77211 skanuj0001

77211 skanuj0001



Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2)

Przedsiębiorstwo i jego strategia

Coraz powszechniejszym zagadnieniem jest kwestia przedsiębiorczości. W języku polskim przedsiębiorczość jest łączona z cechami inicjatywy, energii, pomysłowości, zaradności, rzutkości. Za przedsiębiorcę uznaje się osobę prowadzącą przedsiębiorstwo we własnym imieniu i na własne ryzyko. Przedsiębiorstwo to podmiot gospodarujący wyodrębniony pod względem ekonomicznym, organizacyjnym i prawnym. Przedsiębiorca w gospodarce rynkowej jest uważany za siłę napędową rozwoju, za pomysłodawcę nowości:

-    znany ekonomista Schumpeter wskazuje konieczność podejmowania działań o charakterze innowacyjnym. Według niego przedsiębiorczość to umiejętność realizacji nowych kombinacji środków produkcji oraz kredytu;

-    także Drucker mówi o znaczeniu działań nowych, które zmieniają lub przekształcają istniejące dotychczas struktury nadając im nowe wartości.

Tekst na pierwsze spotkanie przedstawia zagadnienie analizy przedsiębiorstwa, w tym planowania jego przyszłości. Przedsiębiorstwa mogą czasami mieć małą wiedzę o przyszłości. Przygotowując wniosek o kredytu bankowy lub dofinansowanie unijne nie wystarczy, aby właściciel zestawił informacje o maszynach, które sobie wymarzył, ale trzeba uzasadnić ich nabycie. Przedsiębiorstwa potrzebują analiz i tworzą strategie (często gdy startują lub występuje punkt zwrotny w ich działalności), biznes plany (podczas rozważań nad sposobem realizacji inwestycji, którą zapisano w strategii).

1.1. Podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie

Podejmowanie decyzji oznacza świadome, niełosowe wybory jednego z wielu możliwych sposobów działania. Decyzja to wybór jednego z możliwych przyszłych sposobów zachowania się. Osobę decydującą o czymś nazywa się decydentem.

Proces decyzyjny oznacza rozwiązywanie sytuacji decyzyjnej (problemowej), przekształcanie stanu dotychczasowego w pożądany / zadowalający. Podejmuje się decyzje podczas rozwiązywania problemu. Problem oznacza stan, gdy osoba ma świadomość, że czegoś nie wie. Dlatego stosuje się pytania dotyczące problemu: Jak jest teraz? Jaka jest przyczyna? Co się może zdarzyć? Jak być powinno? Co jest dobre, złe? Co i w jaki sposób należy zrobić?

W procesie decyzyjnym są uwzględniane kryteria decyzyjne - miary służące ocenie poszczególnych rozwiązań (decyzji) jako lepsze i gorsze z uwagi na osiągnięcie celu (pożądanego stanu). Kryterium może być zysk, koszt działalności, obrót przedsiębiorstwa itd.

W trakcie decydowania próbujemy wskazywać warianty rozwiązania wraz z ich konsekwencjami (zależnymi od naszej kondycji, wpływu otoczenia). Analiza powinna być przemyślana, oparta na wszelkiej przydatnej informacji. Zwykle jednak sytuacja problemowa zawiera elementy niepewności oraz niedostatku informacji.

Ze względu na zakres przewidywalności występują decyzje w warunkach:

-    Pewności: gdy wiemy co się wydarzy;

- Ryzyka: wiemy jakie efekty może nas spotkać, nie znamy prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia (np. w totolotku);

-    Niepewności: nie znamy efektów, ani prawdopodobieństwa.

Podejmowanie decyzji następuje w kolejnych etapach rozwiązywania problemu:

1.    Przyjmij odpowiedzialność za swój problem (bez spychania na innych, unikania);

2. Zgromadź informacje: czego problem dotyczy, ile wiesz o nim (w świetle dotychczasowych informacji);

3.    Szukaj sposobów rozwiązania problemu: proces ten może trwać jakiś czas, możesz skorzystać z technik np. burzy mózgów, naśladowanie wzorców;

1


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0012 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) przedsiębiorstwa: głównie z dostawcami sprzętu, pod
skanuj0023 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) Przedsiębiorstwo dotychczas nie stosowało reklamy w
57098 skanuj0007 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) także przewidzieć strategię odwrotu czy zmian
skanuj0004 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) 1.3. Strategia w przedsiębiorstwie Każde przedsiębi
skanuj0005 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) ABC Transport. Planowanie strategiczne (opracowanie
skanuj0008 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) rynku. Przedsiębiorstwo nastawia się na szybkie i s
skanuj0015 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2)1.3.    Inwestycje w przedsiębiorstwi
skanuj0006 Analiza ekonomiczna (Ćwiczenia 1 i 2) rolę pełni właściciel i kadra zarządzająca przedsię

więcej podobnych podstron