26

26



Myśl marksistowska wzbogaciła się na różne sposoby od czasów Marksa. Marksizm, w takiej czy innej formie, stał się oczywiście również oficjalną ideą systemu głoszoną przez władze rządzące znaczną częścią świata. Już we wczesnym okresie jej politycznego sukcesu coraz bardziej widoczne stawały się jednak ograniczenia dotykające teorii i praktyki. Rewolucje socjalistyczne, jak wiadomo, dokonały się w krajach położonych raczej na peryferiach kapitalizmu niż w rozwiniętym przemysłowo samym sercu Zachodu. Znaczenie lego faktu dlaoceny programów socjalistycznych jako całości pozostaje przedmiotem żywej dyskusji. Trudno bowiem zaprzeczyć, że Związek Radziecki i inne kraje socjalistyczne, choć wyraźnie różnią się między sobą, okazują się, w najlepszym razie, dość dalekie od opartego na zasadach wolności humanitarnego porządku społeczego, który jest ideałem socjalistycznym. Szczególne warunki, w jakich rozwijał się Związek Radziecki jako społeczeństwo podlegające bardzo intensywnemu uprzemysłowieniu, otoczone przez wrogie siły kapitalistyczne, bez wątpienia przyczyniły się do wytworzenia pewnych cech autorytarnych, jakie zaczęły się w nim ujawniać. Wpływ Związku Radzieckiego na powstające później społeczeństwa socjalistyczne sprawiał, że były w nich odtwarzane podobne elementy. Możliwe jest dokonanie wnikliwej krytyki społeczeństw typu sowieckiego z punktu widzenia marksizmu, wiele takich rozpraw ukazało się w ostatnich latach — przeważnie, choć nie wyłącznie, autorstwa marksistów żyjących na Zachodzie. Pozostaje jednak otwarte fundamentalne pytanie, czy pewne cechy totalitarne istniejących społeczeństw socjalistycznych należy przypisywać ograniczeniom. tkwiącym w koncepcji Marksa. Jeśli — jak sam sądzę —jest tak w istocie, to współczesna teoria polityczna staje przed koniecznością głębszej rekonstrukcji niż dopuszczana przez tych, którzy obawiają się odejść zbyt daleko od pewników twórcy doktryny.

Większość krytyk Marksa opiera się na konserwatywnej lub liberalnej argumentacji politycznej. Moim zdaniem, dla krytycznej teorii społecznej ważne jest jednak, aby korzystając z prac tych autorów, zaatakować Marksa z lewej strony. Oprócz podstawowej kwestii pochodzenia totalitarnej kontroli politycznej dostrzegam cztery dalsze grupy problemów związanych z emancypacją człowieka, które nic są właściwie rozpatrzone zarówno w tekstach Marksa, jak i w pismach większości jego następców (omówienie ich wszystkich przekraczałoby ramy tej książki).

Po pierwsze, sprawa stosunku ludzi do natury i jej zasobów, potrzebnych człowiekowi do życia. Zdarzają się u Marksa intrygujące i sugestywne uwagi na temat przyrody, jednak główną tendencją jego dzieła jest traktowanie przyrody po prostu jako narzędzia postępu społecznego ludzkości. Rozwój społeczny jest, innymi słowy, utożsamiany z rozwojem przemysłu, czyli tego, co Marks nazywa „siłami wytwórczymi”. Marks uważał kapitalizm za postępowy sposób producji, mimo zaburzeń, jakie może powodować, zwłaszcza wskutek niszczenia innych, mniej dynamicznych gospodarczo form społecznych.

Podporządkowanie innych rodzajów więzi z naturą dążeniom do materialnego dobrobytu spowodowałoby jednak zniszczenie sposobów życia, z których Zachód mógłby wiele się nauczyć. Dla innych kultur przed pojawieniem się zachodniego kapitalizmu natura oznacza na ogół coś znacznie więcej niż proste narzędzie postępu materialnego. Ludzie nie żyją w nich tak, jak nauczyli się w nowoczesnych środowiskach miejskich, z dala od natury. Dla nas „wieś” (nienaruszona przez przemysł ani nie ujednolicona przez komercyjne farmer-

175


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
strona2 2 Umiejscowienie ściegówFakturę dzianiny uzyskuje się na różne sposoby.Dwa podstawowe to tw
CCF20100122010 się na różne sposoby: poprzez agresywne słowa, poprzez prowokowanie u kogoś łęku, za
kupisiewicz dydaktyka ogólna0 282 Dydaktyka ogólna 1.    Materiał nauczania dzieli s
KLUB MĄDREGO SZEŚCIOLATKA 1 6 77 * Czym gra się na cymbałkach? 78 > Które zwierzę ma kropki? Q
42738 P1030198 ■ bieżące. Może się też zdarzyć, iż mąjąc niskie dochody, mogą na różne sposoby unika
CCF20090702085 HERMENEUTYKA I TRANSCENDENCJA1 Jeżeli myśl, która przebudziła się na Boga, sądzi, że
Mówi się często, że ewaluacja mierzy zmianę: ewaluując projekt, na różne sposoby próbujecie sprawdzi
DSC04600 (2) Może się przejawiać na różne sposoby: ■» 1Woże być zawarte w samej praktyce państw, któ
Szkoły prywatne. Pobieranie nauki prywatnej może się odbywać na różne sposoby: przez naukę w domu, w
Ćwiczenie 2 Polis greckie były w starożytności rządzone na różne sposoby. Uzupełnij znajdujące się p
img023 (29) 44 Reguła S.T.O.P. LO O Zgubić się można na różne sposoby. Pierwszy jest taki, że chwilo
img232 (14) ZDROWIE NA TALERZU Sałatka z makrelą Wymyśliłam ją pewnego wieczoru. Nadaje się na 

więcej podobnych podstron