472 473 (4)

472 473 (4)



472 L'tifU III. Pod\li») makroekonomii

Krzywa la opada, co oznacza, że niższym poziomom r muszą odpowiadać wyższe poziomy Y, o ile ma wystąpić równowaga. Uzasadnienie dla takiego przebiegu krzywej IS jest obecnie jasne: przy niższych stopach procentowych (r) mamy odpowiednio wyższe inwestycje, a więc osiągnięcie równowagi wymaga odpowiednio wyższych oszczędności, które wystąpią przy wyższym dochodzie narodowym (V).

Należy zauważyć, żc punkty leżące poza krzywą IS nic zapewniają równowagi na rynku towarowym. Weźmy np. pod uwagę punkt F. w którym stopa procentowa wynosi r>. a inwestycje są równe /;. W punkcie tym oszczędności są większe niz S . gdyż dochód Yx jest większy od Y:. Tak więc w punkcie F planowane inwestycje są mniejsze od planowanych oszczędności, co oznacza istnienie nadwyżki podaży na rynku towarowym. Uogólniając, punkty leżące na prawo od krzywej IS oznaczają istnienie nadwyżki podaży nad popytem. Z kolei punkty leżące na lewo od krzywej IS oznaczają stany nadwyżki popytu nad podażą. Łatwo się o tym przekonać, analizując punkt D. W punkcie tym oszczędności wynoszą 5.*. natomiast inwestycje I\. W punkcie D mamy więc nadwyżkę inwestycji nad oszczędnościami, co jest równoważne z istnieniem nadwyżki popytu nad podażą na rynku towarowym.

Zwróciliśmy już wcześniej uwagę na to. żc krzywa IS opada, co oznacza, żc niższe r muszą być związane z wyższymi Y, aby wystąpiła równowaga. Powstaje jednakże pytanie, o ile musi być wyższe V dla danego spadku r? Oczywiście zależy to od nachylenia krzywej IS. Im bardziej plaska jest krzywa IS. tym dany spadek r związany jest z większym wzrostem Y w celu zapewnienia równowagi. Przy dosyć stromej krzywej IS dany spadek r wymaga stosunkowo niewielkiego wzrostu Y w celu zapewnienia równowagi. Wylania się wobec tego pytanie: od czego zależy nachylenie krzywej IS?

Nachylenie krzywej IS zależy od dwóch czynników: wrażliwości inwestycji na zmiany stopy procentowej (tj. parametru w, w funkcji inwestycji) oraz wysokości mnożnika. Wniosek taki wynika zarówno z analizy rysunku 18.2. jak i równania (18.6).

Rozpatrzmy najpierw kwestię nachylenia krzywej IS w oparciu o rysunek 18.2. Nachylenie tej krzywej określone jest przez stosunek przyrostu stopy procentowej

Sr

do odpowiadającego mu przyrostu dochodu narodowego, a więc przez Im

wyższy ten stosunek (a więc im większy przyrost stopy procentowej i mniejszy przyrost dochodu narodowego), tym większe nachylenie krzywej IS (tym bardziej stroma krzywa IS). Łatwo dostrzec na rysunku 18.2. żc nachylenie krzywej IS zależy od nachylenia krzywych ilustrujących funkcje inwestycji (ćwiartka druga) i oszczędności (ćwiartka czwarta). Im bardziej strome są krzywe inwestycji i oszczędności. tym bardziej pionowa jest również krzywa IS (a więc. tym większe nachylenie krzywej IS). Krzywa IS jest bardziej plaska (co oznacza jej mniejsze nachylenie), gdy bardziej płaskie są krzywe inwestycji i oszczędności. To. czy krzywa inwestycji jest bardziej, czy mniej stroma, zależy od wysokości parametru h1, (im mniejsze w„ tym bardziej stroma krzywa inwestycji), a to. czy krzywa oszczędności jest bardziej, czy też mniej stroma, zależy od wysokości skłonności do oszczędzania 1 -Ar,* (im wyższa skłonność do oszczędzania, tym bardziej stroma krzywa ilustrująca funkcję oszczędności). Tak więc. nachylenie krzywej IS zależy od parametru w, oraz od parametru 1 -k,k. Nachylenie krzywej IS jest tym większe, im mniejszy jest parametr w, oraz im większy jest parametr \-k,k (a więc im mniejszy jest mnożnik).

Nachylenie krzywej IS można wyznaczyć z równania (18.6). Równanie to wyznacza poziomy r i Y zapewniające równowagę, jest więc oczywiste, że przy przejściu od jednego stanu równowagi do drugiego zmianie r musi odpowiadać określona zmiana Y, co najłatwiej można wyznaczyć z równania pomocniczego do równania (18.6) - pamiętamy przy tym. że Ct i /. nic zmieniają się:

(l-*„) óy=-w, Ar.    (18.7)

a po przekształceniu otrzymujemy: stąd:

(18.8)


&Y -w, _    _1_

4r=l-*,, “ " l-k„

Stosunek między zmianą dochodu narodowego (AV) a zmianą stopy procentowej (Ar) przy przejściu od jednego stanu równowagi do drugiego określa właśnie nachylenie krzywej IS (ze względu na to. że dochód narodowy odłożony jest na osi poziomej, a stopa procentowa na osi pionowej na rys. 18.2, stosunek ten wyraża w istocie odwrotność nachylenia krzywej IS).

Nachylenie krzywej IS można również wyznaczyć algebraicznie przez zróżniczkowanie równania krzywej IS, tj. równania (18.6). Ze względu na to. iż dochód narodowy zdeterminowany jest przez stopę procentową, wygodniej jest potraktować dochód jako zmienną zależną i stopę procentową jako zmienną niezależną oraz zróżniczkować równanie (18.6) względem stopy procentowej. Otrzymujemy wówczas:

(18.9)


dY -w,    1

dr " 1 -k,k " ~W 1 -*,*'

Z równań (18.8) i (18.9) wynika, że stosunek przyrostu dochodu narodowego do przyrostu stopy procentowej jest tym większy, im wyższa jest wrażliwość inwestycji na zmiany stopy procentowej (parametr w,) oraz im wyższy jest mnożnik


~    . Krzywa IS staje się wówczas bardziej plaska. Krzywa IS staje się tym

bardziej stroma, im niższy jest mnożnik oraz im mniejsza jest wrażliwość inwestycji na zmiany stopy procentowej.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
320 321 (6) 320 ClfW III. Pod«j») makroekonomii 3)    sposób i warunki płatności powi
456 457 (4) 1 1 456    CtąU III. Pod a»> makroekonomii Przedstawiony przykład doty
512 513 (3) 512 ClfM III. Pod a«) makroekonomii Nowe reguły i normy postępowania: stosowanie prorynk
520 521 (3) 520 CifW III. Podli«) nuknwlononill się w niektórych przypadkach w głęboki kryzys gospod
348 349 (5) 348 Ciftf III. Podlawv makroekonomii wzrośnie, podmioty gospodarcze dojdą wcześniej czy
388 389 (6) 388 Cwątł III. Pod%Uw> makroekonomii Nierównowaga i związane z nią uciążliwości niedo
larsen1426 1426 III Anestezjologia specjalistyczna co oznacza, że najlepsze dzisiaj dowody naukowe m
makroekonomicznej czy studiów europejskich, gdzie oznacza proces wyrównywania poziomu rozwoju gospod
234 235 (17) 234 Czf*( III. Pod*t*»J nuaknwkonomil Rozd/ial 8. <;i(V»nc luUrjtoric i pojęcia makr
PTC028 Ł. O 8* 5? o Et? a « p iii !a« li 3 - fi. i s-Hf *2 i
IMG39 (10) w**9 UaL** ++r*+-* i,ł> C i/lMw WJ?44 1^ Mmmmmii Wm w VfuJ
48929 Mirskiy Zamok v Krakove 01 633,<3 T r iii Jim; I. K • I Li.)NI 7£l;)u •I lii .......M j!
Ml III 11 li ii I_CAPABLE LOGISTICIAN 2015 Na rozpalonej węgierskiej ziemi, w ponad
Uniwersytet Rzeszowski 1996; Zintegrowana edukacja w klasach I-III, pod red. E.Misiornej, E. Ziętkie
12627B80413173812v5383413 n iii I l>4l li I 4i AU
11 lilii S 55555 1 lilii ????? iii 11! i li 5 335-5 l 3=555 »iii *

więcej podobnych podstron