24 (797)

24 (797)





ROŚLINY


Fot. 2: Widok narożnika akwarium.


Fot. 3: Występowanie gałęzatki (Cladophora) sygnalizuje dobre właściwości wody.


Obsadzenie akwarium

Elementem dominującym jest pięknie ukształtowany korzeń, który przedzielał akwarium mniej więcej w 1/3. W obydwu rogach umieściliśmy duże gatunki żabienic. W lewym narożniku znajdował się tylko Echinodorus bleherae (moim zdaniem jest to klasyka); w prawym narożniku gatunków było więcej. Czerwonolistny Echinodorus ‘Rubin’ umieszczony w tzw. mocnym punkcie miał - zgodnie z planem — tworzyć dominantę. Praktyka okazała się nieco bardziej skomplikowana, ale o tym opowiem później.

Przed korzeniem umieściliśmy Echinodorus ocel-lot ‘Green oraz Echinodorus argentinensis. W tylnym narożniku próbowaliśmy kilku gatunków żabienic, które w tym miejscu jednak nie rosły.

Wynikało to chyba z braku światła. W końcu najlepiej sprawdziła nam się kabomba. Na korzeniu zamocowaliśmy Microsorum, a z upływem czasu osiedliły się tutaj samorzutnie glony Cladophora.

Tych glonów na początku krewniak się przestraszył. Uspokoiłem go jednak. Sprawdziłem już, że występowanie tych zielenic sygnalizuje, iż w akwarium wszystko jest w porządku. Kiedy jednak na korzeniach i kamieniach zaczynają pojawiać się niechciane krasnorosty, to zły sygnał. Wolną przestrzeń, która pozostała pomiędzy gęsto zarośniętymi narożnikami akwarium, obsadzaliśmy tzw. roślinami „dywanowymi”. Zastosowaliśmy Echinodorus latifolius, który rośnie maksymalnie na wysokość 3-7 cm, tworząc wrażenie dywanu pokrywającego dno akwarium. W naszym przypadku udało się uzyskać wrażenie strumienia, który wypływał zza dużych drzew (w naszym przypadku dorosłych żabienic) i płynie wzdłuż korzenia do przodu. W ten sposób w aranżacji akwarium spełniliśmy dwa bardzo ważne wymagania. Przebiegająca zielona linia układa się w akwarium po przekątnej (strumień), tworząc wrażenie głębi. Puste obszary harmonijnie zrównoważyły całą przestrzeń w obydwu rogach (jing przechodzi do stanu równowagi z pierwiastkiem jang). W ten sposób uzyskuje się bardzo ważną równowagę przestrzenną.

Ponadto osiągnęliśmy atrakcyjny kontrast kolorystyczny dzięki ożywieniu monotonnego, jasnozielonego Echinodorus latifolius ciemnozielonymi wysepkami mchu Vesicularia i wątrobowca Mo-nosolenium.

Ryby

Po upływie mniej więcej tygodnia po obsadzeniu akwarium roślinami wypuściliśmy stado 30 sztuk małych sumików Ot-tocinclus oestitus oraz 30 sztuk bystrzyka czerwonoplamego. Otocinklusy po wpuszczeniu do akwarium szybko rozpierzchły między liśćmi i korzeniami i rozpoczęły „czyszczenie” wszelkich zanieczyszczeń na liściach i korzeniach. Rodzina Horaków, głównie żona - Jifka, obserwowała działania pierwszych rybek z wielkim zainteresowaniem. W krótkim czasie doskonale znała „prace” wykonywane przez sumiki oraz kilka dużych ampularii. Tutaj wyprzedzę trochę całą sprawę: po kilku miesiącach działania akwarium stwierdziliśmy, że sumiki znikły niemal zupełnie. Czasami udało nam się zobaczyć takiego małego sumika, ale z pierwotnej armii 30 sztuk zostały tylko resztki. Ciekawiło nas, gdzie się rybki podziały. Musielibyśmy przecież zauważyć padłe osobniki. A może poszukiwały pożywienia w ukryciu? Niczego takiego jednak nie stwierdziliśmy.

Tonda był tak samo zachwycony jak jego żona, ale wszyscy wiedzieli, że myślami jest gdzie indziej. Nie mógł doczekać się chwili, kiedy woda w akwarium będzie na tyle dobra, abyśmy mogli do niej wpuścić wytęsknione paletki. Okres wyczekiwania Tonda produktywnie wypełnił gromadzeniem informacji o wymaganiach tych wspaniałych ryb. Miał jednak trochę wątpliwości. Większość dostępnych źródeł literaturowych

V


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
skanuj0020 (153) 24 ANDRZEJ KOWALCZYKw? Fot. 1. Okładka folderu zachęcającego turystów do odwiedzeni
CCF20100217032 Parowóz P147-28, Wałbrzych 24.05 1992    C. , A   &nbs
Politechnika Białostocka w obiektywie 1. Dzień otwarty PB na WA 24 III 2012 r., fot. S. Augustyn/SAF
24 (358) Konkurs Fot. 7 W 15-letniej historii EdW już wielokrotnie zajmowaliśmy się tematyką
1472101$5185585637463I3386603 n Obręcz kończyny dolnej i kość miednicznaKończyna dolna Ryc. 24.4. Ob
15 24 Opcje Międzynarodowe
DSC00010 (24) Białka fibrylame, składniki białka skór chrząstek i łusek, występują także w i Duża wy
img078 (24) 72 o charakterze liczbowym (informacja, ile dane zwierzę ma nóg), a także sygnały odwzor
24 Tomasz Czernecki, Zdzisław> Targoński Tabela 1 Reakcje krzyżowe występujące pomiędzy
229 (24) 228 Rozdział 4. Ocena przebiegów w układach regulacji ... Rys. 4.37. Ilustracja przechodzen
24 luty 07 (18) Ri RktT oznaczają w przypadku występowania tarcia ruchowego reakcje całkowite, jakim
24.    Jaką funkcję pełnią lemocyty? W jakim układzie nerwowym występują? Osłaniają
24(1) 2 Pokoloruj na zielono ramki rysunków, w których nazwach występuje głoska s, a na czarno ramki

więcej podobnych podstron