37746 Untitled Scanned 04

37746 Untitled Scanned 04



- 8 -

ka taśmowego 8 i umieszcza na podeście 1. Po otwarciu zsbuw 2 i 3 pieca hartowniczego, co wykonują Biłowniki Sg i S^, siłownik wpycha nową paletę do pieca, wypychając Jednocześnie na platformę 4 paletę z detalami wygrzanymi. Po wycofaniu siłownika S^, siłowniki S2 i opuszczają zasuwy pieca. Platforma 4 zanurza się z wygrzaną paletą w cieczy chłodzącej na określony czas, po czym robot zdejmuje tę paletę i przenosi na przenośnik taśmowy 6.

Oprócz nie pokazanych na rysunku układów sterujących siłownikami i robotem, agregat wyposażony Jest w dwa obwody regulacji: temperatury w piecu hartowniczym i temperatury cieczy chłodzącej w zbiorniku 5.

W opisanym agregacie występują trzy charakterystyczne typy procesów:

-    procesy, których zmienne stanu są ciągłymi funkcjami czasu -procesy ciągłe (w przykładzie są to dwa procesy regulacji temperatury),

-    procesy, których zmienne stanu są dwuwartościowymi (binarnymi) funkcjami czasu - procesy binarne (w przykładzie są to procesy sterowania położeniem zasuw pieca, położeniem platformy, przesuwaniem palet),

-    procesy, których zmienne stanu są wielowartościowymi funkcjami czasu - procesy dyskretne (w przykładzie są to procesy sterowania położeniem zespołów napędowych robota; każdy

z tych zespołów osiągaó może w swoim zakresie ruchu skończoną liczbę pozycji).

Sterowanie procesami ciągłymi związane jest z przesyłaniem i przetwarzaniem informacji o przebiegach wielkości ciągłych.

W układach sterowania procesami binarnymi dokonuje się przesyłanie i przetwarzanie informacji o przebiegach wielkości dwu-wartościowych (binarnych), w układach sterowania procesami dyskretnymi - informacji o przebiegach wielkości wielowartoś-ciowych.

W układach automatyki do przekazywania informacji o przebiegu interesujących wielkości fizycznych wykorzystywane są sygnały. W następnym podrozdziale rozważono możliwość wykorzystania sygnałów cyfrowych do przekazywania informacji o przebiegach wielkości ciągłych, binarnych i dyskretnych.

1.2. SYGNAŁY WYKORZYSTYWANE W AUTOMATYCE; PRZETWARZANIE ANALOGOWO-CYFROWE

Przebieg zmian określonej wielkości fizycznej, wyrażający w umowny Bposób potrzebne informacje, nazywa się oygnałem.

Podstawową cechą sygnału jest jego wielkość nośna. Jest to wielkość fizyczna, ktćrej zmiany umożliwiają przekazywanie w określony sposób potrzebnych informacji. Wielkościami nośnymi sygnałów najczęściej stosowanych w automatyce są: ciśnienie powietrza (sygnały pneumatyczne), ciśnienie oleju (sygnały hydrauliczne), napięcie lub natężenie prądu (sygnały elektryczne), siła lub przesunięcie (sygnały mechaniczne). Inne sygnały, np.: radiowe, akustyczne, świetlne są obecnie w automatyce wykorzystywane rzadko.

Najczęściej, cechą wielkości nośnej zawierającą przekazywane informacje jest wartość danej wielkości nośnej. Ha przykład, sygnał pneumatyczny, którego wielkością nośną jest ciśnienie, może przekazywać informacje o przebiegu temperatury w ten sposób, że wartość ciśnienia zmienia się pi-oporc jonalnie do zmian temperatury.

ciągłe nieciągłe


dwustanowe    trójstanowe    wielostonowe

(dwuwart ościowe) ltrójwartościowe) (wielowartościowe)

przerywane impulsowe


{zdyskretyzowane

w czasie)


ciorłe


próbkowane

(dyskretne)


niefcodowone kodowane nietcdcmane kodowane rówmot*0.«


parametrem parametrem parametrem informacyjnym informacyjrym informacyjnym jest amplituda jest szerokość jest przstunagcie impulsów    impulsów    fazowe

Rys.1.2. Klasyfikacja sygnałów


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Untitled Scanned 04 244 m i -i A. TRELA, L. MOŚCICKI wpływ dodatku gumy ksantanowej na podatność pel
61058 Untitled Scanned 04 (9) Pastuszek 1: Jaka gwiazda lśni na niebie! Czyż nie pora pójść przed si
Untitled Scanned 04 228 GRECJA 94. Epidauros. Teatr w/mcMony na północno-zachodnim zboczu wzgórza Ch
Untitled Scanned 04 (18) Należy zwrócić uwagę na to, że dla uniknięcia pomyłek przy sporządzaniu wsp
49968 Untitled Scanned 04 (14) nowie, od rana do wieczora, a zdarza się, że i w nocy. Muszą przeznac
39441 Untitled Scanned 04 (24) tu#-    (>Ą oiońi-    i MikoUj
21495 Untitled Scanned 03 (5) Typ płyty Oznaczenie na płycie CD-DA _n COMPACT n COMPACT GiIOIIjGB (
Untitled Scanned 04(1) Wskazówki dla nauczycieliA 4 w. 345 Dzieci uzupełniają rysunek zgodnie z inst
Untitled Scanned 04(1) Położenie przedmiotu: 0<x<f V, <*• y Rodzaj obrazu: -   &n
Untitled Scanned 04 2
Untitled Scanned 04 2 c. Prąd przemienny o częstotliwości 5 kH. 51. Który z podanych poniżej wariant
Untitled Scanned 04 2 Określenie rodzajów gruntów spoistych (PN-88/B-04481) ziarn piasku nie wyczuwa

więcej podobnych podstron