94,95 (4)

94,95 (4)



Jak skutecznie negocjować

• „Musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że punkty (a) i (b) są a lutnie nie do przyjęcia”. Punkty (c) i (d) wątle są życzliwej uwa

• „/. całą pewnością jesteśmy zgodni co do podstawowych założę

Ale wciąż istnieją zasadnicze rozbieżności w kwestiaoj

szczegółowych.

Znaki i sygnały nie zawsze mają formę słowną. Można je odczyt zc zmian tonu głosu, wyrazu twarzy lub postawy. Nuta wątpliwość lub zakłopotania może pojawić się w wypowiedzi kogoś, kto nie jes całkowicie pewien swoich racji. Poza wojownicza - skrzyżowań ramiona lub zaciśnięte pięści - może zmienić się na bardziej otwarł lub przychylną. Wychylenie do przodu generalnie oznacza zainteres wanie. Dotykanie twarzy często związane jest z wątpliwościami lub niepewnością. Podniesienie brwi jest klasyczną oznaką zdziwienia. Wymiana spojrzeń między członkami delegacji może oznaczać, że poruszone właśnie zagadnienie ma dla nich szczególną wagę. Większość takich sygnałów wysyłana jest nieświadomie, zdarzają się jednak sytuacje, że ktoś używa ich z premedytacją. Na przykład, jednym ze sposobów podkreślenia ostateczności jakiegoś stwierdzenia jest wzmocnienie go gestem ręki - stanowcze położenie dłoni na stole.

Interpretacja języka ciała musi być ostrożna - nie jest to nauka ścisła. Ale ignorowanie sygnałów, które można odczytać z gestykulacji i wyrazu twarzy, to rezygnacja z niezwykle bogatego źródła wiadomości na temat intencji i postaw ludzkich. Umiejętność poszukiwania i interpretowania sygnałów, przekazywanych przez język ciała, może być bardzo pomocna w odczytywaniu prawdziwego znaczenia, ukrytego za słowami. Ktoś, kto uważnie słuchał wypowiedzi przez cały czas trwania dyskusji, może być idealnym kandydatem na przewodniczącego i spikera delegacji w miejsce apodyktycznego poprzednika, który przez cały czas tylko mówił.

pukanie wspólnych elementów w racjach dwóch stron

Negocjujące strony mają przynajmniej dwa wspólne cele. Jednym i generalne życzenie, niezależne od przedmiotu pertraktacji, i.jgnięcia zadowalającego wyniku, najlepiej bez kosztów ubocz-eh i bez poświęcania dodatkowego czasu. Drugim, specyficznym til.i każdej strony, jest pewna korzyść, którą porozumienie powinno pizynieść.

Pierwszy wspólny cel może być użyty jako zachęta dla drugiej miony do wspólnego wysiłku nad utrzymaniem pewnego tempa prac i odpowiedniej partnerskiej atmosfery. Kiedy dyskusja zaczyna tonąć w drobiazgach, powtórzeniach albo osobistych pretensjach, warto .tronom przypomnieć, że w ich wspólnym interesie jest utrzymanie właściwego tempa rozmów i unikanie marnotrawstwa czasu. Jak ujął to kiedyś jeden z negocjatorów podczas przedłużającej się w nieskończoność sesji: „Jestem pewien, że państwo również nie macic ochoty marnować swojego cennego czasu na przelewanie z pustego w próżne. Czy więc nie byłoby lepiej zakończyć tę bezproduktywną kłótnię i skoncentrować się na naszym głównym zagadnieniu".

Drugi wspólny element osiągnięcie korzystnego rezultatu - nic musi być już tak oczywisty. Interpretacja pojęcia „korzystny'' może być różna dla obu stron. Jednakże ostatecznie będą musiały wziąć wspólną odpowiedzialność za wynik - i uważać go co najmniej za możliwy do zaakceptowania, zanim zdecydują się ostatecznie pod nim podpisać.

Tym, co łączy dwie strony, jest w tym wypadku wspólne działanie lub ostateczny rezultat i wspólna konieczność uznania go za możliwy do przyjęcia.

Zdarza się, że korzyść jest jednostronna. Pracodawca może z wielkimi oporami zgodzić się na wysoką podwyżkę płac, z której całą

95


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
94,95 (4) Jak skutecznie negocjować. •    „Musimy sobie wyraźnie powiedzieć, że punkt
18,19 (4) Jak skutecznie negocjować zdając sobie sprawę, że nic są w stanie osiągnąć porozumienia w
112,113 (2) Jak skutecznie negocjować Zauważmy także w tym przykładzie, że data wprowadzę życie zost
92,93 (4) Jak skutecznie negocjować rozumiał - osobistą krytykę pod jego adresem. Uświadomienie sobi
110,111 (2) Jak skutecznie negocjowaćUpewnienie się, że wszystkie punkty zostały uwzględnieni W eufo
144,145 (2) jak skutecznie negocjować zdecydowanie wyrażać sprzeciw. Księgowy może nie czuć się doś&
156,157 Jak skutecznie negocjować dostawy - lub też, że natychmiastowe zamówienie będzie zreali
110,111 (2) jak skutecznie negocjowaćUpewnienie się, że wszystkie punkty zostały uwzględnieni W eufo
112,113 (2) Jak skutecznie negocjować Zauważmy także w tym przykładzie, żc data wprowadzę życie zost
122,123 (2) jak skutecznie negocjować rozliczania wydatków, ale może także uznać, że rozsądniej będz

więcej podobnych podstron