Strunowce
Osłonice (Tuniacata).
a) przekrój dała osłonicy
b) osłonica z rodzaju Microcosmus
(Microcosmus sulcatus),
c) osłonica kolonijna (Aplidium conicum),
d) larwa osłonicy.
nienie (bardzo często całą powierzchnię ich ciała pokrywają roślinne i zwierzęce epibion-ty). Oczyszczając wodę, przyczyniają się do utrzymania dobrej jakości wody w akwarium. Gatunki z rodzaju Microcosmus spotkamy w Morzu Śródziemnym, ale niektóre z nich występują także w morzach tropikalnych. Karmienie. Osłonice są filtratorami i potrzebują planktonu zastępczego o bardzo małej granulacji. Larwy solowca (pływiki) są dla nich za duże. Dlatego hodowla większości gatunków osłonie przysporzy nam kłopotów. Łączenie z innymi organizmami. Możliwe ze wszystkimi nieagresywnymi gatunkami bezkręgowców.
Wskazówki praktyczne. Zebrane osłonice zawsze muszą być przytwierdzone do fragmentu podłoża. Jeśli tak nie jest, to odłowione zwierzęta z pewnością nie przeżyją. Przepakowywanie osłonie zawsze powinno odbywać się w wodzie, ponieważ w przeciwnym razie do jamy gastralnej mogą się przedostać pęcherzyki powietrza.
We wnętrzu osłonie często żyją organizmy komensaliczne. Są to małe, trudne do zaobserwowania (najlepiej próbować je oglądać w nocy) krewetki lub wężowidła. Z reguły nie wyrządzają one osłonicom poważnych szkód.
W przeciwieństwie do właściwych ryb kost-noszkieletowych, ryby chrzęstnoszkieletowe (spodouste) posiadają elastyczne kości, które zawierają znacznie mniej wapnia. Zaliczamy do nich rekiny i ogończe. Tylko nieliczne gatunki spodoustych nadają się do hodowli w naszym akwarium. Często będziemy je mogli hodować tylko przez krótki czas.
Wiele ryb chrzęstnoszkieletowych jest organizmami jajorodnymi. Dlatego ciekawym wyzwaniem dla każdego akwarysty będzie próba odchowania w akwarium młodych ryb spodoustych ze złożonych jaj. Najwięcej sukcesów można sobie obiecywać w przypadku rekinka psiego (Scyliorhinus canicula). W zależności od gatunku, do wyklucia młodych ryb z jaj potrzeba od trzech i pół do dziesięciu miesięcy. W przypadku rekinka psiego narybek w chwili wyklucia mierzy 12 cm i natychmiast może odżywiać się rybim mięsem. Podobnie jak pozostałe rekiny, rekinek psi rośnie bardzo szybko i po pewnym czasie stanie się za duży, by dalej hodować go w naszym zbiorniku. Dlatego z reguły hodowla takich zwierząt jest zarezerwowana dla osób mogących zapewnić im odpowiednio duże akwaria.
Czasami sprowadzane są także inne tropikalne gatunki rekinków. Zawsze powinni-