IMGw19

IMGw19



2. Niepełnosprawność siucttówa


P pod względem społecznym, kilkakrotnie doświadczyłam sytuacji, ® Mornć sobie. że zawsze będą w moim otoczeniu ludzie, którzy zupełnie nie % czyn jest utrata słuchu Muszę jednak przyznać, że edukowanie innych 1 H słuchu przynosi mi wiele satysfakcji. Szczególnie wtedy, kiedy udaje mi i łych, którzy na mnie krzyczą!

szkoły średniej zaczęłam studiować w Mississippi State University. Ten okres •jkP»?yoa peten był akceptacji społeczne) i niezależności, co dobrze przygotowało mnie dg i pacy. II czterecf! latach studiów menedżerskich zdobyłam tytuł licencjata (Sachs B^oness ttitmnistration) i zaczęłam szukać zatrudnienia. Poszukiwanie pracy nie było dla ■HMtaaae względu na trudności w porozumiewaniu się przez telefon. Po prawie dwóch latach jtioca zapisałam się do Unwersity of Memphis i tam uzyskałam tytuł magistra doradztwa ^Hpiq0NgB (Master of Science m Rehabilitatiort Counseling). Dzięki temu dodatkowemu yjg&fciM przez okres prawie sześciu lat pracowałam jako zawodowy doradca rehabilrta-CgPf stanu Tennessee. Praca z osobami z rożnymi rodzajami niepełnosprawności przygotowała [na^rapryfcofiywaRej przeze mnie obecnie pracy koordynatora programowego w N/anderbilt Untaraty.

)


Cł Ożiągnęłam niezależność? Objawienia doznałam podczas zagranicznej podróży. Kiedy HB^p trzydziestki. pojechałam do Hiszpanii, w odwiedziny do mego bliskiego przyjadę-to(MSftaiąpqp 1 Madrycie. Pewnego dnia, w czasie jego pobytu w pracy, wybrałam się na ■rfei wielkiej aglomeracji. W pewnym momencie, zachwycona miastem, zupełnie się i ^ppeęka mme dwMowa panika, kiedy uświadomiłam sobie, że nie ma tu pubiicz-Mftósnów iKiatcwych terf telephone, TTY) Nie mogłam przecież zwyczajnie podnieść rit, zetrwonc i popicsc o pomoc. Zaraz jednak doświadczyłam przypływu pewności bytom w stanie podejść do nieznajomych przechodniów z pytaniem: „Habla inglese?' SBytoMe po ar^ełSKu”' Byk: to niezwykle istotne doświadczenie. Zdałam sobie sprawę ™^E^ip|t',rffipefra5prawność nigdy nie przeszkodzi mi w znalezieniu drogi do domu.

Zarys treści rozdziało


^^HB|toltiHl4hakto> historia Susan nic jest typowa dla osób nicstyszących? Jakie czynniki ij»k» dnisinł n ni i przyczyniły się do jej sukcesu?

ł jakiej merze historia Susan jest typowa dla osób nicstyszących?

Czego się dowiesz?

jaHznysierr. odległości i dostarcza nam informacji dotyczących sego data. Ograniczone słyszenie ma istotny wpływ na porozumiewanie się, dostęp do informacji przekazywa-OMby Głuche, w większym stopniu niż inne grupy ludzi nie-kłćcą łączy bogata kultura oraz wyjątkowy system MtodHtack taj nfepełnosprawnościami rzadko występującymi wieku szkolnym.

■mata się

stactoe u noworodków mają tak duże sns-

•    Na podstawie jakich kryteriów wyodrębnia się różne podgrupy osób niesłyszących i dosłyszących?


•    Co oznacza pojęcie „kultura Głuchych”?

1 jalde są główne przyczyny uszkodzenia słuchu?    -

•    Czym różnią się główne metody kształcenia dzieci niesłyszących? Jaki powinien być wpływ indywidualnego stylu komunikowania się dziecka na wybór metody kształcenia?

•    Do jakich wspomagających urządzeń technologicznych mają obecnie dostęp osoby nie-słyszące? Jakie udoskonalenia w tym zakresie mogą pojawić się w przyszłości?

Proces słyszenia przebiega w niezwykły sposób. Fale dźwiękowe rozchodzą się w powietrzu, wodzie czy też w innym środowisku. Powodują one wibracje błony bębenkowej. Wibracje te przenoszone są do ucha wewnętrznego, a następnie przechodzą przez komórki receptorowe, które przekazują odpowiednie impulsy do mózgu. W mózgu impulsy przekładane są na dźwięki mające dla nas określone znaczenie. Treści czy też skojarzenia dźwiękowe wpływają na nas w przeróżny sposób. Uspokaja nas dźwięk głosu przyjaciela, przeraża głośne uderzenie grzmotu, fascynuje szelest liści poruszanych wiatrem. Szum morza kołysze nas do snu, pomruk tłumu podnieca, muzyka rockowa porywa, a kojące dźwięki symfonii relaksują. Słuchanie ludzi opowiadających o swych przeżyciach i doświadczeniach jest jednym z najważniejszych sposobów dowiadywania się o ich myślach, poglądach i uczuciach. Dzięki takiej wymianie rozszerzamy swą wiedzę, dzielimy się myślami, wyrażamy uczucia, funkcjonujemy w miejscach pracy i innych sytuacjach społecznych. Postęp w edukacji i technologii pozwala wielu niesłyszącym i niedosłyszącym ludziom w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Jednakże niektórym ludziom urządzenia technologiczne (aparaty słuchowe) nie mogą pomóc, ich dostęp do głównego nurtu życia społecznego jest bardziej ograniczony.

Szanse na lepszą przyszłość

Jeszcze kilka lat temu uszkodzenie słuchu, nawet poważne, nie było u wielu dzieci rozpoznawane wystarczająco wcześnie, by mogły one skorzystać z pre mów wczesnej interwencji prowadzonych w okresie krytycznym dla rozwojsi i języka. Jeśli nic rozpozna się u dziecka problemów ze słuchem przed niem 2-3 roku życia (przeciętny wiek rozpoznania w końcu lat 90.), traci ne etapy rozwoju języka. Dzięki wykorzystaniu dostępnych obecnie i metod wczesnego wykrywania uszkodzenie słuchu można dziś wykiy kich nowo narodzonych dzieci. Jednak powszechne przesiewowe ba u noworodków nic jest jeszcze badaniem obowiązkowym we ws Z tego powodu wiele dzieci i rodzin pozbawionych jest możl z potrzebnych im świadczeń.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
EMANCYPACJA 1 jpeg sarisgs-ancypacja kobiet ; -:.vnouprawnienie, zrównanie kobiet z męż-r mami pod w
też arianami lub Braćmi Polskimi. Był to kierunek postępowy pod względem społecznym. Ewangelicy nie
134 135 134 ROZDZIAI dwuznaczne pod względem etycznym lub nieetyczne sytuacje, niż praca w tabl idac
97 SPOŁECZNO-PSYCHOLOGICZNE CZYNNIKI... jącego na tym stanowisku człowieka standardowego pod względe
% KAPITAŁ LUDZKI UNIA EUROPEJSKA EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY Podział stropów pod względem
118 Społeczeństwa arabsko-mttzułmańskie sadzona, ale musiało to być miasto porównywalne pod względem
Wraz z podporządkowaniem społeczeństwa pod względem politycznym, komuniści kontynuowali zmiany w sys
Wraz z podporządkowaniem społeczeństwa pod względem politycznym, komuniści kontynuowali zmiany w sys
Struktura klasowo warstwowa 3 Struktura kłaśowo-warstwowa 109 kami różnicującymi społeczeństwo pod
historia dyplomacji (182) nice pod względem rozwoju gospodarczego i społecznego oraz w zakresie stos
85469 IMG18 (2) lak wynik* z badań, poszczególne społeczności różnią się między sobą pod wzgłędem p
P4290084 Crv    ilranta to. XIX pod względom mmocmmj rywUlturUT Ił społeczeństw Europ
1. CZŁOWIEK ISTOTĄ SPOŁECZNĄ się lepiej pod względem ruchowym (nauczyła się szybciej jeść łyżką,

więcej podobnych podstron