490 491 (3)

490 491 (3)



490 C *ą<i III. Podłlm) ma krotko nom i i

leczność. Jak widać na munkach 18.12a i 18.12b. zmiany dochodu narodowego wywołane ekspansywną polityką pieniężną są większe od zmian dochodu narodowego. będących rezultatem ekspansywnej polityki fiskalnej.

18.4. Gospodarka otwarta.

Krzywa bilansu płatniczego

Rozważaliśmy do tej poty problemy równowagi i polityki ekonomicznej w gospodarce zamkniętej, a więc w ramach modelu, który znacznie odbiega od rzccz> -wistości. Teraz przybliżymy nasz model do rzeczywistości - przedmiotem rozważali będzie gospodarka otwarta. W związku z tym uwzględnimy kilka podstawowych czynników występujących w takiej gospodarce. Po pierwsze, trzeba uwzględnić, że część popytu krajowego na dobra zaspokajana jest przez dobra importowane. Po drugie, część dóbr wytwarzanych w kraju sprzedawana jest za granicą. W rezultacie ilość dóbr zużywanych w kraju może różnić się od ilości dóbr wytwarzanych przez gospodarkę krajową. Po trzecie, mieszkańcy danego kraju mogą kupować aktywa za granicą. Po czwarte, aktywa krajowe mogą być kupowane przez cudzoziemców. Ze wszystkimi wymienionymi transakcjami związane są przepływy finansowe między danym krajem a zagranicą. Znajdują one wyraz w bilansie płatniczy m kraju, który jest zestawieniem wszelkich przychodów i wydatków związanych z powyższymi transakcjami.

Jak już wiemy z rozważań w rozdziale siedemnastym, są dwa główne składniki bilansu płatniczego: bilans obrotów bieżących i bilans obrotów kapitałowych. Podstawowym elementem bilansu obrotów bieżących jest bilans handlowy, tj. zestawienie wpływów z eksportu oraz wydatków na import towarów. Natomiast bilans obrotów kapitałowych jest zestawieniem napływów pieniądza do kraju związanych z zakupem aktywów krajowych przez podmioty zagraniczne oraz odpływów pieniądza z kraju związanych z zakupami aktywów za granicą przez podmioty krajowe. Zatem:

BP = BB + BK « (E.-D + BK.    (18.19)

gdzie: BP - saldo bilansu płatniczego: BB - saldo bilansu obrotów bieżących: £, - wartość eksportu: /„ - wartość importu: BK - saldo bilansu obrotów kapitałowych.

Jeśli przez Q„ oznaczymy ilość dóbr eksportowanych, zaś przez P* ceny krajowe tych dóbr. to iloczyn Pk ■ Q„ wyraża wartość eksportu w walucie krajowej. W celu otrzymania wartości eksportu w walucie zagranicznej (np. dolarach), należy tę ostatnią wielkość pomnożyć przez kurs walutowy (oznaczmy go przez e). tj. cenę 1 jednostki waluty krajowej wyrażoną w walucie zagranicznej (np. I zloty = 0.427 dolara w końcu czerwca 1995 r.). Iloczyn ePk Q„ określa więc strumień napływu waluty zagranicznej związany z eksportem. Mamy zatem E, a e

Natomiast strumień odpływu waluty zagranicznej wynikający z importu dóbr można wyrazić jako iloczyn ilości dóbr importowanych ((?,«,) oraz cen zagranicznych tych dóbr (/'.). Mamy więc /„ = P: Q,m. Podstawiając powyższe wyrażenia do równania (18.19), otrzymujemy:

HP = e P, Q„-P: Qlm+BK.    (18.20)

Jeśli bilans obrotów kapitałowych BK wyrazimy w walucie zagranicznej, to równanie (18.20) określi bilans płatniczy kraju w jednostkach waluty zagranicznej.

Ujęty w równaniu (18.20) bilans płatniczy, zwany również niekiedy autonomicznym bilansem płatniczym, może być dodatni, ujemny lub zrównoważony. Dodatni (ujemny) bilans płatniczy oznacza sytuację, w której przychody z transakcji handlowych i kapitałowych są wyższe (niższe) niż wydatki na te transakcje. Natomiast równowaga bilansu płatniczego oznacza, że przychody i wydatki związane z ogółem transakcji handlowych i kapitałowych są równe. Saldo bilansu płatniczego jest wówczas równe zero. Zrównoważony bilans płatniczy oznacza zatem, że deficyt bilansu obrotów bieżących jest zrekompensowany nadwyżką w bilansie obrotów kapitałowych, i odwrotnie, deficyt obrotów kapitałowych jest zrekompensowany dodatnim saldem obrotów bieżących.

Przyjrzyjmy się obecnie bliżej warunkom równowagi bilansu płatniczego. W tym celu rozważymy najpierw podstawowe determinanty jego elementów składowych.

Rozmiary eksportu zależą przede wszystkim od dwóch czynników: (1) stosunku poziomu cen dóbr krajowych (Pk) do cen dóhr zagranicznych (/*,); oraz (2) wysokości kursu walutowego (<•). Czynnik (1) uwzględniamy tu dlatego, że krajowe dobra eksportowe i dobra zagraniczne są względem siebie substytutami. Jeśli poziom cen krajowych dóbr eksportowanych wzrasta w stosunku do poziomu cen pk

dóbr zagranicznych, a więc rośnie —. to zagraniczni nabywcy wolą kupować dobra

wytworzone w ich krajach, ograniczając zakupy dóbr eksportowanych przez dany ,    .    Pk

kraj. Jeśli natomiast - spada, to zagraniczni nabywcy zwiększają zakupy dóbr

eksportowanych przez ten kraj. Można więc powiedzieć, że eksport jest malejącą Pk

funkcją stosunku cen —. Czynnik (2). dotyczący wysokości kursu walutowego (e).

wpływa na rozmiary eksportu w podobnym kierunku. Wzrost kursu walutowego oznacza bowiem, że ceny dóbr eksportowanych wyrażone w walucie zagranicznej wzrastają. Wówezas trzeba liczyć się z ograniczeniem popytu zagranicy na krajowe dobra eksportowane. Z kolei spadek kursu walutowego oznacza, że maleją ceny dóbr eksportowanych wyrażone w walucie zagranicznej, w rezultacie czego eksport wzrasta. Tak więc. eksport jest malejącą funkcją kursu walutowego.

Rozmiary importu są zdeterminowane przede wszystkim trzema czynnikami: (I) realnym dochodem narodowym (V); (2) stosunkiem poziomu cen dóbr krajo-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
DSCN6567 (Kopiowanie) Jak widać na ryc. 8-7 i 8-8, w procesie gastrulacji u człowieka wcześnie ma mi
pic 11 07 014908 403 rui. Miasta Historia miast powinna skoncentrować badania na tej dolnej granicy
III.2. Egzamin ma charakter testu zamkniętego i trwa 150 min. m.3. Za każdą prawidłową odpowiedź stu
•IIIMmhw k r a * u. ra ma j/ ł t.<JDŁ- %źk *• / ^HB<JSHŁ •!//■ I I
27 (490) Obecnie stosowane metanowce wyposażone są w jedną z 3 konstrukcji zbiorników na gaz skroplo
06 11 09 252525252848 2525252529 III n. okoruchowy Ma charakter mieszany - zawiera włókna ruchowe a
ZAFUNDUJ SOBIE ŚWIEŻE POWIETRZE BOGATE W TUEN III 02 I-) MA kiaika:/rid cld u1i/>nvinfei sifcnmaj
X III t 4* ...i nie ma nic do jedzenia... .III ai 16:24FOCH na cały świat...
Zadania z genetyki Grupa III 1) Matka ma grupą krwi AB, dziecko A. Jaką grupę k mężczyzny można
polski ubior iii V.    Strój ma&ruicki -delta podszyta futrem, Żupan atlasow
Magazyn6I501 491 GÓRNICTWO I HUTNICTWO M * gowerrru ma b. wydajne pole gazowe w Da-szawie, położo

więcej podobnych podstron