platon11

platon11




sami nawet we zakresie nauk, ale się to samo dzieje z każdą poszczególni} wiadomością. 1 dlalego się mówi o ćwiczeniach przez powtarzanie, że wiedza z nas uchodzi. Uchodzi, gdy coś zapominamy, a powtarzanie na powrót nową nam zaszczepia wiedzę w miejsce tej, która uciekła, i tak chroniąc ją od zatraty sprawia, że się nasza wiedza zawsze jedną i tą samą wydaje. Tą drogą chroni się od zatraty wszystko, co śmiertelne; nie tym sposobem, żeby zawsze i wszędzie było naprawdę jedno i to samo; to dane tylko temu, co boskie; ale dzięki temu, że zawsze to, co się starzeje i dochodzi, zostawia po sobie podobną, inną młodą jednostkę. Takim to sposobem — mówiła — mój Sokratesie, nieśmiertelność zyskują śmiertelne ciała i inne wszystkie rzeczy. Inaczej nie mogą. Więc nie dziw się, że każde z natury już szanuje swą latorośl. Gwoli nieśmiertelności taka le latorośle otacza troska i miłość.

Kiedym to usłyszał, dziwne mi się te myśli wydały i powiedziałem:

I )oprawdy, Diotymo, ty jesteś bardzo mądra. Ale czy tylko naprawdę lak jest wszystko?

A ona, jak prawdziwy solista, powiada: — Bądź przekonany, Sokratesie, że tak jest. Ot, spojrzyj tylko na ludzkie dążenie do sławy; dziwisz się temu, com powiedziała, ale zastanów się, pomyśl, jak się ludzie rozbijają w pogoni za rozgłosem, za tym, żeby zdobyć „sławę, co przetrwa wieki, a czasu ząb jej nie dotknie", jak za nią gotowi w ogień skoczyć, prędzej niż za własnymi dziećmi, jak na to pieniędzy nie skąpią i trudów nie żałują, i śmiercią nawet sławę okupić gotowi. Bo czy ty myślisz, że Alkeslis byłaby śmierć za Admeta poniosła, albo Achilles byłby był ginął zaraz po Palroklu, albo nasz Kodros byłby naprzód ginął, byleby dzieciom królestwo zostawić, gdyby nie byli wierzyli, że „nie umiera pamięć czynów dzielnych" i że pozostanie po nich la pamięć, którą my dzisiaj chowamy? Nigdy w świccie — powiada.

—    Owszem, jeśli ktoś co robi, to właśnie dla tej „nieśmiertelności czynów dzielnych”, dla „dobrego imienia u ludzi”, a im kto dzielniejszy, tym bardziej. Bo tacy nieśmiertelność kochają. I ci, którzy ciała zapludmać by radzi, do kobiet się więcej zwracają; lam każdy z nieb swoją miłość zaspokaja, bo myśli, że płodząc dzieci, „nieśmiertelność i pamięć, i szczęście” sobie zdobędzie, l aki, to „wszelkie zapasy na jutro

—    dzisiaj już pragnąłby mieć”. Ale są też tacy — powiada — co wolą zapładniać dusze, tacy, których dusze jeszcze bardziej są pełne nasienia, aniżeli ciała: nasienia które się w duszy rodzić winno i w dusze ludzkie trafiać. A cóż się winno rodzić w duszy? Rozum i wszelkie inne dzielności. To nasienie naprawdę sieją twórcy wszelkiego rodzaju, a z wykonawców ci, którzy mają dar wynalazczy. A największy rozum — powiada — to ten, który powinien państwem i domem rządzić, a któremu na imię panowanie nad sobą i sprawiedliwość. Więc kto tego nasienia od młodości jest pełen, ten coś boskiego ma w duszy. A kiedy mu wiek po temu nadejdzie, on zaraz płodzić i tworzyć pragnie, i też uważani, zaczyna chodzić tu i lam, i szukać piękna, które by zapladniul. Niczego brzydkiego nigdy zapladniać nie będzie. 1 woli ciała piękne niż brzydkie, bo ma nasienia wiele, i chętniej spotyka dusze piękne, dzielne, zdrowe, a najwięcej się cieszy, kiedy w kimś spotyka jedno z drugim złączone. Wówczas takiemu człowiekowi zaczyna dużo mówić o dzielności i jakim powinien być tęgi człowiek, i do czego się brać powinien, i w ogóle zaczyna go kształcić. Zetknął się z tym, co piękne, i obcować z nim zaczął. Tedy to, co w nim tęskniło od dawna i było tylko nasieniem, promieniować zaczyna i zapladniać zarówno wtedy, gdy obaj są razem z sobą, jak i wówczas, kiedy ich tylko pamięć wiąże; a co tylko który z nich wyda, to pielęgnują razem i chowają: tak że bez porównania silniejszy związek ich łączyć zaczyna, niż gdyby inne dzieci mieli, i trwalsza się między nimi przyjaźń zawiązuje, tak jak i dzieci ich piękniejsze są i mniej podlegle śmierci niż czyjekolwiek inne. 1 każdy by wolał raczej takie płody wydawać, aniżeli ludzkie, dzieci płodcić, kiedy tylko popatrzy na Homera i Hezjoda, i tylu innych dzielnych twórców, i zazdrościć im zacznie, że takie cudne dzieci zostawili, dzieci które im nieśmiertelną sławę i pamięć przyniosły, bo same są nieśmiertelne. Patrz, jakie Likurg dzieci dal Lacodomonowi: zbawców Sparly, a można powiedzieć, że nawet całej Hellady. Cześć sobie i u nas zdobył Solon przez to, że prawa zostawił, i inni wielcy po różnych krajach mężowie, zarówno pośród Hellenów, jak i u obcych narodów; sława nagradza ich za to, że, niby objawienie jakie, tyle pięknych dzieł ludziom przynieśli, że tyle różnych dzielności to wszystko dzieci tych ludzi. Już nawet wiele świątyń tym mężom za dzieci te zbudowano, a za ludzkie potomstwo dotychczas chyba nikomu.

Aż dotąd w święte sprawy Erosa można było, mój Sokratesie, nawet i ciebie łatwo wprowadzić, ale najwyższe, najświętsze jego tajemnice,


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
platon11 sami nawet we zakresie nauk, ale się to samo dzieje z każdą poszczególną wiadomością. I dla
Chemia26 AI k i 11 y mogą ulegać pełnemu spaleniu /. wytworzeniem lleuku wę gla(IV), ale wymaga to
IMG149 (2) mioty i umieszczane na dawnym miejscu. To samo dzieje się z wyjętym sercem. 7. Spowodowan
IMG149 (2) mioty i umieszczane na dawnym miejscu. To samo dzieje się z wyjętym sercem. 7. Spowodowan
ZARZĄDZANIE KADRAMI Przedmiot ma wiele nazw, ale chodzi o to samo Humań Resources Management (HRM) Z
IMG149 (2) mioty i umieszczane na dawnym miejscu. To samo dzieje się z wyjętym sercem. 7. Spowodowan
FizykaII13301 128 ilia następują dosyć prędko po sobie. To samo dzieje się oczywiście także wtedy,
FizykaII84401 838 vego i Bunzena. Strumień bowiem nietylko rozkłada ciecz w£ woltametrze, ale czyni
Wstęp 11 nie wahał się nawet we wcześniejszym tekście publicystycznym nazwać tej pierwszej „zjawiski
page0148 145 czasy mniemano, te nie można było mieć nie tylko nauki, ale nawet rozumu, nie pojechaws
page0215 205 nad niemi, mimo nieufności, którą we mnie wzbudzają. Ale zdaje mi się być kwestyą sporn
page0386 334 PLATON. jednak, żeby sama musiała być w ruchu. Wynikało to z jego założeń metafizycznyc
IMGI89 (3) V Ci- ** v a rozwiązań. We współczesnym święcie zmieniają się nie tylko dzieci, ale równi
11 K_U12 posługuje się językiem obcym w zakresie nauk o administracji, zgodnie z wymaganiami
7 (256) pożywka, nośnik i gazy, ale również duża sprawność zakresie odprowadzania wydzielające się c
98 (107) mieć, lepiej mieć dom do dupy, ale mieć. To jest strach przed stratą, nawet jeśli traci się
19607 P1010090 (3) todologicznym w zakresie nauk społecznych stały się dzieła inicjatorki teorii pra
test równowaga kwasowo zasadowa ! UńwnoWHisn/ V 1. Prawidłowe stężenie jonów wodorowych we krwi tę

więcej podobnych podstron