41918 Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (12)

41918 Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (12)



] j J SfJDeCKl UNia>0RSVTGT TRZecieGO CD10KU

takie, jak gdyby to pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę za wypowiedzeniem. Jeśli podjęliśmy pracę na skutek przywrócenia do pracy, przysługuje nam wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a jeśli okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - wynagrodzenie za maksymalnie 1 miesiąc. Jeżeli nie podejmiemy pracy, nie otrzymamy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Przykład: Z Piotrem Mądrym rozwiązano umowę o pracę z zastosowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wyrokiem sądu rejonowego - sądu pracy - został on przywrócony do pracy. Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku zgłosił pracodawcy gotowość powrotu do pracy. Nie został jednak dopuszczony do pracy ze względu na złożenie przez pracodawcę apelacji. Powyższa apelacja została oddalona, przy czym orzeczenie sądu okręgowego zapadło po upływie 3 miesięcy od wydania wyroku przez sąd / instancji i 4 miesiące po złożeniu przez pracodawcę oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Po podjęciu pracy Piotr Mądry otrzymał wynagrodzenie za okres jednego miesiąca. W pozwie skierowanym do sądu pracy Piotr Mądry domagał się wypłaty wynagrodzenia za okres pozostałych trzech miesięcy pozostawania hez pracy wskazując, że od dnia wyroku sądu rejonowego należy mu się wynagrodzenie za pozostawanie w gotowości do pracy, skoro pracodawca nie dopuścił go do jej świadczenia. Pracodawca w prawidłowy sposób dopuścił Piotra Mądrego do pracy dopiero po wydaniu wyroku przez sąd okręgowy. Sąd oddali powództwo Piotra Mądrego o wynagrodzenie za pozostały okres pozostawania bez pracy, ponieważ w razie przywrócenia do pracy, pracownikowi, który miał 3 - miesięczny okres wypowiedzenia, przysługuje wynagrodzenie za maksymalnie 1 miesiąc pozostawania bez pracy.____

Ważne! Wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy(,) bez powyższych ograniczeń przysługu je jednak pracownikowi objętemu ochroną przedemerytalną, pracownicy w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, ojcu wychowującemu dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego oraz innym pracownikom, co do których możliwość rozwiązania umowy o pracę podleg^ ograniczeniom z mocy przepisów szczególnych,_

W razie przywrócenia do pracy okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie, zostanie nam wliczony do okresu zatrudnienia. Jeżeli sąd zasądził nam tylko odszkodowanie, do okresu zatrudnienia będziemy mieć doliczony okres pozostawania bez pracy, za który otrzymaliśmy odszkodowanie.

6. Obowiązki pracodawcy związane z ustaniem stosunku pracy

Gdy nadejdzie termin rozwiązania stosunku pracy (upłynął już okres wypowiedzenia),

pracodawca ma obowiązek:

•    wydać pracownikowi świadectwo pracy;

•    wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop;

•    ewentualnie wypłacić odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia oraz odprawę wypłacaną z tytułu objęcia pracownika zwolnieniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

UJsfJDeCKl UNIUK-RSyTCT TRZSCI0GO CDI6KU

6.1. Świadectwo pracy

Obowiązek wydania świadectwa pracy powstaje w chwili rozwiązania stosunku pracy, niezależnie od przyczyny jego ustania; w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę jest to dzień, w którym upływa okres wypowiedzenia, a nie data złożenia przez pracodawcę lub pracownika oświadczenia o wypowiedzeniu. Jeżeli wydanie świadectwa pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek, w terminie 7 dni od ustania stosunku pracy, przesłać świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty (listem poleconym) albo doręczyć je w inny sposób.

Pracodawcy nie wolno przesuwać terminu wydania świadectwa pracy, zasłaniając się np. tym, że pracownik zobowiązany do wypełnienia świadectwa może to uczynić dopiero w późniejszym terminie (np. z powodu nieobecności spowodowanej urlopem).

Ważne! Pracodawca nie może uzależniać wydania świadectwa pracy od jakiegokolwiek działania ze strony pracownika.

Przykład: Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z Marianem Doświadczonym z jego winy, wydając mu niezwłocznie świadectwo pracy, w którym podano ten sposób rozwiązania umowy o pracę. Wyrokiem sądu rejonowego, który uprawomocnił się 14 kwietniu 2010 r., zasądzono od pozwanego pracodawcy na rzecz Mariana odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia niezgodne z przepisami prawa. Po dwóch tygodniach od uprawomocnienia się powyższego wyroku Marian zwrócił się do pracodawcy o wydanie nowego świadectwa pracy. Pracodawca odmówił, uzależniając jego wydanie od zwrotu służbowego telefonu komórkowego jak i zwrotu udzielonych pracownikowi pożyczek. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Po uprawomocnieniu się wyroku sądu winien on wydać Marianowi Doświadczonemu nowe świadectwo pracy j informacją, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. Pracodawca powinien wydać takie świadectwo pracy niezwłocznie, nie może tego uzależniać od zwrotu telefonu komórkowego i udzielonych pracownikowi pożyczek. Jeśli nie wyda świadectwa pracy, naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracownika.

Świadectwo pracy powinno zawierać informacje dotyczące w szczególności: okresu i rodzaju wykonywanej pracy; zajmowanych stanowisk; trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy oraz inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego - takie jak wymiar czasu pracy, urlop wypoczynkowy wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, wykorzystanie dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia przewidzianego przepisami prawa pracy, należności ze stosunku pracy uznane i niezaspokojone przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych, okres korzystania z urlopu bezpłatnego, urlop wychowawczy, liczba dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy z racji tzw. opieki

25


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
41918 Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (12) ] j J SfJDeCKl UNia>0RSVTGT TRZecieGO CD10KU
Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (12) ] j J SfJDeCKl UNia>0RSVTGT TRZecieGO CD10KU takie,
73586 Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (13) [J sjpecKi UNia)eRSVT«T TRzecieGo cdtoku nad zdr
page0101 97§ 12. Hypoteza Kanta. Mówi się nieraz o hypotezie Kanta-Laplace’a, jak gdyby to była jedn
KiF 12 02 PODCIĄGANIE CIĘ7APU PODPORY BCAA CYTRULINA JAK ONI TO ROBIĄ NAJLEPSI KULTURYŚCI RADŻA...Z
ORTOFANEK4 12 Mamy tych skarbów pełne kosze! Takie jak ten z wkładki. Wytnij go i sklej. Wspaniałe
Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (25) i [ ] SFjDECKI UNiaKIKByTGT TRZECIEGO (DICKU Przykład
Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (6) [ I J SfJDeCKI UNRDSRsyTST TRZ0CI0GO CJJI0KU Przykład:
39718 Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (25) i [ ] SFjDECKI UNiaKIKByTGT TRZECIEGO (DICKU Prz
Zatrunienie pracownicze i niepracownicze (0) SĄDECKI OŚRODEK PORADNICTWA PRAWNEGO I OBYWATELSKIEGO P

więcej podobnych podstron