Lepszy L Pacyfikal

Lepszy L Pacyfikal



LEONARD LEPSZY.

•i


PACYFIKAŁ SANDOMIRSKI

ORAZ

ZŁOTNICY KRAKOWSCY drugiej połowy XV stulecia

z 4 cynkotyparni.


W KRAKOWIE,

NAKŁADEM AKADEMII UMIEJĘTNOŚCI.

SKŁAD Cl ŁOWNY w księgadni spółki wydawniczej polskiej.

1892.


o.



Ul

I


Odbicie z V Tomu Sprawozdań Komisyi do bad. liist. sztuki (Zeszyt TT, od str. 87 — 103).


-18882,9


(k

^9 ł33



W KRAKOWIE, W DRUKARNI « CZASU* FR. KLUCZ YCKIEC.O I SPÓŁKI

pod zarządem Józefa Łakoci ńskiego.

Z notat swoich z podróży w Sandomierskie udzielił nam już roku 1887 czcigodny prezes komisyi do badań historyi sztuki, prof. Wład) sław Łuszczkiewicz wiadomości o relikwiarzu, znajdującym się w zakry-styi kollegiaty Sandomierskiej. Wyrażonemu na je-dnem z ówczesnych posiedzeń życzeniu, aby przed jego opublikowaniem postarać się jeszcze o dopełnienia szczegółów, dotyczących opisu emalii, jako też roboty złotniczej stało się zadość, bo sposobność ku temu nadarzyła się w przeszłorocznej wycieczce naukowej prof. Wł. Łuszczkiewicza do Sandomierza, a znakomity uczony dostarczył nam, z prawdziwą uprzejmością i wyborną znajomością rzeczy, dalszych wskazówek i wyjaśnień, co do cennego ze wszech miar relikwiarza. Jego też a nie moją zasługą jest wydobycie z ukrycia okazałego pomnika sztuki złotniczej i emalierskiej.

Pacyfikał nasz ma formę krzyża trójramiennego i zawiera cząstkę krzyża świętego. Cały jest srebrny, złocony, wysoki na 80 centimetrów i skomponowany w duchu rozwiniętego ostrołuku z XV stulecia.

Płaszczyznę podstawy pacyfikału tworzy czte-roliść (Yierpass), ujęty w łinie ostrołuku (Eselsrucken), z którego kątów wysuwają się wyskoki trójkątne. Od tak zakreślonej formy zasadniczej wznosi się

stopa z bardzo skromnem oprofilowaniem brzegów. Od kątów, zwróconych do środka, biegną w górę łukowato sztabki, tworząc ośmioslup, zwężający się ku ujęciu. Ścianki szersze stopy zapełniają rytowane ornamenty i herby państwowe, zaś wąskie zdobne są wypukłem, czterolistnem kwieciem gotyckiemu

Ujęcie ograniczone jest od dołu kapliczką czworoboczną, której węgły zdobią cztery pinakle, wyskakujące wprost z podstawy kapliczki. W ściankach jej wydrążone znajdują się po trzy okienka gotyckie, których ościeże zwężają się w miejscu, gdzie osadzone są luki, zamykające ostro zasklepienie. Daszek kapliczki stanowi podstawę właściwego ujęcia, rozpoczynającego się dwoma talerzykami ośmiokątnymi, polożoi^mi na sobie w ten sposób, że narożniki spodniego wystają w połowie boku talerzyka zwierzchniego. Na nich wsparty ostrosłup odwrócony dźwiga nodus, w kształcie znów kapliczki większej.

Ośm szkarp misternych, ciętych w przeźrocza, ze smoczkami i iglicami, dzieli kapliczkę na cztery wnęki z figurkami lanymi świętych. Daszek kapliczki stanowi znów ostrosłup o bokach wklęsłych, zamknięty guzem spłaszczonym, oprofilowanym.

Krzyż sam, wsparty na guzie powyższym, posiada ramiona, zakończone trójkątnie z bokami lukiem wklęsłym zatoczonymi; toż samo wklęsłe są boki ramion, biegnących ku środkowi. Na ostrych końcach ramion widzimy osadzone kwiaty na wpół rozwinięte (por. fig. 2). Każdy bok krzyża ozdobiony prócz tego koronką ażurową, z osadzonymi na wyskokach koralami, beczułkowato rzniętymi. Koronka jest mocno uszkodzoną, jak również brak wielu korali i kwiatu na ramieniu dolnem.

Powierzchnia każdego z ramion przyozdobioną jest płytką, w kształcie rozety pięciolucznej, ze śli-cznemi emaliowaniami i z przedstawieniem passyi: Biczowania, Dźwigania krzyża, Męki Pańskiej i Zdjęcia z krzyża. Wolne pola około emalii zapełnione są kamieniami drogimi i imitacyą różnobarwną, a mianowicie na każdem ramieniu widzimy osadzonych pięć kamieni szlachetnych lub imitowanych.

Pośrodku samego krzyża przymocowane znajduje się osculatorium w ramkach czworobocznych, ze zamknięta po za tafla szklanna partykuła zna-czną Krzyża świętego. Cztery symbole ewangieli stów grawirowane zapełniają przestrzeń między ramionami krzyża samych relikwij. Ramki podnoszą się skośnie od podstawy i są otoczone koronką z lilij gotyckich rżniętych, mającej pośrodku każdego z boków po jednym kwiatku pięciolistnym (róży polnej), zaś u węgłów gałązki większe z trzema łodyżkami ślimakowato zagiętemi. Ramię dolne krzyża posiada w górnej swej części płaskorzeźbę małą z przedstawieniem Zwiastowania Najśw. Panny Maryi o dwóch figurkach, ograniczoną pręcikami stylowo zazębionymi.

Strona odwrotna pacyfikału jest płaską i zapełnioną grawerunkiem lekkiego ornamentu roślinnego, przypominającego deseń perski.

Relikwiarz, który kapłan podaje wiernym do ucałowania, nazywa się pacyfikałem. Oprócz relikwii, które potrzebne były do konsekracyi ołtarza i w nim zostawały pomieszczone, stawiano na ołtarzu w czasie uroczystości kościelnych, ku zbudowaniu wiernych, resztki święte lub zawieszano je przed ołtarzem na drążku. Stosownie do świętości miejsca i nabożności ku relikwiom dawano je w naczynia (Vdsaila, thccac) bogate, najrozmaitszych kształtów.

Od czasów Konstantyna W. stało się zwyczajem, że ciała świętych transferowano z miejsc pierwotnych i nad niemi budowano kościoły. Wnet również zaczęto kości świętych dzielić na części i przesyłać do miejscowości, gdzie ich brakło ').

Pierwsza wzmianka o relikwiarzu odnosi się do IV wieku. W czasie wojen krzyżowych używają się do tego skrzyneczki, najczęściej z kości słoniowej, następnie metalu, częstokroć z napisami arabskimi 1 2lub nawet z przedstawieniami scen świeckich na tle utworów poetyckich 3). Gdy zaś relikwie, podług przepisów synodalnych z XIII wieku, nie opatrzone oprawą, nie mogły być okazywane, tworzyły sztuka i rękodzieła niezmierną liczbę różnorodnych relikwiarzy, w' niewyczerpanej rozmaitości kształtów, jak skrzynek, puszek, wież, tabernaculum, woreczków haftowanych, popiersi, rąk, nóg etc.; z drugiej strony były one robione zazwyczaj z najdroższego mate-ryalu.

Relikwiarze przechowywano w skarbcach kościelnych, w szafach zakrystyi, ołtarzach relikwijnych, ku temu celowi zbudowanych, lub wreszcie w ściennej nyży w pobliżu ołtarza, mocno okratowanej i zasłoną opatrzonej (lipsnnołlieca), jakiej przykład widzimy w kościele Żarnowieckim 4).

Kształt relikwiarza odpowiadał nierzadko kształtowi szczątków świętych, to też krzyż sam uzmysławia nam najdosadniej drzazgę z krzyża św. Hasło do dzielenia krzyża Chrystusowego dala cesarzowa Helena, która powzięła myśl podzielenia krzyża, aby z niego część dać do kościoła grobu św. w Jeruzalem, inną część ofiarować dla kościoła krzyża św. w Konstantynopolu, wreszcie dla zrobienia dla syna swego phylakterionu (amuletu). Już w 30 lat potem, jak świadczy Cyryllus z Jeruzalem, cały świat zapełnił się partykułami drzewa krzyżowego. Zwyczaj nadawania naczyniom, zawierającym powyższą relikwię kształtu krzyża, da się już w VI wieku udowodnić, a przetrwał po dziś dzień ').

Krzyże ołtarzowe rozpadają się na dwie grupy, ornamentalną i historyczną. W grupie krzyżów ornamentalnych, łączącej się ze zwyczajem starochrze-ściańskim, rozchodzi się o przedstawienie jedynie znaku krzyża, w drugiej wiąże się krzyż, jako narzędzie męki, obrazowo z aktem historycznym Ukrzyżowania i zwie się wtedy krucyfiksem.

Grupa ornamentalna, do której i relikwiarz san-domirski się zalicza, była w wiekach średnich pospolitszą, obraz Chrystusa ukrzyżowanego albo brakuje tu zupełnie albo pojawia się, ale na zupełnie podrzędnem stanowisku n. p. w emaliowaniach na ramionach krzyża. Tyle co do znaczenia kościelnego i historycznego pacyfikału.

Relikwiarz sandomirski jest bardzo piękny, ale jego piękność nie leży w harmonii kształtów, lecz w wykonaniu szczegółów i ogólnem kolorystycznem wrażeniu, jakie wywołuje zestawienie materyalu: złota, emalii, kamieni i czerwonych korali.

Jak z obrazu i opisu relikwiarza wynika, kon-strukcya nie domaga w proporcyach, a zwłaszcza

') Cf. OTTE, 1. C. I. 183.

o

umiej ętnem i logicznem przeprowadzeniu budowy ujęcia. Zbytnie rozczłonkowanie ujęcia, przy równo-czesnem wprowadzeniu w niem odmian, pozbawia budowę jednolitości i robi wrażenie zesztukowania części, nie należących do siebie. Tak guzy między dwoma kapliczkami są zupełnie różne, przez to kom-pozycya górnej części nie wiąże się dostatecznie z dolną. Wsunięcie zbyteczne kapliczki, o nadto skromnej budowie architektonicznej, między stopą relikwiarza a ujęciem, psuje harmonię stylową. Toż samo chybia w proporcyi szerokość ramienia dolnego w okolicy płaskorzeźby, lub szerokość stopy wobec wielkości krzyża. To są strony ujemne; przejdźmyż teraz do dodatnich t. j. do szczegółów:

Emalie.

Emaliowane płytki srebrne są z wierzchu złocone, grube do a-ch centimfetrów i występujące z powierzchni krzyża. Kontur mają zakreślony kształtem pięciolistnej róży (por. fig. 3 i 4), w której liściach jest wrysowany zręcznie masswerk. Środek sam zapełniają powyżej wymienione przedstawienia z historyi Męki Pańskiej.

Emalia dołkowra (email champlcvć, Grubciisclnnclz), jaką tu widzimy, w ten sposób jest zastosowaną, że tlo zostało w'ydrążone gładko i na niem rylcem wyżłobione floresy, jakby gałązki z linijek cienkich, giętych, zakończonych punkcikami. W tak przygotowane pogłębienie nałożoną została emalia niebieska, z odcieniem ultramarynu, przeźroczysta (łrans-htcid), wskutek czego przeświecają srebrne floresy tla i podnoszą jej efekt. Warstwa szkliwa ma bardzo gładką powierzchnię. Pola trójkątne w liściach

Fiy. I. Pacyfikał sandomirski, '/t w. nat.

róży, dotykające jej obwodu zewnętrznego, ożywione rzucikami kwiatków nieemaliowanych, złocistych, są zapełnione emalią czerwoną, w odcieniu cegły (opak) i naprzemian szmaragdowo - zieloną. W końcu kontury scen przedstawionych są ryte głęboko i rowki, stąd powstałe, wypełnione delikatnie emalią zielona.

Koloryt płytek emaliowanych posiada w wysokim stopniu wdzięk i urok, wywołany przewagą barwy poważnej, niebieskiej, obok koloryzacyi barwniejszej masswerku, dostrojonej do epoki stylu gotyckiego. Kolor tła płytki z Ukrzyżowaniem, może nie z przypadku, ale dla ikonograficznego zaznaczenia, ma odcień fioletowy i niemal zupełnie nieprzeźroczysty, za czem idzie, że przedstawia się dla oka pełen smutku i powagi.

Kolor fioletowy emalii wskazuje na późną epokę średniowiecza t. j. wiek XV-ty, toż samo mówią i floresy tla. Tak kolorytem, jak materyałem i sposobem jego obrobienia zbliża się nasz zabytek do techniki włoskiej, zaś stylem akcesoryów wskazuje na pochodzenie miejscowe, to jest Kraków. W emalii widzimy rodzaj traktowania tla, który poprowadził do techniki, określonej przez Vasarego słowami: spczie dipit-łura mcscolata eon /a scuitura, a zwanej zazwyczaj email de basse taillc *).

Figura 3-cia przedstawia nam płytkę na ramieniu gćrnem pacyfikału, na niej widzimy, na zwykłym krzyżu z titulusem, Chrystusa przybitego -). Ciało w biodrach przewiązane szeroka, bo kolan sięgającą, chustą i zwisie, bo Syn Boży wyzionął

') Por. EDOUARD GARNIKK, Histoire de la vcrrerie et de Cemaille-rie f. 44S.

-) O stanie obecnym poglądu historycznego na przedstawienia ikonograficzne krzyża czytaj objaśnienie prof. MAUYĄNA SOKOhOWSKIEGO w pracy Hrystazea archeologiczna polsko-ruska. Lwów 1S85 f. Io—12, 15.

już ducha. Noga zdaje się być założona jedna na drugą i jednym gwoździem obie przybite do krzyża. Głowa Chrystusa z nimbusem kolistym, bez korony cierniowej skłoniona na prawe ramię, włos bujny opada w lokach długich, aż po za pachę i oczy przymknięte. Muszkuły rąk, pierś, żebra w rysunku silnie i ręką pewną uwydatnione. Palce rąk wyprostowane opadają również na dół. Bez rany w boku.


Matka Boska stojąca u podnóża ze strony prawej (he-rald.) ma przerzuconą przez głowę chustę i podnosić sie zdaie reke do oczu.

Ł-    J    V L

r

Sw. Jan, w sukni długiej, rękę skarżaco wyciąga do Pana.

Figura 4-ta przedstawia Zdjęcie z krzyża. Znajdujemy na niej odmianę w samym krzyżu, albowiem jedno ramię poprzeczne jest nierównie dłuższe, niż dru-

Fig. 2. ICwiat i koronka z ramion g 1 e, OraZ naplS Z krzyża JCSt

krzyża. Wieik. nat.    zdjęty. W kole nimbu Chry

stusowego widzimy wrysowany krzyż. Obraz pojęty z naiwnością średniowieczną. Ciało Chrystusa objął Józef z Arymatei, ubrany w płaszcz obszerny, sięgający ziemi i w suknię z rękawami obcisłymi. Glow'ę jego z fryzowanym włosem obfitym zdobi czapka .spiczasta, charakteryzująca drugą połowę wieku XY-go. Ze strony prawej (herald.) stoi Matka Przenajświętsza, podtrzymując rękę obwisłą Chrystusa. Za nią zaraz św. Jan zdający się spieszyć z pomocą zbolałej Matce. Obie postacie z nimbem u głowy. Z lewej strony Niko-

dem przystawił drabinę do masswerku, wyszedł do połowy jej wysokości w zamiarze odbicia ręki drugiej , która jest jeszcze przygwożdżoną do drzewa, ale złamany boleścią przysiadł na szczeblu w połowie drogi, położył rękę prawą na sercu a lewą podniósł w górę. I w tern przedstawieniu, które budzi chwilowo uśmiech na naszej twarzy, maluje się wiara średniowiecza, całkiem zatopiona w boleści i współczuciu dla Syna Bożego i z całą prostotą wyrażająca myśl swoje, do której jednak dzisiejszej miary przykładać się nie godzi.

Styl płytek emaliowanych zgodny jest z relikwiarzem, rysunek pewny, silnie charakteryzujący postacie; rzut draperyi swobodny, choć z gęstemi załamaniami, wszakże nie zbyt ostremi. Zdaje się być ta sama ręka, która rylcem rysuje herby na stopie pacyfikału, o których następnie mówimy.

Już przy opisie ogólnym zwróciliśmy uwagę na kwiaty narożników krzyża; fig. 2 daje ich obraz w powiększeniu. Według słów prof. Wl. Łuszczkie-wicza posiadają one wdzięk niezrównany w mode-lunku samym, w znakomitem poczuciu kształtu, wyobrażają zaś kwiat w chwili rozwoju, gdy rozchyla swe listki.

Piękną jest również rżnięta troskliwie na wylot koronka gotycka, której każdy ząb utworzony jest z dwóch luków wklęsłych z wyskokami pośrodku, zakończonych koralem beczulkowato szlifowanym. Przeźrocze zęba koronki zapełnia ujęta kołem czterolistna rozeta, a w trzech stąd powstałych narożnikach zostały wycięte trójliścia ostrolukowe.

Koral jako ozdoba zjawia się u nas już w przedhistorycznych czasach, ale zastosowany bywa skromnie, ma bowiem do zwalczenia współzawodnictwo bursztynu, który go przewyższa złotawym blaskiem

i jasnym, wesołym, choć nie ciepłym wyglądem. Dlatego w inwentarzach mamy przeważnie wymienione ,,pacierze bursztynowe4, i inne jego zastosowanie ; w kościelnych sprzętach znajdą się nawet rzeźby z niego.

Oto przykład według zapisków Mikołaja Knolla, pisarza miejskiego, dotyczących skarbca kościoła N. P. Maryi w Krakowie z r. 1452:

Iłem est vna. e lab o rac i o argentea deemrata in mo-diiM domus cum duobus hostijs, in ea est Anuncia-cio dominica de bórnsteyn, ct słał ccc/csic in radio, domini consules statuerunt ').

Dopiero renesans obala stanowczo znaczenie bursztynu i usuwa go na stanowisko drugorzędne, gdy tymczasem jeszcze w wieku XV miał wartość równoznaczną z koralem, który w XVII stuleciu dochodzi zenitu sweg-o znaczenia.

Rzeczą jest ciekawą, że gdy r. 1515 Jórek Brenner z Jorkiem Zatorskim składają godność starszych i rachunki za rok ubiegły do rąk nowych cechmistrzów Stanisława Marcinka i Stanisława Czyp-sera wykazują „Iłem mchcr cyn paczifuaJe mył cynctn fussć myt corallen. Iłem mchcr cyn clcn paciftcalc vor-gul/“ 2). Więc jest dowód, że złotnicy nasi zdobią wówczas pacyfikały koralami.

Nie obojętnem też dla nas jest użycie przy pacyfikale sandomierskim do ozdoby koralu i do tego szlifowanego, nadaje on całemu zabytkowi koloryt gorący, barwny, w przeciwieństwie do wrażenia więcej poważnej koloryzacyi emalii, z którą w połączeniu wskazuje już na wyraźne ślady wpływów włoskich na złotnictwo krakowskie.

Mówiąc o barwnych efektach relikwiarza nie możemy pominąć również kamieni szlachetnych i imi-tacyi. Szafiry, w oprawie cn caboc/ion, wzmocnionej już pazurkami i kryształ górn) , oprócz imitacyi późniejszej, bo jak widać po oprawie, w miejsce prawdopodobnie szafirów danej, licują kolorystycznie z emalia.

Na stopie znajdują się oprócz herbów grawi-runki stylowe gałązek z liściem dębowym i żołędzia, ostu, następnie gałązki o liściach kształtu wydłużonego, sercowatego, z brzegiem gładkim, wreszcie w czwartym ustępie motyw łuski. Całość zręcznie zrysowana.

Już w poziomej płaszczyźnie znajdujemy 4 herby, zajmujące całe szerokie przestrzenie stopy:

Orzeł, godło państwowe Polski, z charakterystycznym trójliściem na końcach barków skrzydeł, w górę podniesionych wysoko, ma mimo tego lotki opuszczone, w kierunku więcej pionowym. Rysunek lotek i sterówek z wlaściwem zacięciem, nieco twar-dem linii, odpowiada zgodnie stylowi i epoce. Bez korony i bez przepaski przez piersi, typ, który się zjawia dopiero od chwili objęcia tronu polskiego przez ród andegaweński i utrzjmuje się do końca wieku XV-go.

Pogoń litewska, wyobraża rycerza zakutego w zbroję, z przyłbicą spiczasto zakończoną na głowie, w obówiu Żelaznem z dziobem spiczastym i z ostrogą olbrzymią. W prawicy rycerz trzyma miecz podniesiony do cięcia, w lewicy dzierży trędzlę, pierś osłania mu tarcza ozdobiona krzyżem dwuramiennym. Koń w wyciągniętym galopie, z ogonem zadartym w górę, na koniu zaś siodło z przodu wysokie i przez grzbiet przerzucona na-



Fi". \. Płytka emaliowana z przcd»t. Zdjęcia z krzyża. W ielk. nat.


stołka, w pasy cięta. Typ właściwy wiekowi piętnastemu '■).

Herb wegiersko-andegaweński2), pomieszczony między herbami Polski i Litwy, przepołowiony prostopadle, z lewej strony ma na tarczy pięć gwiazd, zamiast lilij, z prawej płyną cztery rzeki poziome. Gwiazdy miasto lilij na tarczy herbu andegaweńskiego pojawiają się już na pieczęci, znanej od r. 13883) i pozostają nadal stale na pieczęciach królewskich.

Tego samego herbu używa również i województwo sandomierskie w XVI wieku; czy zaś używało go i w XV stuleciu, nie umiemy wyjaśnić. Bądź co bądź herb nasz tylko jako królewski uważać należy, jak za tern stanowczo i logicznie przemawia rodzaj i sposób ich zestawienia.

Na ostatnim dziale, obejmującym nogę, znajduje się tarcza z krzyżem dwuramiennym. Dowiadujemy się ze zbioru pieczęci królewskich, że herb taki zjawia się dopiero na pieczęci średniej Władysława Jagiełły (Żebrawski, Nr. 47), która znów znaną nam jest najwcześniej z r. 1413 4). Krzyż dwuramienny możnaby uważać jako przeniesiony z tarczy pogoni; Yossberg uważa go za herb Jagiełły familijny, przybrany wskutek przyjęcia wiary

Pogoń jako herb tworzy się dopiero za Jagiełły. Geneza jego wobec publikacyi Żebrowskiego „O pieczęciach" tak sic przedstawia, jakoby wzór jej wzięty został z ruskiego ikonu ze św. Jerzym, patronem rycerstwa. Na pieczęci 45-tej tejże publikacyi widzimy jeszcze smoka pod kopytami końskiemi, tylko zamiast włóczni miecz w ręku rycerza, ale znów na pieczęci 46-tej znajduje się włócznia zamiast miecza, a smok już odrzucony; za tern przemawia i krzyż bizantyński dwuramienny na tarczy rycerza.

2)    Por. Dr. At. SOKOŁOWSKI. Nieznany dar królowej Jadwigi w Sprawozdaniach kom. hist. sztuki V, 28.

3)    T. ŻEBRAWSKI, O pieczęciach dawnej Polski i Litwy Nr. 45.

4)    Dr. FR PIEKOSIŃSKI, Kodeks Jypl. katedry krak. II. 385.

chrześcijańskiej; nie da się jednakowoż zaprzeczyć, że w pieczęci Ludwika, jako króla węgierskiego, publikowanej przez p. E. Diehla ') obok tarczy z herbem andegaweńskim ukazuje się również tarcza z podwójnym krzyżem, że zatem daleko bliż-szem prawdy byłoby przypuszczenie, iż Jagiełło przybiera ów herb, jako dziedzictwo z domu andegaweńskiego, tern więcej, że nie występuje on wraz z przyjęciem chrześcijaństwa, ale później, mianowicie według monet dopiero od r. 13892). Nie mniej skłaniać go musiały do tego motywa, wypływające ze czci, jaką oddaje Jagiełło symbolowi wiary, — które przyczyny tak trafnie przedstawił i scharakteryzował Dr. Maryan Sokołowski3).

Poniżej herbów Polski i Litwy znajdują się małe tarcze z D e b n e m. Ważna, według nas wskazów-

c    c7    O

ką jest pomieszczenie dwóch Dęb nów, a mianowicie pod Orłem Dębno z Habdankiem, zaś pod Pogonią Dębno bez niego, znakiem to, że dwóch jest fundatorów, z których jeden z rodziny Oleśnickich daje grosz fundacyjny, — dalej stawienie ich na stanowisku podrzędnem obok herbów królewskich daje do myślenia, że swymi urzędami pozostają w stosunkach tak z dworem, jak i w związku Sandomierzem. Ród Dębno pochodzi według zdania Dra Fr. Piekosińskiego z rodu Habdanków i jest jego upośledzeniem, gdyż Długosz, któremu zawierzyć można, opowiada, że kiedy jeden z rodu Habdanków dostał się do niewoli tatarskiej, tamże z dziewkami tatarskiemi syny i córki naplodzil. Wróciwszy do ojczyzny, przywiódł je z sobą, stąd 5 jeszcze za czasów Długosza w twarzach członków rodu tego rysy tatarskie się przebijały. Potomstwo zatem, pochodzące z nieprawego łoża, nie miało prawa używania herbu ojcowskiego w jego czystej formie, lecz tylko w formie nadwerężonej, bastar-dom właściwej: w ich tarczy herbowej przeto herb Habdank z najcelniejszego swego miejsca, to jest ze środka tarczy", przeszedł w miejsce najpośled-niejsze czyli na czwarte pole, dając w ten sposób początek herbu Dębno.

Rodzina Oleśnickich, gnieździ się 'chętnie w Sandomierskiem. Tu mieli oni swe liczne włości i tutaj piastowali urzędy" wojewodów, kasztelanów, starostów, podkomorzych, łowczych, kanoników i archi-dyakonów. Obowiązkiem historyka sztuki jest szukać za donatorem jak i za wykonawcą fundacyi, więc kwestyą tę poruszyć i rozważyć nam należy.

Fundatorem nie był, pomijając względy stylowe, rozwiązujące kwestyą czasu, Zbigniew na Oleśnicy, biskup krakowski i kardynał (f 1455J, nie byd nim również Jakób, arcyb. gnieźn. (f 1488), ani Zbigniew z czasokresu, gdy jest arcyb. gnieźn., bo połączenie w takim razie z tarczą herbową odznaki kościelnej, kapelusza czy infuły, nie jest nieodłącznym, ale prawie zawsze towarzyszącym herbowi emblematem.

Z przodków licznej i dobrze zasłużonej rodziny będzie donatorem najprawdopodobniej Zbigniew Oleśnicki (f 1493), bratanek znakomitego kardynała, gdyr jest jeszcze kanonikiem sandomirskim a równocześnie piastuje urząd podkanclerza koronnego (1472 —1475). Kto był drugim fundatorem, trudno dociec, nie wykluczona jest jednak omyłka artysty, a w takim razie obydwaj fundatorzy są z rodziny Oleśnickich. Jeżeli przypuszczenie nasze co do

Zbigniewa Oleśnickiego, jako fundatora jest traf-nem, w takim razie konsekwentnie rok 1472 lub początek roku 1473 przed nominacyą Zbigniewa na biskupstwo kujawskie należałoby przyjąć za okres, w którym kollegiata sandomierska została obdarzoną pacyfikałem.

Już w czasie analizy kształtów techniki złotniczej i ikonograficznych przedstawień pacyfikału, zwróciliśmy uwagę naszą na okoliczność, że wszystkie cechy wskazują na wiek XV, a w szczególności na drugą jego połowę, i faktycznie, jeżeli porównamy pacyfikał sandomirski z innymi zabytkami gotyku '), widzimy, że struktura jego świadczy już o bardzo późnej, ale przedstwoszowej epoce. Wcześniejszy od sandomirskiego relikwiarz na głowę św. Stanisława, fundowany przez królowe Zofią (f 1461) wykazuje ten sam sposób obrobienia przeźrocza koronki (por. fig. 2), ale jest to zbyt drobne pokrewieństwo i mało co mówiące, gdyż zbyt rozpowszechnione. W ogóle da się powiedzieć, na podstawie skromnej wiedzy naszej, że krzyż pacyfikału jest oryginalnie pojęty i skomponowany prawdopodobnie bez naśladownictwa jakiegoś wzoru.

Powiedzieliśmy wyżej, że relikwiarz jest tuż z epoki graniczącej z epoką, na której charakterystyczne piętno wycisnął Stwosz, dość bowiem rzucić okiem na te utwory sztuki plastycznej z owego okresu, aby się przekonać o tym przemożnym wpływie, jaki wywar! znakomity rzeźbiarz zwłaszcza na

') Analogia, jaka poprowadzoną została na posiedź, komisyi d. 3 marca 1887 (Sprawozdania t. III str. V), miedzy pacyfikałem sandomir-skim a pacyfikałem fundowanym przez Piusa II. na pamiątkę Soboru ba-zylejskiego w r. 1460, zdaje się być pomyłką, gdyż jest wykluczoną, o czem, porównując reprodukeye obu przedmiotów, mieliśmy sposobność się przekonać.

kompozycję figuralną i architektoniczną utworów rzeźbiarskich. Czem się charakteryzuje ów wpływ w odtworzeniu postaci ludzkich, mówić nie potrzebujemy ; co się tyczy części architektonicznej, to przedewszystkiem i najwidoczniej charakteryzuje go pojęcie iglic i użycie przesadne luków falistych (Esclsriick.cn). To też o Stwoszu możemy śmiało powiedzieć, że jego potężny geniusz przybył jak huragan do nas i pogiął pinakle gotyckiej budowy, aż do chwili, gdy je renesans złamał i wyrzucił.

Stąd dla nas jasną i zrozumiałą jest ta różnica ducha kompozycyi, jaka wieje od pacyfikału san-domirskiego, a od dzieła Marcinka w relikwiarzu na głowę św. Stanisława z r. 1505 — a zarazem i popartą staje się myśl nasza, co do okresu i fundatora.

Mając hipotetyczną datę, w której pacyfikał powstał, należy nam również poszukać za autorem tego pięknego dzieła; rzecz ta jednak przedstawia się nierównie wśród trudniejszych warunków, albowiem na przedmiocie nie mamy najmniejszego znaku, na którymby można oprzeć jakiekolwiek przypuszczenie. Jedynie szczęśliwy traf, jakaś drobna wzmianka, mogą dać wskazówkę, która w połączeniu z rozbiorem przez nas dokonanym mogłaby doprowadzić do pożądanego rezultatu.Przedewszystkiem potrzebnym byłby do tego spis złotników owej epoki, a tego dostarczyć możemy.

SPIS ZŁOTNIKÓW KRAKOWSKICH

z drugiej połowy XV stulecia ').

Aose Maciej był starszym w cechu r. 1485 6).

Bartosz w latach od 1483 do 1513 ośm razy przywodzi chłopców złotniczych do gospody cechowej i dokonuje z nimi zapisu 7).

Bi o run patrz Piorun.

Bocnyk Marcin zapisał ucznia r. 1488 8).

Brenner -Jurgę lub G e o r g i u s, zapisywał w cechu, w latach 1487—isiS, 14 uczniów9), zaś starszym bywał w latach 1484, 1492, 1493, 1496, 1497, 1504, 1510, 1512, 1514, 1517 i 15196). Rachunki Kościeleckiego wymieniają go, że topił dla Zygmunta I półmiski srebrne, które złotnik Marcinek przerabiał.

6) A. 1.


Brwnsperg Krzysztof, raz tylko r. 1476 zapisuje ucznia '), nie ma jednak wątpliwości, że będzie identycznym ze złotnikiem notowanym jedynie samem imieniem „Christoph“ (por. niżej).

Conrad en Niclos, już r. 1464 byl starszym cechowym2), wreszcie r. 1467 przyjmował na naukę ucznia 3).

Cr ansę Paul, byl starszym cechowym w r. 14874).

Christoph, Cristoff lub Kristoff, byl starszym cechowym r. 14935), między r. 1491 a 1497 trzy razy zapisuje uczniów na naukęh).

Czymerman (Zymerman) Ilannes w r. 1466 wyjednany został na lat 4 nauki przez Jakuba Pipetatę, w r. 1474 napotykamy go już mistrzem, a wnet potem, bo w r. 1476 starszym w cechu, umarł w wieku sędziwym, bo około 154° r- 10)', starszym cechowym, prócz wymienionego roku, bywał wybieranym w latach 1501, 1502, 1505, 1512 *). Zapisów uczniów przez niego znajdujemy w księdze 26“), co stanowi największą sumę, jaką w zapiskach spotykamy. Rajca miejskim byl w r. 1526 i 1539 ,0)-

Czinke Martin był starszym cechowym r. 1 490 11').

C z i p s e r (Z y p p s z e r) S t e n c z e 1 jednał ucznia od r. 1488 do 1532 dziewiętnaście razy 12). Starszym w cechu byl r. 1515

Florian złotnik nadworny, syn Mikołaja kuśnierza, ur. około r. 1477 odbył siedmioletnią naukę u złotnika krakowskiego Hanusza Glogiera, oddany do niego r. 1487. Od r. 1502 do 1522 uczyło się u niego zapisanych w księdze cechowej 17 złotników. Umarł około 1539 r. '). Trzech synów swoich Floryana, Andrzeja i Janka kształci również w zło-tnictwie. Z dworem królewskim łączą go żywe stosunki, jak świadczą zapiski podskarbiego kor. Andrzeja Kościeleckiego, który między innemi zapisuje pod r. 1510/11 : Floryanowi złotnikowi za robotę niektórych rzeczy z rozkazu królewskiego i dla p. Jana, jakoto : za dwa pasy ze swego srebra ważące grzyw. 4 skojców 7. Za oprawę kalety dla p. Jana, na którą dano mu srebra skojców 4, swoich dołożył 5. Za podstawę do zegara ze swego srebra skojców dwóch, za srebro i za robotę 25 grz. 24 groszy. Następnie robi pasy, kufle, złoci banie na nowo wzniesionych budowlach zamkowych, sporządza złociste rzędy na konie lub umywalnię dla króla Jegomości2). A pozostaje i nadal w służbie dworu, bo jeszcze r. 1524 złoci gałkę na wieży Lubrance J).

G1 oger (pisany Głóg ze znakiem skrócenia) Ilann es w r. 1478 otrzymuje z rąk Jana Rzeszowskiego, bisk. krak., i Jakóba z Dębna, kasztelana, przywilej na mistrzowstwo w sztuce rzeźbiarsko złotniczej ł). Wpisał r. 1483 do ksiąg cechowych jednego ucznia imieniem Bernarta, a r. 1487

') Kc. 7, 15—18, 21, 23, 27, 28, 31, 32, 37, 38, 40, 54, 64.

-) Pamiętnik warszawski, T. XIV, 256.

) PAWEŁ POPIEL: „Czynności artystyczne na dworze Zygmunta I** Sprawozdania kom. do bad. kisł. szt.. I, 28.

4i Rocznik dla archeologów, numizmatyków i bibliografów polskich za rok 1871, str. 317, tożsamo powtórzył J. KOŁACZKOWSKI w Windomdo przem. i sztuki\ ,-tr. 3 1 7.

Marcinek    (Marczynek, Marczenk,

Marschinek) Jacob. Działalność jego w cechu przypada na lata 1487 do 1521, w którym czasie wyjednał w cechu 20 chłopców '). Starszym w cechu obrany został r. 1513 13 14).

Marcinek    (Marczinek, Marczinecz)

Marcin, nadworny złotnik królewski, często przybywał do cechu, by sporządzić dokument prawny zapisu chłopca: i tak między r. 1486 do 1514 wyjednał ich 21. Znaczenie jego u współczesnych musiało być niebywałe, gdy za naukę u niego muszą się rodzice dziatwy złotniczej opłacać np.: Iłem II(en) Nic los Sachs hot h(crrn) merthen Marczynkcn zayn szon vordynkt 4 jor aitff f/yncksten vnd zal ym geben 20 flor. im jore 1488.

Iłem Merthen Mar czy nh hot seynen knaboi fray gesaget vor der czeclic myt ayner solclicn waysz das der obgcnannthc Mych no Koschij Py o treli sol ym gebn 12 flor. oder ayn jor dorub denoi ym oder sayncn erben. Im Jorc i4g$ 15).

Gdy królewicz Zygmunt r. 1502 wziął od brata króla Aleksandra Biecz, Kazimierz i Olsztyn prawem zastawu, zamówił kielich złoty u złotnika Marcina do kościoła olsztyńskiego 16).

W cechu nie brał w rządach żywszego udziału, bo tylko raz r. 1507 został wybrany do starszyzny6), również w zarządzie miasta zdaje się wyjątkowo tylko r. 1513 brać udział jako rajca miejski. Jego czynność artystyczna musiała być za to świetną. W r. 1504 na zamówienie królowej Elżbiety i synów Jana Olbrachta króla i Fryderyka kardynała, robi wspaniały relikwiarz, który należy dzisiaj do prawdziwych pereł skarbca katedry krakowskiej.

Dla Zygmunta I w czasie 1510—1511, kuje ozdobne łyżki i kasety, wyrzyna herby, zapinki perłami sadzone, klamry do pasów, rękojeście mieczów, trybuje kufle srebrne, pętlicę i guzy, kuje pierścienie i osadza je turkusami, szafirami i brylantami, wreszcie robi półmiski z herbami do kredensu królewskiego ').

vRoku 1512 Zygmunt I złożył dar wielce koszto wny przy grobie św. Stanisława, t. j. obrazy lane z czystego srebra, ważące 310 grzywien, za robotę tychże zapłacił złotnikowi Marcinowi 410 zł., a za wyzłocenie 800 zł.Ł' Aż do najścia Szwedów ołtarz ten oparty o trumnę św. Stanisława stał na mensie marmurowej ołtarza. Ks. Szymon Starowolski, kan. krak., ołtarz opakowawszy starannie, zakopał go wówczas na cmentarzysku przy katedrze. Gdy jednak komendant szwedzki Wirtz dowiedział się o tern od żydów, wykopać go kazał i sprzedał takowy Pinkusowi z Kazimierza, który go stopił. Z przeprowadzonej inkwizycyi z r. 1657 wynika, że dwie mniejsze części boczne tego ołtarza szafiastego ważyły 80 grzywien 17 18).

Marcinek (pisany jak poprzedni także Mar-czinke) Stenczel, zdaje się być glową rodziny Marcinków. W międzyczasie 1464—1521 uje-dnal w cechu 15 uczniów 5). W cechu wybieranym był starszym r. 1491, 1498 i 1515» j roku 1464 wymieniony jest Marcinek, bez dodania imienia, cechmistrzem, że zaś wszyscy inni rozpoczynają później swój zawód, stąd wniosek, że jest nim Stanisław Marcinek ').

Marcin złotnik podejmuje się r. 1445 przerobić i wyzłocić duo spanky (Spangcn) et tres anmilos cum niemmo Sti yohannis, Marcinowi z Połańca, a ten przyrzeka mu dać za to rybę łososia ').

Mertin Goldschmidt starszy cechowy z r. H99 3)-

Melchior (pisany Malchior) wyjednał chłopca r. 1476 4).

Mokkonpult Barthosius starszy cechu r. 1489 5).

Monsthelberg (czy nie Wunschelburg) Pawi starszy cechowy r. 1483 c).

Newhoff Greger starszy cechowy r. 1490 19).

Nicolaus Goltsmid ławnikiem miasta roku 1481 20 21).

Nozler, żona jego, zapewne już w stanie wdowieńskim, ofiarowała r. 1467 srebro do kościoła N. P. Maryi s).

Pelczar Pawi umówił roku 1490 chłopca w cechu 22).

Piorun Stanisław (pisany pyeron, peron, byeron, byerun, berun, biorun, Stenczel), bywał starszym cechowym w latach 1494, 1498, 1520, 1523 "). W okresie 1487 do 1515 zapisał w cechu 12 chłopców na naukę ).

Pipetata Jocob:    Anno Dom. 1466. Hol

vorsprochcn Jocob pipetata Hanus cymerman 4 tor, kung ofp fastnacht, dy haben geburgt: stramba, selczer vnd folten kuchlcr, dy stan vor allen schodcn, cntlouffct hcr so wellen zy is beczalcn kosst wid miilie '). Dla żywego interesu, który budzi zapiska niniejsza, tło-maczymy ją na polskie: R. 1466 wyjednał Jocob Pipetata Hanusza Cymermana na lat 4, czas jego poczyna się od zapust. Rękojmię dali Stramba, Zelczer i Walenty Kuchler, oni stają za wszelką szkodę, a ucieknie on, to muszą oni zapłacić strawę i trud‘\

Tak mistrz Jocob Pipetata, jak i ręczyciel Stramba, zdają się być Włochami, byłby to ważny dokument wpływu włoskiego w wieku XV na zlo-tnictwo nasze, i w takim razie wyjaśnionym byłby wpływ ten na relikwiarzu sandomirskim. — Czy Stramba jest również złotnikiem, nie umiemy dać wyjaśnienia, ale przypuszczaćby można na tej podstawie, że większa część ręczycieli wybieraną bywa z grona złotników.

Przepiórka Stanisław (pisany Prepyorka Stenczel) zapisał r. 1466 ucznia 2).

Preyss vel Prewsse Hannesz. W międzyczasie 1492—1520 przyjął na naukę 12 uczniów, ożeniony był z córką złotnika Lorenza, którego syna uczył złotnictwa (r. 1511). Cechmistrzem byl r. 1492 3) i 1493 4). Może jest to tasama osobistość co Hannus Prewitz.

Prewitz Hannus obrany starszym r. 1501 5) (por. Preyss).

') Kc. 1. s) Kc. 2.

3) Kc. 10, 11, 13, 14, 17, I.J, 20, 26, 28, 33, 36.    ') A. 1.

s) A. 1.

Rewsse Jorge wyrównuje r. 1466 rachunki z Kollerem. Nazwisko jego mówi o pochodzeniu z Rusi ').

Seyddenhafftyr Jerge (pisany również Seyddenheftder, Seydenhoffer). Między rokiem 1491 a 1513 wyjednał 6 chłopców na naukę 2).

Selczer Hanusz (veł Salczer, Zalczer) zeznał r. 1482 do akt ławniczych krakowskich, że biskup kujawski, którym był Andrzej Oporowski (j- 1483), powierzył mu szafir, ażeby go szlifować kazał Hermanowi szlifierzowi, który tenże kamień zatracił 23). W cechu zapisał na naukę dwóch chłopców, a mianowicie w łatach 1465 i 1468 24). Ożeniony z córką Macieja Stwosza Katarzyną, posiadał dom przy ulicy Gołębiej, zmarł r. 1513 25).

Selczer Pawi (także Zelczer). Wiatach 1497 do 1504 zapisał do księgi 4 uczniów26). Starszym cechowym był w r. 1487, 1489, 1491, 1496, 1497, 1499 i 1503 27 28).

Stanislaus aurifaber był rajcą krak.

14371453 %

Stenczel von der brudergasse (Stanisław z ulicy Brackiej) ujednał ucznia r. 1497 9).

Stentzeł (także Stanislaus) starszy cechu 1502, 1505, 1516 l0).

Stwosz Maciej złotnik, brat potężnego rzeźbiarza, zdaje się, że nie pierwej jak r. 1482 przybył do Krakowa, gdzie pod sam koniec tegoż roku

przyjął prawo miejskie1):    Mathias stosz von

harów eyn goltsmidjus habetet literam, dedit 32 grossos. Zapiska ta rzuca nam wreszcie światło właściwe na pochodzenie Stwoszów, a wraz z dokumentami, poniżej przytoczonymi, zakończa spór długoletni o ich ojczyznę. Trudno nam ową miejscowość upatrywać we wsi irlandzkiej Har-row, ale łacniej we wsi Harro, leżącej przy trakcie, który wiedzie wśród siedzib saskich przez miasta siedmiogrodzkie Schassburg, Mediasch, Herr-mannstadt i Miihlbach na zachód. Co zyskuje jeszcze w tern swe poparcie, że synowie Wita osiadają znów wśród Sasów siedmiogrodzkich i węgierskich w miastach Mediasch, Schassburg i Beregszasz. Tak też osadę Harro nie można uważać, jako miejsce działalności ostatniej Macieja Stwosza, ale jedynie jako gniazdo rodzinne, z którego wyszedł.

Do Krakowa sprowadził go, zdaje się brat jego Wit, jak o tern świadczyć się zdaje również zapiska w aktach radzieckich z roku 1482, kiedy z rąk swego brata Wita odbiera w jego domu w obecności dwóch ławników delegowanych pełnomocnictwo , celem zastępywania go we wszelkich sprawach *). Następnie mamy o nim wzmiankę z roku 1502 29 30 31). Wreszcie ostatnim i najważniejszym, dokumentem spisanym własnoręcznie przez niego, jest testament, który r. 1534 złożył do akt ławniczych i z którego dowiadujemy się, że jest ławnikiem wyższego prawa, i że majątek, do którego należy dom w ulicy Grodzkiej, przekazuje żonie Magdalenie, tudzież synom i córkom. Testament zo-stal potwierdzony roku 1538, a otwarty po jego śmierci r. 1540.

Księga cechowa nie wspomina o Macieju Stwoszu, choć jego zasobność majątkowa świadczy za rozwiniętą działalnością, wyjaśnienie w tym względzie dają nam własne słowa Macieja: Ych Mathis Stoss a der Schwab ais mail mych nent hyr czw lani, a zatem jeżeli go w Krakowie, według jego zeznania, zowią Schwobem, pod tern nazwiskiem wypadnie robić za nim poszukiwania. I rzeczywiście znajdujemy imię złotnika Mattis Swab, Schwab, Swob i Schwob wielokrotnie zapisane. Jego znaczenie w cechu jest bardzo znaczne i znajduje niezwykły mir między bracią złotniczą, skoro w niezwykłej liczbie lat, bo 1488, 1494, 1495, 1503* 1504, 1506, 1508, 1511, 1513, 1517, 1518, 1520, 1521, 1522, 1523 i 1527 r. bywa obierany cechmistrzem '). Takim mirem i uznaniem nie cieszył się żaden ze złotników owoczesnych. Ze względu na ważność tej postaci uznajemy za potrzebne zacytować nazwiska i uczniów Macieja Stwosza:

R. 1483 przyjął on na naukę 6 letnią Mattisa bez wymienienia nazwiska. R. 1489 przyjął na naukę 6 letnią chłopca imieniem Boregk z Ryńska. R. 1491 przyjął na naukę 6 letnią chłopca imieniem Kunze Wolf. R. 1495 przyjął na naukę 7 letnią chłopca imieniem Stenczel von Tarnów. R. 1499 przyjął na naukę 6 letnią chłopca imieniem Scząnny des Sencze son (może Szczęsny syn sędziego ?). R. 1513 przyjął na naukę 6 letnią chłopca imieniem Połl fun Kassa (Kaszów, Koszyce). R. 1517 przyjął na naukę 8 letnią chłopca imieniem Michno des byscupen son von Swarzdorf (Czarna

') a. 1.

wieś pod Krakowem). R. 1519 przyjął na naukę 6 letnią chłopca imieniem Matis des andres ruszels son von Schwschyss. R. 1527 przyjął na naukę 3 letnią chłopca Stenczel von lyblin ').

Przemianka S z w o b będzie się odnosiła do ostatniego miejsca pobytu Macieja Stwosza, zanim przyszedł do Krakowa, na okoliczność tę zmian nazwisk zwrócił uwagę w swej rozprawie Dr. Kaw-czyński i w ten sposób ją wytłomaczył. Rzeczą jest prawie niewątpliwą, że nasz złotnik przychodzi ze Szwabii, podobnie jak i jego brat rzeźbiarz, którego w przypisku przytoczony dokument nazywa Magister Yittiis Almanus de Norinberga *).

- *) Kc. 2. 7, 9, n, 14, 27, 34, 36, 45.

s) Dzięki uprzejmości prof. Wilhelma Gąsiorowskiego, przytaczamy tutaj iv brzmieniu dosłownem dokument, który przeglądając przed laty archiwum kościoła N. Panny Maryi w Krakowie, znalazł był czcigodny profesor między papierami różnymi.

Anno Incarnationis Domini nostri Iesu Christi Millesimo Quadringen-tesimo Septuagesimo Septimo circa festum Sancti Urbani hoc opus incaeptum est cum Consules praesidentes essent Walterus Kezinger, Ioannes Karnowski, Ioannes Theszner, Stanislaus Przedbor, Stanislaus Sigismundi, Ioannes Cle-thner, Ioannes Gawron et Ioannes Thursy. Seniores vero Consules Martinus Belze, Ioannes Wirsingk, Paulus Newburgir, Nicolaus Treydler, Iacobus Swey-dniczer, Ioannes Gerstman, Iacobus Witkowski, Marcus Thewer, Nicolaus Wolfram, Langpeter Stano, Kuncza Zarogowski, Iolian Tigil, Paulus Ber, Sefridus Betliman, Ioannes Borglc. Quorum consilio et maiori parte assensu incaepta est. — Tamen procisione illorum videlicet Nicolai Creydler Langpeter Consulum et Christopliori Rebencz de Marienborg Notarii Ci-vitatis continuata est tabula ista. Tamen omnes isti tres post incaeptum opus in brevi mortui sunt, post quos electi fuerunt Ioannes Clethner, qui proprijs negotys intentus modicum fecit, Ioannes Thurso et Ioannes Hey-deke de Damnis, Notarius Civitatis, quibus additus quidam Civis Iacobus Glaser, illi collectis cleemosinis a populo, opus continuaverunt usque ad finem. Et licet magni sumptus facti sunt ad 2808 flor., tamen de praetorio aut aerario publico nihil ęlatum est, tantum de testamento cuiusdam Fran-cisci Gleywicz dati sunt 200 flor., reliquum ex eleemosynis liominum colle-ctum est per modicum usque ad consumationem. Consumatum autem est 'opus hoc Anno Domini Millesimo ( CCCI .XXXIX circa festum Sancti Iacobi Apostoli sub Serenissimo Principe et Domino Domino Kazimiro Rege Poloniae et Friderico Episcopo Cracoriensi, eiusdem Regis lilio inclyto.

Z rodzinnych stosunków Macieja Stwosza wiemy tyle, że z pierwszej żony miał troje dzieci: Katarzynę, wydaną za krak. złotnika Hansa Salczera, zmarłego około r. 1513! powtórnie zamężną z Grzegorzem Ginterem; Stanisława, mnicha zakonu 00. Augustyanów u św. Katarzyny, i Walentego, który był złotnikiem w Krakowie. Z drugiego małżeństwa z żoną Magdaleną miał córkę Jadwigę, wydaną za Jakóba Giildensterna i Hanuchnę daną za żonę Hansowi Reicherowi.

Testament Macieja Stwosza, napisany przez niego samego, jest pełen ducha chrześcijańskiego i troski o każdego z członków rodziny, wreszcie two-

Consulibus autem praesidentibus loanne Wirsing, Ioanne Theszner. Ioanne Gawron, loanne Tursy, Sefrido Betliman, Petro Salomon, loanne Wiewiórka et Leonardo Urgestume senioribus, Paulo Newlmrgir, Stanislao Przedbor, Stanislao Sigismundi, loanne Clethner, loanne Tigil, loanne Borg, Georgio Mornsteyn, Ulrico Ieczinbergir, Georgio Lang, loanne Schults, Toanne Reguło in medicinis Doctore, Stanislao Szwarcz, loanne Beck et Adam Szwarc/,, quorum promotione et superiorum yidelicet Ioanni (sic) Thurso, loanni Notarij et Iacobi Glaser provisione diligentissima finitum est, ad honorem Dei et Beatissimae Virginis Mariae gloriosissimae, quae sit benedicta in saecula. Nullus tamen Polonus subsidia aut eleemosynas praebuerat, sed multi deridebant, putantes sine iine desistere, de quibus multi sunt etiam per Beatissimam Yirginem turbati multis adversitatibus.

Plebanus erat vir mitissimus Georgius .Szwarz Almanus, films olim famosissimi Consulis Georgij Szwarcz, praedicator Almanorum, vir clarissimi ingenij loannes Galer de Glogovia maiori, artium Magister ac excellen-tissimus praedicator verbi Dei, qui suis monitionibus multum ad hoc opus fecit.

Sacristianus autem vir Optimus Hieronymus de Wogstat Artium Magister ac Baccalaureus Theologiae. Magister autem sive artifex huius operis fuit Magister Yittus Almanus de Korinberga vir mirae constantiae et iidelitatis, cuius etiam ingenium et labor per totum Christianum Circu-lum laudabatur, cjuem et opus hoc laudat in perpetuum. Haec, ego Iannes Heydeke de Damnis Notarius Civitatis pro perpetua memoria scripsi.

Descriptum ex charta in pergameno scripta, quae Feria Ouinta antę Dominieam ludica anno 1533, quando purgabant Ecclesiam, in una pixide inventa est.

rzy nowy a ważny przyczynek do rozjaśnienia dziejów tej nadzwyczaj wybitnej rodziny artystycznej. Testament rzuca nam silne światło na postać brata wielkiego rzeźbiarza i stawia go pod względem strony moralnej charakteru wyżej od tamtego. Twardą pracą dobija się niezależnego stanowiska, liczy skrupulatnie każdy wydatek, a gdy nawet dotyczy jego zięcia, ubezpiecza swoje pretensye na jego domu, które rosną do sumy 200 złotych, biorąc z nich procent 6 grzywien. Synowi Stanisławowi wyznacza najmniejsze dożywocie, bo, jak powiada, na mnicha, który ubóstwo zaprzysiągł, jest to zupełnie wystarczające. Z syna Walentego, którego

Kod. bibl. Jag. Xr. 107, str. 67, podaje tenże sam dokument w języku polskim, w następujacem brzmieniu:

Robota y koszt ołtarza wielkiego v Panny Mariey w rynku.

Roku od wcielenia Pana naszego Jesu Christa Tysiącznego Czte-rysetnego siedemdziesiątego siódmego, około ś. Yrbana ten obraz robić poczęto. Na ten czas Rayce siedzący byli: Walter Gezinger, Jan Karnowski, Jan Teszner, Stanisław Przedbor, Stanisław Zygmuntowie, Jan Clethner, Jan Gawron, Jan Tursy. A stara Rada zaś, Marcin Bełza, Jan Wirsingk, Paweł Newburgir, Mikołay Creidler, Jakob Sweidniczen, Jan Gerstman, Jakob Witkowski, Marek Theuz, Mikołay Wolfram, Langpeter Stano, Kuncza Zarogowski, Jan Tygil, Paweł Ber, Sefrid Bethman, Jan Borgk, których radą y zezwoleniem robić zaczęto. A wszakze osobliwie tego doglądali, Mikołay Creidler, Langpeter Rayce a Chrysztoph Rebencz z Mariemborgu Pisarz Mieyski. Ale ci wszyscy trzey po zaczętey robocie w krótkim czasie pomarli. Po których zaś na to wybrano Jana Clethnera, który się własnym gospodarstwem zabawiwszy niewiele sprawił, Jana Tursa, Jana Heydeka Pisarza Mieyskiego, do których przysądzono iednego mieszczanina Jakóba Glasera, którzy nazbierawszy od ludzi jałmużny, toż dopiero robotę zaczętą prowadzili aż do końca. Aczkolwiek wielki koszt vczynili, bo 288 złotych, wszakże z Ratusza ani z skarbu pospolitego nic nie dano, tylko na testamencie odliczil był niejaki Franciszek Gleywicz 200 złotych. Ostatek z Jałmużny od ludzi nazebrano potrosze aż się nazbierało. A dorobiono tego obrazu roku Pańskiego 1489, około święta Jakuba ś. za czasów Kazimierza króla Polskiego, a Fryderyka Biskupa krak. tegoż króla syna. Rayce na ten czas byli, Jan Wirsing, Jan Theszner, Jan Gawron, Jan Tursy, Sefrid Bethman, Piotr Salomon, Jan Wiewiórka a Lenard Vngestam. A stara Rada, Paweł Newburger, Stanisław Przedbor, Stano Zygmuntowie, Jan Clethner, Jan Tygil, Jan Borg, Jorek Morstein, Ylrvk Jecinbergir, Jorek Lang, Jan Schultz, Jan Reguła Doktor w Le-wykierowal na złotnika, niemiał pociech}", bo zadłużony poszedł do turmy, aż póki ojciec nie spłacił wszystkich dłużników, to znów później zapadł w chorobę, która przyniesiona niedawno z południa w straszliwy sposób grasowała ówcześnie, z której po trzech łatach, opuszczony od wszystkich, prócz ojca, ginie marnie.

W ostatniej swej woli oświadcza Maciej Stwosz, że nikomu nic nie winien, oprócz Bogu Najwyż-karstwie, Stanisław Swarcz, Jan Eeck y Jadam Swarz. Za których staraniem y onych com je wysszey pomienił, to jest Jana Tursa, Jana Hey-deka pisarza, i Jakóba Glasera pilnym doglądaniem dorobiono. Na cześć Panu Bogu y naswiętszej Pannie Mariey, która niechay będzie błogosławiona na wieki.

Na to żaden Polak nic nie dał ani Jałmużny, ani żadnym ratunkiem nie ratował, y owszem się ich wiele naśmiewało, tak mniemając, że się to skończyć nigdy nie miało, z których wiele rozmaitymi frasunkami przez naświętszą Pannę byli nawiedzeni.

Plebanem na ten czas hył cnotliwy człowiek Jorek Sworcz Niemiec, nieboszczyka Jorka Swarcza Rayce syn, Kaznodzieja Niemiecki człowiek mądry. Jan Galar z wielkiego Głogowa w naukach Mistrz, a prawie naprzednieyszy kaznodzieja, który swroim pilnym napominaniem do tego niepomału dopomógł. Zakrystianem człowiek dobry, Jeronym z Gwostatu w Naukach Mistrz y Bakałarz w Piśmie ś.

A mistrz abo rzemieślnik na tę robotę był Mistrz Witt Niemiec z Noremberga, człowiek stateczny i dziwnie pilny y życzliwy, którego rozum y rohota po wszystkiem Chrześciaństwie z pochwałą żywota, którego też y ta iego robota zalecała na wieki. Tom ia Jan Heydek de Dammis Pisarz Mieyscki na wieczną pamiątkę napisał.

Wyjęto z karty pargaminowey, która iest w puscze nad wielkim ołtarzem kiedy kościoł śmiatano".

Ambroży Grabowski wydrukował nieco odmienne tłomaczenie polskie w 3 wydaniu Kraków i okolice r. 1836, z opuszczeniem niektórych ustępów, również zakończenie jest u niego odmienne, gdyż dodane są słowa: „Anno salutis 1585 die 12 Aprilis wiepieszalem ja tho sobie ot X. Jacubn Sakristianau.

Skądby jednak Grabowski zaczerpnął ten odpis nie powiada.

Czyniąc zadość prawdzie historycznej, podajemy dokument w całej rozciągłości, zauważyć przytem musimy, że zabarwiony on jest aż nadto widocznie nienawiścią do Polaków, a może w szczególności do szlachty polskiej, że, czytając go, krzyżackie pochodzenie Jana Heydeka, ani na chwilę nie da się zapomnieć i jego świadectwo wygląda raczej na pamflet wymierzony przeciw Polakom, niż wiarogodny dokument, dlatego też w swoim czasie zastanowimy się głębiej nad jego znaczeniem.

szemu, któremu winien wiele i zdaje się Jemu na łaskę i poleca miłosierdziu, pragnie zaś być pochowanym w kaplicy złotniczej. Mimo że żyje z drugą żoną przeszło lat 40 (więc ożeniony raz drugi około r. 1494), bierze rzeczy po ludzku, przewiduje przypadek jej powtórnego zamążpójścia i w tym razie pozbawia ją prawa zarządu domem i pozostawia jedynie majątek ruchomy. Dom, w którym mieszka, położony jest przy ulicy Grodzkiej; do jego kupna, powiada Stwosz, przyczyniła się głównie jego żona Magdalena wraz z swymi przyjaciółmi.

Żałować wypada, że mamy przed sobą odpis, a nie oryginał testamentu, a to głównie ze względu na jego pieczęć, której używał. Na jej podstawie dałoby się wreszcie stwierdzić ostatecznie, czy jego imię i znak, wiążą się z dziejami drzeworytnictwa ? Ale Maciej Stwosz był ławnikiem, to też spodziewać się można, że wcześniej czy później znajdzie się w aktach krakowskich jej odcisk, który zapewne niejednokrotnie robił w ciągu swojego długotrwa lego żywota.

Oto testament:

Judicium oportune bannitum feria (Juarta post Domi nicam Misericordia.

Dywayll der Erszame Matis Schwob, des eberstenn rechts Shepp, bey seynenn lebtagen, nach j'nhalt unse-res buclis, ani fraytag nach Epiphaniarum1), ym 1534 yar, seynn vorschlossenn Testament vnnd damach ani fraytag yigilia Margarethe “), jrn 1538 yar, des selby-genn Testaments erklerung, bey ynnss eynngelegt liatli, darynn dann seynn ordinacionn vnnd leczter wylle, be-grj'ffen yst, vnnd darnebenn dem gerichtsampt Yollunn-liche gewaltt vorlj'henn, nach sejmem todtlychenn ab

■) <) stycznia. 2) 12 lipca.

sterbenn, wo er derweyll nicht eyn ander ordination ge-macht hette eynn solches czw offnenn, vorleszenn, vnd yn dye bucher czuuolczyhenn. Dorhalbenn das wyr seynem wyllenn alszo mochtenn nachkomen, auch ynn bey weszenn vnnd auff beger valtyn Schwob seynes Enkels vnd Catherine seyner tochter, habenn wyr vor-byllich erkannt, und angesehenn, solliche Testament czw offnen verleszenn vnnd ynn dye bucher czu czyhenn vnnd brynngenn, lauttenn bayde vonn wortt czw wort, wyr hernoch volgett.

Das erste.

In namenn gotis, Nach dem vnnd uns dye schrifft lernett; das wyr nichs nytt gewyssers habenn, dan den todt vnnd nj'tt wyssenn, wen der auff vnns komen w)‘rt, Darumb mach ych Matis Stoss ader Schwab, ais man mjmh nent hjw czw lant, goltschmid, vnd burger czw Krokaw, meynn Destement-vnd lecztenn wjdlen, m}'tt meynem propper vnnd wolgewonem gut, das myr der alle mechtige gott vorlj>chenn hatt, vnnd myt meyner sauer arbait erarbett hab, das meynn aj>genn j^st, vnnd myr vonn nement anngeerbett 5>st> noch angestorbenn 5"st, calleynn auss der hylffe des allemechtigenn gottis, erwor-benn habe, wellende dass kaynn kryegk nach czwjTracht, wer nach meym todt, czwysschenn meynenn kynndernn, vonn der erstenn hausfFrauenn, vnd der ander hausfFraw, Szo mache ych selber ejmn dellunge, mytt meynenn giitdernn bewegliche vnd vnbewegliche wj^e dye mogenn genant werdenn, nichts nicht aussgenommen auff der erdenn, unnd das alszo gehaldenn werdenn, an wyder-redt yr ka5‘rnes meschenn auff der erdenn, ais hernach volgt, dan ych hab mych wol darauff bedacht, das ykdi nymancz ken kyrch wyli dan, ab gottwyll, eym yczlichem was ym gebiirt, nach meyner erkenntniss, czw nemenn nach ma5vnem todt.

Item czu dem erstenn, szo beffell ych, dem alle-mechtige gott, vnnd Maria seyner l}’benn mutter, vnnd dem ganczenn hy^mely^schen her, mey‘nn sell, ynnn sej^nn gettach hent, und den leychnam der erdenn, czw Sant francisci, ynn der Goltschmidt kappell, da czw ruhenn unnd czw lygenn.

Damach so bekenn ych, das ych Cathreynn meyn tochter aussgebenn hab, czw dem erstdenn man Hans Salcz, vnnd mich kost a u ff dye czeytt, dye aussrichtunge, byss ynn dye yirthalb hundert gul derm, mytt der hoch-czaytt, er mer dan minder, vnnd sye hatt eymgenotnen 25 guld. meynss gelts, ais sye woli weyss, nach yres mannes Hans Salczenn todt, das yst mytt meynem wyllenn geschehenn, y'm Jar 15I3-

Damach hatt sye gewont y-nn dem hausse auff der daubenn gassenn, das myr dye helfft rorrecht yst, von dem hans Salcz, j^nn czway hundert guldenn, mj^tt dem heytygenn man, vnnd man szolt mj;r gehenn, vonn meyner helfft 6 mark czins, annhebennt vonn der yar czaił 1513 alle yar das yst nytt geschehenn, bys her auff dye czayt hab ich yr yn dem gefolgt, vnnd habenn ynn yr czugeschribenn, vonn der vrsach wegenn, ess was will krygk czwischenn yr vnd yrem man, vonn der kynder wegen, dye yr man hat gehaldenn, ronn dem erstdenn man Hans Salczenn, macht der czins byss ynn dye czwey hundert guld. Szo gebe ych yr, noch darczw, dye myr vorschrybenn synnt, auff dem selbenn halbenn haus Hans Salczen, darmj^tt szal sye rorgenugt seynn, auff dell, vonn beweglichenn vnnd vnbeweglichenn, wye dye mogen genant werdenn auff erdenn, nichts nytt aussgenomen, von meynen giitternn, vnnd sye szoll das vonn myr czw danck annnemenn.

Unnd meynn szonn, der her Stenczell der mynch, des ordenn czw Sannt Catherina, dem geb ych, dy^e anderhalb hundertt guldenn, czw ł/2 schockenn, dye myr yorschryeben synt auff dem hauss, da Simon tischler 5'enenn wontt, an der eck kegenn sant Peters kyrchenn vber gelegenn jrst vnnd my'r dar5?nn dye helfft rorraicht, 5'st auff wyder kauff, und er szali denn czins dorauss nemenn, Ynnd man szal 7ł/2 guld. alle y^ar daruenn gehenn, Vnnd szal den czins czu halbenn yarenn czalenn, dy'e hefft auff osternn, Ynnd auff Michaelis, Ynnd wer es sach, das er, er sturb, szo szoll das gelt komenn auff meynn tochter Catherina, vnnd auff des Yaltenn meynes sonn kynnder, dormyt soli er Yorgenugeth sey'nn, vnn allenn meynen gitternn wye dye genant seynnt, beweglich vnnd vnbe\veglich dann er kost mych nytt wenig, dy5wayll er ym kloster yst vnnd er dann er ymn das kloster kumen yst, yst gnuck auff eynn mynich, der armutt gelobeth hatt, Vnnd er myr czw gesagt hatt was ich ym geben wyrt, das czw danck annemenn

Vnnd Valtenn meynn szonn, kost mych vyll dye czeyt dye er gelebt hatt, vnnd auff ynn gelegt hab, vnnd ym geben hab, vnnd vor ynn beczalt hab, da er auss der Schultt kamer quam, da hab ych alle schultt vor ynn gar beczalt, Vnnd damach ynn seyner kranck-haytt, ym gebenn hab, auff arczney, vnnd czw der schmir, vnnd ynn hab auff gehaldenn, yrber drey y'rar ynn der krankhayff, auff mej’nn geltt, ais gangen yst bys ynn dye erdenn, Vnnd vonn yderman war rorlasszen, kost mych woli byss ynn dye 600 guld. Szo geb ych noch dorczw annderhalb hundert guldenn, seynenn kyndernn annstatt yres vatter, czu 1/a schock:, dye szoll eynenn gebenn werdenn, auss meynenn giittern, dormytt szollenn sye vorgenugett seynn auff yr tayll, vonn allenn mayvnen, gutternn, beweglich vnnd \ nbeweglich, wye dye mogenn genant werdenn, auff erdenn, nichts nicht aussgenomenn.

Item darmitt sollenn dye erstenn kynnder abge-tayltt seynn, von meynenn gutternn, dann ych hab nichts nicht mytt yffer mutter genumen, dann eynn wenig hauss gerett, vnnd darumb szo hab ych dj^e erstenn kinder, vonn der erstenn hausfrawenn abgetaydtt, my'tt meynem gutt, das.sye nicht \orczogenn wordenn, yrm der tay-lunge, den dy>e annder k\vnnder, myvssenn harrenn yr tayll, bys czw der mutter todt, damach szo szollenn sy yr taylung nemenn.

Item Ynnd y^ch hab Hedwig meynn dochter auss-gebenn czw dem Jacob Guldysternn, dye kost mych, dye aussrichtung, dritthalb hundertt guld., mitt der hochczait, Ynnd hab yr gebenn, czway hundert guld. bar geltt czw dem man, yn dye hentt, darmytt sollenn sye styli stenn, dye weyll, dye mutter lebett.

Item Ynnd meynn tochter, dye Hanuchna, dye hab ych auch aussgebenn, dem Hans richer, Ynnd yr gebenn eyn ausrichtunge dy^e mich kost y-ber 270 guld. mytt der hochczait, vnnd och yr gebenn 200 guld. bar geltt, czw dem man, darmytt szal sye stjvll stehenn, dy weyll dye mutter lebet, vnnd sollenn keynn erb das nicht vor-dernn vonn yrer mutter, djm weyll sye lebt.

Item Ich hab Magdalenenn mejfner hausffrauenn, vnnd vormach j^r, daussent guldenn czw halbenn scho-ckenn, czw vorauss vor yre morgen gab, vnnd vor yrenn denst denn sye dyss lannge czait getann hat, yber dj^e 40 yar lange, bej' m j>r, dye rormach j’ch yr, a uff mej'm haus, alf der burgkgassenn gelegenn, do jmh jmenn wonn, rnj'tt yr heytt, Ynnd djve besserunge ann dem selbenn mejmi hauss, dye geb ych Hetwygenn vnnd der Hanuchna mejmenn czwajfenn kindernn, czw habenn mytt der ways, Magalenn mejrnn haussffraw szal dye her-schafft darynnenn habenn, dyrwajdl Ynnd sye lebt, Ynnd das gancz haus genjvssenn Ynnd gebrauchenn, Ynnd denn nucz nemen darauss, ann rorhjmnderunge j*rer lcynnder.

Item Das j'st dye vrsach, das jrch das hauss hab kost Ynnd er kryegt, Yonn jhrem nachenndenn sejmt, Ynnd umb eynn czjrmljfch geltt, myr das gegunt hatt, vonn meyner haussffrauenn wegenn, dye hatt mj^r darczw geholffenn, mytt yrenn ffrejmndenn, sunst wer ych nicht darczw komen, darumb wyl jvch och das, das hauss bey j'r, vnnd bey j'renn czwaienn kjmndernn szoll bleybenn, \ nnd j^ch das byllich thonn szali, vnnd ych dye annder kynnder, mytt anderm dye mich vil kostenn, \ nnd begabt hab, gegenn dem, das jmen keynn kyrcz geschicht, Ynnd abgetaylt hab, nach meynem hechstenn Yormugenn Ynnd erkantnusz, Ynnd sollenn das czw dannck annnemenn, dan dj'e kj'nder mussenn noch har-renn, byss czu der mutter todt, dann ych hab mych woli darauff bedacht, Ynnd Madlenn szol das hauss ynn baw haldenn, nytt czu schadenn.

Item A^nnd ych geb Madlenn mej:ner haussffraw alles darczw das ym hauss j\st, nichts nicht aussgeno-menn mj-tt was namenn das es mecht genant werdenn, auff der erdenn, das szal sye gar behaldenn, Sunder sye szoll dar Yonn gebenn, Valdenss kyndernn dye annderhalb hundert guld., dye ych jnenn gemacht habe czw gebenn, Ynnd dye begrebnusz auch auszrichtenn, mytt kayner hoffart numend schlecht, vnnd sye szali nernent kajam antwortt weyter Yorpfflicht seynn noch kaynn rechenn Schafft, czw thonn, Sunder das szoll sye aussrichtenn, dass ych beffolenn hab, dann sye hatt myr das helffenn gewynnenn dysse czait vnnd hatt myt myr vor gutt genomen, wye ych hab gewolt dorumb szali sye das genj^ssenn.

Item Vnnd wer es sach das sye ann anaerenn man nem, szo sol sy keynn herschafft mer nytt habenn vnnd soli mytt dem vorgenuget seynn das ych yr gebenn hab, ynn der farendenn habe vnnd yre kynnder seynt yr nichts nicht vorpfflicht czu gebenn sy soli ann dem gnuck habenn, das sye ynn der handt hath, vnnd der gancze hawssrath soli, bey yr bleybenn, dann es yst das merer tayl, vonn yr ynn pracht vonn yrer mutter.

Item Madlenn meynn haussffraw soli nichts nytt mechtig seynn czw entwenndenn, vonn yrenn kynndernn jmen czw schadenn allain czw genyssenn, vnnd czw ge-brauchenn, dye weyll sy lebt vnnd eynn wytwe bleybt, von dem haus sol sye nichts nitt entwendenn ynn kay-ner wayss.

Item Och szo bekenne ych, das ych nement nychts schuldyg bynn, denn dem allemechtigenn gott, dem bynn ych vyll schuldyg das bekenn j%ch, auff seynn gottliche genad vnnd barmherzickajAtt.

Item Das yst meynn Testament vnnd leczter wyli, dass ich hye geschrybenn hab, mytt meyner aygenn hanndt schrifft geschrjż^ebenn hab, vnnd geennt am dyn-stag vor Elizabeth, mytt wolbedachtenn mutt gemacht hab.

Das Ander.

Ich Matis Stoss, denn mann hyr nennet Schwob, Burger vnnd goldtschmidt czu Kraka, betrachtennd vnnd stetigs vor augenn habennd das n\;chts gewysser yst, dann der todt, vnnd nichts vnngewj>ssers dann dy stundt des todes, dormyt der selb mich nicht ynnersten-hennlich yberfall, so yerordnen ich diesenn meynenn leztenn wyllenn, noch bey gutter yornunfft vnnd ge-sundem leyb, noch gelchgennhait meynes alters, wye ich wyli vnnd beger, das man es halttenn soli, noch meynem todt, mytt meynenn verlossenen guetternn, sye seynn beweglich, ader vnnbeweglich. So behaltt ych myr doch beuor dye macht vnd gewaldt, dyss meynn Testament vnnd letstenn wyllenn czuuorenndernn vnd vor-kerenn, y"'nn aynem, ader meher artickelnn, ader gar annderst machenn, noch meynem wydlenn vnnd wol-geffallenn.

Erstlich so hab ych vnngeferlich vor drey yarenn, eymn Testament gem ach t, myt meymer e5'gennhandt ge-schrybenn vnnd fiir das recht gelegt, hyvr auff dem Rathhauss, czw Craka, das dann bestetigett yst, das szelbyge meyn Testament bestetige ych, yecz abermall, wyl das dassc4by's pundt vnd krafft habenn soli, ynn allenn artickelnn vnnd clauselnn, wye dann dasselb ge-macht vnnd beschryebenn yst.

Ithem dye weyll yvch ynn dem selbenn meynem Testament, Magdalena meyner hauss ffraw der gott genode, gebenn hab, dy5e herschung ynn meynem hausse, vnnd sunst allen haussrath, vnd annder, das meynn, das dary’nn erfundenn wyrdt, wye es mag ge-nant werdenn, dorum sye dan auch wyderumb hat sollenn awssrichtenn, wye ym selben Testament be-gryffenn yst, vnnd klar aussgedruckt. Ynnd es aber der allemechtig Gott alsso geschickt hott, das er Magdalena meyne haussffraw, er dann my^ch aus dy^e-senn yvamerthall gefordert hott. So wyvll yvch vnnd be-fylch, das meynn czwo tochtern, dye ycli mytt yr ge-habt hab, Hedwy'g Jacob (iuldinsterinn, vnnd Anna Hanns Reichers eliche haussfifrawenn, ybcr das so ych y'nenn, ais dye pesserung auff meynem hausse, dorynn ych yecz wonn czu Craka, vormacht hab, alles das ffol genn szali, was ych yrer mutter Magdalena, der gott gnod vormacht hab, ynn allem dem, es sey beweglich ader vnbeweglich, wye es benandt werden mag, nichts ausgenomenn, dan sye bryd solichs Erbenn vnd nemen sollen, das yr mutter solt genomen habenn, auch wy;der daruon czalenn wye vor ym erstenn Testament be-meldt yst.

Item Wye ynn meynem fory'genn Testament stat, das ich hob czweyhundertt guldenn, auff dem halbenn hauss ynn der thaubenn gassen, vom lians szalczer, dye selbenn zoo guld. hab ich vonn her Hans Kyrstain ffoytt czw Croka empfangen dye sollenn meynenn obstannde tochternn, verordnenn, dohynn es beschydenn yst. Inn dem selbenn meynem testament, das alszo obstannde meyne czwo tochternn, mit allem rechtenn an yrer mutter stoli tretenn sollenn, dann dye erstenn kinder kostenn mich mehr, mytt dem das ych ynenn vormacht liab, dann das ich ynn allem meynenn gutt vormacht hab, ais yr mutter mytt todt abgangenn yst.

Item. Dyrwayll auch meynn tochter Hedwig, vor-hayrath yst eynem mann, Jacob guldennsternn, der ynn seyner narung gar ab komenn yst, So szoll obgemelte meyne tochter Hedwig, keynn macht habenn, vonn dem Jhenigenn, das yr kompt vetterlich erb von myr, Es sey bewegliche oder vnnbe\vegliche girtter zuuorendern ader czu vorkauffenn, czw vorseczenn ader yrem man vndergebenn, Sonnder szoll das czw yrer vnnd yrer kynnder enthaltung behaltenn, vnnd ynn keynenn weg vonn ynen entwenden, dye weyll yr man lebt Sonnder noch seynem absterbenn, soli es yr ffrey seynn mytt czu thunn vnnd losszenn, noch yrem gefallenn.

Item Solchenn meynenn lecztenn wyllenn, czw vol-pringenn, befilch ych vnd beger, hernn Hannsenn Rei-cher meynenn aydems, vnnd meyster Jorgenn porch goldtschmidt, denn gyb ych gannczenn gewaldt, dis me5vnn Testament, alszo ausz czurichtenn wye clorynn gemeldt yst, Jch hab auch noch bej' guetter gesundhait gebettenn, denn Erszamenn hernn Cunradt Cruppeck, denn elternn, So meyne Testamentari, ader meyne kynnder, ynndert ejrnn beschwerung hettenn wyrdenn, das er yn hylfflich seynn woltt, vnnd das pest rothenn, dormytt sye bey j^rer gerechtickeytt plej^benn mochtenn, das er myr dann auch trostlich czu gesagt hat.

Des alles czw merer sycherhait, hab ych mejhin gewonlych petschyr hyr anngedruckt vnnd mytt aygner hanndt vrinderschryebenn. Datum czw Craka am fraytag noch dem Tag des fronlaychnam Christi 32) Anno 1538.

Ich Matis Stosch, den man nent Schwob hyr czw lannd, das yst meynn Testament, vnnd leczter wyli, wye oben geschr5’benn yst, das 5"st meynn hhnndt-schryfft.

Protestacio:

Coram eodem Judicio, Prouidus Yalentinus Schwob supra dicti testatoris nepos et honesta Catherina eiusdem testatoris filia per Georgium Ginter maritum ac Tutorem suum legittimum, personaliter astantcs, indixerunt et solemniter protestati sunt, se habere quod contra haec Testamento allegaturi, opposituri et contradicturi forent, competenti et oportuno suo tempore.

Sweyspolt ujednał r. 1483 dwóch chłopców ').

Swob Mattis patrz Stwosz.

IJnger Hanus z wytacza r. 1469 sprawę przed cechem, względem niedbałego wykonania oprawy miecza przez Wiązownickiego 33 34).

Weydenholzer Jorge w latach 1469 i 1472 zapisał dwóch chłopców35).

Weynrich Hanusz zapisał r. 1463 na naukę Stanisława Wilczkowskiego, a w roku następnym syna swego imieniem Nicei4).

W e y s p a u 1 zapisywał w latach 1471 —1476, trzech uczniów5).

Wyąsowniczky Johannes oprawia roku 1469 w srebro miecze6).

Wylkowsky Stenczel (Wilczkowsky) syn zdaje się złotnika, albowiem zapiska jego nauki pozwala się tego domyślać :

A. D. 1463 hot sich vorsprochen Stenczel der W i 1 c z k o w k y n son ler ior czu dynen h a n u s W e y n r i c h e n 4 ior kung off margaretha 7). Widzimy stąd, że matka oddaje go do nauki, po wtóre ma ją odbywać. tylko lat cztery.

Między r. 1483 i 1487 trzy razy jako mistrz zapisywał Wilkowski chłopców ').

Wytko niezawodnie Wojtko, ujednal chłopca r. 1469 ') porównaj Woitke.

Witkowski Wacław został r. 1485 obrany starszym cechowym 36 37).

Woitke (Wottke) w latach 1474 do 1497 zapisał w cechu pięciu uczniów, między nimi Stanisława Stwosza 38).

W olfgang w czasie od 1494—1496 r. cztery razy zapisywał uczniów, w roku 1498 oddał, syna swego Piotra do złotnika Hanusza Preyssa na naukę. Umarł około r. 1500, wdowa po nim prowadzi dalej rękodzieło i w latach 1500 i 1501 zapisuje dwóch chłopców na naukę u siebie 39).

Wunschelberg Pawi (Wynscholburg, Wun-schelburg, Wanscholberger, Wonschelberger) w czasie od 1469 do 1487 trzy razy zapisywał chłopców na naukę40). Starszym cechowym był roku 1484 i 1486 41). Por. Monsthelberg.

Z a 1 c z e r patrz Selczer.

Zatorski Georgius (Jorge Satorski, Sator-szky, Satdorki, Zatorszki). Od r. 1499 do 1515 wyjednał ośmiu chłopców na naukę42). W roku 1514 był starszym w cechu 9).

6) Kc. 6.


7l Kc. 2.


Zymerman patrz Czymerman.

Nie cytujemy w spisie niniejszym złotników, których czynność już w XV wieku jest prawdopobną, ale na co dowodów piśmiennych brakuje. Podajemy poniżej listę złotników zmarłych, których ręka pisarza cechowego wypisała. wszystkich w r. 1478; podajemy ich w tymże samym porządku, bo prawdopodobnie lista była pisaną w kaplicy cechowej u 00. Franciszkanów i w miarę, jak złotnicy umierali, imiona ich zostawały7 dopisywane, aż gdy pergamin zniszczał, łub stał się mało czytelnym, pisarz ją przepisał. Gdy się uda odnaleść datę śmierci kilku z listy7, będzie można i o czasie działalności innych bliżej wnioskować, domyślać się można, że nazwiska sięgają początku wieku XV.

1478. ')

Item vor dy zelen dy do auss dem myttel der goltsmyt vnd der bruderschafft vorschyden seynt. 38 43 44 45 46 47

7.    Item vor hannes Reymans zon żele vnd seyne fraw.

8.    Item von Steczel Reymans żele vnd seyne fraw.

g. Item vor mathis engel żele vnd seyne

fraw.

i o. Item vor franczken żele vnd seyne fraw.

11. Item vor hannes pherth żele und seyne

fraw.

12.    Item vor den polneschen merten żele vnd vor zeyne fraw.

13.    Item vor den polneschen Jan żele vnd vor zeyne fraw.

14.    Item vor peter bogner żele vnd vor zeyne fraw.

15.    Item vor lytuyschen Jan żele vnd vor zeyne fraw.

16.    Item vor Niclos Rosznyczer żele vnd vor zeyne fraw.

17.    Item vor Jocob eyszengraber żele vnd vor zeyne fraw.

18.    Item vor niclos lubart żele vnd vor zeyne fraw.

19.    Item vor hannes schurlyng żele vnd vor seyne fraw.

20.    Item vor hannes mawl żele vnd vor zey ne fraw.

21.    Item vor jelcze żele vnd vor zeyne fraw.

22.    Item vor hannes lwbart żele vnd vor zeyne fraw.

23.    Item vor Jerge behem żele vnd vor zeyne fraw.

24.    Item vor mathis żele vnd vor zeyne fraw.

25.    Item vor clawsen żele von der sweyt-

nycz.

26.    Item vor Jankowycz żele vnd seyne

fraw.

27.    Item vor maternen żele und vor seyne

fraw.

28.    Item vor Jerge Reyssen żele vnd vor seyne fraw.

29.    Item vor J erg en zeynen zon żele.

30. Item

vor

Greg

er pherth żele

\nd

vor

zeyne fraw.

31. Item

vor

pawi

b r e n n e r żele vnd zeyne

fraw.

32. Item

vor

fette

n Henrych

żele

vnd

vor

zeyne fraw.

33- Item

vor

ny cl 0

ss brenner

żele

vnd

vor

zeyne fraw.

34.    Item vor hannes zeyn bruder żele.

35.    Item vor nycloss schwltys vnd seyne

fraw.


36.    Item vor woytke moler żele vnd vor seyne fraw der do eyn mytbruder gewest yst.

37.    Item vor Stanislao sprepywrk żele.

38.    Item vor Wenzel der polneschen merten zon żele.

39.    Item vor valten von cleesz żele.

40.    Item vor Stanislao woytken bruder

żele.

41.    Item vor vor zeyne fraw.

42.    Item vor

43.    Item vor

44.    Item vor

45.    Item vor

fraw.


nyclosz popchen żele vnd

m y c h e 1 żele vnd zeyne fraw. Clemens gayko żele.

Symon żele vnd zeyne fraw. hannes keler żele vnd seyne

46.    Item vor mathis brennner żele vnd seyne fraw.

47.    Item vor andryaszko żele vnd. seyne

fraw.

48.    Item vor wayszpawl żele.

49.    Item vor marczynk żele.

50.    Item vor Gregr von preyszen żele.

51.    Item vor mathis Czeczweszer gewest yst vnd vor zeyne fraw.

52.    Item vor erasmus żele der do der kynigen kemerer gewest yst.

53.    Item vor hannesz czymermansz żele.

54.    Item vor hannesz mayerer żele der ej n mitbruder gewest yst.

55.    Item vor pawi apteker żele vnd vor seyne fraw.

56.    Item vor hern Jocob pry ster żele der do des sprepyurken zon gewest yst.

57.    Item vor wlrych lang żele der do eyn seydenhaffter gewest yst.

58.    Item vor hannes zelczer żele.

59.    Item vor hern cloywm der eyn pryster gewest yst vor seyn żele.

60.    Item vor fyczensz żele der eyn moler gewest yst vnd eyn mytbruder.

61.    Item vor nyclosz kunrat żele.

62.    Item vor melcher żele.

63.    Item vor nyclosz Crygler żele vnd zene frav.

64.    Item vor woytek żele.

65.    Item vor paul apteker żele vnd zeyne

fraw.

66.    Item vor peter schyp żele der kynygen kemerer gewest yst.

67.    Item vor hannes apteker żele.

68.    Item vor mathisken żele.

69.    Item vor florian żele der eyn zeyden-haffter gewest yst.

W nagłówku spisu powyższego wyraża pisarz, że wymienieni w nim są zmarli ans dem Mittcl der Goldschmiede und der Bruderschaft, wyraźnie więc wskazał, że nazwiska odnoszą się tak do należących do cechu złotników jak i bractwa kościelnego. W XVI wieku zanika zupełnie ta różnica między znaczeniem wyrazu bractwo (eonfraternitas, Bni-derschaft), który wyłącznie służył na określenie kor-poracyi religijnej, a cechem (Zeche, Innung, Mittcl, Zunftcontubernium), i już widzimy na pieczęciach użyty wyraz pierwszy, zamiast drugiego.

Złotnicy krakowscy, podobnie jak i inni rękodzielnicy utworzyli bractwo kościelne w kole zam-kniętem cechu, prawdopodobnie już w pierwszej połowie wieku XV, jeźli nie wcześniej, a według przywileju z r. 1472 mieli pod wezwaniem ś. Eligiusza własną kaplicę. Jak mówią Kra 52, 56, 57, 59, 60, 66 i 69, bractwo złotnicze przyjmować się zdaje w razach wyjątkowych także ludzi, tak zwanych braci stołowych, z poza obrębu cechu. Nra 36 i 60 zawierają imiona malarzy. A lal arze dostarczali złotnikom pomysłów rysunkowych do ich utworów, a odwrotnie zlotarze (Goldsehldga), którzy należą jeszcze wówczas do cechu złotników, klepali dla nich pozłotę do tła obrazów. Nra 57 i 69 dotyczą hafciarzy. Hafciarze od złotników brali złoto ciągnione czyli nitki złote do haftów. Znajdujemy w obu razach interesa wspólne, które łączyć mogą wymienione osoby z cechem złotników spójnią potrzeb rękodzielniczych. Co się tyczy księży, to Nr. 56 odnosi się do syna złotniczego, Nr. 59 może się tyczyć kapelana cechowego, Nr 52 i 66 odnoszą się do pokojowców królowej, prawdopodobnie Elżbiety. Przy Nrach 55, 65, 67 wyraz npteker prawdopodobniej oznacza nazwisko jak zatrudnienie, gdyż w przeciwnym razie powinno być analogicznie do innych der ein Apoteker gewesen ist. Reszta imion odnosi się niewątpliwie do złotników ').

J) Uwaga: Do 1. 2. Stanislaus aurifaber Oczko de Cracovia był r. 1417 we Lwowie (W. KOZIŃSKI, Lwów star. 1, 49).

Do 1. 5. Albertus aurifaber de Cracovia także Olbrickt goltsmed, w r. 1411 wynajął we Lwowie miejską topnię srebra (tamże).

Do 1. 17. We Wrocławiu znanym jest r. 1401 złotnik im. Jacobus Ysengruber, zdaje się ten sam. W takim razie wszystkie trzy daty wskazują na okres pierwszej ćwierci wieku XV.

Do 1. 28. We Wrocławiu pracuje r. 1477 złotnik im. Hans Rewsse, może w żadnym nie pozostający stosunku pokrewieństwa ze złotnikiem krakowskim (do 17 i 28 zob. Zeitschr. d. Ver. f. Gesch. u. Alt. Schlesiens V, 345. 352)-

Do 1. 35. W wieku XVI żyje w Norymberdze złotnik Grzegorz Schultes, który r. 1553 robił z polecenia Albrechta, ks. pruskiego, klejnot dla Katarzyny, żony Zygmunta Augusta, za złot. 900, zaś dla biskupów i dworzan królewskich podarunków w wartości zł. 327. A. GRABOWSKI. Mozaika z -wiadomości starożytniczych. Biblioteka -warsz. 1855, T. IV, 75.

Do 1. 45. W Strassburgu żyje r. 1462 złotnik im. Sebold Keller (por. Gerard Les artistes de V Alsase II, I91).

Do 1. 49. Zda się być głowa rodziny Marcinków, którego prapra-wnulca może wypadnie w XVII stuleciu szukać w złotniku hiszpańskim Estanislao Martinez.

Po wykazaniu jak licznym byl cech złotników krakowskich i jak znakomitych liczył w swem gronie przedstawicieli, wracamy, kończąc naszą rozprawę, do pacyfikału sandomirskiego.

Złotnicy polscy w drugiej połowie XV w. żywo pracują nad wyrobem bogatych sprzętów kościelnych. Tak naprzykład wiemy, że złotnik lwowski Augustyn robi dla kościoła sokalskiego monstrancyę z g grzywien srebra '), Jakób z Poznania wydconuje r. 1494 relikwiarz na głowę ś. Wojciecha '2), a nawet w miasteczku górniczem Wieliczce, znajduje się złotnik Abraham Grochowski, który r. 1490 kuje wspaniałą monstrancyrę3), tern więcej spodziewać się można od stołecznych złotników; tu bowiem u dworu zarobek obfity i zjeżdżają do Krakowa magnaci polscy, którzy, otaczając się sami przepyT-chem, szczodrą ręką zaopatrują skarbce kościelne. Z tego też względu nie mogę się godzić ze stanowiskiem zagranicznych badaczy, jak Essenwein, Eitel-berger, Schnaase i t. p. wobec zabytków polskich, którzy przesądzając rzecz naprzód orzekli, że to wszystko, co Kraków posiada, sprowadzone zo-

J) W. ŁOZIŃSKI, 1. c* str. 50.

2)    Ks. IGN. POLKOWSKI, Katedra gnieiń. 101, tabl. 4.

3)    LEONARD LEPSZY. Skarbiec ■wielicki, Czas, Nr. 230 z r. 1887.

stało z Norymberga i Wrocławia. Pod tym też wpływem i w tern mniemaniu żyliśmy do lat niedawnych ; dopiero głębsze zastanowienie się nad zabytkami, analiza ich kształtów i napisów, przy równoczesnem skupianiu zapisków archiwalnych, wyłania powoli prawdę, której wykrycie jest celem naszym.

Z rozbioru naszego, cech artystycznych pacyfikału, wynieśliśmy to przekonanie, że powstał on w Polsce i najprawdopodobniej w Krakowie. W Sandomierzu istniał wprawdzie cech złotniczy, który r. 1590 otrzymał od Zygmunta III przywilej, ale piękność emalii i znakomitość rylca i dłuta niedo-puszczają hipotezy, któraby złotnika sandomirskiego miała na oku. Na drugie nasuwające się pytanie, który złotnik go wykonał, nie mamy odpowiedzi, jedynie zwrócić musimy uwagę na okoliczność już cytowaną, że wojewoda sandomirski J -ikób z Dębna wystawia Hanuszowi Glogierowi, lub jakbyśmy go po polsku nazwali Głogowczykowi r. 1478 list pochwalny na jego artyzm złotniczy ') musiał on mieć tego namacalne dowody, lub pozostawać z nim w bezpośrednim stosunku. Świetnym dowodem takim mógłby być pacyfikał sandomirski, który wojewoda znać musiał. Jeszcze jedna uwaga i wyjaśnienie, skąd się bierze wpływ włoski w Krakowie ? Otóż pomijając to, że już od samego początku XIV stulecia, na co zwraca uwagę Prof. M. Sokołowski, przybywają na północ mincarze florenccy, że jeden z nich, mianowicie Reinhardus jest starostą i namiestnikiem krakowskim r. 1305 2), że w latach 1393—

') Odpis oryginału, o który zwróciliśmy się z prośbą listowną do jego szczęśliwego właściciela, podamy w całości, gdy nam zostanie udzielony.

’) „Nieznany dar królowej Jadwigi, dla katedry na Wawelu w Sprawozdaniach kom. do bad. hist. sztuki, V, 29 i 30.

1397 znanym jest mincarz mistrz Monald, lub roku 1403 Szymon de Talentis '), musimy zwrócić naszą baczność na złotnika imieniem Jocob Pipetata, nazwisko, mówiące o włoskiem jego pochodzeniu. Mógł zatem Hanusz Glogier, albo sam odebrać naukę u tego Włocha, albo mieć „towarzysza" w pracowni, który jak Hanusz Czymerman, później znakomity złotnik, u Pipetaty odbył naukę, wyuczył się sztuki emalierskiej i rytowniczej, a następnie mógł rylcem i szkliwem kolorowem bogato przyozdobić pacyfikał sandomirski2).

*) Dr FR. PIEKOSIŃSKI: „O monecie14 w Rozpr. wydz. kisł. filoz. IX, 137.

2) W inwentarzu kolegiackim, spisanym r. 1552, i przedrukowanym przez prof. M. Sokołowskiego w Sprawozdaniach (t. IV, str. IV). zanotowany jest pacyfikał nic nie mówiącym opisem : Iłem crux magna lignum sanctae crucis continens, coralis circumposita, argentea et cum sedili, deaurata.

W inwentarzu z r. 1681 również znajduje się opis pacyfikału krótki: „Krzyż srebrny pozłacany, w którym się znajduje drzewo krzyża świętego. Na końcach tegoż krzyża są obrazy czterech ewangelistów, różnego koloru kamieniami i koralami przyozdobione. “ Już podówczas brakowało w nim trzech korali dwóch kamieni i ozdób srebrnych na środku. (Ks. M. BULIŃSKI, Monografia miasta Sandomierza, Warsz. 1879, str. 211).

1

') Cf. II. OTTE, Ilandbuch der kirchlichen Kunst-Archaologie, I. 183. (wyd. 5-te).

2

)    Dr. m. SOKOŁOWSKI. Trzy zabytki dalekiego wschodu. Sprawozdań do badania hist. sztuki, III. 151.

3

)    Cf. Dr. J. Ii. ANTONIEWICZ. O średniowiecznych źródłach do rzeźb. Pamiętnik wyd/,. filolog. V. 174.

4

)    Cf. WŁADYSŁAW ŁUSZCZKIEWICZ. Kościół parafialny w Żarnowie w Sprawozdaniach komisy i do badań his tory i sztuki, IV. 132.

5

Wiadomości numizmatyczno-archeol. I. 109. fig. 4.

'-) Dr. PIEKOSIŃSKI w Rozprawach wydz. hist. filoz. IX, 293, przysądza seryę tych monet mennicy krakowskiej między r. 1389—1403.

6

') Spis ułożyliśmy w porządku alfabetycznym, odstąpiliśmy jednak od tego w dodanym rejestrze zmarłych z r. 1478.

!) Akta luźne cechu złotników krakowskich; znaczyć je następnie będziemy literami A. 1.

7

)    Księga cechowa złotn. krak. opatrzona liczbą 163, karta 7, 19, 21, 23, 24, 25, 27, 28. (Księgę tę, której najstarsza notatka sięga r. 1464, znaczyć odtąd będziemy literami Kc., obok zaś kłaść będziemy numer porządkowy karty).

8

)    Kc. 8.

9

s) Kc. 7, 8, 10, 15, 18, 19, 20, 21, 24, 28, 34, 35.

10

■) Kc. 6. s) A. 1.    3) Kc. 2.    4) A. 1.    -4 \ ]

11

“) A. 1.    '-) Kc. q. 15 — 18. 22, 26—2,). 31. 3}. 38, 3.,. 41.44, 53.

12

'•*) A. 1.

13

') Kc. 8. 12—14, '<>, 17, 19. 14°> -3> 24, 27, 29, 35, 36, 39.

14

) A. 1. — por. Spraw komIV, 52.

15

■*) Kc. 7, 8, 10, u, 12, 13, 15, 18, 20, 22, 23, 24, 26, 29.

16

) A. FAWIŃSKI, w Ateneum, 1892, I, 305.    “) A. 1

17

ł) Pamiętnik warsz., XIV, 256.

-) J. KOŁACZKOWSKI:    JViado?ności do ptzrmysłu i handlu 694,

gdzie podana korespondeneya w tej sprawie z ks. kan. I. Polkowskim, który pomieścił w Przeglądzie hihl. arch. Warszawa, 1881, str. 319, ocenę relikwiarza na głowę św. Stanisława roboty Marcinka.

18

) Kc. 1, 2, 3, C, II, 12, 15, 16, 26, 29-31, 35, 39.

19

‘) Kc. 6.    48) A. 1.    48) A. 1.    19) A. 1.

20

) Dr. FR. 1*1 EKOSIŃSKI: Kodeks dypl. tri. Krakowa, str. LVIII.

21

a) Dr. FR. 1*1 EKOSIŃSKI: „Najdawniejsze inwentarze skarbca kościoła N. I\ Maryi," Sprawozdań t. IV, 77-

22

) Kc. 9.    '*) A. 1.    ,2) Kc. 8, u, 13, 15, 20, 24, 26, 30, 33.

23

') Kc. 4.    2) Kc. 9, 10, 18, 19, 28.

24

3) A. GRABOWSKI, 1. c. f. 106.    *) Kc. 2, 5.

25

) por. testament Macieja Stwosza. '') Kc. 12, 13, 17.    ■) A. 1.

26

*) Dr. PR. rtEKOSIŃSKI, Kod. dyfl. m. Kulkowa, p. 221 i XXXIV,

27

N. 598, C30, O54.

28

“) Kc. 12.

29

') A. GRABOWSKI, Skarbniczka, 83, tekst zapiski zawdzięczam uprzejmości p. Adama Chmielą.

30

) A. GRABOWSKI, Starożytnicse wiadomości o Krakowie, str. 283.

31

'') A. GRABOWSKr, Skarbniczka, 83, 91.

32

21 czerwca.

33

’) Kc. 7.

34

)    Sprawozdania kom. h. sst. IV, Cl, wspomniałem równie/, w wc-gierskiem „Ertesito“ zar. i8yo, str. 57.

35

)    Kc. 5.    4) Kc. 2.    5) Kc. 5, 6.

36

*) Kc. 6, 7, 8.    43) Kc. 5.    36) A. 1.

37

ł) Kc. 6, 8. 10, 12 oraz porównaj moję rozprawę „Stanislaus Stoss, Goldschmied u. Bildhauer in K rakau und T\iirnberg“ w Zeitsch. furbild. Kunst. XXIV, 92, gdzie dosłowny cytat zapiski.

38

   Item czum yrstem von her h e n c z e n żele der do eyn her gewest y7st czu czawtmer ').

39

) Kc. u, 12, 13, 15.    40) Kc. 5, 6, 7.

40

7)    A. 1. Nadmienić nam wypada, że we Wrocławiu pracuje w roku

41

1367 złotnik nazwiskiem Cunczo Wunschilburg.

42

)    Kc. 13, 14, 18, 19, 21, 23, 27, 29.    9) A. J.

43

   Item vor eyn Stanislao żele der eyn rother gewest y\st y7n der stat vnd vor seyne fraw.

44

   Item vor her Jan der seyrn bruder gewest ist.

45

   Item vor wuczberg żele der do eyn ro-thher gewest y7st dysser stat.

46

   Item vor wlbrycht żele vnd vor zeync

fraw.

47

   Item vor hannes Reyman żele vnd vor seyne fraw.

48

*) A. 1.    -) A. GRABOWSKI: Skarbniczka, 194.    3) A. 1.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
lepszy wynik i zdeklasować rywali. Miejsce drugie zajęła załoga Wojciecha Malinowskiego (Kraków
Leszek Biały (t 1227) ks. sandomierski, potem krakowski & Grzymisława, ks. niska Kazimierz
Leonardo da Vinci Dama z łasiczką - Kraków Mona Lisa - Paryż
Manikowska (26) Wszechnica krakowska złe i bałamutne, ale utrzymywały się one w szkołach jeszcze i w
68687 Manikowska (58) Szkoły żydowskie i ormiańskie pobyt Jomtowa—Lipmana z Muhihausen w Krakowie*®.
29840 Manikowska (26) Wszechnica krakowska złe i bałamutne, ale utrzymywały się one w szkołach jeszc
II. Geneza krakowskiej toksykologii klinicznej Do połowy ubiegłego stulecia ostre zatrucia substancj
KRAKOWSKIE ŚRODOWISKO HISTORYCZNE XV-XX W. LUDZIE - IDEE - DZIEŁA POLSKA AKADEMIA
29840 Manikowska (26) Wszechnica krakowska złe i bałamutne, ale utrzymywały się one w szkołach jeszc
Finding Neverland 7OSCARY2005 ł / NA
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA ol za cóż też chłopów i mieszczan. Nie lepszym od ojca był syn jego Piotr
coraz lepszych sposób na zastępowanie środków naturalnych w medycynie, a także chęcią ciągłego
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA ol za cóż też chłopów i mieszczan. Nie lepszym od ojca był syn jego Piotr
PRZEGLĄD PIŚMIENNICTWA ol za cóż też chłopów i mieszczan. Nie lepszym od ojca był syn jego Piotr

więcej podobnych podstron