354 355 (6)

354 355 (6)



354 Cłftt III. Podita*? makroekonomii

12.7. Powstanie i funkcje banków

12.7.1. Pojawienie się banków I rozwój systemu bankowego

Rozwój wymiany towarowo-pieniężnej prowadził do powstawania banków i innych instytucji finansowych. Najstarszą formą operacji finansowych była lichwa, czyli pożyczanie pieniędzy lub towarów osobom ich potrzebującym w zamian za wysokie odsetki. Lichwiarze ściągali wysokie odsetki głównie z dwóch powodów: (1) możliwości wykorzystania trudnej, niekiedy przymusowej, sytuacji pożyczkobiorcy. (2) dużego ryzyka niewypłacalności dłużników. Lichwa znana jest od niepamiętnych czasów. Pojawiła się wcześniej niż powstał pieniądz, ponieważ lichwiarze początkowo pożyczali towary.

Następnym etapem rozwoju instytucji finansowych i późniejszych banków byli średniowieczni złotnicy i handlarze pieniędzmi, którzy przyjmowali na przechowanie złoto oraz wymieniali monety miejscowe na zagraniczne albo na złoto lub srebro w stanic surowym. Poza przechowywaniem pieniędzy złotnicy zajmowali się też transferem pieniędzy'. Dokonywano tego za pom«>cą poleceń wypłaty: jedna osoba polecała drugiej osobie dokonania wypłaty na rzecz osoby trzeciej. W ten sposób pojawił się odpowiednik dzisiejszych czeków bankowych.

Powstanie banków handlowych było kolejnym ważnym etapem rozwoju systemu bankowego. Banki handlowe, zwane też często komercyjnymi, zaczęły łączyć dwie funkcje, które wcześniej były traktowane oddzielnie, tj. udzielanie pożyczek i przyjmowanie depozytów. Pierwsze banki handlowe zaczęły powstawać pod koniec XVI w. w miastach północnych Włoch; miasta te w owych czasach były najważniejszymi ośrodkami handlu światowego. Wśród najstarszych banków wymieniane są: Casa di San Giorgio w Genui założony w 1586 r.. Banco de Rialto z Wenecji (1587 r.). Banco di San Ambrosio z Mediolanu (1593 r.). Nieco później zaczęły powstawać banki na północy Europy: w Amsterdamie (1609 r.). Hamburgu (1619 r.) i Rotterdamie (1635 r.). Nazwa bank wywodzi się od włoskiej nazwy kontuaru (banco - stół. za którym prowadzono transakcje finansowe).

Istotnym usprawnieniem funkcjonowania systemu bankowego było pojawienie się w XVII w. w Anglii biletów bankowych, czyli banknotów, fojdących zaświadczeniami depozytowymi zawierającymi zobowiązania banku do wypłaty na żądanie określonej ilości złota lub złotych monet, złożonych przedtem w depozyt. Z czasem w różnych krajach zaczęta utrwalać się tendencja do monopolizacji emisji banknotów przez banki pod kontrolą państwa w celu zwiększenia bezpieczeństwa obrotów finansowych. Przywilej ten uzyskiwały banki centralne. Początkowo emitowały one banknoty pod zastaw złota i srebra. Odchodzenie od wymienialności banknotów na złoto spowodowało przekształcenie się banknotów w pieniądz papierowy.

12.7.2. Funkcje banków

We współczesnej gospodarce banki odgrywają dużą rolę. Do podstawowych funkcji banków należy:

1)    przyjmowanie zwrotnych wkładów pieniężnych (depozytów) w zamian za odsetki.

2)    świadczenie usług finansowych związanych z obiegiem pieniądza jako środka cyrkulacji i środka płatniczego.

3)    udzielanie kredytów dla przedsiębiorstw i osób fizycznych,

4)    kreowanie pieniądza.

Początkowo składano depozyty w bankach komercyjnych, kierując się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Z czasem odsetki uzyskiwane za pozostawienie pieniędzy do dyspozycji banku stały się głównym motywem przechowywania depozytów . Oprocentowanie depozytów jest zróżnicowane w zależności od okresu ich przechowywania. Wkłady długoterminowe są oprocentowane wyżej niż krótkookresowe lub a lista, gdyż dają bankom większą swobodę dysponowania depozytami. a ponadto są formą rekompensaty za wyrzeczenie się dysponowania gotówką przez osoby posiadające oszczędności.

Duży wpływ na decyzje dotyczące deponowania oszczędności w bankach ma porównanie wysokości stopy procentowej ze stopą inflacji, czyli tempem wzrostu średniego poziomu cen w gospodarce. Jeżeli stopa procentowa przewyższa stopę inflacji, otrzymujemy dodatnią realną stopę procentową. W sytuacji odwrotnej mamy ujemną realną stopę procentowy, zniechęcającą do przechowywania oszczędności w banku, gdyż siła nabywcza zdeponowanych oszczędności obniża się.

Ważną funkcją banków jest obsługa rozliczeń finansowych i obiegu pieniądza między różnymi podmiotami życia gospodarczego. Banki prowadzą rachunki bieżące dla przedsiębiorstw, instytucji i osób fizycznych, przeprowadzają rozliczenia między różnymi podmiotami krajowymi i zagranicznymi, regulują płatności oraz dokonują bezgotówkowych przelewów bankowych. W celu usprawnienia obsługi finansowej klientów wprowadza się książeczki czekowe i karty kredytowe.

Banki, przyjmując depozyty i udzielając pożyczek, występują w charakterze wyspecjalizowanych pośredników' finansowych między oszczędzającymi a inwestorami. Udzielając kredytu, bank ponosi ryzyko związane z ewentualnym brakiem możliwości spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami przez kredytobiorców.

12.7.3. Kredyt

Termin kredyt wywodzi się od łacińskiego słowa credo, co oznacza wierzę, ufam. W sensie ekonomicznym kredyt polega na odstąpieniu przez jedną ze stron (wierzyciela) drugiej stronic (dłużnikowi) określonej wartości w pieniądzu lub w towarze w zamian za obietnicę zwrotu w ustalonym terminie równowartości


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
362 363 (5) 362 C*ftt III. Poditaw) makroekonomii 3)    pełni funkcję banku państwa,
300 301 (8) 300 Clftt III. Podstawy makroekonomii współczesnej ekonomii ncoklasycznej. Jego zdaniem,
500 501 (3) 500 CłęW III. Podttim makroekonomii Powstaje jednakże pytanie: na czym polegają mechaniz
366 367 (6) 366 Cłftt III. Podłliw makroekonomii ciowc dotyczące weksli (takie jak: charakter weksla
III. MODEL KONKURENCJI M.E. PORTERAModel konkurencji M.E. PorteraGroźba pojawienia się nowych
2 Były to organizacje państwowe wyższego rzędu powstałe z połączenia plemion Pojawiły sie u Germanów
ZJAWISKA NATURY 6 7 LAT (13) Błyskawice to zjawiska świetlne powstające w czasie burzy. Pojawiają si
badanie3 W tym wypadku powstają prądy uwarunkowane pojawieniem się emisji elektronów wtórnych. Prąd
2 (354) #* ( Ki -w r q)III oostać normalna,    d)podkategorii ^postać normalna Spyra
page0358 354 rezultatów teorya budowy mozaikowej plazmy zarodkowej oka-zała się fałszywą. Roux w gru
76649 IMGi71 (2) Trtftwrarfryrm iwewtifiw. ó. sfe wywiera wjbewsa «iii powstanie H fffRlit^. Tdr1 wa
Stagflacja • zjawisko z dziedziny makroekonomii; powstaje, gdy wysoka inflacja i bezrobocie występuj

więcej podobnych podstron