504 505 (3)

504 505 (3)



504 Cł(M III. Podłlwj makroekonomii

yi. a stopa procentowa r,. Gdyby kurs walutowy pozostał na poziomic e* to powstałaby nadwyżka bilansu płatniczego. W systemie płynnego kursu walutowego nastąpi wzrost kursu (załóżmy, że do poziomu e,). co przesunie krzywą BP,, do położenia BP,. Tak więc. w przypadku gdy krzywa L\1 jest bardziej stroma niż krzywa BP. wyższy dochód narodowy w stanic równowagi wewnętrznej jest związany z wyższym kursem walutowym niezbędnym dla zapewnienia równowagi.


Ryiunek 1&2I. Mechanizm równowagi w systemie płynnych kurom walutowych

Możemy teraz dokonać syntetycznego podsumowania mechanizmów równowagi w warunkach płynnego kursu walutowego. Z przeprowadzonych analiz wynika. że dla zapewnienia równowagi wewnętrznej i zewnętrznej istotne znaczenie mają określone kombinacje kursu walutowego i dochodu narodowego. Na rysunku 18.21 zaznaczono krzywą agregatowego popytu na towary (APr). która pokazuje poziomy agregatowego popytu (równe dochodowi narodowemu) przy różnych kursach walutowych. Im niższy kurs walutowy, tym wyższy agregatowy popyt na towary (ze względu na wyższy eksport i niższy import) oraz dochód narodowy Natomiast krzywa bilansu płatniczego BP pokazuje kombinacje kursu walutowego i dochodu narodowego zapewniające równowagę bilansu płatniczego. Jak wynika z rysunku 18.21. wyższym poziomom dochodu narodowego towarzyszą niższe kursy walutowe w celu zapewnienia równowagi zewnętrznej (przyjmujemy założenie, że krzywa BP jest bardziej stroma od krzywej LM). W punkcie A. przy dochodzie i kursie walutowym en. występuje równowaga wewnętrzna i zewnętrzna. W punkcie B agregatowy popyt na towary jest większy od agregatowej podaży, et) powoduje wzrost dochodu narodowego (stąd strzałka pozioma w prawo). W punkcie B mamy ponadto deficyt bilansu płatniczego, w rezultacie czego kurs walutowy spada (strzałka pionowa w dól). Spadek kursu walutowego ma konsekwencje dla agregatowego popytu na towary przez wpływ na eksport i import. Z kolei wzrost dochodu narodowego wpływa na kurs walutowy przez oddziaływanie na import, związaną z tym zmianę stopy procentowej oraz przepływy kapitałowe. Procesy te będą kontynuowane aż do osiągnięcia punktu A, w- którym równowadze wewnętrznej towarzyszy równowaga zewnętrzna. Podobne procesy, choć o odmiennych kierunkach, zachodziłyby, gdyby gospodarka znalazła się w punkcie C.

18.6. Polityka fiskalna i monetarna w warunkach sztywnego kursu walutowego

Załóżmy, żc gospodarka znajduje się w równowadze wewnętrznej i zewnętrznej, przy dochodzie Vn i stopie procentowej r* Na rysunku 18.22 ilustruje to punkt, w którym przecinają się krzywe ISo. LM0 i BP* Załóżmy również, żc istniejący wówczas poziom dochodu narodowego V„ został uznany za zbyt niski i rząd podjął ekspansywną politykę fiskalną, polegającą na zwiększeniu wydatków rządowych lub obniżeniu podatków. Polityka ta znajduje na rysunku wyraz w przesunięciu krzywej ISo w praw-o: przyjmijmy, że do położenia ISt. Przecięcie się krzywej IS, z krzywą LM0 wyznacza nowy poziom dochodu narodowego (Ti) i stopy procentowej (z,) w stanic równowagi wewnętrznej. Taka kombinacja dochodu i stopy procentowej oznacza powstanie nadwyżki bilansu płatniczego (założyliśmy, żc krzywa LM jest bardziej stroma od krzywej BP). W dłuższym okresie, ze względu na trudności sterylizacji tej nadwyżki, w sytuacji sztywnego kursu walutowego nastąpi wzrost podaży pieniądza (krzywa LM„ przesuwa się w prawo). Podaż pieniądza będzie wzrastać tak długo, aż stopa procentowa spadnie do poziomu zapewniającego równowagę bilansu płatniczego. Na rysunku 18.22 nowa stopa procentowa równowagi wynosi r:. co wymaga przesunięcia krzywej LM0 do położenia LMt. W rezultacie ekspansywnej polityki fiskalnej, wzmocnionej ekspansją monetarną, dochód narodowy wzrasta do poziomu >';. Można więc powiedzieć, że w systemie sztywnego kursu walutowego polity ka fiskalna jest dosyć skuteczna i jest tym bardziej skuteczna. im bardziej przepływy kapitałowe są wrażliwe na zmiany stopy procentowej.



Rysunek I8J2. Polityka fiskalna w warunkach Rysunek 18.23. Polityka pieniężna w warunkach sztywnego kursu walutowego    sztywnego kursu walutowego

Przyjrzyjmy się obecnie efektom polityki pieniężnej. Załóżmy, żc początkowe* gospodarka znajduje się w stanie równowagi wewnętrznej i zewnętrznej, przy dochodzie narodowym Vo i stopie procentowej r„ (punkt A na rys. 18.23). Przyj-


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
272 273 (9) 272 Cl(M III- Pod»lav*> makroekonomii Rozd/ial 9. I>ctrrminanl> dochodu n»rixlt
434 435 (6) 434 CtfU III. Podłlwj makroekonomii Stany Zjednoczone. Kanada i Australia, mimo iż są go
454 455 (4) 454 Csętt III. Podłłw) makroekonomii Zgodnie z prawem jednej ceny. wzrost (spadek) ceny
396 397 (5) 396 CłfU III. Podłlwj makroekonomii Roid/ial 14. Be/robock 397 ęjonującym rynku pracy. W
416 417 (7) 416 Cl*it III. PodMro makroekonomii kształtuje się na poziomic /.. to dochód z posiadani
482 483 (4) 482 Ciftf III. Podium makroekonomii L Riwiwk 18.7. Nachylenie krzywej LM nadwyżkę popytu
486 487 (4) 486 Ctfii III. PodcUwy makroekonomii wyższej stopie procentowej niższe są inwestycje. Na
492 493 (3) 492 ClfM III. Podłlw) makru*koi towcgo (r). Przyjmiemy. że import jest dodatnio skorelow
Przykłady mostów?tonowych2 Rysunek 1.Most płytowy dwuwspornikowyI !I fii III i III Ił >*vvx/yi/
Boissons Douces et Legeres Budown. i Arch. Budown. przem. £«//.    Po/. Sc. Cl. III B
11 L^ ^mŁ ls SjjDS i«(^ WhBJ 5 W, f j ) (V^ - -4ra Will III ll. k?(^17fl 1 p f / m yi
SAMc58 ifm I rzeki; ■llmnc l/onlt, cl iII wszędzie wielkie przykh i, mimo to zapisz I zapamięta
CAM00139 MMHBIF    * SOfacU ASntmAli.lOiAU lUL v l?tlfcaXiOrViA , iotf^CL iiiłu^Ol
274 275 (9) 274 C ifit III. PodłlW) makrorkomunii AT * A/, +*,* AY-k,k t Y, AY-k,k AY+k,k I AY = AI4
276 277 (9) 276 ClfU III. PodtUni makroekonomii Rord/ial 9. Ifetrrmlnant} dochodu narodowego. Analiz
282 283 (8) 282 Cfcftt III. Podstaw? makroekonomii powiększoną o 1. Znając więc stopę wzrostu, łatwo
286 287 (8) 286 CzfM III. Podstawy makroekonomii mechanizm zapewniający równość inwestycji i oszczęd

więcej podobnych podstron