28 (3)

28 (3)



Rys.22. Masowiec uniwersalny typu Panama\ HI

Na ry sunku 23 przedstawiono przykładowy' przekrój wzdłużny i poprzeczny oraz rzut pokładu masowca do przewozu rudy. Niski współczynnik załadowania większości rud i ich koncentratów powoduje, że przy wy korzystaniu maksymalnej nośności statku sumaryczna objętość ładunku jest niewielka - stąd niewielkie ładownie rudowca. Z kolei wysokość dna ładowni rudowca jest dobierana tak. by statek z ładunkiem miał odpowiednio wysoko położony środek masy, korzystnie wpływający na zachowanie się jednostki na fali; przy nisko położonym środku masy nadmierna stateczność statku jest przyczyną powstawania dużych przyspieszeń i obciążeń dynamicznych. Zbiorniki środkowej części dna podwójnego służą do przewozu zapasów paliw. Wysokie zbiorniki burtowe wykorzystywane są jako balastowe.

Schemat podziału przestrzennego masowca samowyładowczego pokazano na rysunku 24. Jest to niewielki statek o nośności 11 000 ton. Do czterech ładowni wyposażonych w szerokie otwory lukowe ładuje się sypkie towary masowe, które w porcie przeznaczenia wyładowywane są za pomocą urządzeń statkowych. Przekrój przez sarno-trymowną ładownię zaprezentowano na rysunku 25. Dno ładowni ukształtowane jest w sposób zapewniający samoczynne zsypywanie się ładunku do dwóch tuneli wyładunkowych, biegnących pod wszystkimi ładowniami. W tunelach znajdują się przenośniki taśmowe (taśmociągi), przenoszące ładunek na pionowe podnośniki umieszczone przed dziobową ładownią. Za ich pomocą ładunek transportowany jest na pokładowy obrotowy taśmociąg skierowany na nabrzeże.

W dnie ładowni, nad przenośnikami taśmowymi, są dwa szeregi otworów zamkniętych zasuwami (szybrami) lub obrotowymi klapami Pomiędzy otworami rozmieszczone są trójkątne pryzmy zsypowe kierujące ładunek do otworów. Zasuwy lub klapy otwierają się za pomocą zdalnie sterowanych siłowników. Po uruchomieniu przenośników otwierane są kolejno otwory w dnie i ładunek z ładowni stopniowo wysypuje się na przenośniki. Dla ułatwienia wyładunku wnętrze ładowni ma gładkie ściany, co uzyskuje się poprzez umieszczenie usztywnień kadłuba między podwójnymi burtami. Przestrzenie w dnie podwójnym, poza przestrzeniami zajętymi przez przenośniki, są podzielone na zbiorniki zapasów. Wysokie zbiorniki burtowe statku, stanowiące połączenie zbiorników obłowych i szczytowych, wykorzystuje się do przewozu balastu wodnego.

53


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
04 21 MULTISWITCHE SERII TMS I SUM Rys. 2. Jednokablowy, kaskadowy multiswitch typu SUM-514K Na tem
Pictures 3 rys. 22 Przebieg przewodów pneumatycznych i wysokiego napięcia na dachu
49682 OMiUP t1 Gorski62 Rys.4.57. Widok wirówki typu MAPX zainstalowanej na statku: 1 - zbiornik wod
26188 slajd07 b Rys.2.22. Sposób określania stosunku częste* r!; jliwości na podstawie figur Lissajo
Rys. 8. Wymiary rzeczywiste na ry sunku przedstawionym w podzialce[3. s. 26] Zasady wykonywania rysu
MaszynaW 24 50 3. Opis symulatora wyxA *w«x foćcoooóoj Rys. 3.22. Architektura m c. typu L dla 8-bit
28) (3) WYKŁAD 22.5.    Uniwersalność systemu językowego We wstępnej definicji języka
28 (89) Rys. 20. Towarowiec uniwersalny 14 5001 nośności Plan rozmieszczenia wylotów rur sondażowych
KONSTRUKCJE STALOWE STR213 213 Rys. 7.22. Sztywność postaciowa słupa ze skratowaniem w zależności od
choroszyP0 500 Rys. 22.27. Konstrukcje występów ustalających w połączeniach kołnierzowych Rys. 22.28
Grafika Wykreślna (8) 2. Sąsiedni budynek w narożniku naszego budynku Rys.22 22

więcej podobnych podstron