398 399 (6)

398 399 (6)



398 Clfit III. Podtlam makroekonomii

osób. jaką chcą zatrudnić pracodawcy przy różnych poziomach stawek płac realnych (Pi,). Im te stawki są wyższe, tym popyt na pracę jest niższy. Taki przebieg krzywej wynika z zasad postępowania pracodawców, których celem działania jest maksymalizacja zysku. Krzywa agregatowej podaży pracy (Pjr) pokazuje liczbę osób gotowych do zaakceptowania istniejących ofert pracy i podjęcia pracy przy różnych poziomach stawek plac realnych. Przy wyższych stawkach plac podaż pracy jest większa, gdyż większa liczba osób akceptuje korzystniejsze oferty placowe. Na rysunku zaznaczono ponadto krzywą N„ pokazującą liczbę osób poszukujących pracy w zależności od poziomu stawek plac realnych. Zakładamy tutaj, że przy wyższych stawkach jest więcej osób chcących pracować.

Sytuacja na rynku pracy uzależniona jest od poziomu stawek plac realnych (rys. 14.3). Gdy stawki ukształtują się na poziomie /*,„> to mamy do czynienia z równowagą na rynku pracy (popyt równy podaży). Nierównowaga na rynku pracy wystąpi wówczas, gdy stawki plac realnych odchylać się będą od poziomu P,,(wówczas popyt * podaży). Gdyby stawki te ustaliły się na poziomie P,,.. to wystąpiłaby nadwyżka podaży pracy nad popytem na pracę, równa odcinkowi CD.

Załóżmy. ze rynek pracy znajduje się w równowadze. Przy stawce plac realnych Pi,o na rysunku 14.3. agregatowy popyt na pracę (równy 5,0) jest równy agregatowej podaży pracy (punkt A). Ale nawet wówczas nic wszystkie osoby poszukujące pracy są zatrudnione. Charakterystyczne dla dynamicznej gospodarki frykcjc i niedopasowania strukturalne na rynku pracy nic od razu są bowiem likwidowane. Bezrobocie, które towarzyszy stanowi równowagi na rynku pracy nazywane jest bezrobociem równowagi, bądź też bezrobociem naturalnym Na rysunku 14.3 znajduje ono wyraz w nadwyżce liczby osób poszukujących pracy przy stawce Pi,0 nad liczbą osób akceptujących oferty pracy przy tej stawce, a więc S, 1-5,0. Podstawowymi typami bezrobocia równowagi są bezrobocie frykcyjne i strukturalne.

Idea bezrobocia równowagi została rozwinięta na gruncie teorii naturalnej stopy bezrobocia, sformułowanej przez M. Friedmana i E.S. Phclpsa5. Stoją oni na stanowisku, że w gospodarce występuje tendencja do ustalania się równowagi na rynku pracy, przy czym równowaga ta dopuszcza istnienie tzw. bezrobocia naturalnego. Przyczyn tego bezrobocia upatrują w niedoskonałości funkcjonowania rynków, a zwłaszcza w istnieniu niekompletnych informacji o wolnych miejscach pracy i wolnej sile roboczej, w niedoskonałej mobilności siły roboczej, w ograniczonym zakresie konkurencji oraz niedopasowaniach strukturalnych popytu na pracę i jej podaży. Problem bezrobocia naturalnego, a w szczególności kwestia związków tego bezrobocia z inflacją, zostanie podjęty szerzej w rozdziale 15.

Załóżmy obecnie, że rynek pracy znajduje się w nierównowadze, charakteryzującej się nadwyżką podaży pracy. Ilustrację takiej sytuacji zamieszczono na

Zob. M. Friedman. Rola polityki ptemfzncj. Teoria i polityka Uabthzacp koniunktury Ukslón (opr. A. Srewwsłj). Warszawa 1975: E S. Phclfw. Ph. Curvcv Inflanon Expceiaiu.ni and Optimal EmpUnment Oeer Time. ..Econonuca'' 1967. nr 3-rysunku 14.3. Przy stawce plac realnych /1,,,. liczba osób chcących pracować i poszukujących pracy (5,4) przewyższa liczbę osób. jaką chcą zatrudnić pracodawcy (5,:). Odcinek CE wyznacza więc rozmiar bezrobocia w sytuacji nierównowagi przy stawce Phx. Bezrobocie to można podzielić na dwie części: bezrobocie równowagi. odpowiadające odcinkowi DE, który wyznacza nadwyżkę siły roboczej 5,4-5,,. oraz bezrobocie nierównowagi, odpowiadające odcinkowi CD, który wyznacza nadwyżkę podaży pracy nad popytem na nią 5,,-5,:.

Powstaje pytanie, jakie są przyczyny powstawania bezrobocia nierównowagi, tj. bezrobocia związanego z nadwyżką globalnej podaży pracy nad globalnym popytem na pracę. W kwestii tej od dłuższego czasu toczy się w ekonomii ostry spór. Wyodrębnić tu można dwa główne stanowiska: neoklasyczne oraz keynesis-towskie. Przyjrzyjmy się tym stanowiskom, ograniczając rozważania do tradycyjnych ujęć tych teorii, które jednak mają aktualną wymowę.

14.4.2. Ujęcie neoklasyczne

Podstawowe twierdzenia stanowiska ncoklasycznego zostały sformułowane przez A. Marshalla i A.C. Pigou\ przedstawicieli ekonomii neokiasyczncj z przełomu wieków XIX i XX. Ze względu na to. że w kwestii bezrobocia i zatrudnienia nawiązywali oni szeroko do twierdzeń ekonomii klasycznej, ich stanowisko oraz jego późniejsze modyfikacje określa się również w literaturze mianem stanowiska klasycznego.

Zgodnie z ujęciem ncoklasycznym. w warunkach wolnorynkowej gospodarki występuje tendencja do ustalania się na rynku pracy stanu równowagi, (itównym mechanizmem, który zapewnia taką tendencję jest mechanizm zmian płac realnych. Jego ilustrację zamieszczono na rysunku 14.4. który zawiera krzywe agregatowego popytu na pracę (/>„.), agregatowej podaży pracy (Pjp), analogiczne do krzywych z rysunku 14.3 (ze względu na to, iż interesuje nas tutaj jedynie bezrobocie nierównowagi, pomijamy na rys. 14.4 krzywą N„ która występuje na rys. 14.3). W myśl stanowiska ncoklasycznego. gdyby na rynku pracy powstała nadwyżka podaży pracy. np. nadwyżka równa 5,|-5,j przy stawce plac realnych Pt, , na rysunku 14.4. to konkurencja między bezrobotnymi doprowadziłaby do obniżki plac realnych, w rezultacie czego podaż pracy zmniejszyłaby się (poniżej 5,(). popy t na pracę wzrósłby (powyżej 5,:) i nierównowaga zostałaby zlikwidowana. Stawki płac realnych ukształtowałyby się na poziomic P,,^ zaś popyt na pracę i podaż pracy zrównałyby się na poziomie 5,o-

Zjawisko bezrobocia występujące w rzeczywistości tłumaczy się w tej teorii ograniczeniami w swobodnym działaniu mechanizmu rynkowego na rynku pracy. Ograniczenia te związane są przede wszystkim z tendencjami do usztywniania

1

Zob. A- Mar»h»ll. /.auuh rkononukt. t. 1. Warszawa 1925. t. 2. Warszawa 192K; AC. Pigou.

Theory of    London 1953.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
316 317 (7) 316 lifU III. Podtlaw? makroekonomii Obciążenia podatkowe mogą być naliczane proporcjona
394 395 (6) 394 Ciftó III. Podtlam makroekonomii KtMioek 14.2. Zasoby i strumienie na rynku pracy. S
240 241 (16) 240 C jfU III. Podtlao) makroekonomii KoidtUI «. GUrnne kMtforir I pofrcU nukroHcoporoU
skanuj0052 (49) 398 Część III,2: Myśl o sztuce w Italii Ouattrocenta dodatkowe: o okrętach, o skarbc
398 Część III. Korzyści i koszty związane z uruchamianiem dzialalimti I Minimalny kapitat założyciel
Analityka medyczna-III rok (36 osób)-semestr zimowy-2020/2021 ANALIZA MOCZU i PŁYNÓW z JAM CIAŁA
III. Relacja wzajemna osób w wypowiedzi A. Spojrzenie ogólne - „Jak on się do mnie odnosi?" „J.
272 273 (9) 272 Cl(M III- Pod»lav*> makroekonomii Rozd/ial 9. I>ctrrminanl> dochodu n»rixlt
276 277 (9) 276 ClfU III. PodtUni makroekonomii Rord/ial 9. Ifetrrmlnant} dochodu narodowego. Analiz
282 283 (8) 282 Cfcftt III. Podstaw? makroekonomii powiększoną o 1. Znając więc stopę wzrostu, łatwo
286 287 (8) 286 CzfM III. Podstawy makroekonomii mechanizm zapewniający równość inwestycji i oszczęd
290 291 (8) 290 Czftt III. Podstawy makroekonomii Rozdział 10. Wzrost {mpoilarrn 291 Z* * ZATRUONIEN
294 295 (8) 294 Ci(M III. MMI*)1 makroekonomii Ku/d/ial 10. Wzrost gospodarczy Wzrost wydajności pra
296 297 (8) 296 Czę<ć III. Podstawy makroekonomii Rord/Jal 10. Wzrost gospodarczy 297 (10.32) 1 r
300 301 (8) 300 Clftt III. Podstawy makroekonomii współczesnej ekonomii ncoklasycznej. Jego zdaniem,
306 307 (8) 306 CzfU III. Pod»la»? makroekonomii twa rżana jest przy tych samych zasobach prac)- (ŹT
308 309 (8) 308 Cifk III. Podłtm) makroekonomii stwarzaniu sprzyjających warunków dla wzrostu aktywn
314 315 (8) 314 Czfić III. Podstawy makroekonomii Rozdział II. Budżet państwa. Polityka

więcej podobnych podstron