31 (581)

31 (581)



POLIMfl OBRONNA

Na razie wszyscy decydenci podkreślają, że reforma jest w toku i postępuje zgodnie z planem, ale może on ulec zmianie i pewnie, przy narastającym kryzysie i oporze w armii, będzie ewoluować i być może zmniejszy się zakres zmian. Jednak w dotarciu do pewnych informacji występują trudności, gdyż armii zakazano współpracować z mediami (na przykład zamierzano ukryć fakt, że w armii istnieje znaczny opór wobec zaplanowanych niektórych zamiarów reformy). W grudniu i styczniu pojawiły się natomiast pierwsze wypowiedzi, które sugerują, że będą dokonywane zmiany w planach reformy. W dniu 29 grudnia 2008 r. prezydent Miedwie-diew podpisał dekret, który za datę końca reform przyjmuje rok 2016, a nie 2012 jak to zaplanował minister obrony. Być może wynikiem przesunięcia daty są, wyjątkowo silnie odczuwane w Rosji, skutki światowego kryzysu ekonomicznego. Można więc przypuszczać, że w najbliższym czasie będzie się dokonywać istotna weryfikacja wielu zapowiedzi, a opracowywana nowa doktryna obronna FR nieprędko ujrzy światło dzienne. Prezydent, jako zwierzchnik SZ FR, jest mocno zainteresowany

W 2012 r. SZ FR mają liczyć 1 min żołnierzy (obecnie 1 130 tys.), w tym tylko 150 tys. oficerów, czyli ok. 15%. Największe redukcje mają dotknąć generalicję i oficerów starszych, których jest po prostu nieproporcjonalnie wielu. Przykładowo z 25 700 pułkowników w służbie ma zostać jedynie 9000.

Realizując plan redukcji wyższych stanowisk oficerskich - od majorów aż po generałów - minister Sierdiukow powołuje się na doświadczenia innych armii, w których kadra oficerska liczy 7-20% ich stanu liczebnego. Obecnie w SZ FR służy tak wielu oficerów, że stanowią oni aż 32% całości, i to pomimo faktu, że z 355 000 etatów oficerskich obsadzonych jest 310 000! Reforma zaplanowana jest na cztery lata i w zamyśle ma być działaniem stosunkowo płynnym, m. in. ma polegać na przechodzeniu oficerów na emerytury. W chwili obecnej 26 700 rosyjskich oficerów już osiągnęło wiek emerytalny, 9100 osiągnie go w 2009 r., a 7100 zakończyć powinno służbę za 2 lata. Kolejnych 117 500 zostanie zwolnionych do cywila w ciągu kolejnych 3 lat. Opuszczającym armię oficerom w przystosowaniu do życia w cywilu mają pomagać władze by 200 spośród nich. Równocześnie ma wzrosnąć liczba młodszych oficerów z obecnych 50 tys. do 60 tys. Do tego dojdzie jeszcze restrukturyzacja armii, co oznacza dalszy ubytek stanowisk oficerskich, gdy zniknie szczebel dywizyjny i pułkowy. Największej redukcji ma podlegać wojskowa administracja centralna. Liczba pracowników aparatu ministerstwa obrony i naczelnych dowództw ma zostać zmniejszona 2,5-krotnie, do 8500 etatów. Obecnie aparat ministerstwa obrony liczy ok. 10,5 tys. osób, a centralne organy dowodzenia dalszych 11,2 tys. Redukcja centralnych etatów miałaby dotknąć wszystkie zarządy Sztabu Generalnego, w tym Główny Zarząd Operacyjny, Główny Zarząd Operacyjno-Mobiliza-cyjny i Główny Zarząd Wywiadu.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosji gen. Nikołaj Makarów na spotkaniu z zagranicznymi attache wojskowymi 10 grudnia 2008 r. przedstawił informację na temat zainicjowanej reformy sił zbrojnych oraz międzynarodowych aspektów działalności resortu obrony. Potwierdził zapowiedzi zmiany struktury dowodzenia, w tym zastąpienie obecnego systemu: okręg wojskowy -


Katalizatorem zmian, których potrzeba sygnalizowana była zresztą od wielu lat, stała się sierpniowa wojna z Gruzją. Rosja wyszła z niej zwycięsko, ale obnażyła ona z całą ostrością przestarzałość struktur oraz uzbrojenia, a także niewydolność systemu dowodzenia.

przebiegiem reformy, zwłaszcza w aspekcie prze-zbrojenia armii i poprawienia warunków służby. 23 stycznia 2009 r. Miedwiediew spotkał się z ministrem Serdiukowem, który zdał raport z wdrażania reform. Minister stwierdził, że żadnych problemów w realizacji programu nie ma.

Po pierwsze redukcja

Zgodnie z przedstawionymi we wrześniu ub.r. przez Miedwiediewa wytycznymi, do 2020 roku armia rosyjska ma się przekształcić w siły zbrojne o wysokim stopniu uzawodowienia, zdolne do prowadzenia działań o charakterze globalnym. Oprócz kontynuacji rozpoczętych w połowie obecnej dekady procesów profesjonalizacji i modernizacji technicznej jednostek pierwszorzutowych Sił Zbrojnych FR, zakłada to głębokie zmiany w strukturze kadry oficerskiej i odciążenie armii od odziedziczonego po ZSRS rozbudowanego zaplecza (w większości wchodzącego w skład tzw. wojsk tyłowych). Redukcja armii postępuje w Rosji od lat, ale nigdy jeszcze nie dotknęła w takim stopniu kadry oficerskiej.

federalne i regionalne, co jednak w dobie kryzysu może okazać się tylko pobożnym życzeniem, tym bardziej, że nadal sytuacja socjalna rosyjskiej kadry zawodowej jest często dramatyczna (dziesiątki tysięcy nie ma nawet przydziałowych mieszkań). Z jeszcze większym zdziwieniem, niż fakt ogólnej redukcji stanu liczebnego armii, w tym kadry oficerskiej, przyjęto, że w ramach reformy redukcji znaczącej podlegać mają także Siły Powietrzne. Po wojnie z Gruzją raczej spodziewano się odwrotnej tendencji. Tymczasem WWS, które liczą obecnie ok. 160 tys. żołnierzy, mają zostać zmniejszone o 36 tys. i poddane poważnej restrukturyzacji. Gen. płk Aleksandr Zelin, dowódca WWS, oficjalnie podał do wiadomości 10 lutego 2009 r., że zaplanowano 30% redukcji personelu jego rodzaju wojsk, a 10% jednostek zostanie rozwiązanych.

Reforma ministra Serdiukowa oznacza gigantyczne „cięcia" wśród generalicji, nic więc dziwnego, że właśnie w tym środowisku napotkała na zdecydowany opór. Dziś w rosyjskiej armii służy 1100 generałów, natomiast do 2012 r. ma odejść ze służ-armia - dywizja - pułk systemem trzystopniowym: okręg wojskowy - dowództwo operacyjne - brygada. Po wejściu wżycie nowej struktury, znacznemu zmniejszeniu ulegnie liczba związków taktycznych i jednostek. W Wojskach Lądowych pozostanie ich po reformie tylko 172, w Siłach Powietrznych 180, a Marynarce Wojennej 123. Wojska Kosmiczne ograniczą liczbę jednostek z 7 do 6, powietrznode-santowe z 6 do 5, a Strategiczne Wojska Rakietowe z 12 do 8.

W każdym okręgu ma zostać sformowana brygada WDW (wojsk powietrznodesantowych), podporządkowana operacyjnie jego dowództwu, natomiast wbrew nieoficjalnym zapowiedziom nie będą tworzone jednostki szybkiego reagowania. Według Sierdiukowa wystarczą bowiem profesjonalne i mobilne WDW, co - jego zdaniem - potwierdziły działania na Kaukazie. Do 2011 r. wszystkie związki taktyczne i jednostki mają przejść do stanu stałej gotowości. W zamierzeniu każdy okręg wojskowy ma być gotowy do prowadzenia wojny o charakterze konfliktu lokalnego we własnej stre-

q /9nnq I TECHDIKfl

0/lUUU lilOJSMH


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
UCZNIOWIE WSKAŻĄ, KTÓRA SZKOŁA Sl{ NIE OSTANIE Powiat: Propozycja, by na razie nie likwidować żadnej
CCF20090523011 tif KARL R. POPPER Tą uwagą zakończę na razie przegląd zasadniczych problemów, który
barrow6 bliska, że na razie nie potrafimy powiedzieć, który model jest realizowany. Nie wiemy, jaka
Błąd pierwszego rodzaju polega na odrzuceniu hipotezy Ho, mimo że ona jest prawdziwa. Poziom istotno
Slajd73 • Art. 759. W razie wątpliwości poczytuje się, że agent jest upoważniony do przyjmowania&nbs
img156 (3) Aeracja Sztuczna aeracja jeziora polega na wprowadzeniu doń powietrza. Jednym ze skutków
1536629Y4411697294362?585982 n I m Pinkcr 1 kładąc nacisk na przy-uralny, zwraca uwagę, że język jes
kolektywnego reagowania na przypadki agresji. W literaturze podkreślono, Że w tej koncepcji jest moż
26573 skanuj0016 36 Agresja seksualna Na wstępie należy podkreślić, że niewiele jest systematycznych
poznawczych i większą podatnością na zranienie dziecko uświadamia sobie, że nie jest ono wszechmocne
35 (476) POLIMfl OBRONNA organizacyjne w lotnictwie muszą więc być zakrojone na szerszą skalę i potr
Fizjologia i Żywienie Zwierząt Test 31.    Około 80 % zapotrzebowania na energię u
Fizjologia i Żywienie Zwierząt Test 31.    Około 80 % zapotrzebowania na energię u

więcej podobnych podstron