przeciwnadcisnieniowe (7)

przeciwnadcisnieniowe (7)



27.8. Inhibitory konwertazy angiotensyny ' (inhibitory ACE)

Działanie


Inhibitory ACE są to związki, które hamują konwertazę (inhibitory konwertazy) uniemożliwiając wytworzenie angiotensyny II, w związku z czym ustrój zostaje pozbawiony jednego z najsilniejszych fizjologicznych czynników naczyniozwężających. Dochodzi do rozszerzenia naczyń, zmniejszenia oporu naczyniowego i zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Inhibitory konwertazy powodują ponadto nagromadzenie w tkankach bradykininy, która należy do naturalnych czynników hipo-

tensyjnych_pKu'*UłVfc! •'

Jako inhibitory konwertazy obecnie stosuje się w nadciśnieniu wiele związków o charakterze peptydów, jak Jęaptopryl, enalapryl, pery-ndopryl, lizynoprylś cylazapryl, ramiptj) i in. Inhibitory konwertazy angiotensyny zmniejszają wytwarzanie cholesterolu i zwiększają stężenie potasu w organizmie. Zjawisko to nasila się podczas łącznego stosowania inhibitorów konwertazy z diuretykami oszczędzającymi potas, jak: amiloryd, triamteren, spironolakton. Nie należy kojarzyć inhibitorów konwertazy z wymienionymi lekami ani z substytutami potasu - może to bowiem spowodować zagrażające życiu objawy hiperkaliemii!

Zastosowa

nie


• Inhibitory ACE są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego i pochodzenia nerkowego oraz w leczeniu zastoinowej niewydolności krążenia. W leczeniu niewydolności serca lub nadciśnienia tętniczego z niewydolnością serca (NYHA III-IV) należy wg wytycznych stosować inhibitory ACE w maksymalnych dawkach i dołączyć spironolakton (12,5 mg - 50 mg) oczywiście ostrożnie, pod kontrolą poziomu potasu.

Przeciw

wskazania


Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest nadwrażliwość na lek, obustronne zwężenie tętnic nerkowych, zwężenie zastawki dwudzielnej i aorty, kardiomiopatia przerostowa oraz choroby wątroby i nerek oraz ciąża i okres karmienia piersią.

[Kaptopryl

Działanie

farmakolo

giczne

Działanie

niepożądane


Kaptopryl dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Powoduje przede wszystkim zmniejszenie oporów obwodowych w następstwie rozszerzenia naczyń krwionośnych - nie działa bezpośrednio na serce.

▲ Może niekiedy wywołać objawy niepożądane, jak zawroty głowy, zaburzenia gastryczne, bezsenność, kaszel. Niekiedy może nastąpić nadmierny spadek ciśnienia krwi.

Captopril (Tensiomin, Angioprcss, Capoten) - tabletki 0,0125 g, 0,025, 0,05 i 0,1 g; stosuje Preparat I się doustnie 0,05-0,3 g/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. W leczeniu niewydolności krążenia dawkowanie należy rozpoczynać od dawek niewielkich - 0,0065 i 0,0125 g co 8 godz., zwiększając stopniowo dawkę do 0,025-0,05 g co 8 godz.

[Enalapryl

Działanie hipotensyjne wywiera jego aktywny metabolit enalaprylat, do Działanie którego enalapryl ulega biotransformacji w wątrobie. Działa silniej i dłużej (5-6 godzin) od kaptoprylu.

▲ Jest dobrze tolerowany i wywiera niewiele objawów niepożądanych. Działanie Należą do nich hipotonia ortoątatyczna, bóle głowy, bezsenność, roz- niepożądane drażnienie, zaparcia oraz zmiany skórne.

1.    Enarenal (Enalapril, Mapryl, Knap, Benalapril, Ednyt, Enapress) - tabletki 0,005, 0,01 i 0,02 Preparaty i

g; stosuje się doustnie w dawkach wzrastających od 0,005 g 2 razy dziennie do 0,02 g/dobę. dawkowanie

2.    Enap H - enalapryl + hydrochlorotiazyd; labl. 10 mg enaiaprylu + 25 mg hydrochlorotiazydu - 1-2 tabl. dziennie.

peryndopryl

Jest to bardzo długo działający tkankowy inhibitor ACE, który podobnie Jak enalapryl działa poprzez swój metabolit - peryndoprylaL JJziałanic leku utrzymuje się przez 24 godziny, dlatego może być podawany raz na dobę-Hek cechuje się jednym z najwyższych wskaźników tp (75-100%). Powoduje również zahamowanie i ustępowanie zmian strukturalnych w naczyniach tętniczych, w sercu i w nerkach.

Działanie

niepożądane


▲ Może rzadko powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, suchy kaszel, zmiany skóme oraz zawroty głowy i kurcze mięśniowe.

1.    Prestariuin - tabletki 0,004 g; stosuje się doustnie 1 raz dziennie 1-2 tabl.    Preparaty i

2.    Noliprcl - indapamid (0,000625 g) + peryndopryl (0,002 g); stosuje się 1 raz dziennie dawkowanie 1 tabletkę. Synergistyczne działanie dwóch substancji skutecznie obniża ciśnienie tętnicze. Lek

nie powoduje zjawiska tachyfilaksji.

27.8.1. Inne Inhibitory ACE

Oprócz kaptoprylu i enaiaprylu w leczeniu nadciśnienia stosuje się również nowsze leki tej grupy. Należy^ do nich m.in. cilazaprylj trando-lapryl, benazcpryl, chinapryt, peryndopryl, ramipryl, fozynopryl i liz.y-nopryj. Leki te stosujemy głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego.,. Wszystkie te leki są podobnie jak enalapryl prekursorami lcMw.ak.-tvwnvch (pro-drugs). które są w ustroju przekształcane do aktvwavch-metabolitów. Wyjątkiem jest lizynopryl.

Leki te różnią się siłą działania (dawka!) i czasem działania, co determinuje częstość podawania pojedynczych dawek oraz innymi właściwościami farmakologicznymi.

531


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
57986 Zdjęcie5167 Związki ograniczające powstawanie nitrozoamin Są to związki, które wykazując dział
2011 11 10 27 28 v 1 grupv inhibitorów enzymu konwertującego angiotensyny o długim okresie działani
IMG39 (5) Manometry elektryczne Są to przyrządy, które działają na zasadzie zjawisk elektrycznych z
27 (336) III. TLENKI NIEORGANICZNE 1. TLENKI I METODY ICH OTRZYMYWANIA Tlenki są to związki tlenu z
sulfonamidy001 3.4. Sulfonamidy Działanie Sulfonamidami nazywamy pochodne kwasu sulfanilowego. Są to
Image5 (27) W rubryce przedstawiane są odpowiedzi na pytania nadesłana do Redakcji. Są to sprawy, kt
206 DODATEK D. SKŁADKI A Operatory binarne Są to operatory, które działają na
Wskaźniki obrotowości i rentowności Mierzą efektywność działalności podmiotu gospodarczego. Są to
P1030203 (4) Przeciwutleniacze to związki, które zapobiegają lub opóźniają proces utleniania wiązań
image 6(1) inhibitory konwertazy angiotensynowej Duża skuteczność terapeutyczna, korzystny profil dz
image 7(1) Przeciwwskazania do stosowania inhibitorów konwertazy angiotensynowej: obustronne zwężeni
Żywność - leki stosowane w ChSN Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) l.Alacepryl; 2.Chinapryl;

więcej podobnych podstron