6 7

6 7



Pedagogika wczesnoszkolna, zajmująca się problematyką pracy edukacyjnej z dzieckiem w młodszym wieku szkolnym, funkcjonuje w szerokim nurcie myślowym współczesnej humanistyki. W zasadzie wszystko już powiedziano, co dotyczy człowieka i jego edukacji. Trudno więc w naukach pedagogicznych, a pedagogice wczesnoszkolnej w szczególności, o bardziej oryginalne poglądy czy teorie. Większość tzw. nowych koncepcji była już formułowana dawniej. Nie chodzi bowiem o to, czy i na ile nowe koncepcje są rzeczywiście nowe, ale o to, aby proponowane analizy i propozycje były współcześnie teoretycznie i prakseologicznie „nośne”. Wydaje się, że tzw. innowacyjność czy heurystyczność współczesnych koncepcji pracy pedagogicznej może być oceniana w kontekście określonej hierarchizacji czy systematyzacji też już w nauce znanych. Tak więc oryginalność danej koncepcji czy też zespołu koncepcji polega w istocie rzeczy na odrębności w systematyzowaniu i porządkowaniu funkcjonujących i niejednokrotnie „rozproszonych” idei pedagogicznych. Opracowanie jest więc próbą twórczej syntezy naszej wiedzy i doświadczenia w zakresie edukacji wczesnoszkolnej.

Praca ma charakter niejednolity. Jest zarówno próbą „podręcznikowego” wykładu w zarysie pedagogiki wczesnoszkolnej, jak i próbą konstruowania określonych koncepcji edukacyjnych. Tego typu opracowania bywają zazwyczaj kompilacją, wykładem rzeczy w nauce już ustalonych. Jednak w tym opracowaniu jest inaczej. Poszczególne rozdziały w mniejszym lub większym zakresie stanowią wykład moich własnych poglądów i ocen; nierzadko są to poglądy kontrowersyjne. W wielu przypadkach są ponadto formułowane problemy, które w pedagogice wczesnoszkolnej nie znalazły —jak dotąd — odpowiednio uzasadnionych rozstrzygnięć. Sądzę, że opracowanie ma nie tylko uczyć, ale nade wszystko budzić refleksję i zainteresowanie czytelników dziedziną wiedzy zwany konwencjonalnie nauczaniem początkowym. Zainteresowania determinują motywację do studiowania, a bez niej nie ma efektów.

Mam nadzieję, że przedstawione opracowanie dostarczy czytelnikom materiału do przemyśleń, refleksji, wyzwoli twórczą postawę, a także będzie źródłem „ciekawości poznawczej” podczas dalszego studiowania pedagogiki wczesnoszkolnej.

Opracowanie to jest dziełem wielu osób. Niech mi wolno będzie wszystkim moim współpracownikom i uczestnikom dyskusji naukowych serdecznie podziękować za inspirację i zachętę do pracy. Szczególne słowa podzięki kieruję do moich współpracowników — czynnych zawodowo nauczycieli z terenu całego niemal kraju. Słowa podzięki kieruję także do moich Koleżanek i Kolegów z Zespołu Pedagogiki Wczesnoszkolnej KNP PAN, a także Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, WSP w Kielcach i w Piotrkowie Trybunalskim oraz Kolegium Nauczycielskim w Zgierzu i w Płocku oraz z byłego Instytutu Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Szczególne jednak słowa podzięki kieruję do moich bezpośrednich współpracowników w Katedrze Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Jako odbiorca rad i sugestii — wdzięczny lecz nie zawsze posłuszny, ogłaszam wszystko na własną odpowiedzialność.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
Andragogika ogólna zajmuje się problemami przedmiotu edukacji dorosłych Ogólny charakter andragogiki
Wstęp W niniejszej pracy zajmuję się problemem urównoleglania tekstów dwujęzycznych na poziomie zda
Co to iest pedagogika specjalna? -    jest to nauka, która zajmuje się problematyką o
Pedagogika społeczna to dział pedagogiki zajmujący się problematyką środowiskowych uwarunkowań
IMGv19 Wszystkie te subdyscypliny (pedagogiki specjalnej zajmują się konkretnym rodzajem odchylenia
wprowadzenie do pedagogiki (8) Pedeutologia: •    Zajmuje się analizą zagadnień zwią
68161 IMGv19 Wszystkie te subdyscypliny (pedagogiki specjalnej zajmują się konkretnym rodzajem odchy
46569 P1170517 370 Ol/akuuja należy, ze polscy badacze, zajmujący się problematyką gospodarczą, wyni
POJĘCIA PODSTAWOWE I DEFINICJE Dziedzina nauki i techniki zajmująca się problemami mechaniki, sterow
Statystyka (2) •    Statystyka opisowa zajmuje się problematyką badań
P1170517 370 Ol/akuuja należy, ze polscy badacze, zajmujący się problematyką gospodarczą, wyników ty
Ekonomia = Mikroekonomia + Makroekonomia Ekonomia zajmuje się problemem, w jaki sposób społeczeństwo
DSC90 zakresu pojęcia „podręcznik”. Specjaliści zajmujący się problematyką podięc/1 !l W. Okoń, C
Metafizyka w ujęciu Ingardena zajmuje się problemami związanymi z całością tego, co faktycznie istni

więcej podobnych podstron