50 51 (23)

50 51 (23)



50 URAZY l USZKODZENIA SPORTOWE

gicznych wymienić należy zapalenie wielostawowe, dnę i choroby zwyrodnieniowe.

Objawy

Dolegliwości są typowe, przeto w przypadku zajęcia kaletki powierzchniowej badanie kliniczne pozwala z reguły na postawienie rozpoznania. Stwierdza się zazwyczaj obrzęk o różnym nasileniu, na poziomie chorej kaletki, zmienny lub trwały (oznaki zapalenia nierzadko są mało widoczne). Podczas badania pal-pacyjnego można wyczuć w obrzmiałych kaletkach drobinki typu ziarenek ryżu, powstałe w wyniku wytrącania się włóknika. Ruchy kończyny są częściej utrudnione niż bolesne. Niekiedy, z powodu wylewów krwawych, uszkodzona kaletka może mieć twardą, guzowatą konsystencję.

Badania radiologiczne wykazują niekiedy wyrośl kostną oraz zwapnienia w obrębie samej kaletki lub przylegającego ścięgna.

Sytuacja jest trudniejsza w przypadku zajęcie kaletek głębokich, gdyż chory nie może dokładnie sprecyzować umiejscowienia bólu, zaś badający zajętej struktury anatomicznej. W każdym przypadku konieczne są badania laboratoryjne i radiologiczne w celu wykluczenia schorzeń układowych oraz innych uszkodzeń kostnych i stawowych.

Postępowanie

Przede wszystkim należy chorą kończynę unieruchomić w opatrunku gipsowym lub na szynie; niekiedy wystarcza zawieszenie kończyny na temblaku czy po prostu położenie chorego do łóżka. Jednocześnie wskazane jest miejscowe stosowanie okładów przeciwzapalnych. W zakażeniach bakteryjnych konieczne jest stosowanie antybiotyków i ogólne podawanie leków przeciwzapalnych. Przewlekłe i bakteryjne zapalenie kaletek położonych głęboko można z powodzeniem leczyć za pomocą fizyko- i radioterapii-, promienie ultraczerwone, diatermia, promieniowanie krótkofalowe, naświetlania promieniami X.

W zakażeniach ostrych, przebiegających burzliwie niezbędna jest aspiracja zawartości kaletki i badanie w kierunku antybiotykoopomości.

Niekiedy konieczne jest szerokie nacięcie i drenowanie zmiany. Wycięcie zmienionych chorobowo kaletek dokonuje się dopiero po uspokojeniu stanu ostrego i przejściu procesu w stan przewlekły.

* * *

W zapaleniach kaletek dodatkowych, rozwijających się na podłożu mechanicznego drażnienia (bez czynnika bakteryjnego), można stosować miejscowo kortykosteroidy. zazwyczaj konieczne jest w tych przypadkach leczenie przyczynowe - wycięcie wyrośli, korekcja zaburzonej osi kości (np. paluchy koślawe) itp. zabiegi.

Entezopatie

Bolesne zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca są wynikiem działania zbytnich naprężeń i obciążeń. Istotą choroby jest uwalnianie się z chorobowo zmienionego podłoża chrząstki czy pozbawionej okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna. Przemieszczenie wyrwanych włókien wraz z komórkami chrząstki czy kości w głąb ścięgna powoduje patologiczne kościotworzenie - powstawanie tzw. entezofitów, czyli specyficznych wyrośli kostnych. Proces chorobowy osłabia wydolność ścięgien, w wyniku czego może ono ulec przerwaniu w miejscu połączenia ścięgni-sto-kostnego.

Entezopatii w obrębie narządu ruchu istnieje wiele. Najczęściej mamy do czynienia z entezopatiami w obrębie łokcia, miednicy i stopy - patrz str. 136.



Ryc. 1.15. Jedno z najczęstszych umiejscowień entezopatii - nadklykieć boczny kości ramiennej, miejsce przyczepu prostowników nadgarstka i palców.


Złamania awulsyjne

Do złamań awulsyjnych, czyli złamań z oderwania, dochodzi z powodu dysproporcji między siłą mięśni, wytrzymałością ścięgien i odpornością ich przyczepów do kości.

Złamania awulsyjne są szczególnie częste w balecie, cyrku i w sporcie wyczynowym. Występują one w typowych umiejscowieniach - guz kulszowy, ko-

Ryc. 1.16. Przykłady złamań awulsyjnych w obrębie kończyny lokomocyjnej.



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
56 57 (23) 56 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Do objawów ucisku (lub rozciągania) nerwów obwodowych zal
42 43 (23) 42 URAZY 1 USZKODZENIA SPORTOWE 42 URAZY 1 USZKODZENIA SPORTOWE Uszkodzenia nerwów obwodo
400 401 (3) 400 URAZY 1 USZKODZENIA SPORTOWEZakładanie Przed założeniem należy wymontować podparcie
242 243 (10) 242 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE W tym miejscu należy dodać, że więzadła mogą ulec uszk
438 439 (3) 438 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE 23. Leżenie na skrzyni jak wyżej, piłka lekarska między
368 369 (3) 368 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Ryc. 10.51. Autorozciąganie rozcięgna podeszwowego (a.b
22 23 (27) 22 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE narząd ruchu podlega prawom biologii jednakowym dla wszys
58 59 (21) 58 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Według Todda może dojść do: -    ucisku wł
60 61 (20) 60 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Zwraca się uwagę na postawę ciała, symetrię kończyn górny
62 63 (21) 62 URAZY 1 USZKODZENIA SPORTOWE Tabela 4 Najczęstsze objawy w zespole ciasnoty górnego ot
64 65 (20) 64 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Dużą pomoc diagnostyczną stanowią testy umożliwiające wyk
66 67 (21) 66 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Nie wolno przeoczyć momentu, od którego kontynuowanie lec
70 71 (20) 70 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWEObjawy Do napadów niedokrwienia objawiającego się okrężnym
72 73 (17) 72 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Ryc. 2.7. Anatomia żyły pachowej i podobojczykowej. Spont
74 75 (18) 74 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE 74 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE M. podgrzebieniowy M. nad
276 277 (6) 276 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Włókna więzadła biegną w płaszczyźnie przednio-tylnej i
278 279 (6) 278 URAZY 1 USZKODZENIA SPORTOWE Uszkodzenie U! stopnia - leczenie operacyjne - zeszycie
28 29 (28) 28 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE występuje wyjątkowo bogata siatka anastomoz naczyniowych.
280 281 (6) 280 URAZY I USZKODZENIA SPORTOWE Kanał stępu stanowi przestrzeń ograniczoną od strony ze

więcej podobnych podstron