycznej ostre, bardzo bolesne obrzmienie stawów, zwłaszcza dużych, o charakterze przelotnym, gorączka o torze najczęściej zwalniającym, poty). W przypadku zapalenia opłucnej staramy się wyjaśnić, czy było ono suche, czy też wysiękowe, po której stronie, czy był wypuszczany płyn z jamy opłucnej i jaki miał on wygląd, jak długo trwała choroba, czy nie było nawrotów.

Stwierdzenie przebytego zakażenia kiłowego wymaga nieraz wywiadów pośrednich, mianowicie czy chory nie miał zmian chorobowych na prąciu, wysypek nie swędzą-

13


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
31659 IMG93 (3) III. Układ ruchu -stawy bóle lub zapalenie stawów ograniczenie ruchomości stawów
Aparat ustaleniowy (3) polaryzacją stawu, czyli ograniczenie ruchomości III stopnia przez masę mięśn
IMG46 (6) STYMULACJA ANTAGONISTÓW Ograniczona ruchomość w stawie i ból są czynnikiem hamującym, dop
Symptomatologia Uczucie „przeszkadzania” Ból też w czasie żucia Ograniczenie ruchomości
Status z neuro 3 Kręgosłup: Ustawienie: Bolesność: Napięcie mięśni przykręgosłupowych Ruchomość: Obj
5 (791) kręgosłupa. Występuje ograniczenie ruchomości, a potem całkowite zesztywnienie stawów objęty
60812 IMG08 Staw łokciowy Ograniczenie ruchomości w stawie łokciowym i rarraeimym powoduje ogranicz
0000045(2) 1 j hemiatrophia musculoruni progressiv a Herman 1958) - - postępujący zanik mięśni ogran
0000048(3) Guzy otworu potylicznego Napadowe bóle karku, kurcze mięśni szyi; znaczne przyspieszenie
Kręgosłup szyjny: -    ograniczona ruchomość głowy, przymusowe ułożenie głowy -
DSC02088 rl ^ia«y charakteWcZnC dla mk l0:„ Zapalenie stawów kńyżowo-biodrowych. k U. Ograniczenie r
DSC50 (7) Genetyczne podłoże mukopolisacharydoz O Występuje zespół deśnl nadgarstka i ograniczona r
SZCZECIŃSKA SZKOŁA WYŻSZA COLLEGIUM BALTICUM nie, bóle głowy, drżenie mięśni, halucynacje, zaburzeni

więcej podobnych podstron