386 387

386 387



teren ogniska zapalnego (nacieku). Elektroda bierna (ES 0 15 cm) może być ustawiona, jako przeciwległa, w odległości 5—10 cm od ciała. Stosujemy: długość fali 6 m, dawki słabe lub średnie, czas zabiegu 10 do 15 minut, codziennie (ryc. 267).

W przypadkach obustronnego procesu zapalnego można ustawić obie elektrody sztywne w okolicach bocznych stron obu sutków. Brzegi przyśrodkowe elektrod są wtedy nieznacznie pochylone. Nie uzyskuje się wówczas równomiernego przegrzania. Bardziej właściwe jest przegrzewanie każdego z gruczołów piersiowych kolejno.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO LECZENIA FALAMI KRÓTKIMI

Zasadniczym wskazaniem jest leczenie stanów zapalnych, zaburzeń odżywczych i nerwobólów.

W myalgii i lumbago stosujemy dawki cieplne mocne. W nerwobólach (neuralgia brachialis, intercostalis, nemalgia n. trigemini) wskazane są słabe dawki cieplne zwiększane stopniowo, w zależności od tolerancji chorego. W technice zabiegu uwzględniamy podłużny przepływ prądu (wzdłuż przebiegu nerwu). W zapaleniach nerwów obwodowych (rtemi-tis), zwłaszcza w okresie ostrym i wczesnym, obserwuje się znaczną nadwrażliwość na ciepło. Wskazane jest leczenie skojarzone z galwanizacją i prądami diadynamicznymi blokującymi ból. W porażeniach nerwów obwodowych kończyn i nerwu twarzowego przegrzewania krótkofalowe przyśpieszają regenerację nerwu i dają poprawę warunków odżywczych przez swój wpływ na układ naczyniowy i wegetacyjny. W zapalnych stanach korzonków' nerwowych (radiculitis) stosujemy dawki b. słabe.

W gośćcu zniekształcającym stawowym (arlhritis deformans) łączymy przegrzewania diatermią z ultradźwiękami, masażami i ćwiczeniami ruchowymi. W pourazowych wylewach do stawów w okresie resorpcji oraz w wysiękowym zapaleniu stawów zaleca się dawki słabe i unieruchomienie. W rzeżączkowym zapaleniu stawków wskazane są dawki mocne, a przy procesie wielostawowrym — ogólne przegrzewania (hyper-Ihermia). Dobre wyniki uzyskuje się w stanach pourazowych (distorsio, luxatio). W zespole Sudecka, o ile nie stwierdza się znacznych obrzęków i odwapnień — przegrzewania falami krótkimi dają poprawę warunków odżywczych, a prowadzone łącznie z ćwiczeniami ruchowrymi przeciwdziałają przykurczom i zesztywnieniom.

Przegrzewanie serca w zmianach naczyń wieńcowych (angina pecto-ris) nie jest wskazane, natomiast w funkcjonalnych nerwicach uzyskuje się względnie dobre wyniki. W chorobach naczyń obwodowych (endar-leriitis obliterans, arleriosclerosis) wyniki leczenia są wątpliwe lub przeważnie nieskuteczne. W chorobie Raynaud wyniki leczenia są względne, wrażliwość układu wegetacyjnego naczyń tętniczych na działanie ciepła bardzo duża i często obserwuje się odczyny paradoksalne. Korzystniejsze jest przegrzewanie b. słabymi dawkami zwojów przy-kręgowych układu sympatycznego i odcinków rdzenia (terapia segmen-tarna). W acrocyanosis rozpoczynamy przegrzewania od dawki słabej, a czas zabiegu od 2—3 minut stopniowo zwiększamy w zależności od tolerancji chorego.

Stosowranie antybiotyków prawie zupełnie ograniczyło zastosowanie fal krótkich w ostrych sprawach zapalnych płuc, natomiast stany zapalne przewlekłe są nadal leczone z wynikiem dobrym (bronchitis chronica, bronchiectasiae, abscessus pulmonis, residua post pneumoniam). W ropnym zapaleniu opłucnej (empyema pleurae), przegrzewania stosujemy przy równoczesnym podawaniu antybiotyków do jamy opłucnowej i drenażu. W leczeniu wysiękowego zapalenia opłucnej (pleuritis cxudativa) obowiązuje punkcja jamy opłucnowej. Leczenie dychawicy oskrzelowej (asthma bronchiale) w większości przypadków nie daje wyników zadowalających, a nawet może być przeciwwskazane.

Przegrzewanie wątroby w przewlekłym zapaleniu dróg żółciowych i woreczka żółciowego (z wyłączeniem kamicy) daje na ogół wyniki dobre. Przegrzewanie wątroby słabymi i frakcjonowanymi dawkami po przebytym zapaleniu wirusowym (hepatilis epidemica) poprawia warunki odżywcze uszkodzonego narządu.

W leczeniu gastritis chronica przegrzewanie żołądka daje wyniki względne, natomiast w stanach spastycznych w obrębie przewodu pokarmowego (pylorospasmus, colitis spastica) uzyskuje się dobre wyniki lecznicze, skutkiem działania cieplnego.

Leczenie falami krótkimi ostrego zapalenia nerek nie jest obecnie stosowane, a w przewlekłych zapaleniach nerek i zmianach miażdżycowych (nephrosclerosis) uzyskuje się zwiększenie diurezy i przejściowe obniżenie ciśnienia krwi.

Anuria i wczesny okres uremii pozostały nadal wskazaniem, lecz uzyskane wyniki są względne, tak samo jak przy anurii powstrząsowej lub w stanach pooperacyjnych. Obowiązuje wówczas stosowanie frakcjonowanych dawek czasu oraz prowadzenie zabiegu pod kontrolą ciśnienia krwi. W zapaleniu miedniczek nerkowych (pyelitis) i pęcherza moczowego (cyst i lis) przegrzewania krótkofalowe są leczeniem współdziałającym z podawanymi antybiotykami.

Leczenie stanów zapalnych narządów kobiecych (adnexitis, para-metritis) rozpoczynać należy po ustąpieniu ostrych objawów. W stanach przewlekłych uzyskuje się wyniki dobre. Wyłączamy z leczenia falami krótkimi zmiany swoiste (tbc). W hypoplasia uteri i amenorrhoe stosujemy dawki słabe, o stopniowo wzrastającym czasie zabiegu (od kilku do 15 minut) w I, II i III tygodniu cyklu. Długotrwałe serie zabiegów mogą powodować zmiany w jajnikach (oophoritis cystica). W rze-żączkowym zapaleniu przydatków uzyskuje się wyniki dobre. Cysty jajnika stanowią przeciwwskazanie.

Zapalenia cewki moczowej (urethritis), gruczołu krokowego (prosta-

387


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
380 381 Przegrzewanie żuchwy Zabieg stosowany w naciekach zapalnych. Elektrodę sztywną (ES 0 10 cm,
384 385 Elektrodę bierną staramy się ustawić, jako przeciwległą, w odległości 10—20 cm od powierzchn
zapalenie pecherz plucn Substancje zapalne Pęcherzyki płucne Naczynia krwionośneOkres wczesny Przycz
39.    Energia elektryczna może być kwalifikowana jako rzecz. 40.
1tom348 13. ELEKTROTERM1A 698 obojętnym. Strumień plazmy może być dodatkowo wprawiony w ruch przy uż
30420 skanuj0012 K.3[Fe(CN)6] może być używany jako sztuczny akceptor elektronów pochodzących z PS I
335 Gaz ziemny Wytwarzanie energii elektrycznej na bazie gazu ziemnego może być realizowane w silnik
Nowe skanowanie 20080122064027 000000006 tif 3. Obwód elektryczny nierozgałęziony nicznej, energia c
Img00011 (2) 15 Jednocześnie krążący po orbicie elektron może być traktowany jako elementarny prąd e
364 365 b. Przy użyciu elektrod sztywnych. Na elektrodzie sztywnej (ES 0 20 cm) układamy jedną lub o
IMGP1671 migracja do ogniska zapalnego na drodze chemotaksji -» fagocytoza -» wydzielanie monok
IMGP1684 => cennik zapalcniotw órrzy zneutralizowany a uszkodzenie tkanek duże -* uprzątnięcie og
test27 /@P 2: Doior w ognisku zapalnym jest wynikiem: aj wzmożonego metabolizmu uszkodzonych t
IMG?23 378 379 380 [381 
k55 Mobilizacja fagocytów do ogniska zapalnego

więcej podobnych podstron