332 333 (6)

332 333 (6)



332


fg. Przestrzeganie zasady rocznego zbilansowania budżetu mogłoby temu zapobiec, ale (jak już wcześniej pisaliśmy) kosztem destabilizacji gospodarki. Roz-Kązaniem alternatywnym mogłaby być zasada zbilansowania budżetu w okresie Ljnego cyklu koniunkturalnego. Przyjęcie tej zasady chroniłoby przed nadmiernym deficytem, a równocześnie hamowałoby wzrost sektora publicznego i wydat-| jców budżetowych.

I Chociaż cykliczne zbilansowanie budżetu jest zarówno bardziej prawdopodob-| nc, jak i bardziej pożądane niż zbilansowanie roczne, w literaturze ekonomicznej ■ pojawia się szereg wątpliwości, czy wymuszanie zbilansowania budżetu w jakimkolwiek konkretnym okresie jest sensowne. Wielu ekonomistów uważa, że w miarę fctnożliwości należy dążyć do równoważenia budżetu, nic fctyszyzując jednak kwestii 1, deficytu budżetowego.


333


Czfil III. Podstawy makroekonomii

Na podobnej zasadzie stabilizująco wpływają na gospodarkę zasiłki dla bez. robotnych i świadczenia socjalne, których globalne kwoty automatycznie rosną w okresie recesji, gdy wzrasta liczba bezrobotnych i obniża się poziom dochodów, oraz spadają, gdy spada liczba bezrobotnych i wzrasta poziom dochodów. A więte elementy wydatków budżetowych zmieniają się automatycznie w pożądanym kierunku, częściowo korygując zmiany dokonujące się w globalnym popycie.

Zwróćmy uwagę na niektóre słabości polityki nastawionej na wykorzystanie automatycznych stabilizatorów koniunktury.

Automatyczne stabilizatory koniunktury przez oddziaływanie na globalny popyt, mogą zmniejszyć wahania gospodarki w stosunkowo krótkim okresie. N'istwarzają jednak warunków do zmiany istniejącej sytuacji gospodarczej. Ich zadaniem jest dążenie do utrzymania dotychczasowego poziomu aktywności gospodarczej przez obronę wyjściowych rozmiarów popytu globalnego, niezależnie od tego. na jakim poziomie ten popyt się ustabilizował (i przy jakim poziomie zatrudnienia). Automatyczne stabilizatory koniunktury nic są więc w stanie zapewnić warunków zrównoważonego wzrostu, który wymaga jednakowego tempa wzrostu mocy wytwórczych, zatrudnienia i efektywnego popytu. Z tego względu zwolennicy interwencjonizmu państwowego widzą potrzebę wspomagania automatycznych stabilizatorów aktywnymi formami oddziaływania na procesy gospodarcze.

Skutkiem działania automatycznych stabilizatorów koniunktury jest tendencja do powstawania deficytu budżetowego w okresach recesji (duże wydatki budżetowe na tworzenie dodatkowego popytu i niskie dochody budżetowe) oraz nadwyżek budżetowych w okresach ożywienia gospodarczego (zwiększone dochody budżetowe przy równoczesnym ograniczeniu wydatków transferowych). W obecnych warunkach dążenie do tego. aby roczne wydatki rządowe były ściśle powiązane z rocznymi dochodami, byłoby wręcz niewskazane i prowadziłoby do konieczności rezygnacji z wielu automatycznych stabilizatorów koniunktury. Wydatki rządowe stałyby się ponadto główną siłą destabilizującą. Dochody budżetowe rosną w okresie rozkwitu gospodarczego i spadają podczas recesji. Koncepcja rocznego zbilansowania wymuszałaby taki sam kierunek zmian wydatków rządowych. W tej sytuacji zmiany dochodu narodowego prowadziłyby nie tylko do zmian poziomu konsumpcyjnych wydatków gospodarstw domowych, lecz także do zmian wydatków rządowych. Nastąpiłby wzrost krańcowej skłonności do konsumpcji w całej gospodarce i wzrosłaby wartość mnożnika wydatków budżetowych. Rocznic zbilansowany budżet potęgowałby wahania dochodu narodowego.

Propozycje utrzymania zasady równowagi budżetowej, mimo praktycznych trudności ze zbilansowaniem dochodów i wydatków w czasie, mają na celu:

1)    uniknięcie konsekwencji chronicznego deficytu budżetowego.

2)    ochronę gospodarki przed długookresowym trendem wzrostu sektora publicznego i wydatków budżetowych (wynikającym z większej skłonności rządu do prowadzenia ekspansywnej polityki fiskalnej podczas kryzysu, niż do jej ograniczenia podczas dobrej koniunktury).

Kozdrial II. Budiet państwa. Politska fiskalna

11.6. Deficyt budżetowy i dług publiczny

Wzrastające wydatki rządowe mogą być finansowane z takich źródeł, jak łatki, pożyczki zaciągane u społeczeństwa, sprzedaż części majątku państwa, łątkową emisja pieniędzy, kredyty zagraniczne. Możliwości wykorzystania tych lei, a także konsekwencje wynikające z ich stosowania mogą być różne. Podniesienie podatków od dochodów osobistych jest decyzją niepopularną (litycznie i spotyka się z oporem wyborców, a ponadto wywołuje negatywne skutki ekonomiczne: osłabia motywację do pracy oraz prowadzi do zmniejszenia idów ludności, co ogranicza rozmiary1 potencjalnego popytu. Również pod-[ niesienie podatków od dochodów przedsiębiorstw prowadzi do negatywnych skut-| ków ekonomicznych, ponieważ zmniejsza skłonność do inwestycji. W praktyce

__iliwość manewrowania tym narzędziem jest więc ograniczona, a jego skutecz-

| ność niewielka, gdyż podatki nie kreują dodatkowego popytu, a jedynie prowadzą i do przesunięcia siły nabywczej z płatników podatku na rząd.

Powszechniejszą niż podnoszenie podatków formą zdobywania środków na tycie wydatków publicznych są pożyczki zaciągane przez rząd u ludności łsiębiorców oraz w bankach i instytucjach finansowych. Prowadzi to do _ stawania dtugu publicznego. Dług publiczny jest finansowym zobowiązaniem Państwa z tytułu zaciągniętych pożyczek oraz innych form działalności, w wyniku których państwo płaci odszkodowanie (np. wywłaszczanie mienia na zasadach płatności, orzeczenia sądu).

Wydatki rządowe finansowane z pożyczek zaciąganych u ludności lub przed-Ibiorstw dają efekt podobny do podnoszenia podatków. Przez sprzedaż obligacji >wych lub bonów skarbowych państwo mobilizuje niewykorzystane oszczęd-i przeznacza je na finansowanie wydatków publicznych, ale równocześnie niniejsza potencjalny popyt. Także sprzedaż części majątku publicznego (np. Pfzez prywatyzację wcześniej znacjonalizowanych przedsiębiorstw) prowadzi do zejmowania przez państwo części oszczędności ludności lub przedsiębiorstw.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
ANTENY 3.1.1. Zasady działania anteny satelitarnej Jak już wcześniej wspomniałem antena satelitarna
System Prawa Karnego Nauka o przestępstwie Zasady odpowiedzialnościNauka o przestępstwie
Grażyna Karczewska1.2. ZASADY PLANOWANIA ZBILANSOWANEGO JADŁOSPISU Nawyki żywieniowe dziecka
Pizy ocenie produkcyjności ziemi, przy porównywaniu różnych gospodarstw, należy przestrzegać zasady
świata, na którym prowadzi się rokowania gospodarcze, ustala politykę ekonomiczną, przestrzega zasad
4 słysząc. Przestrzegam zasady: im mniejsze dzieci, tym krótsza rozmowa, a wielkość grupy uzależniam
58047 P1350917 ■ W. iii ii & w bardzo ważne jest przestrzeganie zasady, że na jednego pacjenta f
studia. pasją! REKRUTACJA gospoda przestne Zasady rekrutacji    Terminy
PTP Przede wszystkim jednak, pielęgniarki w swojej codziennej praktyce przestrzegają zasady zakazu
Infrastruktura informacji przestrzennej1.1. Zasady tworzenia infrastrukturyInfrastruktura informacji
Wybór orientacji na ludzi wymaga przestrzegania zasady: Niezadowolenie musi wyprzedzać zmianę a proc
13568 skanuj0106 (2) Grupy przestrzenne Zasady tworzenia międzynarodowych symboli Grup Przestrzennyc

więcej podobnych podstron