526 527 (3)

526 527 (3)



526 Clftf III. Podziw) makroekonomii

Tablica 19.1

Szacunkowy bilans korzyści z globalizacji

Zyskuj*

Tracą

Japonia. Europa Zachodnia. Ameryka

Słabe kraje rozwijające się. Afryka

Północna

Zatrudnienie

Azja Południowo-Wschodnia

Ludzie pozbawieni zasobów

Produkcja przemysłowa

Wysokość plac

1.udzie posiadający zasoby

Ludzie bez kwalifikacji

Wielkość zysków

Robotnicy

l udzie z kwalifikacjami

Osoby nieelastyczne

Kadry kierownicze i inżynieryjne

Dłużnicy

Osoby elastyczne

Uzależnieni od sektora prywatnego

Wierzyciele

Małe i średnie firmy lokalne

Uzależnieni od sektora publicznego

Ludzie słabi

Wielkie firmy wielonarodowe

Ludzie uzależnieni od ochrony socjalnej

Ludzi silni i dynamiczni

Społeczności lokalne

Ludzie podejmujący ryzyko

Sprzedawcy produktów tolno-surow-

Rynki globalne

cowych i standardowych produktów

Sprzedawcy wyrobów technologicznie

przemysłowych

zaawansowanych

Sektor nowoczesny

Sektor tradycyjny

/a«Ho P Sunął (UabMM 7VnM of    C<pnkijn W

Jak widać, na globalizacji potencjalnie najwięcej mogą skorzystać kraje bogatsze i lepiej zorganizowane, a tracą kraje biedniejsze, które nic wytrzymują walki konkurencyjnej. Według opinii ekonomistów nic oznacza to jednak, że krajom biednym powodziłoby się lepiej, gdyby odcięły się od procesów globalizacji i próbowały rozwijać się autarkicznie. Porównując osiągnięcia krajów kapitalistycznych i krajów socjalistycznych, angielska ckonomistka Joan Robinson mówiła, że jest tylko jedna rzecz gorsza od wyzysku kapitalistycznego, a mianowicie jego brak. U progu XXI wieku to samo można powiedzieć o globalizacji.

19.5. Wyzwania instytucjonalne globalizacji

Utrzymanie globalnej stabilizacji finansowej staje się trudnym i skomplikowanym zadaniem. Przepływy kapitałów ponad granicami państwowymi następują bardzo szybko i reagują na informacje o nadarzających się okazjach inwestycyjnych. stopach procentowych, stanie koniunktury gospodarczej czy też o zmianie polityki gospodarczej określonych krajów. Tradycyjne instrumenty kontroli monetarnej i finansowej stają się coraz mniej skuteczne.

Skala kryzysów jest na ogól tak duża. że międzynarodowe instytucje finansowe (np. Międzynarodowy Fundusz Walutowy) mają ogromne kłopoty z zebraniem niezbędnych środków w celu udzielenia skutecznej pomocy finansowej zagrożonym krajom. Tak zwane pakiety pomocowe mają wartość 10. 20. 30 mld USD iub więcej. Po/a tym. instytucje te mają poważne trudności / przewidywaniom kryzysów makrockonomcznych i finansowych. Zaciera się linia podziału między finansowaniem deficytów bilansu platniczncgo (zadanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego) a kredytowaniem rozwoju (co jest zadaniem wyspecjalizowanych wielostronnych banków ds. rozwoju, np. Banku Światowego). Tak było w trakcie kryzysu lat osiemdziesiątych oraz w przypadku Meksyku, krajów azjatyckich. Rosji i Brazylii w drugiej połowic lat dziewięćdziesiątych.

W związku z tym rodzi się pytanie: w jaki sposób panować nad negatyw nymi aspektami globalizacji? Wydaje się, że dwa główne fundamenty globalizacji - wolny handel i integracja finansowa mają zróżnicowany wpływ na stabilizację gospodarczą, wzrost i dobrobyt społeczny. Kryzysy lat dziewięćdziesiątych pokazały dobitnie, że niestabilność kapitału krótkoterminowego prowadzi do ogromnych wahań realnego kursu wymiennego oraz realnej stopy procentowej. To z kolei ma negatywny wpływ na realną stronę gospodarki, to znaczy na handel, inwestycje, produkcję i zatrudnienie. Dlatego też wnioski z tego wypływające dla postulatu liberalizacji przepływów kapitałowych nie są jednoznaczne. Czym innym jest otwarcie dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych transferujący ch technologię, knew-how i kapitał fizyczny, a czym innym dla kapitału portfelowego mającego charakter niestabilny i nieprzewidywalny. Obserwuje się także brak koordynacji działań ze strony krajów rozwijających się oraz byłych krajów socjalistycznych przechodzących okres transformacji ustrojowej. Wielu specjalistów wskazywało na konieczność w-zmocnienia porozumienia bazylcjskicgo z 1998 r.. które ustanowiło podstawowe zasady w kwestii zasad udzielania kredytów przez banki, a także w sprawie utrzymania wysokości rezerw obowiązkowych, przejrzystości itd. Podkreśla się także konieczność ustanowienia jasnych zasad likwidacji lub bankructwa firm w krajach dotkniętych kryzysami braku płynności czy wypłacalności. Wszystkie te zasady powinny być dobrze znane i akceptowane przez wierzycieli i kredytobiorców. Wreszcie, w święcie tak ogromnej mobilności kapitałowej powinny zostać poddane wnikliwej analizie zasady ustanawiania kursów walutowych. Doświadczenie dowodzi, że kursy płynne są lepszym rozwiązaniem niż kursy stale czy pasma wahań kursowych. Oddzielnym, ale ważnym problemem jest kwestia nadmiernych i niejednokrotnie zbytecznych kosztów społecznych związanych z wdrażaniem programów dostosowawczych i stabilizacyjnych. Częstokroć są to działania społecznic destabilizujące, prowadzące do zwiększonego bezrobocia i nędzy.

Zdaniem ekspertów Banku Światowego niezbędne są następujące kierunki działania w celu wzmocnienia systemu finansowego krajów rozwijających się:

1.    Kraje te muszą udoskonalić system przepisów bankowych i wszędzie tam. gdzie jest to możliwe, stworzyć komplementarne i dobrze regulowane rynki papierów wartościowych. Tylko wtedy bowiem mogą się ujawnić korzyści z tytułu wewnętrznej liberalizacji finansowej.

2.    Wzmacniając regulację bankową, należy dążyć do ograniczania popytu na pożyczki zagraniczne o charakterze krótkoterminowym.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
408 409 (6) 408 Caftt III. Podstawy makroekonomii Tablica UJ Aktywne formy polityki państwa na rynku
412 413 (6) 412 C*H« III. Podstawy makroekonomii Tablica 15.2 Wikarmki inflacji »c Francji. Hiszpani
526 KONRAD III RUDY. XII. 8, wskazać możemy tylko kilkanaście dokumentów, wystawionych przez samego
skanuj0010 454 III. Rachunek całkowy 7. Tablice całek nieoznaczonych 455 149 dx 2 f]/x arc tg- r jzr
TIG&MAG1 2 i III.    Wyniki zestawić w tablicach. IV.    Opracować wyn
272 273 (9) 272 Cl(M III- Pod»lav*> makroekonomii Rozd/ial 9. I>ctrrminanl> dochodu n»rixlt
276 277 (9) 276 ClfU III. PodtUni makroekonomii Rord/ial 9. Ifetrrmlnant} dochodu narodowego. Analiz
282 283 (8) 282 Cfcftt III. Podstaw? makroekonomii powiększoną o 1. Znając więc stopę wzrostu, łatwo
286 287 (8) 286 CzfM III. Podstawy makroekonomii mechanizm zapewniający równość inwestycji i oszczęd
290 291 (8) 290 Czftt III. Podstawy makroekonomii Rozdział 10. Wzrost {mpoilarrn 291 Z* * ZATRUONIEN
294 295 (8) 294 Ci(M III. MMI*)1 makroekonomii Ku/d/ial 10. Wzrost gospodarczy Wzrost wydajności pra
296 297 (8) 296 Czę<ć III. Podstawy makroekonomii Rord/Jal 10. Wzrost gospodarczy 297 (10.32) 1 r
300 301 (8) 300 Clftt III. Podstawy makroekonomii współczesnej ekonomii ncoklasycznej. Jego zdaniem,
306 307 (8) 306 CzfU III. Pod»la»? makroekonomii twa rżana jest przy tych samych zasobach prac)- (ŹT
308 309 (8) 308 Cifk III. Podłtm) makroekonomii stwarzaniu sprzyjających warunków dla wzrostu aktywn

więcej podobnych podstron