500 501 (3)

500 501 (3)



500 CłęW III. Podttim makroekonomii

Powstaje jednakże pytanie: na czym polegają mechanizmy „popychające" gospodarkę w kierunku równowagi? Przyjrzyjmy się tym mechanizmom, najpierw w przypadku gospodarki ze sztywnym kursem walutowym, a następnie w przypadku gospodarki z płynnym kursem walutowym.

W gospodarce ze sztywnym kursem walutowym występuje tendencja do likwidacji nadwyżki lub deficytu bilansu płatniczego. Załóżmy, że rozważamy gospodarkę. w której powstała nadwyżka bilansu płatniczego. Na rysunku 18.17 ilustruje to punkt B. w którym mamy ponadto równowagę na ry nku towarowym oraz nadwyżkę podaży na rynku pieniężnym. Nadwyżka bilansu płatniczego oznacza, że do kraju napływa więcej dewiz niż wynoszą ich odpływy. Dodatkowe dewizy napływające do kraju sprzedawane są bankom, w rezultacie czego wzrasta podaż pieniądza krajowego w obiegu. Wzrost podaży pieniądza obniża stopę procentową (krzywa LM przesuwa się w prawo). Tendencje do spadku stopy procentowej wynikają ponadto z istniejącej w punkcie B nadwyżki podaży na rynku pieniężnym. Spadek stopy procentowej wpływa zarówno na rynek towarowy i rynek pieniężny, jak i na sytuację w zakresie bilansu płatniczego. Obniżka stopy procentowej zwiększa inwestycje, agregatowy popyt na towary i dochód narodowy. Na rynku pieniężnym następuje wzrost popytu na pieniądz w rezultacie spadku stopy procentowej i wzrostu dochodu narodowego, w wyniku czego występująca nadwyżka podaży pieniądza zmniejsza się. Ponadto, towarzyszący wzrostowi popytu na towary wyrost cen8 obniża realną podaż pieniądza, przesuwając w lewo krzywą LM. Występująca początkowo nadwyżka w bilansie płatniczym podlega redukcji z powodu wzrostu importu (spowodowanego wzrostem dochodu narodowego) oraz odpływu kapitałów z kraju (w związku ze spadkiem stopy procentowej). W rezultacie tych procesów gospodarka zmierza do równowagi (punktu A na rys. 18.17).

Z powyższych rozważań wynika, że nadwyżka bilansu płatniczego powoduje wzrost podaży pieniądza krajowego. I odwrotnie, deficyt bilansu płatniczego prowadzi do spadku podaży pieniądza. Podaż pieniądza w gospodarce otwartej zależy więc od sytuacji w bilansie płatniczym i trudno ją w związku z tym uznać za wielkość będącą w pełni wynikiem autonomicznej decyzji banku centralnego Sytuacja taka może powodować niekorzystne reperkusje w postaci trudności realizacji niektórych celów polity ki gospodarczej państwa. Aby zneutralizować wpływ sytuacji w bilansie płatniczym na wielkość podaży pieniądza krajowego, rząd może prowadzić politykę sterylizacji podaży pieniądza w kraju, polegającą na sprzedaży obligacji państwowych w sytuacji nadwyżki bilansu płatniczego oraz na zakupie obligacji państwowych w sytuacji deficytu bilansu płatniczego.

Zwróciliśmy wyżej uwagę na konsekwencje nierównowagi w bilansie płatniczym dla kształtowania się równowagi wewnętrznej i zewnętrznej. Przyjrzyjmy się teraz mechanizmom równowagi wewnętrznej i zewnętrznej w sytuacji, gdy początkowo występuje nierównowaga wewnętrzna. Załóżmy, że w analizowanej gospodarce występuje równowaga bilansu płatniczego oraz nadwyżka podaży na

' Odchodzimy od prz>KtcP* wcześniej upra-s/c/ajłccjo ułożenia o niezmienności cen.

rynkach towarowym i pieniężnym. Ilustracją takiej sytuacji jest punkt C na rysunku 18.17. Występująca w punkcie C nadwyżka podaży na rynku towarowym powoduje spadek produkcji i dochodu narodowego, który prowadzi do spadku importu oraz popytu na pieniądz. Spadek popytu na pieniądz wraz z istniejącą w punkcie C nadwyżką podaży pieniądza prowadzą do obniżki stopy procentowej. W rezultacie zmniejszenia importu i obniżki stopy procentowej naruszona zostaje równowaga bilansu płatniczego. Z jednej strony, zmniejszenie importu powoduje powstanie nadwyżki w bilansie płatniczym, z drugiej zaś - spadek stopy procentowej przyczynia się do odpływu kapitałów za granicę i redukcji tej nadwyżki. Naruszenie równowagi bilansu płatniczego pociąga za sobą - w warunkach sztywnego kursu walutowego - zmianę podaży pieniądza krajowego. Jeśli w rezultacie spadku importu i odpływu kapitałów za granicę pojawia się deficyt bilansu płatniczego, to podaż pieniądza krajowego spada (krzywa LM przesuwa się w lewo), powodując w rezultacie znane już nam reperkusje na rynku pieniężnym, rynku towarowym i w bilansie płatniczym. W trakcie procesów dostosowawczych może również nastąpić przesunięcie się krzywej BP. gdyż ceny towarów prawdopodobnie nie pozostaną stale w sytuacji nierównowagi na rynku towarowym. W wyniku powyższych procesów dostosowawczych gospodarka zbliża się do równowagi wewnętrznej i zewnętrznej (punkt A na rys. I8.17).

Przyjrzyjmy się teraz mechanizmom równowagi w gospodarce otwartej w warunkach płynnego kursu walutowego. Należy podkreślić, że w takiej gospodarce występuje tendencja do likwidacji nadwyżki lub deficytu bilansu płatniczego za pośrednictwem mechanizmu zmian kursu walutowego. Załóżmy np.. że pojawia się nadwyżka bilansu płatniczego. Oznacza to. że do kraju napływa więcej dewiz w związku z dokonywanymi transakcjami handlowy mi i kapitałowymi niż wynoszą odpływy dewiz. Innymi słowy, popyt na walutę krajową na rynku walutowym (wynikający z chęci zakupu przez zagranicę towarów eksportowanych przez dany kraj oraz chęci zakupów aktywów krajowych przez podmioty zagraniczne) przewyższa podaż waluty krajowej na rynku walutowym (wynikającą z chęci zakupów towarów importowanych i aktywów zagranicznych przez podmioty krajowe). W rezultacie owej nadwyżki popytu nad podażą rośnie kurs waluty krajowej wyrażony w jednostkach waluty zagranicznej. Wzrost kursu walutowego hamuje eksport oraz zwiększa import, więc nadwyżka bilansu płatniczego zostaje zlikwidowana. Gdyby natomiast pojawił się deficyt bilansu płatniczego, to w rezultacie nadwyżki podaży waluty krajowej nad popytem na rynku walutowym kurs walutowy obniżyłby się. Spowodowałoby to wzrost eksportu i spadek importu, w efekcie czego deficyt bilansu płatniczego zostałby zlikwidowany.

Zmiana kursu walutowego i procesy dochodzenia do równowagi zewnętrznej nic pozostają bez wpływu na warunki równowagi wewnętrznej. Kurs walutowy wpływa bowiem na eksport, import i agregatowy popyt. W systemie płynnego kursu walutowego mamy więc bezpośredni związek między równowagą wewnętrzną i zewnętrzną, który nic występuje w systemie sztywnego kursu walutowego. Ponadto ma miejsce - podobnie jak w systemie sztywnego kursu walutowego


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
III teorie Keplera •    W końcu Kepler zrozumiał; na czym polega problem; podobnie ja
354 355 (6) 354 Cłftt III. Podita*? makroekonomii12.7. Powstanie i funkcje banków12.7.1. Pojawienie
350 351 (6) (12-5) 35U    CifW III. Podstawy makroekonomii ciowym i zamienić je na in
250 251 (15) 250 CzgM III. Podstawy makroekonomii Rozdział 9. Analiza krótkookresowa251 na rys. 9.2)
Ig/.iii lin z logistyki- 6 pytań opisowych (podobno) To przykładowe pytania z logistyki: 1. Na czym
egz makroeko Kuchar Odpowiedz, na pytania * • Wyjaśnij na czym polega hipoteza racjonalnych oczekiwa
7.    Odwołując się do treści III a. Dziadów wyjaśnij, na czym polegała przemiana Gus
64 6 ROYAL STARROYAL STAR 500 c.c. SlftMEI, Iii-Ii
Średniowiecze (od 500 do 1500 roku n.e.) W średniowieczu powstał zawód cyrulika. Pracował on w łaźni
>III.STREFA Strefa głębinowa - rozciąga się na głębokościach poniżej 500 m.
Stagflacja • zjawisko z dziedziny makroekonomii; powstaje, gdy wysoka inflacja i bezrobocie występuj
B Opracowanie — MARIAN SOBEL Angielski czołg szybki„CRUSADER” III W latach trzydziestych powstała w
272 273 (9) 272 Cl(M III- Pod»lav*> makroekonomii Rozd/ial 9. I>ctrrminanl> dochodu n»rixlt
276 277 (9) 276 ClfU III. PodtUni makroekonomii Rord/ial 9. Ifetrrmlnant} dochodu narodowego. Analiz
282 283 (8) 282 Cfcftt III. Podstaw? makroekonomii powiększoną o 1. Znając więc stopę wzrostu, łatwo
286 287 (8) 286 CzfM III. Podstawy makroekonomii mechanizm zapewniający równość inwestycji i oszczęd
290 291 (8) 290 Czftt III. Podstawy makroekonomii Rozdział 10. Wzrost {mpoilarrn 291 Z* * ZATRUONIEN
294 295 (8) 294 Ci(M III. MMI*)1 makroekonomii Ku/d/ial 10. Wzrost gospodarczy Wzrost wydajności pra

więcej podobnych podstron