2

2



138

poetyki. Sądzić jednak można, że uzyskane odpowiedzi nie przyniosłyby we wszystkich przypadkach informacji równie wartościowych. Sam Guiraud zajmował się słownikiem poetów francuskich działających na przestrzeni około trzystu lat, ale gdy od ogólnych konstatacji dotyczących statystycznych prawidłowości w obrębie leksyki przeszedł do określania na tej podstawie znacznie bardziej złożonych sensów poetyckich, wówczas zwrócił się ku twórczości szczególnie — przypuszczać wolno — do jego badań predysponowanej1 2.

Podobnie w Polsce. Próby uchwycenia semantyki poetyckiej poprzez analizę słownictwa odnoszą się do różnych dziedzin i epok twórczych3, ale nie wszędzie otwierają jednakowe perspektywy. Mówiąc dobitniej: badania, o których mowa, zdolne są ujawnić w znacznie pełniejszym zakresie konstrukcję semantyczną poezji Baczyńskiego niż na przykład poezji Mickiewicza. Niniejszy tekst powinien przynieść odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

2. Jak wiadomo, procesy znaczeniotwórcze w obrębie wypowiedzi ogarniają wszystkie jej poziomy, poczynając od poziomu najniższego, ukonstytuowanego przez najprostsze molekuły językowe, a kończąc na poziomie jednostek najbardziej złożonych. Wiadomo też, że jednostki każdego poziomu podlegają określonym regułom pionowej integracji, tworząc jednostki kolejnego poziomu wyższego i w ich obrębie uzyskując swoje znaczenie4. Tłumaczy to, dlaczego w dość powszechnym przekonaniu globalna zawartość znaczeniowa wypowiedzi utożsamiana bywa ze znaczeniami skrystalizowanymi na poziomie układów zdaniowych z pominięciem informacji znaczeniowych wytworzonych w obrębie poziomów niższych, choć — jak wolno przypuszczać — informacje te bynajmniej nie zawsze zostają w całej pełni zintegrowane w znaczeniu zdań. Znaczenie to stosunkowo najdokładniej pokrywa się z globalną zawartością znaczeniową wypowiedzi w tekstach o charakterze użytkowo-informacyjnym, w najmniejszym zaś stopniu reprezentuje ją w tekstach poetyckich. Wynika to zarówno z charakterystycznego dla nich nadmiaru organizacji „poziomej”, to jest rządzącej dystrybucją jednostek w obrębie tego samego poziomu, jak też z zakłóceń w „pionowym” procesie znaczeniotwórczym. Na uwagę zasługują przy tym zbieżność i współdziałanie obu procesów: słabnięcie reguł integracyjnych idzie często w parze ze wzrostem zależności i skomplikowaniem więzi między jednostkami z tej samej płaszczyzny tekstu. Więzi te objawiają się zwłaszcza przez powtórzenia oraz upodobnienia i kontrastowanie tych jednostek. A więc np. przez instrumentację głoskową, aliteracje, rymy, przez rytmizację, układy anaforyczne, wszelkie analogie i przeciwieństwa leksykalne, porządek paralelizmu.

Najłatwiej uchwytnymi sygnałami zakłóceń w procesie semantycznej integracji są trudności w streszczeniu tekstu. Streszczeniu lub opowiedzeniu poddaje się bowiem tylko znaczenie poziomu najwyższego. Im większa część globalnej informacji semantycznej pozostaje poza obrębem tego znaczenia, tym silniejsze jest poczucie dysproporcji między tym, co daje się z utworu opowiedzieć, a co umyka takiej sprawozdawczości.

3. Poezje Baczyńskiego są w oczywisty sposób niestreszczalne. W pełni skrystalizowane znaczenia ostateczne występują tylko we fragmentach jego utworów. Do nich też zmuszeni są odwoływać się ci wszyscy, którzy starając się zrozumieć Baczyńskiego tak jak prozę, poszukują znaczeń ujawnionych na powierzchni tekstu. Rekonstrukcja większych całości znaczeniowych dokonywana jest wówczas za pomocą montażu i interpretacji owych jasnych wyimków tekstu, podczas gdy cała ogromna reszta pozostaje jako niepokojące — z pewnością aktywne estetycznie, ale niewyjaśnialne — tło. Jego istnienie domaga się komentarzy i skłania do uwag na temat swoistości techniki działań poetyckich lub mechanizmów twórczej wyobraźni tych nawet krytyków, dla których jest to zazwyczaj problematyka marginalna. Nazwanie bowiem jakiegoś fenomenu zawsze go w pewien sposób oswaja przez przyporządkowanie określonej klasie zjawisk, choć w stosunku do działań wyjaśniających jest jedynie operacją zastępczą. Taką właśnie wartość mają na ogół w artykułach o Baczyńskim napomknienia o spiętrzaniu metafor, skomplikowaniu poetyckich obrazów, magii słów, plastycznej wizyjności, rozkołysaniu wyobraźni i o innych podobnych specjalnościach. Mimo niewyczerpanych możliwości szlifowania i kombinowania takich formuł (np. „wielki talent poety znajduje właściwy sobie wyraz w tych strofach pełnych bogactwa poetyckiego, a zarazem niezwykle prostych”) nowe perspektywy interpretacyjne otwiera dopiero generalna zmiana metody osaczania poetyckich znaczeń.

W utworach Baczyńskiego poziom zdania przestaje być nadrzędną i rozstrzygającą instancją w procesie semantycznej integracji mniejszych jednostek tekstu. Ten stan rzeczy stać się musiał dla badaczy bodźcem do skierowania

1

P. Guiraud, Pole stylistyczne "gouffre" Baudelaire'a, przeł. E. Szary, „Poezja”, 1969,

2

nr 5; oraz tenże, Le champ stylistiąue du mol "ombre" et sa genese chez Paul Yalery, odb.

3

Por. np. pionierską u nas pracę S. SkWarczyńskiej, Językowa teoria asocjacji w zastosowaniu do badań literackich, [w:] Studia i szkice literackie, Warszawa 1953; obszerną książkę T. Skubalanki, Słownictwo poezji miłosnej J. Słowackiego na tle tradycji, Toruń 1966, oraz kilka mniejszych artykułów tejże autorki; M. M. Szpakowskiej, Ogień i żal. O słownictwie wierszy miłosnych Kniaźnina i Karpińskiego, „Pamiętnik Literacki”, 1966, z. 4; E. Balcerzana, Zagadnienie „pola znaczeniowego” w badaniu przekładów poetyckich (B. Jasieński i W. Majakowski), [w zb.:] Wiersz i poezja. Red. J. Trzynadlowski, Wrocław 1966.

4

P.S. 1984: W ciągu lat, jakie upłynęły od napisania mojego tekstu, studia nad słownikiem poetyckim pojawiały się przede wszystkim jako refleks zainteresowań tematologicz-nych (toposem, motywem, mitem, symbolem). W tej postaci objęły zwłaszcza poezję młodopolską (głównie za sprawą autorskich i organizatorskich poczynań M. Podrazy-Kwiatkowskiej) oraz poezję staropolską (np. studia J. Abramowskiej, T. Michałowskiej, D. Maleszyńskiego). Bardziej lingwistycznie zorientowane obserwacje nad staropolską leksyką poetycką czyniła na marginesie prac nad słownikiem XVI-wiecznej polszczyzny oraz nad edycją dzieł Kochanowskiego — M. R. Mayenowa.

3 E. Benveniste, Les niveaux de 1’analyse linguislic/ue, [w:] Problemes de lingaistiąue generale. Paris 1966.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Musicie jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych -waszych kolegów,
Musicie jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych -waszych kolegów,
Musicie jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych -waszych kolegów,
Jednak uważam, że SSN o odpowiedniej wielkości (liczbie neuronów) poradzi sobie w takich przypadkach
Musicie jednak pamiętać, że korzystając z praw nie można ograniczać praw innych -waszych kolegów,
17 prowadzi się egzekucji należności pieniężnej, gdy z góry wiadomo, że uzyskana kwota nie przewyższ
Barbie lalek. Należy jednak pamiętać, że poprzedniczki Barbie nie przedstawiały dzieci ani nastolat
str3 1.2. Kategorie teoretyczne 33 Należy Jednak podkreślić, że dzisiaj kontrast nie jest aż tak wyr
DSC03802 (3) 54 Podejmowanie decyzji ma charakter losowy. Należy jednak podkreślić, że sama decyzja
17 prowadzi się egzekucji należności pieniężnej, gdy z góry wiadomo, że uzyskana kwota nie przewyższ
2. Koncepcje i podejścia do definiowania jakości jest jednak oczywiste, że dziś problem nie polega t
Władysław Kobyliński Jeśli jednak mówimy, że “jakaś organizacja nie wykonuje należycie przypisanych
Maciej Szmit ku sąd podkreślił, że „artysta musi mieć jednak świadomość, że wolność sztuki nie ma
PICT0023 (22) Klasa I ża cza* Ich pracy. Jednak pamiętajmy. że ten utwór nie jest wyrazem potępienia
P1010917 Sr>lisłvka Al 7/ nych, religijnych czy rasowych10. Pamiętać jednak należy, Ze stanowisko
P1010917 Sr>lisłvka Al 7/ nych, religijnych czy rasowych10. Pamiętać jednak należy, Ze stanowisko
P: Nie zmienia to jednak faktu, że zagraniczni inwestorzj nie pchają sie na Opolszczyzną drzwiami i

więcej podobnych podstron