234 235 (17)

234 235 (17)



234


Czf*( III. Pod*t*»J nuaknwkonomil


Rozd/ial 8. <;i(V»nc luUrjtoric i pojęcia makroekonomii. Produkt I dochód narodowy 235


zamkniętą (bez eksportu i importu), w której nie funkcjonuje państwo, a jedynie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa. Po drugie, gospodarstwa domowe występują zarówno w roli właścicieli czynników produkcji, jak i nabywców dóbr i usług, przeznaczających całe swoje dochody na bieżące wydatki. Po trzecie, przedsiębiorstwa pełniące funkcje pracodawców i producentów przeznaczają całe swoje dochody na zakup czynników produkcji.

Rysunek 8.1. Ruch okrężny między przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi

Rysunek 8.1 pokazuje kierunki przepływów strumieni rzeczowych oraz pieniężnych między przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi w naszej uproszczonej gospodarce. Rozpocznijmy analizę od gospodarstw domowych. Są one właścicielami czynników produkcji (pracy, kapitału, ziemi). Tc czynniki produkcji są potrzebne przedsiębiorstwom do uruchomienia procesu produkcji. Przedsiębiorstwa zgłaszają więc zapotrzebowanie na czynniki produkcji, a gospodarstwa domowe udostępniają jc. świadcząc określone usługi. Strumień tych usług na rysunku to dolna, wewnętrzna pętla. Za usługi czynników produkcji przedsiębiorstwa wypłacają gospodarstwom domowym wynagrodzenia (płace, zyski, renty, czynsze dzierżawne) - na rysunku dolna, zewnętrzna pętla (dochody czynników produkcji). Dzięki tym dochodom gospodarstwa domowe mogą kupować dobra i usługi wytwarzane przez przedsiębiorstwa. Strumień dóbr i usług przepływwięc od przedsiębiorstw do gospodarstw domowych (górna, wewnętrzna pętla)-a strumień wydatków na dobra i usługi przepływa od gospodarstw domowych do przedsiębiorstw (górna, zewnętrzna pętla). Wydatki te tworzą dochody przedsiębiorstw, dzięki którym mogą one płacić gospodarstwom domowym za usługi czynników produkcji.

Z przedstawionego modelu gospodarki można wysnuć pouczające wnioski.

1. Pokazuje on, że obydwie analizowane grupy podmiotów są od siebie sciś e uzależnione. Położenie ekonomiczne gospodarstw domowych zależy od sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw i vice versa. Z jednej strony, wysokość wydatku"

|| gospodarstw domowych na dobra i usługi zależy od ich dochodów, a te z kolei . uzależnione są od zapotrzebowania przedsiębiorstw na usługi czynników produkcji oraz wynagrodzeń tych czynników. Z drugiej strony, wydatki na dobra i usługi ; decydują o rozmiarach produkcji i zapotrzebowaniu przedsiębiorstw na usługi | czynników produkcji.

2. Rozmiary działalności można mierzyć w różny sposób: albo mierząc stru-“ mienie pieniężne występujące w gospodarce (tj. strumienie wydatków na dobra i usługi oraz strumienie dochodów czynników produkcji), albo mierząc strumienie t rzeczowe (w tym przypadku strumienie wytwarzanych dóbr i usług). Można więc : mówić o trzech sposobach pomiaru działalności gospodarczej (tj. mierzenia strumieni wydatków, dochodów i produktów).

3. Wszystkie metody pomiaru muszą dać jednakowy rezultat. Wynika to ze ■ ścisłego powiązania przepływających strumieni: strumienie pieniężne są po prostu . odpowiednikami transferu strumieni rzeczowych. Wydatki na dobra i usługi są równe dochodom czynników produkcji, bowiem założyliśmy, że gospodarstwa domowe przeznaczają całe swoje dochody na zakupy towarów. Dochody czynników produkcji są równe wartości wyprodukowanych dóbr i usług, ponieważ założyliśmy, że przedsiębiorstwa przeznaczają całe swoje dochody na zakup czynników produkcji. Wydatki na dobra i usługi są równe wartości wyprodukowanych dóbr i usług, zgodnie z założeniem, że gospodarka jest zamknięta, więc gospodarstwa domowe kupują dobra i usługi wytwarzane przez krajowe przedsiębiorstwa.

1 Przedstawiony wyżej model ruchu okrężnego jest dużym uproszczeniem rzeczywistości gospodarczej, bowiem: (1) nic uwzględnia państwa. (2) nie bierze pod uwagę wymiany handlowej z zagranicą oraz (3) pomija to. że gospodarstwa domowe nic muszą całości swoich dochodów przeznaczać na zakup dóbr i usług, n przedsiębiorstwa - na zakupy usług czynników produkcji. Uwzględnienie tych trzech czynników w analizie przybliża znacznie model do rzeczywistości. Powstaje jednak pytanie, jakie są konsekwencje uwzględnienia tych czynników dla przebiegu nichu okrężnego w gospodarce i dla obliczania PKB?

' Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba do wcześniejszego modelu wprowadzić dwie zmiany dotyczące ruchu okrężnego strumieni pieniężnych. Po pierwsze. Ponieważ gospodarstwa domowe tylko część dochodów przeznaczają na zakup krajowych dóbr i usług, a przedsiębiorstwa tylko część dochodów przeznaczają na ^kup czynników produkcji, mamy pewne odpływy z dotychczasowego ruchu okrę-^ego strumieni pieniężnych. Po drugie, ponieważ tylko część dochodów gospodarstw domowych pochodzi z krajowych przedsiębiorstw oraz tylko część do-®®°dow przedsiębiorstw pochodzi ze sprzedaży gospodarstwom domowym, mamy |.«Odatkowe źródła dochodów, czyli dopływy do ruchu okrężnego dotychczasowych /rumieni pieniężnych. Na rysunku S.2 dopływy zaznaczono strzałką zwróconą w kierunku analizowanych podmiotów, a odpływy - strzałką zwróconą w kierunku g^cciwnym. Odpływy obejmują: oszczędności (5). wszelkiego rodzaju podatki (T) wydatki na import (/,-) Natomiast dopływy obejmują: wydatki inwestycyjne '0. wydatki rządowe (O) oraz dochody z eksportu (£,). Na rysunku 8.2 zaznaczono


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
320 321 (6) 320 ClfW III. Pod«j») makroekonomii 3)    sposób i warunki płatności powi
Malowidło w zachodniej apsydzie kolegiaty w Tumie pod Łęczycą ok61 u«r ^‘rnHWRrl i H%MSB llWlKM
sa7 KSIĘGA PIERWSZA, ROZDZIAŁ I 17 Adriatyckim w ks. III, znowu na Sycylijskim w V, a na Tyrreńskim
DSC00783 KSIIJOA Plt.KWSZA, ROZDZIAŁ. I 17 Adriatyckim w ks. III, znowu na Sycylijskim w V, a na Tyr
234 (62) , III.5 • Kapsuły wledr.y. Wybrane zagadnienia z zakresu historii ł teorii literatury, nauk
skan0031 234 KONSTYTUCJE SEYMU POD ZWIĄZKIEM KONFEDEBACYI W WARSZAWIE Co do osób mieysce i głos na s
III. 17. 18. MIESZKO III STARY (i. ADELAJDA)■ HENRYK.1(39 pitur graciam, jiliam marcliionis Alberti
III. 17. 18. MIESZKO III STARY (i. ADELAJDA)■ HENRYK.1(39 pitur graciam, jiliam marcliionis Alberti
c.d.odpowiedzi Delegata PCK 10PKn 17& W dn.18.III.1944 przed podpisaniem umowy z Gontkowskim otw
Skanowanie 10 04 10 17 (42) ^■pj.‘iii nowych sytuacji przez działanie zakłada, jako jedno z za- &n
Skanowanie 10 04 10 17 (9) 306 Część III. Współczesne prądy i kierunki pedagogiczne tym nastąpił wy
Wykaz publikacji Profesor Zofii Dach 17 Wprowadzenie do ekonomii, pod red. Z. Dach, Akademia Ekonomi
Skanowanie 10 04 10 17 (42) ^■pj.‘iii nowych sytuacji przez działanie zakłada, jako jedno z za- &n

więcej podobnych podstron